Skocz do zawartości


Zdjęcie

Practical plus katana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana

Mylisz sens treningu. Co innego to shizanka a co innego shitoka. Możecie sobie dalej opowiadać jakim bezsensem jest tameshigiri itp. Cóż taka już polska rzeczywistość- ktoś ćwiczy coś czego my nie mamy, to to jest odrazu be. Coś jak z dnia świra "Moja racja jest racja najmojsza" :wink: Powiem tak: Skoro Tameshigiri jest bezsensowne, to nie wprowadzono by go do programu szkolenia armii cesarskiej japonii. To coś jakby rekrut miałby się uczyć strzelać z karabinu podskakując na lewej nodze. Zresztą Battodo nie wzięło się z nikąd, nie wyrosło z ziemi po deszczu. Program akademii Toyama tworzono mw. od 1873 r, i uczestniczyli w tym mistrzowie (i to nie pierwsi lepsi) najróżniejszych sztuk walki mieczem, pewnie też mistrzowie waszych styli (Twórca Aikido Sensei Uechiba [sory za ew. literówkę] też swego czasu dawał nauki w akademi Toyama]), robiła to śmietanka ówczesnych mistrzów. Trudno by specjaliści promowali byle co.

Zresztą co tu dużo mówić. To, że tameshigiri nie jest ćwiczone w iaido czy innych stylach nie świadczy, że jest jakąś egzotyczną fanaberią.

Sensei Mitsuo Hataya (9 dan Battodo, mistrz Yabusame i nie tylko) opowiadał, że w Japonii nie ma takich niezrozumiałych konfliktów. Jak ktoś na poważne zgłębia władanie mieczem, to owszem ćwiczy jakiś konretny styl miecza, ale dodatkowo przychodzi np. na tameshigiri do dojo toyama ryu. heh, żeby u nas ludzie nie byli tak zamknięci we własnych zaściankach...


:) :) :) :) :) :)

"Suemonogiri bywa często niesłusznie mylone z tameshigiri, czyli "próbą miecza". Tameshigiri służy wyłącznie do oceny głowni. (...)
Mistrzowie miecza i prawdziwi bushi nie ćwiczyli tameshigiri bo nie miało to nic wspólnego z ich umiejętnościami.
Suemonogiri (...) nie jest próbą miecza. W odróżnieniu do tameshigiri, przecinany obiekt (...) nie może być w żaden sposób przymocowany do podstawy. Suemonogiri praktykowano głównie przed kaishaku. (...) bowiem samuraj wybrany do kaishaku nie mógł sobie pozwolić na fałszywe cięcie."
Fumon Tanaka


Ja rozumiem, że bronisz swojej szkoły i jej założeń, kiedy Ci sie zdaje, że są atakowane, ale nie pisz proszę nieprawdy, że w Japonii nie ma takich konfliktów, itp. bo niektórzy z forumowiczów oprócz vortalu czytają jeszcze niekiedy tematyczną literaturę... :wink:
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana
Achhhhhhhh Adres wystawy jest bez bez bez kropik!

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana

No właśnie. Co kupić?

O to samo pewnego dnia sam siebie zapytalem i w odpowiedzi wpadlem na pomysl wystawy.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Nareszcie bedzie mozna porozmawiac z kilkoma osobami robiacymi miecze, porownac jakosc porownac ceny, wybrac najleprza opcje.

I to jest rewelacyjny pomysł moim zdaniem. :)

Moim zdaniem mozna kupic pozadny miecz jeszcze w rozsadnej cenie.

Ta Twoja 'rozsądan cena o ile Cię dobrze pojąłem to 1000 dolaów za pośledniej jakości kute gunto + kwota na honorarium eksperta, dzięki któremu nie kupisz podróbki...

Lub 2000 dolarów za kiepskie nihonto (do tego być może już skruszałe ze starości w efekcie krystalizacji) + oczywiście honorarium eksperta aby nie kupić podróbki.

