Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

budo_gaspar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zza morza

Napisano Ponad rok temu

Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
O co chodzi w capoeira ? – To pytanie bardzo często zadają osoby, nie związane z tą sztuką walki. Te same pytanie zadają sobie również często osoby ćwiczące capoeira nie znajdując na nie jednoznacznej odpowiedzi.

Różni mistrzowie którym zadawałem to samo pytanie udzielali wielu niejednoznacznych odpowiedzi. Przez kilka lat ćwiczeń i kontaktu z capoeiristas reprezentującymi różne szkoły capoeira doszedłem do własnych wniosków opartych o te doświadczenia:

Dla mnie osobiście capoeira jest grą, której zasady ustala się w czasie tej gry:
Podobnie jak podczas rozmowy możemy zostać zaatakowani chamskim wulgaryzmem i odpowiedzieć na niego żartem, tak podczas gry capoeira będąc zaatakowanym siłowo możemy odpowiedzieć jakąś techniczna sztuczką. Inna sytuacje kiedy na żart odpowiadamy żartem i cała publika się śmieje . Jeszcze inna sytuacja kiedy na obelgę z drugiej strony odpowiadamy własną co prowadzi( choć nie musi :wink: ) do ostrego konfliktu.

Oczywiście tak jak w rozmowie nasze słowa i to jak je wypowiadamy powodują określoną reakcję u rozmówcy tak w grze capoeira to co robimy i w jaki sposób wpływa na reakcje przeciwnika.

Porównanie capoeira do rozmowy nie jest przypadkowe ponieważ w roda dochodzi do kontaktu pomiędzy dwoma osobami. To jaki ten kontakt będzie zależy nie tylko od nich samych ale także od tego z jakim "bagażem doświadczeń" wchodzą do roda. Od przyjaciół stojących wokół, od tego co powiedzą... Często osoba bardzo spokojna w grze wśród swoich,w grze z osobami "obcymi" zaczyna tryskać testosteronem, o dziwo częściej się to zdarza pomiędzy dziewczynami niż facetami:)

Tak więc najważniejszą rzeczą w capoeira jest świadomość tego w jaki sposób nasz ruch i jego wykonanie wpłynie drugą osobę. Niestety świadomość znaczenia danego ruchu w określonej sytuacji wymaga zazwyczaj kilkuletniego treningu capoeira, gry z różnymi osobami, nie tylko z jednej grupy. Wreszcie umiejętności obserwacji i znajomości charakteru przeciwnika. Często zatem gry "instruktorów" z różnych grup przebiegają zacznie spokojnej niż gry alunos, ponieważ to właśnie doświadczenie wpływa na umiejętność odnalezienia się w danej sytuacji.

To tyle, jeżeli chodzi o moje obserwacje i przemyślenia (pod wpływem przeziębienia i sporej ilości piwa)

Mam nadzieję, że ten króciutka wypowiedź sprowokuje sensowną dyskusję q wzbogaceniu nas wszystkich :D

Pozdrawiam
Gasparzinho
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
Rozumując w ten sam sposób (piątek, tygodnia koniec i początek):

capoeira to gra ruchowa, w której jedyną zasadą jest szacunek
  • 0

budo_gaspar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zza morza

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
Hmmm... Dziwne troszkę dla mnie z tą jedyną zasadą. Widywałem gry gdzie było zero respektu i znaczy się że nie była to już capoeira ?!? Możesz ciut bardziej sprecyzować o co z tym szacunkiem chodzi ?
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
a nie ważne, to był piątek. dziś już sobota jest :D
  • 0

budo_amerindio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Associacao de Capoeira Lagoa da Saudade III

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
Czyż nie piękna jest złożoność sprawy? Zasady wielokrotnie różnie interpretowane. Różne punkty widzenia i domieszka kultury i historii.
To piękno które można poczuć na własnej skórze. Siła, dynamika, i rytm. Toż to piękno w czystej formie wyrażania sztuki ciałem. Coś oryginalnego skłaniającego do przemyśleń i wywołującego świadomość braku wiedzy. Styl życia i codzienność świata otaczającego. "Wszystko" ujęte w niepojęte ramy. Dążenie do doskonałości z jednoczesną lekcją pokory.
Emisja energii ulotnej w chwili, którą czasami wydaje się że można opanować. Przekazywanie iskry i bakcyla niezrozumianej kultury.
Złożoność i sekret istoty rzeczy tworu doskonałego z domieszką surowych warunków faveli i senzali z filozofią.
"Wszystko".

