Skocz do zawartości


Zdjęcie

kąty w kopnięciach (dolio)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
własnie nie , kyan tu namieszał niepotrzebnie. To nie jest podział ze względu na ustawienie stopy ono jest zawsze takie samo,tylko w kopnieciu yop dollyo chodzi o to że musisz sie skręcić o tyle bardziej ile wymaga tego dalsze ustawienie celu.Dlatego tak odpowiedział bo w ITF nie ma wogóle kopniecia z bardzo wrzuconym biodrem (gdzie własciwie ma sens już tylko kopniecie goleniem bardziej niz stopą) dlatego chyba nie załapał o co chodzi, zreszta ktos wyżej zgadując to rzucił i zrobiło się zamieszanie.
A dltego tak mają w ITF, ze zauważ tam nie jest dopuszczana pełna siła kopnięć, w związku z tym przerobiono tą technikę tak zeby była szybka ale słaba.a w WTF, gdzie kopiesz na hogo i liczy się siła i technika bedzie nastawiona własnie na siłe i stąd te różnice.
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
Sally, ja nie pisalem ze jest inne ustawienie biodra przy kopaniu yop dollyo i dollyo. Jest tylko roznica w obrocie jaki sie wykonuje na stopie podporowej i co za tym idzie tym gdzie kopiesz, yop dollyo kopiesz cel znajdujacy sie na wprost, noga trafia cel z boku. Przy dollyo kopiesz cel znajdujacy sie na skos (przod-bok) i trafiasz go od frontu. W praktyce chyba nie widzialem uzycia dollyo w walce sportowej itf, zawsze jest yop dollyo ktorego nazwa jest (zwyczajowo?) skrocona do dollyo.

W encyklopedii TKD jest to dosyc jasno predstawione. Moge wrzucic jakas grafike aby to zobrazowac jesli potrzeba, niestety teraz nie mam nic pod reka.
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
aha..rozumiem ;) wisz u mnie w klubie sa tacy co kopia dollyo jak to wasze yop dollyo i tacy (jak ja np) co kopią z pełnym biodrem,trener uczy z pelnym :] heh
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
co rozumiesz przez pelne biodro? mnie uczyli aby nie kopac dollo na zlamanym tulowiu jak litera L, w biodrze jest prawie prosto tylko tulow jest (przeciw)skrecony (sory za neologizm ale chyba jest do zrozumienia)

edit:

no dobra tak z 5st zgiecia tulowia na brzuch jest
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)

w biodrze jest prawie prosto

czasem prawie robi wielka róznicę :wink:
wrzuc jakis filmik jak masz to bedzie wtedy widoczne. dla mnie ciekawe o tyle że nie zdarzyło mi się w ani jednym klubie tkd zaobserwowac kopania dollyo na wpełni otwartym biodrze tzn nigdzie nie było ono silne (w przeciwieństwie do innych kopnięć które mają siłę)
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
wlasnie szukam jakiegos filmiku jak suska kopie dollyo an youtube, widzialem kiedys tam

edit:

okolo 1.30 min
btw ogolnie kozacki filmik :)

edit2:

wyyysokie dollyo
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
Na tym filmiku z Suska rzeczywiscie to biodro jest otwarte ale nieruchome i to nie jest kopniecie raczej strzepywanie nogi.
Chodzi o to że to biodro musi ciągnąć noge i to ono nadaje rozpęd, goleń nawet nie dochodzi do pełnego wyprostu trafiając w cel. O tak jak tu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
Pokazalas filmik szkoleniowy z muay thai podczas gdy my omawiamy technike dollyo w tkd

Te kopniecia roznia sie od siebie, co widac, wiec moglabys zaznaczyc w poscie ze wskazany filmik nie odnosi sie do dollyo chagi (itf/wtf) tylko do kopniecia okreznego z boksu tajskiego

edit2:

zypelnie inny ruch od opisywanego tutaj, mniejszy skret na nodze podporowej, tak sie nie kopie w tkd o ile mi wiadomo
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
no właśnie mowie ze tak się w tkd nie kopie (przynajmniej w ITF bo o WTF nie wiem), a jest to jedyny rodzaj kopnięcia posiadający siłe- wniosek dollyo w tkd nie ma siły- dla mnie skoro coś nie ma siły nie ma sensu.
Kopniecie w takiej wersji jak na filmiku jest poprostu błedem.Z tym ze musze zaznaczyć ze dopuszczam wersje tkd kopniecia na głowę, ale z większym wrzutem kolana rozpędzającym goleń az do kopniecia stopą a następnie powrotu - inaczej niż w tajskim. Ale nie w tak drastycznie dramatycznej formie jak robi to suska (strzepywania a nie kopniecia), bo tym to można co najwyzej przeciwnika podrapać a nie kopnąc,jak dla mnie to straszy i jest tragiczne ale wcale nie uważam tego za reprezentujące tkd w całosci- sa też tam ludzie którzy kopią lepiej.
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] :) ja kopie jak ten pan (czasem tylko przeciagam kopniecie) i to jest z revolution of kicking (wtf) filmik :) polecam ogolnie wersje L pokazują jako błędną...+ pokazuje wersje opadajacego dolyo
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
u mnie w klubie uczy sie kopac podobnie do tego co pokazales ale z wiekszym ruchem zamachowym a nie tak jak na filmiku gdzie wklada biodro pod koniec kopniecia