A ekspert musiałby być naprawdę dobry biorąc pod uwagę, że miecze japońskie są fałszowane już od średniowiecza i to przez samych Japończyków, o współcześnie je fałszującym miliardzie ultrapracowitych Chinćzyków już nie wspominając. :D
Ów ekspert musiałby zresztą określić oryginalność i jakość miecza na podstawie zdjęć, bo inaczej, to musiałbyś dopłacić jeszcze za bilet lotniczy do stanów dla siebie i dla eksperta (no akurat Ty może tylko za jeden bilet skoro sam jesteś swoim ekspertem, ale większość osób jednak za dwa). :)

Reasumując to by wyszło coś od minimum(!) ponad 5000 pln do 10000 pln.
Licząc zaledwie 2000 dla eksperta, który orzeknie o oryginalności i stanie miecza na podstawie fotek.


A my tu sobie rozmawiamy przecież o mieczach treningowych wartych do, powiedzmy, ok. 1500-2000 pln...
Jest różnica, co? :)


Oto pocje ktore ja znam ich wady i zalety:

1)Zamowic u kowala polskiego.
Zalety:
-cena,

Ano właśnie: Jaka? :-)
Za jakość, jak rozumiem, przynajmniej odpowiadającą Hanweiom. Czyli kucie ręczne ze stali wysokowęglowej i selektywne hartowanie.






Osobny wątek:

Dlaczego mieczy chinskich typu hanawei i coold steel ( i tak naprawde cala reszta bo to wszystko to samo ) nie polecam i nie uznaje za miecze?)

Chyba juz o tym pisalem jak nie to napisze raz jeszcze. Z punktu widzenia uzytkowego to nie sa miecze japonskie.
Zyletka da sie ogoloc siekiera da sie sciac drzewo. Nie zetniesz zyletka drzewa nie ogolisz sie siekiera. Oba narzedia maja swoj okreslony krztalt dopasowany do swego zadania.
Tak samo miecz japonski. Nim sie zarowno cielo twarde elementy uzbrojenia, kosci, drzewce, jak i parowalo ciosy czy wrecz lamalo inne miecze. Takie narzedzie musi miec swoj krztalt dlatego wbrew pozorom miecz japonski nie byl wcale strasznie ostry, gdyby tak bylo musial by miec krztalt blizszy zyletce a od tego odrazu by sie polamal. Dlatego miecze stare dobre ktore musialy sprawdzac sie w boju w miejscu ktorym ciely mialy sporo "miesa" czyli stali i byly tam dosc masywne. To co teraz robia chinskie firmy sa to miecze przechartowane by mozna bylo je bardzo naostrzyc i odchudzone by lepiej ciely maty. Taki miecz nie sprawdzil by sie w boju a co za tym idzie nie ma prawa bytu na drodze ewolucji. To co proponuja te firmy mozna nazwac sportowym przyzadem do ciecia mat. Ponadto to nie sztuka przeciac mate takim wlasnie ostrzem, sztuka dokonac tego poprawny mieczem, z tąd tak naprawde tameshi ma sens, w innym przypadku jest to bezmyslne golenie snopka bez wiekszego wysilku.

Sporo w tym racji.
Ale mam drobne zastrzeżenia.
Zgadzałbym się z Tobą w 100% gdyby katana miała służyć do... rąbania drewna. :)
Ale nie miała.


Wiele egzemplarzy europejskiej i azjatyckiej broni białej ma klingi bardzo ostre i właśnie jakby nieco 'wycieniowane' na krawędzi ostrza (oczywiście w pewnych granicach, ale jednak), a nie klinowate jak siekiery czy przecinaki do metalu.

