Skocz do zawartości


Zdjęcie

[poradnik] luxeon/cree + body - jak zabudowac w latarke?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

budo_m1999
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: [poradnik] luxeon/cree + body - jak zabudowac w latarke?

a ja mam drobne pytanie o prąd pobierany przez diodę- zakładam,że mierzymy prąd brany przez diodę, a nie prąd brany z akusów (z zasilania).
Bo tak sobie czytam to wyżej, czytam uważnie testy Tonia i mi sporo nie pasuje, zwłaszcza,że wczoraj mierzyłem pobór prądu na diodzie cree Q2 i oceniałem jak bardzo się grzeje-przy 0.3A lekko ciepła,ale przy już 0.7A już w ciul gorąca.
Tonio podaje w testach ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]) pobory prądu : Fenix L1D i L2D
1AA Energiser NiMH- low 0.10, med 0.50, high 1.3
2AA Energiser NiMH- low 0.5, med 0.25, high 0.65, ultra 1.35
Jak z jednego czy nawet 2AA wyciągają taki prąd, i jednak nie pasuje coś, bo w trybie najwyższym obie latary L1 i L2D biorą podobny prąd,a świecą zdecydowanie różnie, a przy tym prądzie taka mała latara by była dosłownie gorąca, więc gdzie leży prawda ?


Sprawdziłem na L2D CE w trybie Turbo (pow. "ultra") mam 1,38A. Alkaliczny AA da taki prąd bardzo krótko ale akumulatory Ni-MH dają spokojnie radę do ok. 2 godz. Litowe AA również, no problem.

Przy okazji kwestia do ew. dyskusji. Kiedys czytałem, ze dla żywotnosci diody istotny wpływ ma design termiczny i ogólnie jej termiczne warunki pracy. Teraz pytanie, czy latarki z plastikowymi zwierciadłami (np. Venture) nie dają dużo gorszych warunków diodzie niż te z metalowymi (zdecydowana większość)? Wydaje się, że metaliczny reflektor ma duży pływ na zdolność odprowadzanie ciepła z otoczenia diody. Może nie. Ale jak dioda poświeci 500 godzin zamiast 5000 to nie będzie to wesołe.
  • 0

budo_pawelsz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [poradnik] luxeon/cree + body - jak zabudowac w latarke?
hmm

Wydaje się, że metaliczny reflektor ma duży pływ na zdolność odprowadzanie ciepła z otoczenia diody

pewnie tak-jak dla mnie całkiem spory wpływ
Ale zarazem-albo się lustro sfajczy po 1 czy 3 h świecenia, albo wytrzyma- jak wytrzyma, to jest bardzo ok, 5000H ile to jest dni ciągłego świecenia ?? - coś 208, ile aku trza miec, itd itp- zobacz ile żarnik do surefire wytrzymuje...jak dioda wytrzyma nawet 500, ba 50h to i tak jest cenowo zajefajnie
  • 0

budo_nicco
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [poradnik] luxeon/cree + body - jak zabudowac w latarke?
wszystko fajnie, dobra odprowadzalnosc ciepla ma kluczowe znaczenie dla dlugozywotnosci ukladow (dioda - elektronika)... ale trzeba to sobie dobrze zwazyc. jako przyklad poraz kolejny podam nuwai'a luxeon 3w na 2x cr123. Przy standardowych bateriach, latarka po minucie swiecenia byla juz BARDZO ciepla, po 5min, parzyla przy glowicy, po 10 byla cala goraca. Fakt cieplo dobrze i rownomiernie bylo odprowadzane od diody na cale body, ale po dupie dostaja nawet baterie ktore tak rozgrzewane prawdopodobnie gazuja nieco. temp mierzylem "na oko" pokojowym termometrem, przykladajac gruche z rtecia do body, dalem sobie luz przy 45C bo skali powoli braklo, a temp wciaz rosla. przypuszczam ze body mialo okolo 55-60C. Teraz biorac pod uwage ze nuwai swieci na high okolo 2h z jednego kompletu baterii - to uzytecznosc latarki ktora po 10min jest tak goraca - jest znikoma jesli chodzi o dluzsze swiecenie, chyba ze w kompletach beda sprzedawac rekawice :D

pozdr
  • 0

budo_mar3
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: [poradnik] luxeon/cree + body - jak zabudowac w latarke?
Teodoryk - cos te twoje pomiary nie realne sa, to niemozliwe przeciez
  • 0

budo_m1999
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: [poradnik] luxeon/cree + body - jak zabudowac w latarke?

to uzytecznosc latarki ktora po 10min jest tak goraca - jest znikoma jesli chodzi o dluzsze swiecenie, chyba ze w kompletach beda sprzedawac rekawice :D
pozdr


Co do Nuwaii to zdarzyło mi się kilka razy dłużej poświecić i była faktycznie gorąca ale do parzenia to było jeszcze daleko. To nie jest tak, że temperatura rośnie w nieskończoność. Gdzieś w czasie się stabilizuje i pewnie nierównomiernie na całym body. Problem gorącej obudowy najbardziej dotyczy małych i mocnych świateł.

