Skocz do zawartości


Zdjęcie

Akumulatory i ładowarka AA - jakie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Akumulatory i ładowarka AA - jakie?
Hejo!

Chcę kupić nowy komplet. Dotychczas używałem ładowarki i akumulatorów NiMh Hama 2000 mAh. I tak średnio raczej zadowolony byłem. Padały moment. Zwłaszcza w aparacie.
Dlatego pytanie - co teraz wybrać, jakiej firmy, na co patrzeć? Aku potrzebuję do aparatu i latarki - właśnie zamówiłem sobie Fenix'a L1T.

Pozdrowionka
  • 0

budo_kone
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolica piekna, ale dziura zajebista...
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatory i ładowarka AA - jakie?
Hejo! :)

ja polecam produkty GP, wydaje mi się ze jedne z lepszych jezeli chodzi o aku i ladowanie , ale moze się myle ;)

Ja uzywam
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

moze troche starszawy model, ale dziala bez zarzutu, szybkie ładowanie - 1 h, aku AA i AAA, dodatkowo ładowarka samochodowa

czekam na inne opinie
:-)
  • 0

budo_kaszu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatory i ładowarka AA - jakie?
Wiekszosc markowych firm korzysta z ogniw SANYO... energizer, sony, duracell
Najlepszymi dostepnymi obecnie na rynku sa ogniwa SANYO 2700.
Jak chcesz cos tanszego to bierz sanyo 2500
Masz tu tabele z rzeczywistymi pojemnosciami przy obciazeniu 1A

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatory i ładowarka AA - jakie?
Hejo!

Kaszu - dzięki - akumulutaroy już mam wybrane (: A co z ładowarką - możesz coś polecić? Czy to już nie ma znaczenia wielkiego?

Pozdrowionka
  • 0

budo_yanq33
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatory i ładowarka AA - jakie?
Od niedawna używam aku Sanyo 2500mAh i jestem bardzo zadowolony Dużo lepsze od poprzednich GP 2200 a ładowarka to używana już kilka lat procesorowa MINWA MW9168 GS do kupienia na popularnym serwisie aukcyjnym za ok 30pln
Dołączona grafika
Jedna uwaga - jeśli masz cztery akumulatory to lepiej je ładować po 2szt a nie 4 naraz - to chyba jedyna jej wada (nie ładuje 4szt na raz do max poj)
  • 0

budo_jakac
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatory i ładowarka AA - jakie?
Sanyo 2700 nie sa najwydajniejszymi AA [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_hipopotam
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatory i ładowarka AA - jakie?
Z ładowarek polecam koniecznie jednokanałowe. Każda cela posiada obwód kontrolno-ładujący. Można kupić taką od 50 do 160zł.
Z akumulatorów:
W ofercie tzw. przemysłowej najbardziej cenione są Panasonić,Sanyo,Saft.
Sądze że można tą klasyfikację przenieść na oferę konsumencką tych producentów.
Energizer, Duracell to marki a nie producenci. Dla nich produkują właśnie tacy producenci jak wymieniłem powyżej.
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatory i ładowarka AA - jakie?
jakac: pokaż testy (swoje lub niezależne wiarygodne)- a potem wal takie teksty. To ze porducent (BTW-renomowany)napisał, ze są to 3000mAh, to nie dowodzi, że są wydajniejsze od np. Sanyo 2700.

Hipopotam dobrze prawi- dobra jednokanałówka, nie za szybka (4h??) to jest to. Przy okazji fajnie kupić taką z pomiarem pojemności i rozładowaniem.
Saft wydaje mi się, że nie robi akku tylko baterie litowe.
  • 0

budo_mel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 231 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mazowieckie
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatory i ładowarka AA - jakie?

Hipopotam dobrze prawi- dobra jednokanałówka, nie za szybka (4h??) to jest to. Przy okazji fajnie kupić taką z pomiarem pojemności i rozładowaniem.

Ogniwa NiMH najlepiej ładować ładunkiem 0,1 C, czyli jeśli akumulator ma 2500 mAh, to podłączyć do ładowarki dającej 250 mA na ok. 10-12 godzin. To jest optymalny sposób z uwagi na chemię, która siedzi w ogniwie.
W tym celu najrozsądniej jest zaopatrzyć się w ładowarkę "modelarską" (RC) z różnymi ustawieniami. Korzystam z "Shark 10" i polecam, bo się sprawdza -- ma ładowanie, rozładowanie, pomiar pojemności i pracuje z wieloma ogniwami w różnych zestawieniach.

