Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uprawnienia instruktorskie - iaijutsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia instruktorskie - iaijutsu

(...)nikt tak naprawde nie wie czego uczy sie w roznych szkolach iaijutsu/kenjutsu -- na ogol sa to rozne eklektyczne zbitki,(...)

Ciekawe jest oskarżenie tych szkół o eklektyzm i jednoczesne skontrastowanie ich z jakże eklektyczną strukturą nauczania iaido w ramach PZKendo:

(...)w ramach PZKendo uczy sie iaido i obok seitei-gata jest tam ko-ryu w postaci starych/muso-jikiden/lub nowszych/muso-shinden/ szkol(...)

Mnogość przekazów, ale powstaje pytanie, gdzie są ich źródła?

Większość z nauczycieli szkół iaijutsu/kenjutsu bez wahania potrafi odpowiedzieć na pytanie, kto jest źródłem z którego czerpią, od kogo się uczą. Jak na takie pytanie odpowiadają nauczyciele iaido zrzeszeni w PZKendo?

Ten brak zdefiniowanych źródeł (lub ich rozproszenie) sprawia, że trudno wyobrazić sobie coś bardziej eklektycznego niż kendo. Ten eklektyzm ma oczywiście mnóstwo zalet, pozwalających spojrzeć na miecz z innej perspektywy, mieszając aspekt bojowy, sportowy i inne.
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia instruktorskie - iaijutsu
kop- nie mialem na mysli twojego soke/byl tez w krakowskiej mangha,jego pokaz spotkal sie z duzym zainteresowaniem/,tylko rozmaitych samozwanczych nauczycieli od ktorych sie roi na swiecie - czesc jest oszolomami a czesc cynicznymi naciagaczami.nadaja sobie sami stopnie 10-tych danow,soke,shihan etc,powoluja sie na rozmaite powiazania i przekazy,do niektorych przychodza we snie duchy aby przekazac im tajemnice starych szkol itd.stale sledze rozmaite fora + youtube i wychodza tam rzeczy straszliwe pod etykietka kenjutsu/iaijutsu/ninjutsu.....
prorocku - kendo powstalo jako eklektyczny zlepek starych szkol ale to bylo ponad 100 lat temu i od tego czasu kontynuuje dosc jasna i czysta linie rozwoju a przede wszystkim jest ujednolicone w skali swiatowej - mozemy wszedzie wejsc na trening i jestesmy jak w domu,u swoich.ponadto ujednolicone sa regulaminy,przepisy i zasady i nikt nieuprawniony nie moze sie pod kendo podszywac/podobnie pod iaido ZNKR/ a pod rozmaite "jutsu" - owszem.pozdro,maciek
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia instruktorskie - iaijutsu
to co sie ujednolica powoli staje sie martwe - powoli jak przez kalke kopie staja sie coraz slabsze az ciezko poznac jaki byl oryginal. Wsrod setek oszolomow trafiaja sie rodzynki dzieki czemus powstaje cos nowego. Kano, Funakoshi, Uyeshiba na poczatku tez byli uwazani za oszolomow kiedy chcieli robic cos inaczej niz "grupa majaca monopol" 8)

Wolny rynek zapewnia rozwoj i niebezpieczenstwo w postaci oszolomow ale trwanie w stagnacji zapewnia tylko powolne umieranie systemow.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia instruktorskie - iaijutsu

nikt nieuprawniony nie może się pod kendo podszywać

W zasadzie tak, ale...

Nie tak dawno temu, wiedziony czysta ciekawością chciałem popróbować treningu w lokalnym klubie, o poetyckiej nazwie Gaku Chou Kan Traditional Kendo Dojo. Poszedłem do dojo w godzinach treningu, drzwi zastałem zamknięte. Po kontakcie telefonicznym kazano mi wysłać życiorys i list motywacyjny, po czym grzecznie odpowiedziano, ze miejsc w klubie nie ma i ze oddzwonią, jak się zrobi miejsce. :D

Gdy po pewnym czasie przeprowadziłem się, i zacząłem treningi w kopenhaskim klubie kendo, okazało się, ze sprawa jest znana i rzeczywiście nie sposób się dostać na treningi do tego "tradycyjnego klubu kendo" i nikt nie wie, co oni tam tak naprawdę trenują. Czy ten przykład kwalifikuje sie jako "podszywanie się pod kendo"?
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia instruktorskie - iaijutsu

Mnogość przekazów, ale powstaje pytanie, gdzie są ich źródła?

