a ja mam drobne pytanie o prąd pobierany przez diodę- zakładam,że mierzymy prąd brany przez diodę, a nie prąd brany z akusów (z zasilania).
Bo tak sobie czytam to wyżej, czytam uważnie testy Tonia i mi sporo nie pasuje, zwłaszcza,że wczoraj mierzyłem pobór prądu na diodzie cree Q2 i oceniałem jak bardzo się grzeje-przy 0.3A lekko ciepła,ale przy już 0.7A już w ciul gorąca.
Tonio podaje w testach ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]) pobory prądu : Fenix L1D i L2D
1AA Energiser NiMH- low 0.10, med 0.50, high 1.3
2AA Energiser NiMH- low 0.5, med 0.25, high 0.65, ultra 1.35
Jak z jednego czy nawet 2AA wyciągają taki prąd, i jednak nie pasuje coś, bo w trybie najwyższym obie latary L1 i L2D biorą podobny prąd,a świecą zdecydowanie różnie, a przy tym prądzie taka mała latara by była dosłownie gorąca, więc gdzie leży prawda ?
Sprawdziłem na L2D CE w trybie Turbo (pow. "ultra") mam 1,38A. Alkaliczny AA da taki prąd bardzo krótko ale akumulatory Ni-MH dają spokojnie radę do ok. 2 godz. Litowe AA również, no problem.
Przy okazji kwestia do ew. dyskusji. Kiedys czytałem, ze dla żywotnosci diody istotny wpływ ma design termiczny i ogólnie jej termiczne warunki pracy. Teraz pytanie, czy latarki z plastikowymi zwierciadłami (np. Venture) nie dają dużo gorszych warunków diodzie niż te z metalowymi (zdecydowana większość)? Wydaje się, że metaliczny reflektor ma duży pływ na zdolność odprowadzanie ciepła z otoczenia diody. Może nie. Ale jak dioda poświeci 500 godzin zamiast 5000 to nie będzie to wesołe.