Ale nicco to właściwie jaki jest Twój pogląd na temat: nie odprowadzać ciepła na obudowę czy nie robić mocnych latarek?
  • 0

budo_nicco
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [poradnik] luxeon/cree + body - jak zabudowac w latarke?

Ale nicco to właściwie jaki jest Twój pogląd na temat: nie odprowadzać ciepła na obudowę czy nie robić mocnych latarek?


Moj poglad jest taki ze trzeba wyposrodkowac parametry jakos, bo jaki porzytek z latarki ktora swieci 2h skoro po 10 min nie moge jej utrzymac w lapach? - owszem apetyt rosnie w miare jedzenia i chce sie coraz wiecej swiatla z coraz mniejszych emiterow (wkoncu postep) - ale mysle ze to kwestia czasu. Zauwazcie ze po pojawieniu sie cree - luxeon podupadl jesli chodzi o stosunek moc<=>temperatura. tu mamy 2x wiecej swiatla przy o polowe miejszym pradzie... mysle ze powinno dalej isc w te strone....

drugim aspektem jest juz sam tuning kiedy celowo przewatowywujemy diode i swiadomie podnosimy temperature calego ukladu. - ale to juz efekt uboczny i swiadome dzialanie.
  • 0

budo_teodoryk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: [poradnik] luxeon/cree + body - jak zabudowac w latarke?

Teodoryk - cos te twoje pomiary nie realne sa, to niemozliwe przeciez


też mi się tak wydawało, dlatego też powtórzyłem każdy pomiar trzykrotnie :) różnice były rzędu 0.02-0.03A
  • 0

budo_m1999
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: [poradnik] luxeon/cree + body - jak zabudowac w latarke?

Teodoryk - cos te twoje pomiary nie realne sa, to niemozliwe przeciez


też mi się tak wydawało, dlatego też powtórzyłem każdy pomiar trzykrotnie :) różnice były rzędu 0.02-0.03A


A możesz podać napięcie na diodzie?
  • 0

budo_mar3
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: [poradnik] luxeon/cree + body - jak zabudowac w latarke?
tenio - a jaki masz miernik ?! :D bo ja czytam na cpf ze to ciagnie nawet i 1,2A calosc, co sie bedziemy czarowac za ta kase taka sprawnosc i wydajnosc hmm
  • 0

budo_teodoryk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: [poradnik] luxeon/cree + body - jak zabudowac w latarke?
jak to jaki ? jeden ruski, drugi chiński, ale oba zgodne.
  • 0

budo_pawelsz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [poradnik] luxeon/cree + body - jak zabudowac w latarke?
nie wiem jak Tonio to mierzył- dziw,ale cóż
Ja z ciekawości pomierzyłem swoją diodę - Cree bin Q2 która dostaje zasilanko z przetwornicy zasilanej w zasadzie dowolnie- interesowało mnie, ile idzie prądu na diodę itd.
oto dane
Ilość___Nap.na Aku___Nap.na Aku___Prąd z___Prąd na___Nap.na
aku____bez obciaż____pod obciąż____Aku_____Diodzie___Diodzie
________[V]____________[V]__________[A]______[A]______[V]
4________5.62__________3.50_______0.28_____0.35_____3.15
6________8.21__________7.90_______0.42_____0.76_____3.29
8_______11.16_________10.82_______0.31_____0.76_____3.31

i już wiem, że muszę zasilać lampkę 6skusami - wtedy świeci baardzo zacnie
  • 0

budo_m1999
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: [poradnik] luxeon/cree + body - jak zabudowac w latarke?

nie wiem jak Tonio to mierzył- dziw,ale cóż
Ja z ciekawości pomierzyłem swoją diodę - Cree bin Q2 która dostaje zasilanko z przetwornicy zasilanej w zasadzie dowolnie- interesowało mnie, ile idzie prądu na diodę itd.
oto dane
Ilość___Nap.na Aku___Nap.na Aku___Prąd z___Prąd na___Nap.na
aku____bez obciaż____pod obciąż____Aku_____Diodzie___Diodzie
________[V]____________[V]__________[A]______[A]______[V]
4________5.62__________3.50_______0.28_____0.35_____3.15
6________8.21__________7.90_______0.42_____0.76_____3.29
8_______11.16_________10.82_______0.31_____0.76_____3.31

i już wiem, że muszę zasilać lampkę 6skusami - wtedy świeci baardzo zacnie


Hmm, coś te Twoje pomiary też nie za bardzo bo dla 4 akusów dostajesz większą moc na diodzie niż jest pobierana z zasilania (112% sprawności) - też chcę taki regulator:)

Dla pozostałych wersji sprawność wychodzi 75%. Czyli 25% strat na regulatorze.

Chyba najbardziej efektywne zasilanie uzyskuje się dla napięć zasilania zbliżonych do zakładanego napięcia pracy diody (vide wyniki 18650). He he, tak jak w samochodach 5-ka bezpośrednia jest najbardziej oszczędna.

Co do pomiarów trzeba też wziąść pod uwagę, ze niektóry diody mogą być zasilane impulsowo. Wtedy zwykły miernik zgłupieje.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024