Skocz do zawartości


Zdjęcie

Antyczne MMA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Antyczne MMA
podaję link do moim zdaniem bardzo ciekawej stronki na temat pankrationu, czyli antycznego vale tudo.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

warto zobaczyć jak się prezentowała nasza dyscyplina przed tysiącami lat.
  • 0

budo_krzywonos
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/ Bielsko- Biała
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Antyczne MMA
Średniowieczna walka wręcz w Europie, tak swoją drogą, też bardzo mma przypominała, choć w konwencjach pojedynkowo- turniejowych były to tylko zapasy. W walkach bez konwencji już niekoniecznie... Polecam: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
A zachowane żródła o z motywami pankratoinu robią wrażenie. I są naprawdę piękne. Tylko czy wyobrażacie sobie efekt, jaki wywoływało żelazo, które mieli na pięściach? 8O może tak na którejś współczesnej gali... ? :)
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: Antyczne MMA
żelaza nie mieli na rękach, bo pankrationiści żyli w epoce brązu :P
czasami mieli rękamice nabijane ołowianymi kulkami, ale i tak masakra.

kiedyś na budo był temat o jakimś starośytnym indyjskim MMA gdzie walczono na jakieś kastety z kolcami. pamięta to ktoś? to dopiero musiała być siekanka :)

co do średniowiecza... to elementy walki bez broni raczej były wprowadzane w wyszkoleniu wojowników, rycerzy itp jako uzupełnienie walki bronią i faktycznie jako sport występowały zaledwie zapasy w różnych odmianach.

pankration, boks i zapasy wcghodziły też do wyszkolenia rzymskich gladiatorów.
w rzymie przed właściwymi walkami na broń ostrą w czasie igrzysk gladiatorskich odbywały się pojedynki bokserskie, zapaśnicze, pankrationu, i na broń drewnianą.



[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]





[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

miłego oglądania!
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: Antyczne MMA
co do samego pankrationu i technik, które sa widoczne na ceramice umieszczonej w pierwszym linku pierwszego postu - widać, że rzutu, i niektóre chwyty są stosowane w niemal niezmienionej formie w dzisiejszych zapasach.
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: Antyczne MMA
aaa, mam wiadomość. od nowego roku akademickiego będę rozkręcać prawdopodobnie na swoim uniwerku studenckie koło naukowe rekonstrukcji historycznej i chciałbym się zająć tam ze studentami odtwarzaniem pankrationu właśnie i może (jak starczy siana na sprzęt) walk gladiatorskich.
może być ciekawie, więc oczekujcie tego z niecierpliwością :P
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Antyczne MMA
partyzant - mozesz sie spodziewac mojej wizyty. Wiesz ze jak reenactment, to ja zawsze, a jeszcze pankration - mm ;)
  • 0

budo_ott
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Antyczne MMA
Poproszono mnie abym i tu wrzucił linka do filmiku wrocławskiej grupy odtwarzającej zapasy historyczne: wg tradycji XV wiecznego mistrza zapasów Otta Żyda, jednego z najsłynniejszych zapaśników tego okresu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i gdyby były problemy to samo na youtubie:

Więcej informacji znajdziecie tu:
http://www.forum-kul...dpost&p=1128523
Pozdrawiam
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: Antyczne MMA

partyzant - mozesz sie spodziewac mojej wizyty. Wiesz ze jak reenactment, to ja zawsze, a jeszcze pankration - mm Wink


Nooo, dawaj Mradu do Zielonej po wakacjach! Poćwiczymy a później się nawalimy ;)
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Antyczne MMA
Ok, jeszcze sie zgadamy. W ogole - fajna inicjatywa. Planujecie jakies pokazy walk robic? Rozwin troche ten pomysl.
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: Antyczne MMA
Pokazy walk będą musowo!
W założeniu chcę zebrać kilku konkretnych chłopaków (bo na laski nie ma co liczyć, a tez by się przydały do projektu gladiatorskiego) i rozkręcić pod przykrywką koła naukowego grupę rekonstrukcji.
W planie przede wszytskim pankration i jak wspomniałem może gladiatorzy, lecz z tym drugim może być kłopot ze względu na bandyckie wręcz ceny sprzętu galdiatorskiego.
Chcę ich nauczyć walki bez broni i z bronią a jak będą już na tyle sprawnie to wykonywać, by nie zrobić sobie krzywdy nawzajem, to ruszymy z pokazami.

