Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kata Kanku Dai układ i interpretacja zobaczcie!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Kanku Dai układ i interpretacja zobaczcie!
Gyaku-Tsuki
Nie uważam się za mistrza, ani za takiego który to kata wykonuje lepiej, ale możesz mi wierzyć widziałem to kata dziesiątki razy wykonane lepiej, niż prezentują te panie. Tak naprawdę oprócz bardzo wysokiej sprawności fizycznej nie reprezentują nic ciekawego, nawet często wypaczają sens tego kata. Obejrzyj je sobie w wykonaniu Shiraia, Kanazawy albo Tanaki i porównaj.
  • 0

budo_gyaku tsuki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Kanku Dai układ i interpretacja zobaczcie!

Gyaku-Tsuki
Nie uważam się za mistrza, ani za takiego który to kata wykonuje lepiej, ale możesz mi wierzyć widziałem to kata dziesiątki razy wykonane lepiej, niż prezentują te panie. Tak naprawdę oprócz bardzo wysokiej sprawności fizycznej nie reprezentują nic ciekawego, nawet często wypaczają sens tego kata. Obejrzyj je sobie w wykonaniu Shiraia, Kanazawy albo Tanaki i porównaj.


Oglądałem Kanazawę z 5 razy pod rząd (26 katas shotokan). Również w jego wykonaniu są zwolnienia. Widać różnicę w szybkości wykonywania niektórych technik. Szybciej i bardziej enrgicznie wykonują je Francuzki. Dla mnie ich kime jest mocniejsze. Być może nie o to chodzi w tym kata. Nie wiem. Rzeczywiście wyczuwa się pewną "kanciastość " i wyuczoną mechaniczność (może to wina starania utrzymania sunchronizacji między zawodniczkami). Ale z całą pewnością nie stwierdzam, że wykonanie Kanazawy powala na łopatki wykonanie tych dziewczyn. Są to trochę inne wykonania. Po prostu jedno wykonanie jest sportowe a drugie tradycyjne. Wyczuwam ten niuans. Na koniec mam wrażenie, że mistrz Kanazawa, czy Shirai nie byli by tak krytyczni jak wy. Myślę, że docenili by to co wykonują Francuzki, w przeciwieństwie do was. I o to mi w gruncie rzeczy chodzi. O pychę, oczywiście waszą.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Kanku Dai układ i interpretacja zobaczcie!
No dobrze: skoro mamy kata które wszyscy znają lub przynajmniej mogą zobaczyć
oraz nawiązując do tematów poruszających kwestię walki, kata, treningu bokserskiego itd. mam pytanie:
Czy nauka tego kata wraz z interpretacją (w szerokim tego słowa znaczeniu) oznacza doskonalenie się w walce:
tzn: czy ktoś w Was walczy w ten sposób (w takich pozycjach,z takimi przekrokami, gardą, ułożeniem rąk, sposobem wyprowadzania technik)??
Czy też zaprezentowano tu - z punktu widzenia dłuższej walki (nie krótkiej samoobrony na ulicy i nie treningu w parach) niepraktyczne pozycje i poruszanie, otwartą na ciosy gardę, odkryte postawę z ręką na biodrze itp???
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Kanku Dai układ i interpretacja zobaczcie!
Kselos
Proponuję się zapoznać z książkami Secret Karate i Vital Pressure Fighting, tam są te kata omówione z bardzo praktyczną interpretacją. Niestety dla wielu jest to baaardzo zaawansowana interpretacja.

koniec off topic.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Kanku Dai układ i interpretacja zobaczcie!

[...]czy ktoś w Was walczy w ten sposób (w takich pozycjach,z takimi przekrokami, gardą, ułożeniem rąk, sposobem wyprowadzania technik)??[...]

