Skocz do zawartości


Zdjęcie

technika bokserska - pytanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

technika bokserska - pytanie
jak to wygląda?:

Obrona nogami przez wykrok (obrona bierna i czynna).

Czy to jest zejście prawą nogą w bok (prawy) i w ten sposób zejście z lini atakującego?
  • 0

budo_dime
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: technika bokserska - pytanie
zupełnie nie czaję pytania.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: technika bokserska - pytanie

jak to wygląda?:

Obrona nogami przez wykrok (obrona bierna i czynna).


wyjście lewa noga lekko w przód, obniżając środek cięzkości, z lekkim skretem w prawo osłonięcie rekawica głowy. obrona przed prawym, bardzo dobra pozwala od razu wyprowadzić lewy sierp bo skracasz dystans. Wykrok tez słuzy do uderzenia w brzuch (kladąc głowę lekko na bok na lewej rekawicy), wchodząc pod cios przeciwnika. można też wykorzystać to do wejścia w nogi.

Czy to jest zejście prawą nogą w bok (prawy) i w ten sposób zejście z lini atakującego?


to jest zakrok , obrona przed lewym. przysiadasz na tylnej nodze ale nie wychylając tułowia w tył przypadkiem, tylko odciążajac lewa nogę tak aby skontrowac prawym z całym balansem ciała.
  • 0

budo_rol
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: technika bokserska - pytanie

jak to wygląda?:

Obrona nogami przez wykrok (obrona bierna i czynna).


Sam wykrok de facto nie zalicza się do obron (blok, zbicie, odchylenie, unik i odejście – podział obron wg Gradopołowa). Nie wiem, co rozumiesz przez obronę bierną, ale za wykrokiem powinien pójść cios; w przeciwnym razie akcja nie ma sensu.

wyjście lewa noga lekko w przód, obniżając środek cięzkości, z lekkim skretem w prawo osłonięcie rekawica głowy.



:roll: Ja bym powiedział: skrętem w lewo. Podobnie zresztą napisał T. Nowak (Boks, technika, metodyka nauczania, wyd. AWF) i B. Denisow (Boks, wyd. GKKF)

Wykrok tez słuzy do uderzenia w brzuch (kladąc głowę lekko na bok na lewej rekawicy), wchodząc pod cios przeciwnika. można też wykorzystać to do wejścia w nogi.


Chodzi o cios lewą ręką z dołu na wątrobę. Skuteczność takiej chochli możesz zobaczyć w walce Hopkins – De La Hoya albo Hatton – Castillo. Bomba z opóźnionym zapłonem, w ustach robi się słodko, upadasz i nie jesteś w stanie się ruszyć. :)

Czy to jest zejście prawą nogą w bok (prawy) i w ten sposób zejście z lini atakującego?


Nie.

Trzeba jednak usystematyzować cel wykroku lewą nogą ze względu na to w jakiej akcji ma służyć. Trzy przykłady (pozwalam sobie skorzystać z rozpiski, którą dostałem kiedyś od nieżyjącego już Trenera Michała Szczepana). A więc:
1. Obrona przed prawym prostym
Na atak przeciwnika prawym prostym skręt tułowia w lewo z przerzuceniem ciężaru ciała na nogę wykroczną, którą lekko wystawiamy w lewo-skos i zadajemy swój lewy sierpowy. W tej akcji nie schodzimy w dół i nie robimy uniku – sam skręt!

2. Obrony przed lewym prostym
- Na atak przeciwnika lewym prostym – zadajemy swój lewy prosty na dół przeciwnika z małym wykroczkiem nogi wykrocznej. Nasz lewy prosty ma być wykonany w formie takiej „śruby” skręcając pięść w prawo.
- Na atak przeciwnika lewym prostym – z wykrokiem w lewo-przód, robimy skręt tułowia w lewo, górna część tułowia pozostaje w pozycji mańkuta, ale przeciwnik znalazł się w półdystansie – zadajemy swój lewy sierpowy.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: technika bokserska - pytanie
dzięki wielkie :)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: technika bokserska - pytanie

1. Obrona przed prawym prostym
Na atak przeciwnika prawym prostym skręt tułowia w lewo z przerzuceniem ciężaru ciała na nogę wykroczną, którą lekko wystawiamy w lewo-skos i zadajemy swój lewy sierpowy. W tej akcji nie schodzimy w dół i nie robimy uniku – sam skręt!

