Skocz do zawartości


Zdjęcie

Etykieta podczas cwiczenia bronia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

budo_macex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Etykieta podczas cwiczenia bronia

bokken ni ema ostrza - ale to tylko tak na marginecie Smile

ja widzialem filmiki z wielkim mistrzem aikido, ktorego wlasciwie na tym forum nikt nie krytykuje jak chodzil, trzymajac bokken za koncowke a druga ciagnal po ziemi Smile
wygladalo to na celowe zachowanie nie przez pomylke


1. Boken zastępuje miecz, którym trudno byłoby ćwiczyć bez uszczerbku dla zdrowia, a to znaczy, że traktujemy go jakby miał ostrze. Inaczej byłby bronią obuchową. Sam na filmiku robisz jakieś cięcia - po co skoro boken nie ma ostrza??

2. Może omawiany tajemniczy sensei w danym momencie pokazywał jak nie należy robić?

3. Dla mnie to żadne ćwiczenie. Ani atakujący nie atakują ani broniący się nie broni. Nie mam nic przeciw temu żeby to robili wolno czy coś (dla celów ćwiczenia) ale to...
Jak ktoś po cięciu leci za bokenem no to sorki. Kaszana i tyle, ale jak komuś się podoba to niech ćwiczy tylko niech nie bajeruje, że to takie a takie ćwiczenie albo jeszcze jakaś inna magia.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia

1. Boken zastępuje miecz, którym trudno byłoby ćwiczyć bez uszczerbku dla zdrowia, a to znaczy, że traktujemy go jakby miał ostrze. Inaczej byłby bronią obuchową. Sam na filmiku robisz jakieś cięcia - po co skoro boken nie ma ostrza??

Wlasnie o to chodzi. W momencie cwiczenia nalezy traktowac boken jakby to byl ostry miecz a nie kawalek patyka. Jasne ze sa pewne roznice w cieciu, ale na potrzeby treningu aikido mozna je pominac.

Tego podejscia do bokenu nie dostrzeglem na filmie i juz teraz rozumiem dlaczego. Mysle ze to znakomity pomysl ze zamiesciles swoj film, skoro twoj instruktor nie poprawia tak razacych bledow, to chociaz ludzie na forum ci to pokaza. Z korzyscia dla ciebie.
  • 0

budo_lahudra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia

bokken ni ema ostrza - ale to tylko tak na marginecie :-)



Oczywiście, ze nie ma, ale cwiczac nim traktujemy go jak ostry miecz. Bo jesli tak nie jest to po co cwiczyc bokenem , mozna zamiast tego uzyc sztachety z plotu i bedzie podobnie.
  • 0

budo_achula
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia

Czy mi sie wydawało, czy ta panienka łapała boken w polowie( tzn za ostrze)?


Nie wydawało Ci się - ja też to dostrzegłem.


A czy zauważyliście z której strony boken był łapany? Z tego co zauważyłam, zawsze od góry, czyli od strony "tępej" :D :D

W technice irimi ken był załapany w złym miejscu, ale również od góry :D
  • 0

budo_achula
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia

Po pierwsze ta dziewczyna nie zna etykiety - miecz ma byc zawsze po prawej stronie jak sie klaniasz.


Mnie nauczyciel uczył , że w lewej ręce jest ken a w prawej jo. Do ukłonu również. Nie uważasz chyba, że mój nauczyciel, jak również i jego nauczyciel nie znają etykiety:)

Robienie takiego pokazu sugeruje jednak ze to bulka z maslem. Dlatego jestem przeciwny publicznym pokazom z odbieraniem broni.


Zgodzę się szczególnie co do tanto. Potem ludziom się wydaje , że nóż można łatwo odebrać. Niestety przy odbieraniu prawdziwego noża można co najwyżej łatwo stracić palce.
Ale nie jestem przeciwna pokazom.
  • 0

budo_mistyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia

Po pierwsze ta dziewczyna nie zna etykiety - miecz ma byc zawsze po prawej stronie jak sie klaniasz.