Ciekawa uwaga, którą warto się posłużyć. Otóż uwierz proszę, że można tak trenować kata, że uzyskujesz bardzo pozytywne nawyki także przydatne w walce. Znamienne jest to, że prawdopodobnie niewielu z dyskutantów tak trenuje. Pozycje, garda, timing w kata nie różnią się wtedy niczym od tych z kumite jeśli wiesz co robisz. Taktyka bokserska też ma wiele mankamentów i w walce na ulicy trzeba ją umiejętnie stosować aby była skuteczna. Apropo karate. Dwa momenty w tym kata:

Dołączona grafika
Panie stoją na prostej tylnej nodze, czyli utrzymują ciężar ciała na nodze przedniej. W ten sposób nie da się użyć bioder do zadania ciosu. (jeżeli ktoś miał więcej niż tróję z fizyki to o tym wie).


A tu zdjęcie choć może nie najlepsze, ale widać, że dystans w technice jest zły więc takie ćwiczenie nie ma sensu.
Dołączona grafika
To i inne elementy w tym kata powodują, ze to kata poza sprawnością fizyczną jest ćwiczone niedobrze. Jeżeli ktoś jeszcze rozróżnia wykonanie sportowe i tradycyjne to oczywiste jest, że jedno z nich jest złe. Złe jest sportowe.
Miałem chwile czasu więc wyskrobałem tyle ;-)
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Kanku Dai układ i interpretacja zobaczcie!

A tu zdjęcie choć może nie najlepsze, ale widać, że dystans w technice jest zły więc takie ćwiczenie nie ma sensu.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
To i inne elementy w tym kata powodują, ze to kata poza sprawnością fizyczną jest ćwiczone niedobrze. Jeżeli ktoś jeszcze rozróżnia wykonanie sportowe i tradycyjne to oczywiste jest, że jedno z nich jest złe. Złe jest sportowe.
Miałem chwile czasu więc wyskrobałem tyle ;-)



Oczywiwscie ze tak, tego uderzenia nawrt nie musiala blokowac i tak by nie doszlo :lol: :lol:
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Kanku Dai układ i interpretacja zobaczcie!

Po prostu jedno wykonanie jest sportowe a drugie tradycyjne.


Boże, widzisz i nie grzmisz? Co to znaczy wykonanie sportowe? Mówiąc wprost - stylizowany na daleki wschód aerobik, czy inna gimnastyka artystyczna. Jeżeli się oczekuje od kata urody i wdzięku, niech te panie zrobią je topless. Może wtedy takie wykonanie coś wniesie. Kata nie robi się po to by było ładne (a tylko i wyłącznie do tego sprowadziło się wykonanie na tym filmie), lecz by wnosiło coś do umiejętności ćwiczącego.

Może i jest to przestarzała metoda treningowa (często na tym forum słychać takie głosy), ale tylko z punktu widzenia niezbyt zaawansowanego ćwiczącego. Coraz bardziej skłaniam się do poglądu, że obecnie kata są cenne raczej dla instruktorów, którzy są w stanie wyciągać z nich interpretację elementów walki typowych dla danego stylu. Takie wykonania, jak zaprezentowano na filmie jedynie utwierdzają powszechny (i moim zdaniem fałszywy) pogląd, że kata to przestarzała, skostniała część karate, będąca swoistą gimnastyką artystyczną i nie mającą nic wspólnego z walką.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Kanku Dai układ i interpretacja zobaczcie!

Może i jest to przestarzała metoda treningowa (często na tym forum słychać takie głosy), ale tylko z punktu widzenia niezbyt zaawansowanego ćwiczącego. Coraz bardziej skłaniam się do poglądu, że obecnie kata są cenne raczej dla instruktorów, którzy są w stanie wyciągać z nich interpretację elementów walki typowych dla danego stylu. Takie wykonania, jak zaprezentowano na filmie jedynie utwierdzają powszechny (i moim zdaniem fałszywy) pogląd, że kata to przestarzała, skostniała część karate, będąca swoistą gimnastyką artystyczną i nie mającą nic wspólnego z walką.


Zgadzam się z tym całkowicie. Nic dodać, nic ująć.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024