to chyba roznica pomiedzy dollyo wtf i itf z tego co zauwazylem
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
Na tym filmiku są trzy rożne wersje dollyo- pierwsza, do której mam najmniej przekonania: to ta w której wyprowadzasz kolano jak do apchagi, skręcasz biodro i kopiesz tylko noga od kolana w dół, może jest szybsze i mniej widoczne ale słabe (ktoś mi tłumaczył że ta wersja tez w taju występuje chociaż jakoś jej nie widzę)
Druga: jak tajska – silniejsza, gdzie kolano ustawione jest bokiem i kopniecie ciągnie biodro
Trzecia: też to samo kopnięcie co w taju tzw. taetad- czyli przeciągnięcie prawie prostej nogi biodrem aż do pełnego obrotu.
I nie ma tej wersji o której wydaje mi się ze mówi kyan, czyli większego zamachu udem, a potem dopiero z rozpędu wyprowadzenie piszczela- podobnie jak się piłkę kopie – to jest najbardziej charakterystyczne dla ITF.
Wiec widać wyraźnie że technika kopnięć raczej nie zależy od stylu, tylko od poprawności technicznej jej wykonania (między stylami mogą występować drobne różnice typu kopie stopa czy goleń) oczywiście może jakiś styl mieć technikę z założenia niepoprawna lub nie mieć jakichś technik w ich najskuteczniejszych formach (jak ITF właśnie) ale ogólnie technika idzie do przodu i trzeba pracować nad jakością stylu
  • 0

budo_maveric
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 651 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z środka

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)

może jest szybsze i mniej widoczne ale słabe

bez słów
:lol:

naucz sie je wykonywać poprawnie i wkladać mase to zauważysz siłe.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)

naucz sie je wykonywać poprawnie i wkladać mase to zauważysz siłe.

mase czego ? :)
  • 0

budo_maveric
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 651 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z środka

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
masę na chleb :roll:
jesteś śmieszny
mase Ciała w uderzenie, jeżeli nie masz niczego do powiedzenia to milcz.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)

masę na chleb :roll:
jesteś śmieszny
mase Ciała w uderzenie, jeżeli nie masz niczego do powiedzenia to milcz.

sam jestes smieszny, co to znaczy włozyć mase ciala w kopniecie, kto cie takich pierdół uczy?
w kopniecie to mozna biodro włozyc a nie mase, a technika tego kopniecia akurat całkowicie to uniemozliwia . jak nie masz pojecia o kopaniu to się moze nie wtryniaj w dyskusje bo znow mi ostrzezenie wlepia jak bedziesz dalej dyskutował niepotrzebnie
  • 0

budo_maveric
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 651 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z środka

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
kórwa xD nie da sie włożyć masy xD umarłem a ostrzeżenie Ci wlepia bo jak sie Ciebie czyta to nie mozna zrobic nic innego.
Jeżeli Twoim zdaniem przy tym kopnieciu mozna tylko "machnąć nogą" to naprawde wielki szacun xD
nie mam doświadczenia w kopaniu, no moze inni maj wieksze ale kilka lat na sali spedzilem i uważam że nie zmarnowalem tam czasu i coś tam wiem o kopnieciach.

co to znaczy włozyć mase ciala w kopniecie

a tego nawet nie skomentuje bo po prostu nie wiem co powiedzieć

ogolnie mój komentarz to:
:lol:
  • 0

budo_pan przem
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
To forum jest (moim zdaniem ) aby wyjasniac, a nie wysmiewac. Nawet jak ktos bredzi.
sally
Zakladam, ze jestes po kursie fizyki na poziomie szkoly sredniej.
Narysuj sobie ludka, albo lepiej wydrukuj zdjecie osoby wykonywujacej dollyo.
Sprubuj zastanowic sie gdzie ma srodek ciezkosci. Narysoj teraz moment kretu uda. Bedzie sie on odbywal wokol sr. ciezkosci.
Wniosek: zeby wlozyc mase w dollyo musisz przesunac sr. ciezkosci w strone celu.
Nie za bardzo, bo wtedy polecisz za noga, i nie za malo bo wtedy kopniecie bedzie bez sily (albo sie wywalisz)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
a o ktorym dollyo mowisz z tych pokazanych na filmiku?
  • 0

budo_swider
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kąty w kopnięciach (dolio)
skrecenie biodra to tylko skladowa siły... przecierz tu cały korpus pracuje, dodatkowo masa( jak kopiesz na odchylonym tłowiu to kopniecie jest słabsze niz jak zachowarz mozliwie kat prosty miedzy noga a tłowiem), mozna tez dotac sobie wyjcie lekko w góre z nóg... dodaje troche siły- poprobujcie na tarczach sami zobaczycie :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024