Po prostu broń biała nie zawsze miała przecinać zbroje i odrąbywać członki. Zależało to zarówno od okresu historycznego, jak i od jej przeznaczenia i typu.
Szlachcic, który ruszał do bitwy np. z koncerzem do przebijania zbroi lub solidną batorówką, na codzień mógł nosić lekką i bardzo ostrą karabelę lub inny 'smyczek'. - Wszak istniała mała (lub nawet żadna) szansa, że napadną go ciężkozbrojni, a do obrony osobistej przed napastnikami bez ciężkich zbroi oraz do pojedynków lepiej właśnie nadawała się klinga ostra i lekka niż solidna i ciężka ale gorzej tnąca.
Z mieczami europejskimi było podobnie. Rycerz niekoniecznie drałował na codzień z wielkim i solidnym mieczem lub toporem, z którym ruszał do bitwy. Co nie znaczy, że ten mniej solidny ale za to obrotniejszy oraz lepiej wyostrzony miecz nie był śmiertelną bronią.
Właśnie zmniejszeniu wagi miecza oraz uczynieniu go ostrzejszym i lepiej tnącym służyło tzw. wklęsłe szlifowanie mieczy z tzw. ością. To, że stawały się one w efekcie nieco podatniejsze na szczerbienie nie umniejszało zalety płynącej z faktu, że nawet znacznie lżejsze cięcie taką 'wycieniowaną' klingą zadawało paskudne rany.

Jak to się ma do Japonii? Ano wg. mnie się ma bardzo... :D
W okresie wojen, samurajowie walczący w zbrojach używali nieco innych mieczy, niż w okresie długotrwałego pokoju, kiedy miecz służył im raczej do obrony osobistej przed przeciwnikami bez zbroi lub do wykazania swej biegłości w pojedynku.
Zakładam, że no dachi były znacznie solidniejsze niż katany. Czy nie było podobnie z tachi z okresów wojen - tego nie wiem. Przypuszczam, że tak. - Miecz, który miał trafiać przy cięciach na zbroję i ją forsować musiał być bardzo solidny i niepodatny na szczerbienie, nawet kosztem ostrości i zwrotności. Miecz, który przecinał głównie tekstylia i ciało - już niekoniecznie.
Istniały nawet dwa rodzaje szkół ken jutsu - jedne specjalizowały się w walce z przeciwnikiem w zbroi, zaś inne z takim bez zbroi.

Stalowy miecz, choćby i bardzo dobrze naostrzony i 'wycieniowany' przy krawędzi ostrza i tak przetnie bez problemu ludzkie tkanki miękkie. A że nie odetnie przy tym całej nogi, ani nie rozetnie człowieka na pół to już naprawdę dla ciętego ma małe znaczenie - on zginie i tak, skoro już został cięty.


Z japońskimi katanami wiąże się zresztą pewien paradoks:
Trzeba baaardzo się pilnować, aby ciąć prawidłowo technicznie żeby nie uszkodzić ostrza katany przy cięciu. Trzeba unikać twardego blokowania katną i raczej ominąwszy atak przeciwnika zabić go jednym ciosem, aby swej cennej katany nie narażać na uszkodzenie.
Dlaczego?
Bo ostrze katany jest wyjatkowo cenne.
A czemu jest takie cenne?
Bo jest znakomitej jakości.
A czemu jest znakomitej jakości?
Bo jest niesamowicie wytrzymałe... :D :D :D

Czemu zatem trzeba tak się zamartwiać o tę jego wytrzymałość i uważać, aby go nie uszkodzić przy niewprawnym cięciu lub twardym blokowaniu?

Cholera, w końcu miecz to miecz. Nad szablami i nad mieczami europejskimi jakoś nie trzeba się tak trząść, że się uszkodzą przy odrobinę nieczystym cięciu. Nawet się stosuje tzw. zamachowe cięcia przełamujące wymierzone w sztywną zastawę przeciwnika. Dziwne to jakieś. Może to po prostu kwestia... cen? :)


I trzecia kwestia. :D

...Tameshi (...) sprawdza poprawnosc poszczegolnych technik. Czesto myslisz ze dobrze wykonujesz ciecie a przy tameshi okazuje sie ze miecz nie przecina maty bo prowadzony jest pod zlym kontem. A w boju to tez bylo bardzo wazne.