Saft wydaje mi się, że nie robi akku tylko baterie litowe.

Oj robi akumulatory... I to jakie! Np. ogniwo VL 34570 -- rozmiar D, napięcie 3,6V, pojemność 5400 mAh, maks. prąd 11A w impulsie do 21A. Koniec radości. Cena ok. 46$ za sztukę.
-- M.
  • 0

budo_derdi
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gorzów

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatory i ładowarka AA - jakie?
Mel,
1. Mógłbyś napisać do jakiego zasilacza podłączasz ładowarkę Shark 10, bo z tego co znalazłem na forach modelarskich, to ludzie przerabiaja komputerowe zasilacze ATX.
2. Czy za pomocą tej ładowarki można ładować akumulatory R123?
Zastanawiam się nad zakupem ładowarki i stąd moje pytania. Myślę, że inni forumowicze również docenią Twoje porady :D
  • 0

budo_mel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 231 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mazowieckie
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatory i ładowarka AA - jakie?

Mel,
1. Mógłbyś napisać do jakiego zasilacza podłączasz ładowarkę Shark 10, bo z tego co znalazłem na forach modelarskich, to ludzie przerabiaja komputerowe zasilacze ATX.

Kupiłem w allegro niemiecki zasilacz 13,8V 10A "ProfiLine 3112" za chyba 40 zł. Dla mnie było ważne, by nie miał wiatraczka, bo od tego szumu mnie nosi po ścianach :evil: . W zasadzie nadaje się każdy zasilacz, który (a) ma stabilizację napięcia, (B) ma wydajność prądową, która zaspokoi potrzeby ładowarki. Shark może ładować mocą ok. 50W (tam są różne kombinacje napięcie/prąd ładowania), dlatego zasilacz około 100 watowy powinien być w sam raz.

2. Czy za pomocą tej ładowarki można ładować akumulatory R123?
Zastanawiam się nad zakupem ładowarki i stąd moje pytania. Myślę, że inni forumowicze również docenią Twoje porady :D

Tak. Shark ładuje akumulatory NiMH (do 14 ogniw jednocześnie), NiCD (do 14 ogniw), litowe (do 5 ogniw, płaskie - "LiPoly" i okrągłe - "LiIon") i ołowiowe (2, 6 lub 12 V). Może cyklicznie ładować i rozładowywać NiMH i NiCd (maks. prąd rozładowania to 1 A) do zadanego napięcia końcowego, mierząc jednocześnie pojemność (z tego na przykład wiem, że reklamowane w allegro 2800 mAh w rzeczywistości ma połowę tej wartości i to przy nie za dużym prądzie rozładowania). Nie ma też przeszkód, żeby rozładowywać ogniwa litowe czy ołowiowe programem przeznaczonym dla NiMH lub NiCd, ale na pewno do ładowania trzeba już ustawić odpowiedni program.
Prąd ładowania min. 100 mA, maks. 5 A.
Wracając do pytania -- można ładować R123, ale ogniwa bez zabezpieczenia trzeba ładować OSOBNO, podobnie jak inne litowe paskudztwa, jeśli nie używasz balancera, czyli urządzonka, które pilnuje, by napięcia na poszczególnych ogniwach połączonych szeregowo nie różniły się zbytnio.
Aha, w Sharku można wybrać typ ładowanego ogniwa, a procesor odpowiednio dostosowuje parametry prądowo-napięciowo-czasowe, więc możliwość zniszczenia ogniwa jest minimalna.
Inne ładowarki RC mają inne parametry, są np. dobre polskie ładowarki (nie pamiętam nazwy), ale po 600 i więcej zł z interfejsem do PC, tylko IMHO taki zakup musi być bardzo uzasadniony.
Używam też ładowarki AA/AAA czterokanałowej.

-- M.
  • 0

budo_derdi
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gorzów

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatory i ładowarka AA - jakie?
Dziękuję Mel za porady! Chętnie poczytałbym więcej Twoich postów :D Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024