Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

zupelnie bzdurne- ze dobrze wyszkolony tori bedzie w stanie wykonac kazda technike z kazdego ataku.


a możesz mi to wytłumaczyć, czemuż to takie założenie jest bzdurne?? to chyba logiczne i oczywiste ze tori juz na pewnym poziomie powinien sobie poradzić z kazdfym atakiem i zrobic technikę jaka chce. I nie musi być bóg wie jakim mistrzem, wystarczy dobry rzemieślnik.

nie widzę tu żadnej bzdury


Ktoś ci musi chyba zdjąć klapy z oczu. Najlepiej Chuck Norris kopem z półobrotu ;-)
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

to chyba logiczne i oczywiste ze tori juz na pewnym poziomie powinien sobie poradzić z kazdfym atakiem i zrobic technikę jaka chce.


Hmm, w takim boksie mamy zasadniczo następujące ciosy na twarz i korpus:
- prosty z ręki przedniej
- prosty z reki tylnej
- sierp ( w odmianach z bliska i z daleka)
- hak
- krzyżowy


Od biedy tylko 6 róznych ciosów, przed którymi trzeba umieć się obronić. Obrony w boksie są wyjątkowo proste do nauki i wykonania, dziecinanda w porównaniu ze skomplikowaniem i precyzją wymaganą w aikido.
Dlaczego więc nawet tacy mistrzowie jak Ali, Foreman, Nazeem, Holyfield - czyli ludzie którzy czasami po 20-30 lat uczyli się i szlifowali obronę przed zaledwie 6 ciosami mieli po walkach gęby poobijane jak po serii przesłuchań na gestapo?
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

Dlaczego więc nawet tacy mistrzowie jak Ali, Foreman, Nazeem, Holyfield - czyli ludzie którzy czasami po 20-30 lat uczyli się i szlifowali obronę przed zaledwie 6 ciosami mieli po walkach gęby poobijane jak po serii przesłuchań na gestapo?

Booo... nie włączyli do swojego treningu nauki śmiertelnych tenkanów...? :roll:
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

Booo... nie włączyli do swojego treningu nauki śmiertelnych tenkanów...? :roll:


:) dobre

Albo nie kończyli walki w 1 sekundzie, tylko tłukli się nie wiedzieć czemu przez ileśtam rund. Jednym z nielicznych bokserów, który próbował wprowadzić te zasady do boksu to nasz Andrju, tylko z niezbyt dobrym skutkiem :) :)
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo
Andrju wprowadził skuteczne atemi :)
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

Albo nie kończyli walki w 1 sekundzie, tylko tłukli się nie wiedzieć czemu przez ileśtam rund.

Już czas, by uświadomić sobie, czym jest współczesne aikido. Nie czas na sarkazm. Wielokrotnie o tym pisałem. To PRZEKAZ! - 12 technik, które właśnie pozwalają skończyć każdą konfrontację bez broni w pierwszej chwili. Prędzej, czy później, pojawią się Mistrzowie. Szanse rosną, im więcej ludzi będzie uprawiało aikido, bez względu na formę.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

...Dlaczego więc nawet tacy mistrzowie jak Ali, Foreman, Nazeem, Holyfield - czyli ludzie którzy czasami po 20-30 lat uczyli się i szlifowali obronę przed zaledwie 6 ciosami mieli po walkach gęby poobijane jak po serii przesłuchań na gestapo?

Bo nie mogli kopnąć w jaja czy wydłubać oczu.

Taka konkluzja natury ogólnej. Gdyby każdy w ramach aikido takiego jakie uprawia ćwiczył solidnie, uczył się dobrze atakować, pocił się, ciężko pracował a przy tym myślał, to to całe pitolenie nie byłoby potrzebne. Fajnie by było jakby każdy skupił się nad praca nad sobą, bo to jest sednem budo.
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

Już czas, by uświadomić sobie, czym jest współczesne aikido. Nie czas na sarkazm. Wielokrotnie o tym pisałem. To PRZEKAZ! - 12 technik, które właśnie pozwalają skończyć każdą konfrontację bez broni w pierwszej chwili. Prędzej, czy później, pojawią się Mistrzowie. Szanse rosną, im więcej ludzi będzie uprawiało aikido, bez względu na formę.



