Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czyszczenie i pielęgnacja katany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
jesli komus przeszkadza oplot z guzelkami, to proponuje jedwab na rekojesc a nie bawelne

jest znacznie twardszy i moze mniej przyjemny, ale guzelki nie wystepuja


co do ostrych mieczy

Ja cwicze w ramach PZK i ZNKR
i cwicze systematycznie ostrym mieczem
nie na zgrupowaniach, bo tam nie wolno, ale samodzielnie i na zajeciach
mam co prawda ten 2 dan o ktorym pisales, ale cwicze juz ostrym od jakiegos czasu...

polecam jesli ju zumiesz wyjac i wlozyc miecz i czujesz jego dlugosc itp
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
drogi mr.smail
kazdy przechodzi wlasna droge i tak wlasnie powinno byc - w ramach rozsadku,przepisow i tradycji szkoly..
w dojo mamy kolege,specjalizuje sie w iaido,obecnie 2 dan.
jeszcze jako kyu kupil sobie shinken,chinska produkcja ale bardzo porzadna.w zasadzie nie wolno na treningach uzywac,ale jest to dosc luzno,zwyczajowo raczej przestrzegane.uzywajac shinkena/ostrego/rozplywal sie w zachwytach :"tylko ostry miecz jest najlepszym nauczycielem etc".cial sobie przy tym lewa dlon w znznym ci dobrze miejscu - im bardziej cial,tym bardziej sie zachwycal.....po pewnym czasie odpuscil,dal miecz przeszlifowac na tepo /ha-biki/,trenuje nim nadal z doskonalymi rezultatami.
sa rozne drogi do celu,kazdy wybiera swoja...
osobiscie,wbilem sobie moje aluminiowe kissaki raz w dlon i raz w przedramie,tez bolalo..
pozdrowienia,maciek dietl
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany

drodzy przyjaciele
tsuka/kompletna../ za $150 ????

Te iaito co uzywam jest tanie(500$ ?? cos kolo tego, juz nie pamietam....) i z tzw masowej produkcji. Wiec mozna do niego zamowic elementy jak sie zuzyja bo oni je robia tez masowo. Reczna robota to co innego.
Iaito jest dobrze wywazone, ale poza tym nie ma zadnej wartosci ani estetycznej ani historycznej. Po co w takim razie inwestowac w to jakies pieniadze?
Jakby to byl recznie kuty shinken, to zupelnie co innego.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
Macieju nie mówię iż nie da się oprawić iaito ładnie szczególnie w starym mogło się zdarzyć iż ktoś je lepiej wyposażył.
Jednak na przykład rzadko robi się habaki z mosiądzu, bo mosiądz jest kruchy i łatwo pęka, częściej z miedzi, poza tym umiesz rozpoznać odlew od oryginału? Odlewy bywają bardzo dobre czasem, zresztą zobacz jakieś rzeźby z brązu japońskie w muzeum jakość powalająca a to wszystko odlewy.
Nie zrozumiałem do czego zmierzałeś w swojej wypowiedzi.

A to szczera prawda, jedwab jest dużo lepszy. Nie wiem czemu firmy typu Tozando liczą sobie strasznie dużo za tą opcję a przecież zaplata się tak samo a koszty materiałowe nie są wysokie. Tak dla przykładu jeśli metr bawełny kosztuje około 10zł to jedwabiu około 20zł a na tsuka potrzeba 4m.

Ja ćwiczę aluminiowym iaito na co dzień ale mam i ostry miecz i ćwiczę też i nim, spokojniej uważniej wolniej ale jakość wyważenia wykonania i poruszania się jego jest nie porównywalna. Iaito jest dla mnie martwe, mój ostry miecz żyje i to się czuje. (jest Japoński)
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
drogi grafie ramolo
zmierzalem do tego,ze trudno o dobrego naprawiacza mieczy a ceny sa wysokie.przepraszam za rozwlekly styl pisania.......
habaki bylo ze zlotawego metalu,nie jestem az takim ekspertem.wykonczone znakomicie na zewnatrz,mialo wewnatrz wyrazny slad lutowania,stad moje przypuszczenia co do recznej roboty.dla kontrastu - mialem kiedys iaito z habaki - odlewem cisnieniowym,nawet nie obrobionym,tak ze bylo widac "szew" od formy/po stronie mune/.
pozdrawiam,maciek dietl.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
To prawda, miecz japoński to po prostu dzieło sztuki i tak trzeba go traktować, a sztuka musi kosztować by nie była powszedniością. Sztuka to luksus a luksus nie może być tani z założenia bo jak będzie tani to nie będzie luksusem tylko czymś zwyczajnym. dostępnym każdemu.

