[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]Autor pytania: Ewa (37 lat) Dodano: 21 września 2005r.
Proszę o sprawdzenie ewentualnych zagrożeń duchowych nowej walki - tańca "capoiera"?
Droga Ewo!
Wiele artykułów przeczytałem na temat capoiera. Rzeczywiście należy postawić zagadnienie po stronie zagrożeń duchowych. Dlaczego?
Przeczytałem jedną wypowiedź człowieka, który ćwiczył ten taniec-walkę i jego wypowiedź była znamienna; mówił mniej więcej w ten sposób, że przychodzi taki moment w ćwiczeniach, iż „trzeba wszystko inne poświęcić dla doskonalenia sztuki tego tańca”. Jeśli tak mówi, to znaczy, że ten taniec-walka staje się bożkiem i wszystko inne musi odejść albo na plan dalszy, albo w ogóle w niepamięć.
Matka Boża przestrzega nas przed takimi sytuacjami, a mówiła to w kontekście sportów wyczynowych, żebyśmy tego unikali. Jeśli dobrze Ją rozumiem, to takie postawienie czegokolwiek w życiu rodzi niebezpieczeństwo odejścia od Boga, albo postawienia Go nie na pierwszym miejscu, ale na którymś dalszym. W takiej sytuacji Pan Jezus nie rządzi życiem...
Po drugie musimy pamiętać zachowanie Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, gdy zwraca uwagę swoim uczniom co do walki, iż „kto chwyta za miecz, od miecza ginie”. Chrześcijanie nie walczą z drugim człowiekiem. Chrześcijanie walczą co najwyżej w walce duchowej z mocami, pierwiastkami duchowymi zła (por. Ef 6, 10n.). Ale też ta walka toczy się w inny sposób...
W capoiera chodzi, jak rozumiem, o połączenie „przyjemnego (taniec) z <> (walka)”. Ten taniec na pewno nie jest dla chwały Bożej, a walka, czy też uczenie się walki raczej pobudza agresję, wyzwala ją. Pan Jezus agresję, przemoc, zatrzymał na sobie i jeśli my mamy być Jego uczniami, to powinniśmy robić podobnie. Właśnie wtedy jesteśmy narzędziami pokoju.
Nie polecam więc nikomu capoiery, ani żadnej jej odmiany, bo ten taniec-walka ma różne nurty i kierunki rozwoju.
Stawiam ją na równi lub, inaczej mówiąc, w tej „samej półce” zagrożeń, co wschodnie sztuki walki.
ks. Dariusz Kreihs
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]Współczesne formy spirytyzmu
[...]
Capoeira – sztuka walki z tańcem, która opiera się na candomblé, afrobrazylijskim kulcie. W tym pogańskim rytuale poprzez trans i śpiewy ku czci bóstw dąży się do nawiązania kontaktu z duchami i do samoopętania. Podobne praktyki występują w kultach typu umbanda, macumba i voodoo.
Co wy na to?