Większość z nauczycieli szkół iaijutsu/kenjutsu bez wahania potrafi odpowiedzieć na pytanie, kto jest źródłem z którego czerpią, od kogo się uczą. Jak na takie pytanie odpowiadają nauczyciele iaido zrzeszeni w PZKendo?


Nie mieszałbym kendo/seitei iaido/seitei jodo z linią nauczania, z przekazem w.g. jakiejś szkoły. Wszystko to co wymieniłem jest zlepkiem szkół mającym to czy inne na celu, z regóły wprowadzenie do danej SW (oprócz kendo może)... O kendo pisał już Maciek - żeby można było mieć choćby mistrzostwa świata MUSI byc standard. Kropka. To samo dotyczy seitei iaido/jodo. Same "szkoły" zostały wymyślone żeby przyciągnąc kendoków do iaido i jodo - najpierw poprzez formy seitei, a potem poznawanie szkoły w/g przekazu nauczyciela który nas interesuje.

Odpowiadając na pytanie czy instruktorzy zrzeszeni w PZK mogą wskazac swoich nauczycieli? W 90% dojo jak najbardziej tak. W Polsce w zasadzie obecnych jest kilku wybitnych nauczycieli iaido/jodo (oczywiście w większości poprzez swoich europejskich uczniów). Tylko parę (jedno) dojo tak naprawde nie ma zwierzchnictwa (linii, czy jak ją zwał). Każdy instruktor/prowadzący zajęcia jest w stanie podać ci referencje sięgające Japonii.

To co rózni instruktorów PZK od innych instruktorów "jutsu" to to, że te źródła są WERYFIKOWALNE, co nie zawsze można powiedzieć o szkołach iai-jutsu, ken-jutsu. Nie raz i nie dwa można spotkac w PL "szkoły miecza" równie prawdziwe jak tsunami karate.

Żeby nie być gołosłownym w PL w ramach PZK masz linie w nauczaniu;
Sagawa Sensei (MSR)
Ishido Sensei (MSR)
Haruna Sensei (MJER)
...
O każdym z nich można wygooglać masę informacji. Kazdy z nich jest (lub był, niestety) rozpoznawanym i często niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie miecza.

Może teraz zapytamy o źródła kenjutsu / jaijutsu z korzeniami w Japonii??? Chętnie poczytam.
Możemy od razu pominąć MJER KJ, ta linia jest dobrze znana, Sensei Komei jest niezwykłym czowiekiem i jeszcze lepszym iaidoką.

Ten brak zdefiniowanych źródeł (lub ich rozproszenie) sprawia, że trudno wyobrazić sobie coś bardziej eklektycznego niż kendo. Ten eklektyzm ma oczywiście mnóstwo zalet, pozwalających spojrzeć na miecz z innej perspektywy, mieszając aspekt bojowy, sportowy i inne.


No i jeszcze dodaj że nie istnieje druga tak realna możliwośc "spróbowania się na miecze" :)
  • 0

budo_[kop]
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia instruktorskie - iaijutsu

Może teraz zapytamy o źródła kenjutsu / jaijutsu z korzeniami w Japonii??? Chętnie poczytam.

Nie wiem o co dokładnie chodzi ale mogę służyć paroma nazwami szkół. Od razu przyznaję, że nie biorę ich z głowy, a z tegorocznego folderu z Budokanu.
Skoro szkoły te były pokazywane na takiej imprezie myślę, że można uznać je za posiadające korzenie:

Kashima Shintou-ryuu Kenjutsu
Yagyuu Shinkage-ryuu Heihou Kenjutsu
Jyojitsu Kenrikataichi-ryuu Kenjutsu
Kanemaki-ryuu Battojutsu
Shindou Munen-ryuu Kenjutsu
MJER Iaijutsu (jej :) )
Kashima Shinden Shinkage-ryuu Kenjutsu
Onoha Ittou-ryuu Kenjutsu
Hyouhou Nitenichi-ryuu Kenjutsu