Szczepan, mógłbyś to rozwinąć, że miecz ma być zawsze po prawej stronie, w
tradycji Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu, gdy zaczyna się trening, i kłaniamy się
sensei, a on nam, bokken jest zawsze trzymany w lewej ręce, gdy wchodzę w pozycję seigan no kamae, to też zaczynam z lewej strony, może u ciebie jest inaczej, napisz w jakiej szkole ćwiczysz, i jaka jest interpretacja, że bokken trzyma się w prawej ręce.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia

Po pierwsze ta dziewczyna nie zna etykiety - miecz ma byc zawsze po prawej stronie jak sie klaniasz.


Szczepan, mógłbyś to rozwinąć, że miecz ma być zawsze po prawej stronie, w
tradycji Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu, gdy zaczyna się trening, i kłaniamy się
sensei, a on nam, bokken jest zawsze trzymany w lewej ręce, gdy wchodzę w pozycję seigan no kamae, to też zaczynam z lewej strony, może u ciebie jest inaczej, napisz w jakiej szkole ćwiczysz, i jaka jest interpretacja, że bokken trzyma się w prawej ręce.

Kazda szkola miecza(mowie o Koryu) ma swoje reguly i nie mozna wtedy powiedziec ze istnieje jakas regula uniwersalna.

Ale tutaj jest forum aikido tak ze proba porownania do tradycji z Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu, jest co najmniej nie na miejscu :?

W aikido regula jest prosta: miecz po prawej stronie symbolizuje fakt, ze masz zamiary nieagresywne. Poza tym ostrze ma byc zawsze na zewnatrz i jak najdalej od Kamizy. Czyli zawsze rekojesc w kierunku Kamizy, obojetnie po ktorej stronie Kamizy jestes.
Widac ze ta dziewczyna nie cwiczy pod okiem kogos kto zna poslugiwanie sie bronia.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia

Mnie nauczyciel uczył , że w lewej ręce jest ken a w prawej jo. Do ukłonu również. Nie uważasz chyba, że mój nauczyciel, jak również i jego nauczyciel nie znają etykiety:)

Kim ja jestem zeby osadzac twego nauczyciela :wink:
Regula nie moze byc slepa, musza za nia stac wazne powody uzytkowe.
W dawnej Japonii miecz byl noszony po lewej stronie, i byla to strona z ktorej bardzo latwo mozna bylo niespodziewanie zaatakowac, nawet jak miecz byl w pochwie. Wyksztalcono wiec specjalne zachowanie sie, ktore pokazuje, czy ktos ma zamiary 'bojowe' - w sensie ma sie na bacznosci, spodziewa sie ataku, lub ma zamiar zwyczajnie w kazdej chwili zaatakowac - wtedy nosi miecz po lewej stronie.
Przelozenie miecza na prawa strone bylo 'otwarciem' - znaczy oslabialo garde, bo majac miecz z prawej strony jest trudno go natychmiast wyjac z pochwy i uzyc. Przelozenie miecza na prawa strone pokazywalo wiec symbolicznie ze nie masz zamiarow agresywnych wobec gospodarza domu. Nie trzeba bylo tego wyjasniac slowami, sam fakt mowi za siebie.

Poniewaz aikido nie ma filozofii zeby rozwijac agresje, ani zeby uczyc kogos napadac niespodziewanie, boken kladzie sie z prawej strony. Jak widzisz to sa dosc uzytkowe i pratyczne powody dlaczego ja tak postepuje.

Jakie sa powody dla ktorych twoj nauczyciel kladzie boken z lewej strony a jo z prawej? Chetnie sie z nimi zapoznam :)
  • 0

budo_mistyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia
Dzięki za odpowiedź!
  • 0

budo_achula
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia

Regula nie moze byc slepa, musza za nia stac wazne powody uzytkowe.
W dawnej Japonii miecz byl noszony po lewej stronie, (..)
Nie trzeba bylo tego wyjasniac slowami, sam fakt mowi za siebie.

Poniewaz aikido nie ma filozofii zeby rozwijac agresje, ani zeby uczyc kogos napadac niespodziewanie, boken kladzie sie z prawej strony. Jak widzisz to sa dosc uzytkowe i pratyczne powody dlaczego ja tak postepuje.