Spokojnie, nie bierzmy wszystkiego na poważnie. :wink:

Aikido w moim odczuciu ma swoje plusy jak i minusy, można je ćwiczyć takim jakie jest, a można wytykać, że to głupie, a to nieskuteczne a tamto to właściwie kretyńskie. Ale po co...?

Mi odpowiada forma i umówione ataki i współpraca uke i różne (mniej lub bardziej bojowe) techniki itd itd. Lubie to co robię, sprawia mi radochę i tyle. Mam dystans do tego co robię i nie doszukuję się w tym uniwersalnej sztuki walki, która rozwali wszystko i wszystkich wokół. Jakby mi nie odpowiadało to ćwiczyłbym inny styl, inną sztukę walki albo zupełnie co innego.

Co do jodan tsuki to patrząc z boku to jest to faktycznie kompletny bezsens. No postaw sobie wspomnianego Andrju na przeciw 50 kg japończyka i niech ten drugi zrobi 120kg bokserowi ikkyo z lewego prostego 8O
Jest to nierealne, co nie przeszkadza mi uczyć się tej techniki i staram się ją zmasterować w formie takiej jaka jest i tak jak pokazuje to mój sensei bo dążę do jakiejśtam wyimaginowanej perfekcji ruchowej. To, czy zrobię to na Andrju czy nie, ma dla mnie drugorzędne znaczenie.

W sobotę jest finał K1 - proponuję obejrzeć i odpowiedzieć sobie na pytanie czy dałbym rade zrobić ikkyo z jodana któremukolwiek z zawodników. Yyyy raczej nie bardzo :roll: No i co z tego, wiem o tym i wcale nie przeszkadza mi to iść na następny trening :)
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

Bo nie mogli kopnąć w jaja czy wydłubać oczu.


Irimi a gdzie w aikido masz tego typu techniki? Bo mam wrażenie, że ratujesz skuteczność i sens tego stylu przy pomocy rozwiązań których się w nim po prostu nie ćwiczy ;-)
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

Bo nie mogli kopnąć w jaja czy wydłubać oczu.


Ale zawsze mogli ogryźć ucho :)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

Bo nie mogli kopnąć w jaja czy wydłubać oczu.

Irimi a gdzie w aikido masz tego typu techniki? Bo mam wrażenie, że ratujesz skuteczność i sens tego stylu przy pomocy rozwiązań których się w nim po prostu nie ćwiczy ;-)

Nie zczaiłeś przekazu, ale wyjaśnię: boks jak widać też ma swoje ograniczenia i każden wcześniej czy później w ryj dostaje. Aikido też ma swoje oczywiste ograniczenia. Biorę aikido takim jakie jest. Nie szukam metod uskutecznienia, nie dokładam parteru i kopów w wyskoku. Nie interesuje mnie to (wyskoki z racji leku wysokości). Natomiast wielu je "udoskonala". Wierz mi - to nie mój problem. :wink:
I po raz setny już chyba: aikido to bardziej sposób zastosowania różnych technik, niż same techniki. Przykład: złamanie nadgarstka przez kotegaeshi nie jest aikido, choć to technika aikido. Puknięcie w kliber i nie zrobienie krzywdy jest aikido, choć nie jest to technika aikido. Tak se myślę...
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

Bo nie mogli kopnąć w jaja czy wydłubać oczu.


Ale zawsze mogli ogryźć ucho :)

O to to Zraziku!
Widzisz Sebol, to miałem na myśli ;-) :) :)
  • 0

budo_nazgul
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

Bo nie mogli kopnąć w jaja czy wydłubać oczu.


Irimi a gdzie w aikido masz tego typu techniki? Bo mam wrażenie, że ratujesz skuteczność i sens tego stylu przy pomocy rozwiązań których się w nim po prostu nie ćwiczy ;-)


No niby nie ma, ale _potencjalnie_ mozna ...
Jak to mawia pewien krewki nauczyciel aikido i nie tylko: niby nie robimy, ALE STRACH JEST!
;-)
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

12 technik, które właśnie pozwalają skończyć każdą konfrontację bez broni w pierwszej chwili.