Za pewne rozbieżności przepraszam, ale to z kanjiów i dzielenia wyrazów w nazwie nie zawsze jestem pewien.
W każdym bądź razie jeśli ktoś jest bardzo zainteresowany, na temat każdej z ww. szkół posiadam jednostronnicowy tekst w kanjach.
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia instruktorskie - iaijutsu
do wypowiedzi Lukasza dodalbym jeszcze ze kendo w polsce jest od poczatku/od 35 lat+/nauczane wg.Ando sensei/zostalo zalozone przez jego ucznia,na jego polecenie/.po odejsciu senseja Ando,spirytualna i techniczna opieke nad polskim kendo przejal Ozawa sensei.
prorock- niektore szkoly maja dosc specyficzne procedury naboru uczniow,jeszcze inne sa w ogole niedostepne dla ludzi z zewnatrz/policyjne,wojskowe,akademickie i inne srodowiskowe/,to jeszcze nie przesadza o ich poziomie.pozdro,maciek.
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia instruktorskie - iaijutsu

Nie wiem o co dokładnie chodzi ale mogę służyć paroma nazwami szkół. Od razu przyznaję, że nie biorę ich z głowy, a z tegorocznego folderu z Budokanu.
Skoro szkoły te były pokazywane na takiej imprezie myślę, że można uznać je za posiadające korzenie:

Kashima Shintou-ryuu Kenjutsu
Yagyuu Shinkage-ryuu Heihou Kenjutsu
Jyojitsu Kenrikataichi-ryuu Kenjutsu
Kanemaki-ryuu Battojutsu
Shindou Munen-ryuu Kenjutsu
MJER Iaijutsu (jej :) )
Kashima Shinden Shinkage-ryuu Kenjutsu
Onoha Ittou-ryuu Kenjutsu
Hyouhou Nitenichi-ryuu Kenjutsu


Nie pytałem o to czy szkoły maja korzenie w Japonii ;)
Prorock pytał o referencje do nauczycieli nie do nazw szkół (przynajmniej ja to tak zrozumiałem). Napisac to ja sobie mogę co che na plakacie, stronie www itp...
Ja sie pytam (podobnie jak Prorock) od kogo uczą się owi przedstawiciele tych wszystkich *-jutsu?
Weźmy takie niten-ichi-ryu hyoho. Znam nauczycieli uczących tego stylu. Pytanie - od kogo się uczą ludzie w PL??? Jakieś referencje? To samo odnosi się do innych szkół - *-jutsu.
Ja bym chciał zobaczyc nazwiska :) Nie nazwy szkół. Uwierz mi - niejeden uczy się z książek/filmów/youtuba.
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia instruktorskie - iaijutsu

nikt nieuprawniony nie może się pod kendo podszywać

W zasadzie tak, ale...

Nie tak dawno temu, wiedziony czysta ciekawością chciałem popróbować treningu w lokalnym klubie, o poetyckiej nazwie Gaku Chou Kan Traditional Kendo Dojo. Poszedłem do dojo w godzinach treningu, drzwi zastałem zamknięte. Po kontakcie telefonicznym kazano mi wysłać życiorys i list motywacyjny, po czym grzecznie odpowiedziano, ze miejsc w klubie nie ma i ze oddzwonią, jak się zrobi miejsce. :D

Gdy po pewnym czasie przeprowadziłem się, i zacząłem treningi w kopenhaskim klubie kendo, okazało się, ze sprawa jest znana i rzeczywiście nie sposób się dostać na treningi do tego "tradycyjnego klubu kendo" i nikt nie wie, co oni tam tak naprawdę trenują. Czy ten przykład kwalifikuje sie jako "podszywanie się pod kendo"?


Zdaje się, że siedzisz w Danii tak? Uważaj tam na kendo. Już dwa razy mieliśmy okazję gościć ich w Polsce na turnieju. Straszne oszołomy. To co robili to ledwie przypominało kendo a na pytanie czy nie widzą, że robią "trochę" inaczej niz reszta próbowali cisnąć nam jakies pseudofilozoficzne glupoty (ktore zreszta momentami byly sprzeczne z podstawowymi zalozeniami kendo). Wczesniej zostali wyrzuceni z turnieju w Szwecji za podobne klimaty. Moze wlasnie byli z tego klubu? Pozatym Duńczycy wogóle izolują sie w swiecie kendo (pewnie ma to jakiś związek z ich kompleksami związanymi z wielkością kraju i innych takich). Na mistrzostwa Europy albo Świata nie wystawiają kadry jako takiej (zwykle przyjeżdża jakiś jeden typ albo nikt). Zatem może kendo uchodzi tam za coś tak elitarnego, że nie każdy może trenować...
:)
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia instruktorskie - iaijutsu
Proszę nie popadać w przesadę... że to niby koryu ma się tłumaczyć ze swoich podstaw.