Jakie sa powody dla ktorych twoj nauczyciel kladzie boken z lewej strony a jo z prawej? Chetnie sie z nimi zapoznam :)


Nie potrzebny wywód. Chciałam to samo napisać. Znam i rozumiem dlaczego w Japoni noszono broń z lewej strony. To tradycja budo. Czy uważasz że budo równa sie agresji? Ja uważam że twoje tłumaczenie jest bardzo naciągane. W jakim celu demonstrować nieagresję, skoro ćwiczymy sztukę walki głęboko zakorzenioną w budo. Przecież fakt trzymania ken w ręce lewej nie znaczą, że będę na kogoś agresywnie napadać, ale wręcz przeciwnie. W razie napaści szczypko zareaguję.

Na Twoje pytanie jest więc jedna odpowiedź - budo.
  • 0

budo_achula
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia
zapomniałabym dodać, bo może nie wynika to z mojej odpowiedzi. Chodzi o sytuacje : ukłon i noszenie broni. Podczas wykonywania technik jest normalnie :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia
Hej

Racja moim zdaniem jak zwykle lezy gdzi eindziej niz jej szukamy...

Aikido jest pelne sprzecznosci wynikajacych z ciaglych poszukiwan
O'Sensei pozostawil trudna do zrozumiania spuscine i wszyscy sie mecza jak to wszystko pjac i zinterpretowac

Czesc cwiczacych szuka takze natchnienia w innych dyscyplinach budo, tak tez jest z bokken

zauwazcie ze wiele drog aikido ma zupelnie inny bokken, inna szkole miecza mozna by powiedziec...
nikt nigdzi eni eskodyfikowal zasad poslugiwania si ebokken w aikido, kazdy praktykujacy nauczanie robi to wg metod ktore poznal sam bodz to na aikido, bodz na np kenjutsu, bodz ma mixa wszystkiego co poznal

nie ma wiec w takim razie jak wydac oceny porownawczej ze to jest dobrze a to zle...
wiele zalezrzy wlasnie od korzeni czyli od koryu ktore sie zasymilowalo do aikido
ustosunkowuje sie tu tylko do "miecza w aikido" zeby zbytnnio nie rozszerzyc tematu

dlatego to co jednemu wydaje sie prawidlowe i logiczne innemu wydaje sie zle i cwiczone bez sensu (w sumie apropos moich filmikow trez to pasuje....)

Sa wsrod nas osoby ktore latwo szafuja ocenami - coz zrobic, mozna sie im przypatrzec (ocenom) badz nie

Wracaja do trzymania miecza i jego filozofii - ja jestem zwolennikiem formy mniej wiecej opisanej przez Szczepana, ale spotkalem sie z roznymi innymi (np moj obecny nauczyciel aikido pokazuje pewne rzeczy inaczej)
Dlatego jestem ostrozny w werdyktach i raczej staram sie poznac powody aby zrozumiec niz zanegowac....

jesli chodzi o trzymanie miecza po prawej stronie zeby okazac zamiary pokojowe - wojownik japonski zawsze co innego myslal, mowi i okazywal.... widzialem formy blyskawicznego dobywania broni z pozycji miecza w prawej rece, w uklonie z mieczem za plecami itp....
pozory pozory pozory - to jest filozofia bushi...

wszystko jest tylko kwestia umowy, jesli chcesz by ktos cie zrozumial, to mowisz jego jezykiem, co nie oznacza ze nie mozesz go oklamac....

o jeszcze tak amysl mi przyszla do glowy... heheh
wiecie, ja czesta na treningach robie z moimi uczniami sporo subuir :-) i czesta sie zdaza ze robimy je trzymajac bokken odwrodnie to znaczy za kisaki a tsuka do przodu...
to jest cwiczenie w jakims tam celu (offtopic) gdyby tak ktos nas nagral i wrzucil na neta i dal link na to forum?
co byscie powiedzieli - ze zle trzymamy miecz bo za ostra strone :-) hehehehe

duzo milosci zycze
  • 0

budo_lahudra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia

A czy zauważyliście z której strony boken był łapany? Z tego co zauważyłam, zawsze od góry, czyli od strony "tępej" :D :D
W technice irimi ken był załapany w złym miejscu, ale również od góry :D