- Na atak przeciwnika lewym prostym – z wykrokiem w lewo-przód, robimy skręt tułowia w lewo, górna część tułowia pozostaje w pozycji mańkuta, ale przeciwnik znalazł się w półdystansie – zadajemy swój lewy sierpowy.


na obie rece chcesz robic skręt w jedną strone: w lewo?..
w lewo przed prawym to moze byc zejście ale nie ta obrona polegająca w zasadzie na zbiciu ciosu.
jezeli chcesz przed prawym prostym skrecic tułów w lewo, to zbijesz ten cios częścia twarzową a nie rekawicą :)
i jeszcze mam pytanie co to znaczy że : 'górna cześc tułowia pozostaje w pozycji mańkuta; ?

jak sa tam jakieś rysunki to je wklej bo akurat to zejście przed prawym jest wbrew logice chyba że źle ktoś to ujął i na rysunku bedzie .
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: technika bokserska - pytanie
nie zejście przed prawym (tak dla ścisłości) tylko zbicie prawego - do którego wykrok słuzy własnie. Bo napisało mi się zejscie.
  • 0

budo_rol
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: technika bokserska - pytanie

na obie rece chcesz robic skręt w jedną strone: w lewo?


Tak, przy czym, w jednej z akcji następuje pochylenie, w drugiej – nie. Przy prawym prostym przeciwnika założeniem jest zejście z linii ciosu (dzięki wykrokowi i skrętowi tułowia).

w lewo przed prawym to moze byc zejście ale nie ta obrona polegająca w zasadzie na zbiciu ciosu.
jezeli chcesz przed prawym prostym skrecic tułów w lewo, to zbijesz ten cios częścia twarzową a nie rekawicą


Laser pytał o akcje opierające się wyłącznie na pracy nóg i wykroku, tak zrozumiałem, stąd nie pisałem nic na temat akcji ze zbiciem ciosu atakującego :wink:

Zbicie ciosu tą samą ręką, którą zadaje przeciwik występuje w obronie nadzwyczajnej przed przed lewym prostym: na atak zbijamy lewą ręką od wewnątrz lewą przeciwnika i zadajemy swój prawy prosty – akcja musi być szybko wykonana ze względu na niebezpieczeństwo prawego przeciwnika. Nie stosowałbym analogii: zbicie prawego prawym i zadanie lewego prostego.

Doskonała akcja, którą można stosować też bez wykroku, to na atak przeciwnika prawym prostym unik w lewo ze skrętem tułowia w lewo, ciężar ciała na nodze wykrocznej. Nogi uginamy w kolanach i zadajemy atakującemu lewy cios z dołu na wątrobę. Ręka lewa przy biodrze, bez żadnych weselnych zamachów; dobrze i głęboko zadany kończy zabawę :)


i jeszcze mam pytanie co to znaczy że : 'górna cześc tułowia pozostaje w pozycji mańkuta; ?


Czyli tak, jak przeciwnik boksujący z odwrotnej pozycji (leworęczny), z tym, że prawa ręka nie jest wysunięta do przodu, ale chroni glowę (a konkretnie szczękę).

jak sa tam jakieś rysunki to je wklej bo akurat to zejście przed prawym jest wbrew logice chyba że źle ktoś to ujął i na rysunku bedzie .


Np. na polskimboksie na stronie trening, w części: Ciosy kontrujące - część pierwsza, masz rysunek 47 „odejście w lewo”. Po tym następuje zadanie ciosu z dołu lewą ręką na wątrobę, o czym pisałem. Mam dziwne wrażenie, że te rysunki pochodzą z któregoś z wydań „Boksu” Gradopołowa :?
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: technika bokserska - pytanie
Dołączona grafika
jest Ok. tak to jest zejście (krok w lewo skos) mnie chodziło o zbicie (wtedy wykrok jest centralnie w przód). tylko co mi sie nie podoba na tym rysunku ze ten pod spodem ma rączki złożone jak by sie modlił a pasowało by głowe zasłonic z prawej strony, bo raz że nie zawsze się z tym zejsciem zdązy a wtedy wchodzi się twarzą na cios, dwa ten na górze może trafic go powrotnym łokciem w prawą skroń co sie moze skończyć tragicznie
  • 0

budo_rol
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: technika bokserska - pytanie

tylko co mi sie nie podoba na tym rysunku ze ten pod spodem ma rączki złożone jak by sie modlił a pasowało by głowe zasłonic z prawej strony, bo raz że nie zawsze się z tym zejsciem zdązy a wtedy wchodzi się twarzą na cios, dwa ten na górze może trafic go powrotnym łokciem w prawą skroń co sie moze skończyć tragicznie


Tak, masz rację. To ewidentny błąd.

Tutaj na zdjęciu widać, jak Hopkins cały czas zasłania się prawą ręką wyprowadzając cios lewą ręką. Na dwóch ostatnich zdjęciach De La Hoya jeszcze stoi, ale jest już po przyjęciu uderzenia. W tej akcji nie było prostego Oscara - Kat po prostu wszedł ze swoim prawym, po czym załadował lewą z dołu, a mówiąc ściśle z dołu na bok pod za wysoko uniesiony łokieć przeciwnika i trafił w wątrobę.

Dołączona grafika

Ale odbiegłem od tematu. Laser, polecam Ci walki Leszka Drogosza, który umiejętną pracą nóg, unikami i zwodami nie dawał się trafić przeciwnikom. W walce z Solyomem na Węgrzech w 1952 nie dał się ani razu trafić - stąd Jego przydomek: Czarodziej Ringu :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024