A może to habaki było złocone? To częsty proceder stosowany w większości lepszych habaki.
  • 0

budo_kami
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
Szczepan, piszesz, że nie ma sensu inwestować w renowację iaito, bo nie ma żadnej wartości kolekcjonerskiej. Mimo, że iaito nie jest dziełem sztuki, to jest imitacją miecza japońskiego w czasie treningu. Japońskie poczucie estetyki i dobrego smaku nie pozwala raczej na robienie chałtury. Tak jak odbite na ostrzu, tłuste paluchy nie przystoją samurajowi tak rozlatujący się oplot (czy wykonany własnoręcznie po dwóch piwach ze sznurówki) nie jest odpowiednią oprawą dla miecza. Podobnie jak brudna, czy dziurawa hakama dla ćwiczącego. Dlatego uważam, że mimo, że to tylko iaito, należy poświęcić parę groszy aby wyglądało przyzwoicie.
  • 0

budo_kami
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
Sorki za dubla, ale jeszcze co do mechacenia i przebarwień ito. Ja przy czarnym oplocie bawełnianym wtarłem w niego niewielką ilość choji. Zlikwidowało to przebarwienia od potu i mechacenia. U mnie się sprawdziło, ale nie mogę zaręczyć za inne oploty. Stosowanie na własną odpowiedzialność. :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany

Szczepan, piszesz, że nie ma sensu inwestować w renowację iaito, bo nie ma żadnej wartości kolekcjonerskiej. Mimo, że iaito nie jest dziełem sztuki, to jest imitacją miecza japońskiego w czasie treningu. Japońskie poczucie estetyki i dobrego smaku nie pozwala raczej na robienie chałtury. Tak jak odbite na ostrzu, tłuste paluchy nie przystoją samurajowi tak rozlatujący się oplot (czy wykonany własnoręcznie po dwóch piwach ze sznurówki) nie jest odpowiednią oprawą dla miecza. Podobnie jak brudna, czy dziurawa hakama dla ćwiczącego. Dlatego uważam, że mimo, że to tylko iaito, należy poświęcić parę groszy aby wyglądało przyzwoicie.

Mam nadzieje ze w treningu mieczem, istotne sa dla ciebie jakies inne aspekty, poza estetycznym? :wink: :P
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
drogi grafie ramolo
dostalem w moim mailu wiadomosc z vortalu ze wyslales cos do mnie na prywatny adres.bardzo mnie to cieszy ale nie moge tego otworzyc bo nie mam uprawnien,czy cos takiego...
zawsze chetnie wymienie korespondencje z toba - pisz bezposrednio na
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
pozdrawiam,maciek dietl
  • 0

budo_kumiko
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
A ile mogłoby to ewentualnie kosztować?

Naprawde Wam nie przeszkadza zmechacony oplot? przecież można łączyć przyjemne z pozytecznym, od teraz zaczełam bardzo dbać o tsuke, jak ćwicze sama to owijam ją materiałem, żeby zabardzo nie spocic bawełny, mam nadzieje, że przyniesie to pozadany efekt i przestanie się tak szybko niszczyć:wink:
  • 0

budo_reaver
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk / Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
Nie popadajmy w skrajności. Iaito to miecz, a miecz to albo narzędzie, albo dzieło sztuki. W przypadku iaido - narzędzie do ćwiczeń. Nie wyobrażam sobie skupienia się na formie kiedy musisz się martwić czy czasem miecz z rąk nie wypadnie bo trzymam go przez kawałki materiału byle nie pobrudzić tsuka. Dzieła sztuki na półkę albo do gabloty, miecze treningowe na trening, bez nierealnych półśrodków - IMHO. Jak słusznie Graf zauważył, każdy element miecza wraz z używaniem ma prawo się zestarzeć, zużyć, zniszczyć... po to tam jest, żeby nam służył. Brudna, zmechacona, śliska tsuka? Oplot do wymiany, nie widzę w tym nic złego ani ciężkiego do wykonania.

Sam mam jasno brązowe ito i liczę się z tym, że za parę lat będzie wyglądać... źle ;) Bez żalu zastosuję powyższe rozwiązanie i na nowo będę się cieszył pięknym mieczem.

Pozdrawiam
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
Kumiko dla pociechy powiem ci że ja mam żółty oplot ale tylko ja pamiętam że to żółty ;)

Ps. a czy jak idziesz na rower to owijasz opony czymś? To jest to samo.
  • 0

budo_kami
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
Jest na to jedna rada: zmienić oplot na skórzany i codziennie pastować :wink: .
  • 0

budo_kumiko
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
hehe, uśmiałam się kiedy przeczytałam tekst z rowerem :wink:

Moze faktycznie troszke przesadzam, ale lubie dbać o przedmoty dla mnie cenne. Chciałabym się spytać ile mniej wiecej kosztowałoby wymienienie oplotu, niestety wogóle się nie orjętuje w cenach tego typu rzeczy
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyszczenie i pielęgnacja katany
Wysłałem informację na priv.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024