Nawet jesli byl lapany od gory, to nie ma najwiekszego znaczenia bo przeciez zeby "cokolwiek" zlapac trzeba dobrze zawinac palce do okola tego "czegos". A nie wydaje mi sie aby mozna bylo chwycic z ciecia lub pchniecia boken-miecz tylko za boczne sciany....
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia
jak zwykle,wszyscy maja racje - wszystko zalezy od szkoly, a w szkole - od sytuacji......
w kendo jest/mniej wiecej/tak:
z bokkenem zaczynamy cwiczenia trzymajac go w prawej rece,luzno - reprezentuje to miecz zawarty w saia,niesiony w sposob skrajnie pokojowy/nie wydobywa sie miecza do walki lewa reka z pozostawieniem pustej saia w prawej.../.po wymianie uklonow i innych uprzejmosci nastepuje"dato" - przelozenie bokkena na lewa strone do pozycji "taito" - na lewe biodro - symbolizuje on wtedy miecz w saia,wlozony za obi i tasmy hakamy - czyli gotowy do prawidlowego wydobycia.kolejno nastepuje sonkyo-nuketo,czyli symboliczne wydobycie miecza i zejscie do sonkyo w dystansie yokote-maaai,co jest dalsza czescia poczatkowego reiho/yokote-maai jest zbyt odleglym dystansem do ataku/,nastepnie kamae-otoku/uprzejmosci nigdy nie za wiele przed walka..../wycofanie sie na pozycje i dopiero poczatek cwiczen.
w cwiczeniach z shinajem,rozpoczynamy od razu w pozycji sageto,shinai luzno w lewej,dalej - taito,sonkyo-nuketo itd.tlumaczone jest to na ogol demonstracja stalej gotowosci bojowej.dlaczego?? - nie wiem,ale tak jest przyjete w calym kendo - mam osobista hipoteze - im bardziej bron przypomina miecz realny,tym bardziej reiho wyraza pokojowe zamiary przed rozpoczeciem cwiczen/rowniez po.../.
w iaido,gdzie uzywa sie broni jeszcze bardzie zblizonej do realnej/iaito/ - wychodzimy z mieczem po lewej stronie ale siadajac,przekladamy na prawo.
zapewne rozne szkoly maja rozne reiho i zawsze szczegolowo umotywowane ale zawsze polozenie miecza,sposob trzymania,postawy,uklony i szczegoly dystansu maja swoje bardzo realne znaczenie,wywodzace sie z czasow gdy trening kata,rowniez z realnymi mieczami byl podstawa szkolenia.pozdrawiam,maciek dietl.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia

Nie potrzebny wywód. Chciałam to samo napisać. Znam i rozumiem dlaczego w Japoni noszono broń z lewej strony. To tradycja budo. Czy uważasz że budo równa sie agresji? Ja uważam że twoje tłumaczenie jest bardzo naciągane. W jakim celu demonstrować nieagresję, skoro ćwiczymy sztukę walki głęboko zakorzenioną w budo. Przecież fakt trzymania ken w ręce lewej nie znaczą, że będę na kogoś agresywnie napadać, ale wręcz przeciwnie. W razie napaści szczypko zareaguję.

Na Twoje pytanie jest więc jedna odpowiedź - budo.

Przepraszam z kolejny wywod, ale wyraznie nie rozumiesz o co w tym calym aikido chodzi. Mam nadzieje ze cie nie uraze.
Aikido nie jest budo tradycyjnym, takie jakimi sa np Koryu. Dziadek pod wplywem O.Deguchi zmienil calkowicie podejscie do SW, co fizycznie sie uwidocznilo w przeksztalceniu technik Daito ryu. Aikido to Budo nowoczesne, w sensie ze calkowicie odrzuca calkowicie stary przekaz jaki byl w Japonii przez praktycznie cala jego historie. Zamiast tego, jak to zrecznie Mr.Smile ostatnio podkresla, niesie idee harmonii z Kosmosem i Milosci z ludzmi.

Poniewaz zmienil sie Cel cwiczenia(w stosunku do tradycyjnych SW) zmienila sie cala symbolika ktora otacza trening. Byc moze dla poczatkujacego to nie ma najmniejszego znaczenia, ale ludzie ktorzy dlugo cwicza SW(niekoniecznie japonskie) sa niezmiernie wrazliwi na najdrobniejsza symbolike w zachowaniu sie.Poniewaz dostrzegaja wiele detali 'mowy ciala' ktore zwykle umykaja ludziom niewystarczajaco wycwiczonym. Dlatego m.inn. umieszczenie bokenu po prawej stronie ma duze znaczenie.