Będzie niezły czad! Panowie biją brawo, laski piszczą ;)
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Antyczne MMA
co do pankrationistow:
- bedziecie musieli sie powaznie zastanowic nad formula pokazow. Fajnie by bylo gdybyscie unikneli sztucznosci, ktora niewatpliwie bedzie was scigac, ze wzgledu na brutalnosc pankrationu.
co do gladiatorow:
- mialem faze na nich przez pewien czas. Pamietaj o tym, ze bedziecie mieli dwie rece i wiedze, co pozwala wam samemu zrobic sobie sprzet.

Zycze wam powodzenia ;)
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: Antyczne MMA
Mradu, z pankrationem wiadome, z ebędziemy musieli wprowadzić pewne modyfikacje... Chociażby strój - pankrationiści walczyli z dupami i fujarami na wierzchu, więc jakieś przepaski będzie trzeba zastosować, co by nas policja nie powinęła.
Z brutalnością nie będzie problemu, jakoś to rozwiązemy ;) Oczywiście na powazach nie będziemy się gryźć i wsadzać palców w oczodoły, no bo to lekko mówiąc przegięcie.

Ze sprzętem gladiatorskim jest o tyle kwas, ze można wykonać samemu miecze treningowe z drewna, trójzęby, sieci i ciuchy, ale na przykład hełmów już nie wykuję w piwnicy choć niewiadomo jak bym się starał, a kowale naprawdę ostro kasują za nietypowy wyrób jakim jest hełm gladiatora, secutora, mirmilona, czy traka.

Ale coś wymyślę...

rękawy ochronne w sumie też można wykonać samemu ze skóry, lub płótna, ale wolałbym jednak z metalu, lecz tu znowu wchodzą koszta...

A, i jeszcze jedno: na pokazach walczyć będziemy na broń drewnianą, gdyż gladiatorzy nie są zbyt dobrze opacerzeni (niemal wcale) i nie chciałbym, by któryś z chłopaków został pocięty, lub śmiertelnie ugodzony mieczem, "bo komuś ręka nie tak poszła".

mam już też obgadane zbudowanie takiej małej areny w muzeum archeologicznym w Zielonej Górze, ale to narazie musi poczekać ze względu na duże nakłady pracy potrzebne do wykonania zamysłu.

Z gladiatorów chciałbym odtworzyć walkę Retiariusa:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

przeciwko trakowi (na pierwszym planie), lub secutorowi (w głębi):

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Antyczne MMA
He he, Osprey, jak widze. Przegladalem go kiedys. Powiem tak - hełm tez da sie wykuc: 1.Literatura, ryciny, wspolczesne opracowania.
2. Literatura, tutoriale itd. o tym, jak zbudowac palenisko
3. literatura, tutoriale itd. na temat kucia, hartowania stali itd.
4. dochodzenie (metoda prob i bledow) do pewnej wprawy, pozwalajacej na wykonanie sprzetu.


Generalnie tak, jak robilo to wiekszosc bractworycerskich kowali, a takze niektorzy z naszych budowych i niebudowych ;) nozownikow.
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: Antyczne MMA
tak, tak, osprey :) jednak nie ma co się do końca na nim wzorować, bo np. rękawy przedstawione na obrazkach są źle narysowane i w rzeczywistości ciężko byłoby zgiąć rękę;)
czasem rysownicy z tego wydawnictwa popouszczają zbyt mocno wodze fantazji :P

raczej wolałbym wybulić te 500 zeta na hełm niż pajacować i bawić się w kowala, gdyż nie mam o tym bladego pojęcia :P
poza tym sprzęt ten musiałby być z drogiego brązu, gdyż takowych używali gladiatorzy, lub dobrze ten brąz udawać. Ale to dopiero pod koniec wakacji zacznę się rozglądać za fachowcem, który się tm zajmie dla mnie. Swoją drogą jakby ktoś był chętny do pomocy (oczywiście odpołatnej), to proszę o PM w tej sprawie.

mniejszy kłopot będzie z rękawicami do boksu/pankrationu. wykonam je sam, już nawet zacząłem.

o takie:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

oczywiście w czasie walki będziemy mieć zupełnie współczesne szczęki i ochraniacze na jajca, bo kopy na tę strefę są również przewidziane w pokazie, a ze względu na dbałość o realizm ciosy będą dość silne :-) a nie chciałbym, by po pierwszym pokazie koło naukowe było szczerbate, lub bez perspektyw na potomstwo :P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024