W boju przeciwnik się ruszał, zatem nie bardzo widziałbym tu przełożenie.
(Trochę jak z tymi karatekami łamiącymi zapamiętale w tamashiwari dziesiątki desek i dostającymi lanie od cwaniaczka spod bloku, który rok pochodził na kickboksing)
Już bardziej widziałbym przydatność tych testów miecza(!) dla treningu przed kaishaku właśnie, ale do tego było przecież suemonogiri - znacznie od tameshigiri trudniejsze...
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana
ojej i znowu trzeba tlumaczyc.
Z mila checia pomoge ZA DARMO kazdemu kto bedzie chcial nabyc oryginalny miecz.

Nie trzeba leciec do stanow w dobie globalizacji w internecie jest wszystko wystarczy troche poszukac.


Cóż katana kosztuje, nikt nie ludzi sie ze kupi dobre auto za 1000zl bo tyle auta nie kosztuja za 1000zl ma sie cos adekwatnego do wydanej sumy. Tak jest ze wszystkim, Czemu ma inaczej byc z mieczami.

MIECZ JAPONSKI W DZISIEJSZYCH CZASACH TO LUKSUS I FANABERIA A NIE PRODUKT POTRZEBNY DO EGZYSTECJI A TO KOSZTUJE I TRZEBA SIE Z TYM POGODZIC.

owszem za 1000$ mozna miec jak to napisales posredniej jakosci guno ktore bedzie o niebo leprze niz wszystkie hinczyki razem wziete.

Owszem starsze miecze sa drozsze i moga byc nadwyrezone dlatego trzeba szczegolnie uwazac i z ila checia takze za darmo podziele sie swoja wiedza i na ile umiem pomoge.

A my tu sobie rozmawiamy przecież o mieczach treningowych wartych do, powiedzmy, ok. 1500-2000 pln...
Jest różnica, co? Smile



Różnica jest ale my tu sobie rozmawiamy z tego co sie zorinetowalem ogolnie o mieczach nikt zadnych ram nie narzucal.

A jeslo chodzi o porownywanie produkcji chocby krajowej i chinskiej jestem pewien, ze dobrze wykute ostrze z jednego kawalka stali poprawnie zahartowane w wodzie czy oleju wykonane u nasbez probleu by polamalo chinskie produkcje, co zrszt potwierdzaja pewne testy.

Jeśli zas chodzi o slowa natemat budowy miecza ktore w zasadzie przytoczylem to spierj sie nie zemna ale z czlonkami NBTHK poniewaz sa to wiadomosci gloszone przez nich.

Owszem rozna bron ma rozna budowe ale my rozmawiamy tu o mieczu japonkim nie europejskim ktory byl przeznaczony do walki na sposob japonski nie europejski i dlatego spelnial pewne okreslone wymogi.

Z katana moze i wiaza sie jakies paradoksy ale napewno ten, ktory przytoczyles do nich nie nalezy gdyz.
Stosuje sie twarde bloki lub zaslony w szermierce japonskiej i miecze bardz czesto sie zderzaja co powodowalo liczne uszkodzenia na tych gorszej jakosci i mniej liczne na tych leprzej. Od tego potem byl zawod szlifierza by te uszkodzenie niewlowac i wieksza czesc mieczy nosi slady wielokrotnego szlifowania.
Reszta czyli to iz ostrze bylo cenne i wytrzymale zgadza sie w zupelnosci


Nie chce mi sie rozpisywac dlaczego tameshigiri ma sens powiem krutko, ja cwiczac je czasem doceniam i widze sens.
  • 0

budo_kyuzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana
odchodząc od pasjonującej rozmowy na temat sumenogiri i innych umiejętności przecinania napiszcie Szczepanie, Grafie oraz inni mistrzowie miecza jakimi mieczami ćwiczycie. Temat był prosty jaki miecz niekoniecznie japoński a nadający sie do treningu można kupić za przyjmijmy 2000 złotych. Nie jestem ortodoksem. Nie zakładam rąbania zbrój, członków ludzkich, twardych bloków i innych tego typu czynności.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana

ojej i znowu trzeba tlumaczyc.
Z mila checia pomoge ZA DARMO kazdemu kto bedzie chcial nabyc oryginalny miecz.


