Skocz do zawartości


Zdjęcie

SIŁA czy KONTROLA czy SZYBKOŚĆ i DYTSANS ...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

SIŁA czy KONTROLA czy SZYBKOŚĆ i DYTSANS ...?
Odsyłając zainteresowanych do [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] a dokładniej rzecz biorąc do działu Strona główna > Muay thai > Roundhose w różnych stylach walki, który typ rodzaj kopania mawashi-geri (dollyo-chagi, ruonhhouse-kick) preferujecie i dlaczego?

Ja oczywiście stawiam na KONTROLĘ, bo ona jest wyróżnikiem doskonałości techniczej i w konsekwencji jest źródłem SZYBKOŚCI a ta z kolei poprzez energię kinetyczna w niej zawartą zawartą jest źródłem SIŁY.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: SIŁA czy KONTROLA czy SZYBKOŚĆ i DYTSANS ...?
brak linku ale wiem o co chodzi.

Teoretycznie masz racje, ale w praktyce jednak wychodzi ze naprawde szybkiego i mocneo mawashi nie da sie zbytnio kontrolowac nie reozwalając sobie przy tym stawów
  • 0

budo_tito_ortiz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SIŁA czy KONTROLA czy SZYBKOŚĆ i DYTSANS ...?
link jest tylko trzeba najechac na slowa " tej strony" ;)
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: SIŁA czy KONTROLA czy SZYBKOŚĆ i DYTSANS ...?

brak linku ale wiem o co chodzi.

Teoretycznie masz racje, ale w praktyce jednak wychodzi ze naprawde szybkiego i mocneo mawashi nie da sie zbytnio kontrolowac nie reozwalając sobie przy tym stawów


Myślę, że chodziło o kontrolę -> precyzję trafienia i -> kontrolę swojego ciała ... reszta powinna przyjść sama.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: SIŁA czy KONTROLA czy SZYBKOŚĆ i DYTSANS ...?
no właśnie nie wiem czy o to chodzi. Racezj zozumiałem kontrole jako umiejętność zatrzymania nogi przed celem ;) Bo jeśli chodzi oto o czym mówisz to każda z wymieinonych technik o ile jest dobrze wyćwiczona spełnia te wymogi
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: SIŁA czy KONTROLA czy SZYBKOŚĆ i DYTSANS ...?

no właśnie nie wiem czy o to chodzi. Racezj zozumiałem kontrole jako umiejętność zatrzymania nogi przed celem ;) Bo jeśli chodzi oto o czym mówisz to każda z wymieinonych technik o ile jest dobrze wyćwiczona spełnia te wymogi


Wersję przypisaną w tej tabelce dla Kyokushin też można kontrolować zatrzymujac ja przed celem, nie wiem czy nie bardziej niż "shotokanowską". Chociaż akurat w tym przypdaku chyba autor sie zagalopowal, bo w shotokan trenuje się mawashi zarówno kopane z chusoku jak i z haisoku, a moim zdaniem łatwiej jest skontrolować kopniecie z haiskou bo jest prawie w jednej płaszczyźnie z piszczelem.
Tylko teraz jeszcze jedna watpliwość... kontrola jako zatrzymanie przed celem (5, 25, czy 50 cm?) czy kontrola jako precyzja w dawkowaniu siły czyli trafić, (ale trafić !!! w cel) dla zaznaczenia trafienia, a nie dla zrobienia krzywdy...
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SIŁA czy KONTROLA czy SZYBKOŚĆ i DYTSANS ...?
Żeby się nauczyć trafiać, trzeba trafiać. Niekoniecznie mocno, ale jednak trafiać poruszającego się przeciwnika. Zatrzymywanie ciosu przez nieruchomym partnerem doprowadzi do zgubnych nawyków. Vide opisany gdzieś na tej samej stronie eksperyment z bokserami tajskimi, którzy byli wielokrotnie instruowani, aby w klinczu trafiać przeciwnika kolanem w jądra, a mimo to nieustannie - siłą odruchu i treningowego przyzwyczajenia - trafiali w brzuch.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: SIŁA czy KONTROLA czy SZYBKOŚĆ i DYTSANS ...?
No właśnie, neistety. Trening dla kontroli ciała w tym sensie rozumianym przez karate jest tak naprawde mrzonką. Nie da sie wygrać z odruchami, jęlsi poza karate nei medytujemy, i naprawde nie uczymy się pełnej kontroli ciała.

Inaczej to odruchy nami kierują i stąd powiedzienie walczysz jak cwiczysz.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: SIŁA czy KONTROLA czy SZYBKOŚĆ i DYTSANS ...?
poszedlem kiedys na trening tkd (nie wiem ktorego) i tam wlasnie trener "szpanowal" kopaniem na rozne sfery z zatrzymaniem na milimetry przed. tylko co tak naprawde to daje? czy kontrola kopniecia (szansa trafienia, bo niczego innego do kontroli nie widze) bez zatrzymania naprawde bedzie mniejsza? osobiscie jedynymi dobrymi formami treningu lokow jest dla mnie kopanie w tarcze na 100% i sparingi na 50%. nie widze zadnej funkcjonalnosci w zatrzymywaniu kopniecia; w walce nie bedzie sie go zatrzymywac, wiec po co trenowac cos takiego?
do tego roznica ktora widze, po trenowaniu kyokushin i MT to moment uderzenia; w KK uderzenie piszczelem bylo przy prostej nodze, w MT moment uderzenia byl w zgietej (co widac na podanej stronie) i wyprost mial byc nijako "w" udzie przeciwnika. wole to drugie kopniecie. szkoda, ze moje piszczele maja inne zdanie :cry:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024