(Pisane w sobotę bez alkoholu)
  • 0

budo_gaspar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zza morza

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
Jesu... tego to już zupełnie nie qmam ja prozty chłopak ze wsi jestem oświeć żesz mnie Amerindo bo w ciemnościach błądzę, byle nie światełkami jak w choince bo zgłupieje do szczętu.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
im dluzej cwicze, tym mniej wiem, ale capoeira dla mnie staje sie dialogiem, w ktorym padaja pytania i odpowiedzi. W zaleznosci od rodzaju dialogu, "wymiana zdan" przybiera rozne formy: bonito, de dentro, duro, de fora, etc...
Capoeira jest gra, ktora moze przybierac rozne postaci-pieknej zabawy lub brutalnej walki, ale wg mnie istitne jest to, ze kazdy bierze udzial w spektaklu z wlasnej woli-tancza ci co chca tanczyc, walcza ci co chca walczyc. Zmuszanie jednych do tanca lub innych do walki wbrew ich woli mija sie z celem. Capoeira jest na tyle bogata, ze kazdy znajdzie swoje miejsce, trzeba tylko pamietac o szacunku-bo chyba o to chodzi w capoeirze.
(pisane w sobote, a nawet juz w niedziele, po alkoholu)
  • 0

budo_cerveja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
W capoeira chodzi o to samo o co w balecie, składaniu modeli, kolekcjinowaniu znaczków iłapaniu motyli. Chodzi o to by coś w życiu dla siebie robić, w czymś się spełniac i realizować.

Wierzcie lub nie ale pisane BEZ ALKOHOLU! W niedziele rano, po nocy, przed pracą :)
  • 0

budo_crocodilo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 252 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
A dla mnie capo to po prostu gra jak każda inna.
Porównywania do dialogu/ pytań i odpowiedzi jakoś mnie nie rusza w ogóle.

Pisane w niedzielę po południu po warsztatach. Bez alkoholu.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
bardziej jak szachy, czy bardziej jak pilka nozna?
  • 0

budo_crocodilo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 252 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
Myślę, że bardziej jak szachy.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
to by jednak troche pasowalo do opcji pytanie/odpowiedz. W szachach czekamy na ruch przeciwnika i odpowiadamy swoim....

Ps. Troche sie drocze, ale przynajmniej bez alko tym razem :-)
  • 0

budo_crocodilo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 252 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
No mi się po prostu nie podoba to porównanie z pytaniami i koniec.
  • 0

budo_cerveja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)

No mi się po prostu nie podoba to porównanie z pytaniami i koniec.


Czasem obaj capoeiristas twierdzą a żaden nie pyta :D
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
te nasze tematy ostatnio typu "kij w mrowisko" nikogo nie ruszają, hehe, czyżbyśmy się nauczyli wzajemnego szacunku, czy tematy są bardziej "kijowe" niz "kij-w-mrowiskowe" ? :D
  • 0

budo_aspenboy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:CPPA Łódź
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
Być może jedyne, co mieliby do powiedzenia ludzie, byłoby jednocześnie "niepoprawne politycznie", dlatego cisza panuje ;)
  • 0

budo_amerindio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Associacao de Capoeira Lagoa da Saudade III

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
Raczej temat jest na tyle liberalny, a raczej wszechstronny, że nie ma o co się kłócić.
Ja też mam wrażenie że im więcej się o capoeirze dowiaduję, tym mniej wiem. To co napisałem poprzednio odnosi się do tego czym jest capoeira - wszystkim i dla każdego czymś innym. Po co to rozumieć skoro jest fajnie tak jak jest?
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
dawac temat, ktora grupa jest najelpsza fajtersko, ktora robi najgrozniejsze miny w czasie gry, a ktora tylko tanczy i robi spedalony balet, a na dodatek dodaje jakies elementy kultury afro-brazylijskiej czy innego badziewia.
od razu sie zrobi fajna dyskusja.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
ja wiem, kto robi najgroźniejsze miny :D wieczorem powrzucam fotki i możemy zrobić konkurs :D
  • 0

budo_cerveja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kij w mrowisko - O co chodzi w Capoeira :)
Uira, mozeby odswieżyć naszą rozmowę z forum berimbau.abc.pl o alkoholu To było bardzo ciekawe nawet i było się o co pokłócić i nudno nie było :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024