Mr.Smile - oczywiscie ze sa techniki zeby wydobyc miecz i uciac nawet majac go z prawej strony. Ale chodzi o symbol.A symbole maja duza moc.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia
Przyznaję, że coraz mniej rozumiem, o co w tym Aikido chodzi, szczególnie gdy czytam Twoje posty Szczepan. Nie chcę Cię urazić, ale jak to w końcu jest, czy praktykując Aikido mamy do czynienia z zabójczą SW, odwołującą się do krwawych doświadczeń pól bitewnych, czy z nowoczesnym Budo, odrzucającym całkowicie stary przekaz?
Czy Aikido to śmiercionośne Budo, przesycone wojennym duchem, do którego często się odwołujesz, czy nowoczesna forma gimnastyki(?) niosąca Harmonię z Kosmosem i Miłość między ludźmi?

Spróbuję, jak Smail, choć pewnie nie uda mi się tak zręcznie:
Buźka! Peace Brothers! Kochajmy się! Make Love not Children! TFU! War!
h-k
  • 0

budo_achula
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia

Przepraszam z kolejny wywod, ale wyraznie nie rozumiesz o co w tym calym aikido chodzi. Mam nadzieje ze cie nie uraze.


Oj Szczepanie obrażalska nie jestem. Zważ że jesteśmy przedstawicielami różnych szkół aikido. Ja nie zamierzam podważać ani negować Twojej drogi. Jest jaka jest, może mi się podobać lub nie, ale nie mi wypada ją oceniać.
Przekaz szkoły nawiązuje bardziej do tradycji budo. Ot wszystko, źródło braku jedności wsród aikidoków.

Aikido nie jest budo tradycyjnym, takie jakimi sa np Koryu. Dziadek pod wplywem O.Deguchi zmienil calkowicie podejscie do SW, co fizycznie sie uwidocznilo w przeksztalceniu technik Daito ryu. Aikido to Budo nowoczesne, w sensie ze calkowicie odrzuca calkowicie stary przekaz jaki byl w Japonii przez praktycznie cala jego historie. Zamiast tego, jak to zrecznie Mr.Smile ostatnio podkresla, niesie idee harmonii z Kosmosem i Milosci z ludzmi. (...)


Hmm, a jaka sztuka walki jest budo tradycyjnym. Rozwinęły się po wojnie ale wszystkie są głęboko zakorzenione w historii Japoni i jej tradycjach, Aikido również i nie można tego negować.
O'Sensei miał wielu uczniów i w różny sposób kontynuowali oni jego drogę. Hombu dojo nie jest jedyną nieomylną wyrocznią podobnie jak wiara katolicka nie ma monopolu na zbawienie.
Aikido to etyka indywidualna. Więc i Ty z "harmonią z Kosmosem i Miłością z/do ludzi" jak i ja z moim budo mamy prawo istnieć i realizować się poprzez Aikido, nieprawdaż?
  • 0

budo_achula
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia
Miało być
"przekaz mojej szkoły"
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia

Oj Szczepanie obrażalska nie jestem. Zważ że jesteśmy przedstawicielami różnych szkół aikido. Ja nie zamierzam podważać ani negować Twojej drogi. Jest jaka jest, może mi się podobać lub nie, ale nie mi wypada ją oceniać.
Przekaz szkoły nawiązuje bardziej do tradycji budo. Ot wszystko, źródło braku jedności wsród aikidoków.

hehehe nie mozna nawiazywac do 'tradycji' bardziej czy mniej niz Zalozyciel, nieprawdaz? To on okreslil co to jest aikido i jak sie ma do 'tradycji'. Przez ta nieszczesna 'tradycje' rozumiem sposob cwiczenia jaki rozwinal sie w Japonii tak do pocz. XX wieku - mam nadzieje ze oboje mowimy o tym samym?

Hmm, a jaka sztuka walki jest budo tradycyjnym. Rozwinęły się po wojnie ale wszystkie są głęboko zakorzenione w historii Japoni i jej tradycjach, Aikido również i nie można tego negować.