Gościu, czy Ty to potrafisz?
Pytam bez sarkazmu.
Jeżeli tak, to raczej z niekłamanym podziwem.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

Przykład: złamanie nadgarstka przez kotegaeshi nie jest aikido, choć to technika aikido. Puknięcie w kliber i nie zrobienie krzywdy jest aikido, choć nie jest to technika aikido


Czyli za kazdym razem jak mi koleś zakłada balachę i nie łamie mi ręki to zamiast bjj robimy aikido?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

a możesz mi to wytłumaczyć, czemuż to takie założenie jest bzdurne?? to chyba logiczne i oczywiste ze tori juz na pewnym poziomie powinien sobie poradzić z kazdfym atakiem i zrobic technikę jaka chce. I nie musi być bóg wie jakim mistrzem, wystarczy dobry rzemieślnik.

nie widzę tu żadnej bzdury


Czy kazdy judoka na pewnym poziomie powinien sobie poradzić z kazdym atakiem i zrobic technikę jaka chce?

Czy kazdy bokser na pewnym poziomie powinien sobie poradzić z kazdym atakiem i zrobic technikę jaka chce?


Czy kazdy kendoka na pewnym poziomie powinien sobie poradzić z kazdym atakiem i zrobic technikę jaka chce?


Czy kazdy cwiczacy bjj na pewnym poziomie powinien sobie poradzić z kazdym atakiem i zrobic technikę jaka chce?

Jesli odpowiedz na powyzsze jest - NIE - to dlaczego akurat stawiamy takie wymagania aikidoce?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

Czyli za kazdym razem jak mi koleś zakłada balachę i nie łamie mi ręki to zamiast bjj robimy aikido?

Tak by bylo, jesli by ci nie zlamal/uszkodzil reki nawet jesli nie zaklepiesz. Ale to jest niemozliwe, bedzie ciagnal az do pierwszego skutku: przeciwnik klepie albo reka zlamana i przeciwnik nie jest w stanie kontynuowac walki.

W aikido nikt nie musi klepac zeby uniknac uszkodzenia, Nage cwiczy 'wspolczucie' tak aplikujac technike od poczatku, zeby ochronic uke.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

Czyli za kazdym razem jak mi koleś zakłada balachę i nie łamie mi ręki to zamiast bjj robimy aikido?

Nooo. Zasadniczo tak. Szczepan Ci to wyłuszczył dokładniej i nieco dołożył.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo

Gościu, czy Ty to potrafisz? Pytam bez sarkazmu. Jeżeli tak, to raczej z niekłamanym podziwem.

Hmm, ... dobre pytanie. Gdybyś wiedział w jakiej sytuacji stawia mnie mój robot do przejmowania ataków, to byś nie pytał. Niby prosta rzecz. Sześć ataków na lewą stronę, sześć na prawą. Publiczne jednak pokazanie samego robota, jak dotąd, wywołało tylko drwiny. Jak tylko sam będę mógł odbierać ataki losowo (tylko ude-mawashi - ruch kolisty przedramienia z łokciem przy korpusie), to może zdecyduję się na produkcję, bo film ze mną będzie wystarczającą promocją.

To była tylko część odpowiedzi na Twoje pytanie. Najważniejsze jest jednak to, że moje podejście do 6 wybranych technik (shomen-uchi-irimi-nage, yokomen-uchi-shiho-nage, mune-tsuki-kote-gaeshi, katate-tori-ikkyo, kata-tori-nikyo, katate-kosa-tori-sankyo) nie ma luk. Oznaczo to, że zawsze wykonuje się je w ten sam sposób, i podobnie, kończy. To pozwala, po jakimś czasie, na osiągnięcie perfekcji, to znaczy, precyzji i szybkości. Do 'mgnienia oka' mi jeszcze daleko, ale pracuję nad tym, kiedy mogę. Czas pokaże. Na pewno, tajemnicy nie zabiorę do grobu. :wink:
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby robienia jodan tsuki ikkyo
Podoba mi sie pomysl robota w Aikido jako ze cwiczyc Aikido bez partnera - taki robot wyrobi refleks ale obawiam sie ze to moze byc tylko refleks na dmuchane trabki z robota - cwiczac z czlowiekiem bedziesz reagowal na inne bodzce niz te ktore wysyla robot. Nie wiem czy cwiczenia z robotem przeloza sie na lepsze (szybsze reagowanie ) na techniki w Aikido.
Poza tym jesli moglbys pokazac jak wygladaja cwiczenia czlowieka z robotem - same dmuchane trabki jakos nie przemawiaja do mnie i trudno mi sobie wyobrazic je jako ataki.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024