Skocz do zawartości


Zdjęcie

mongdung-i czy digutja?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_nechrist
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2092 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

mongdung-i czy digutja?
jak poprawnie nazywaja sie ostatnie dwa bloki w Joon-Gun?

wg strony praskiego Sonkala jest to digutja makgi.
wg pewnego skryptu jest to mondung-i makgi.

ktora nazwa jest poprawna? a moze obie?

ostatnio nam sie ekspertow namnozylo, to moze ktorys pomoze.

pzdr
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: mongdung-i czy digutja?
w ABC Taekwon-do, aut. Z. Bujaka jest tak "Digutja (mongdung-i) Makgi", w Taekwondo koreanska sztuka samoobrony, aut. Choi/ Bryl jest samo "Digutja makgi"
nie wiem czy to Ci w czyms pomoze.
  • 0

budo_dr pytalski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: mongdung-i czy digutja?
Od razu powiem że mogę coś pomylić ponieważ gen. Choi już trochę dawno był w Polsce. Ale sprawa wygląda tak. Nazwy używane w TKD są zwykłymi słowami używanymi w języku koreańskim. Dla małego Koreańczyka ap cha busigi oznacza tyle co dynamiczne kopnięcie w przód. Natomiast ap chagi oznacza dowolną technikę nożną w kierunku do przodu (ap cha olligi, morup ap chagi itp.
OK teraz o bloku/uderzeniu w kształcie litery U. Może jakiś znawca języka to zaneguje, ale z tego co pamiętam tak opisywał tą nazwę Mistrz Ri Myong Chol VII Dan.
A więc poprawną nazwą jest digutia mandung-i magki, gdzie pierwsze słowo oznacza rodzinę technik (właśnie w kształcie litery "u") drugi człon to mniej więcej przechwycenie (wolne tłumaczenie), a końcówka oczywista.
Jeżeli ktoś będzie chciał więcej wiedzieć, poszperam w notatkach, bo mogłem się gdzieś pomylić, lub co gorsza coś zmienić (wiedza z przed 6 lat).
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: mongdung-i czy digutja?
Generał używał obu nazw, więc może późniejsza jest bardziej poprawna.
Co do nazw wypowiedział sie dość precyzyjni - nazwy w TKD wywodzą się z języka koreańskiego ale nie są z nim tożsame.
  • 0

budo_tsunami
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 264 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: mongdung-i czy digutja?
Kwestia nazewnictwa nie do konca zostala ujednolicona.Sabum Kim ktory byl kiedys w Polsce na kursie instruktorskim mial problem z przejsciami i krokami po koreansku.Natomiast mistrz Rhee Myong Chol był i jest jedna z bardziej znaczacych w koreanskim tkd osobistosci i jakos bardziej mu ufam niz komukolwiek , bylem na seminarium w WsKT i potwierdzam wyjasnienie Dra Pytalskiego , a moze wiecie boi ja wiem jak sie nazywa skret reki po sonsonkut w Dosan Tul ? Pytanie warte 6 w totka .NEchrist spytaj sie trenera;]
  • 0

budo_pa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mongdung-i czy digutja?
Jappyosul Tae?
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: mongdung-i czy digutja?

w ABC Taekwon-do, aut. Z. Bujaka jest tak "Digutja (mongdung-i) Makgi", w Taekwondo koreanska sztuka samoobrony, aut. Choi/ Bryl jest samo "Digutja makgi"
nie wiem czy to Ci w czyms pomoze.


W "Podstawowym nazewnictwie Taekwon-Do ITF" Brzozowskiego z 1998r jest
Gojung So Mongdung-I Makgi
  • 0

budo_yyy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mongdung-i czy digutja?

Kwestia nazewnictwa nie do konca zostala ujednolicona.Sabum Kim ktory byl kiedys w Polsce na kursie instruktorskim mial problem z przejsciami i krokami po koreansku.Natomiast mistrz Rhee Myong Chol był i jest jedna z bardziej znaczacych w koreanskim tkd osobistosci i jakos bardziej mu ufam niz komukolwiek , bylem na seminarium w WsKT i potwierdzam wyjasnienie Dra Pytalskiego , a moze wiecie boi ja wiem jak sie nazywa skret reki po sonsonkut w Dosan Tul ? Pytanie warte 6 w totka .NEchrist spytaj sie trenera;]


Pulgi
  • 0

budo_dr pytalski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: mongdung-i czy digutja?
Ruch nazywa się bituro bandal tal, jednakże nie został on oficjalnie opisany przez generała Choi.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024