Pomieszaliście zasadniczo dwie kwestie. Czyli legitymacje korzeni szkoły a legitymacje samych nauczycieli. W tym pierwszym to wybaczcie ale stworzenie organizacji kendo nie powoduje, że kendo stało się jakoś dobrze określoną szkołą. Bo nie jest zaliczane do koryu i nigdy nie będzie. Przecież nie można powiedzieć, że szkoły od świątyni Katori albo Kashima są jakieś eklektyczne...
Bo czymże jest kendo? Zasadniczo jest sztuką walki która ma dużo wspólnego ze sportem. I właśnie w kendo widać eklektyzm, gdzie daje się trochę starych form (nihon kendo kata), gdzie robi się seitei iai itd. To jest właśnie kwintesencja eklektyzmu.

Natomiast co do nauczycieli to faktycznie zdarzają się przypadki ludzi którzy nauczają (ba nawet czasem wymyślają własne szkoły) bez żadnych podstaw. Tutaj organizacje sobie lepiej radzą bo tam idzie weryfikacja w papierach i cała organizacja czuwa nad tym żeby ktoś nie wyskoczył z nazywaniem czegoś np. kendo...
Ale stare szkoły też sobie przecież z tym radzą, nauczyciele mają odpowiednie stopnie (np. menkyo kaiden) i mogą odpowiednio nadawać stopnie. Nie ma organizacji bo i kiedyś ich nie było. Ludzi można wciąż łatwo zweryfikować. A jeśli ktoś sobie wymyśla np. Darthvaderjutsu to jego sprawa... przecież to nie jest problem legitymacji takich szkół jak Kashima albo Shinkage ryu.

W dodatku przecież niektóre organizacje są tworzone w tak patologiczny sposób, że służą w zasadzie tylko do nabijania stopni w kółku wzajemnej adoracji. Jakieś 10 dany i shihany na każdym kroku to przecież w niektórych organizacjach normalne....

Więc tu żadna strona nie jest doskonała, koryu mają swoje problemy, często naturą wykraczające poza rzeczywistość treningową... ale nie mówcie mi takich głupot że są w jakiś sposób rozmyte... a przynajmniej bardziej niż kendo lub iaido które są niedookreślone.

Pozdrawiam
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia instruktorskie - iaijutsu
a czym rozni sie iaido od iaijutsu?

ano niczym :)

sprawa wyglada tak moim zdaniem - wszedzie tam gdzie prowadzi sie zajecia ruchowe bez rywalizacji sportowej obejmuja przepisy o rekreacji ruchowej, a jesli wkracza sport - przepisy o uprawnieniach sportowych

czy sobie nazwiemy to iaido czy iaijutsu nie ma znaczenia bo jesli bede uczyl yari to co mam zrobic :)

a broni jest jeszcze troszke :) )))

do prowadzenia zajec tak naprawde nie trzeba miec zadnych uprawnien co najlepsze :)

o uprawnienia pytaja tylko w ubezpieczalni jak chcesz zrobic OC :-)

a jakie uporawnienia maja chlopaki z parkuru?
a breakedace ?

poprostu trzebna cwiczyc i miec nadzieje ze nikomu sie nic nie stanie :-)

a im wiecej uprawnien to wielksza wpadak jesli sie stanie wypadek :-)

ja mam jakies tam kursy, tytuly itp

na aikido na kendo

ale kendo nie ucze
za to np kenjutsu :) tez mam jakis papier zrobic?

lipa poprostu lipa
:D
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia instruktorskie - iaijutsu
Dlatego ja jestem oredownikiem powstania ogolnych uprawnien do nauczania sportu lub rekreacji zezwalajacych na prowadzenie zajec - dodatkowo moze byc jeszcze papier do reprezentowania jakiegos zwiazku, stowarzyszenia itp czy to z organizacji polskeij czy zagranicznej ale to tylko papier na reprezentowanie bez ktorego tez mozna nauczac bo ma osoba uprawnienia ogolne na prowadzenie zajec ze sportu lub rekreacji.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024