Wlasnie tu jest pies pogrzebany.
Tradycyjne SW to Koryu. Aikido nie nalezy do Koryu. Polecam google'a do znalezienia definicji Koryu i dlaczego tak jest.
Tymczasem potocznie okresla sie jakis styl aikido jako 'tradycyjny' czyli nawiazujacy do okresu przedwojennego w jakim stylu cwiczyl Dziadek. Te dwie tradycje nie maja ze soba prawie nic wspolnego.Dziade mianowicie calkowicie zerwal z tradycyjnym podejsciem do SW (w sensie tak jak traktuje sie to w Koryu)

O'Sensei miał wielu uczniów i w różny sposób kontynuowali oni jego drogę. Hombu dojo nie jest jedyną nieomylną wyrocznią podobnie jak wiara katolicka nie ma monopolu na zbawienie.
Aikido to etyka indywidualna. Więc i Ty z "harmonią z Kosmosem i Miłością z/do ludzi" jak i ja z moim budo mamy prawo istnieć i realizować się poprzez Aikido, nieprawdaż?

Oczywiscie, zejemy w demokracji - w szerokim tego slowa znaczeniu - wiec masz prawo robic co chcesz. Ale uwazam ze uzywasz slowa BUDO nie wiedzac dokladnie co ono znaczy i jak do tego sie - przepraszam za wyrazenie - ustosunkowywal - Dziadek.

Aikido to rowniez jakies normy etyczne(choc stanowia one jego drobna czesc ) ale przede wszystkim jego 'interpretacja' musi byc robiona niezwykle ostrozna. Zwykle znakomita wiekszosc 'unowoczesniaczy' aikido nie ma zielonego pojecia co robi.

Latwo szastac slowem BUDO na prawo i na lewo. Jesli jest wyjete z kontekstu w jakim Zalozyciel go uzywal - to wtedy takie uzycie nie jest wiarygodne. Zeby zrozumiec zas kontekst czasow w jakich on zyl, wymaga to powaznych studiow, a nie przeczytania dwoch czy trzech artykulow.Jesli znasz angielski, to polecam sie zapoznac z Aikido Journal i historyczne poszukiwania S. Pranina. Moze wtedy bedzie jasniejsze dlaczego uzywam tak NIBY gornolotnie brzmiacych slow.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Etykieta podczas cwiczenia bronia

Przyznaję, że coraz mniej rozumiem, o co w tym Aikido chodzi, szczególnie gdy czytam Twoje posty Szczepan. Nie chcę Cię urazić, ale jak to w końcu jest, czy praktykując Aikido mamy do czynienia z zabójczą SW, odwołującą się do krwawych doświadczeń pól bitewnych, czy z nowoczesnym Budo, odrzucającym całkowicie stary przekaz?
Czy Aikido to śmiercionośne Budo, przesycone wojennym duchem, do którego często się odwołujesz, czy nowoczesna forma gimnastyki(?) niosąca Harmonię z Kosmosem i Miłość między ludźmi?

Spróbuję, jak Smail, choć pewnie nie uda mi się tak zręcznie:
Buźka! Peace Brothers! Kochajmy się! Make Love not Children! TFU! War!
h-k

nic nie pisalem o gimnastyce :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Widzisz hara-kiri, moim zdaniem aikido nie mozna zrozumiec. Podejscie intelektualne jest calkowicie bezuzyteczne. Podobnie jak w studiowaniu Zen. I podobnie jak w Zen, Dziadek do nauki aikido uzywal roznego rodzaju paradoksow. Tylko i wylacznie przez usilne i niestrudzone uzeranie sie z tymi paradoksami mozesz OSOBISCIE dojsc do tego co to jest aikido i dlaczego na krawedzi. Musisz przekroczyc zachodnioeuropejski dualizm.To pierwszy krok.

Duzo ludzi zatrzymuje sie po Drodze, stad pelno niepelnych (niezle mi sie udalo, nie? ) okreslen co to wlasciwie aikido jest. Nic nie szkodzi. Nie nalezy tylko dac sie zwiesc tym zludom i iluzjom, ale wytrwale tropic Prawde.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024