Super. Jak uciułam kasę to Cię jakoś odnajdę i ci o tym przypomnę... :wink:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana

...Jeśli zas chodzi o slowa natemat budowy miecza ktore w zasadzie przytoczylem to spierj sie nie zemna ale z czlonkami NBTHK poniewaz sa to wiadomosci gloszone przez nich.
Owszem rozna bron ma rozna budowe ale my rozmawiamy tu o mieczu japonkim nie europejskim ktory byl przeznaczony do walki na sposob japonski nie europejski i dlatego spelnial pewne okreslone wymogi.

Ja się nie spieram co do tego, czy miecz japoński ma mieć przy ostrzu z grubsza biorąc przekrój klina, bo to jest fakt ogólnie znany i nie miałem zamiaru go negować.
Mi się tylko wydaje, że kąt jaki tworzą płaszczyzny ostrza nie musi być taki znowu dużu jak w przypadku siekiery. :D I że bywał on różny w zależności od typu miecza japońskiego od okresu historycznego itp.
Czy uważasz, że to nieprawda, czy źle mnie wcześniej zrozumiałeś?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana

odchodząc od pasjonującej rozmowy na temat sumenogiri i innych umiejętności przecinania napiszcie Szczepanie, Grafie oraz inni mistrzowie miecza jakimi mieczami ćwiczycie. Temat był prosty jaki miecz niekoniecznie japoński a nadający sie do treningu można kupić za przyjmijmy 2000 złotych. Nie jestem ortodoksem. Nie zakładam rąbania zbrój, członków ludzkich, twardych bloków i innych tego typu czynności.

Nie jestem zadnym wielkim mistrzem miecza, po prostu cwicze regularnie i mam podejscie dosc praktyczne.
Jak dlugo cwiczysz za pomoca iaito? Jak krotko to bym proponowal pocwiczyc pare lat najpierw czyms nieostrym.
Jak cie nie stac na miecze japonskie to kup chinski. Przejzales ten topik?
http://budo.net.pl/v...der=asc&start=0
tam jest duzo linkow.
  • 0

budo_mudan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana

Zresztą co tu dużo mówić. To, że tameshigiri nie jest ćwiczone w iaido czy innych stylach nie świadczy, że jest jakąś egzotyczną fanaberią.


co do powyższej uwagi to się mylisz, w iaido/iaijutsu jest ćwiczone tameshigiri, jest to poprostu jeden z elemntów treningu.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana
Sanyuro, miecz japonski takze ma przewezenie w czesci tnacej ale musi ono byc rozsadne nie moze byc zbyt hude a takie niestety jest w mieczach z chin i jest to celowym zabiegiem by lepiej one ciely maty.
To tak jakby wyjac z auta wszystko, cala tapicerke, fotele zostawic gole blachy po to zeby bylo lzejsze i szybciej ruszalo z pod swiatel. Fakt cel osiagniesz ale nie tylko do tego auto sluzy.
Zreszta aby nie byc goloslownym:

O ostrosci i budowie
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

O walce i blokach i uszkodzeniach

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Ja cwicze zwyklym dobrym aluminiowym iaito i sobie je chwale i po malutku skladam swoj wymazony miecz i ktoregos dnia nastapi wielka zamiana.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana
W zasadzie to jakim kto ćwiczy mieczem i jak mu się ów miecz sprawdza to temat na osobny topic, bo tu to on raczej zginie. Zatem go założę... :D
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana
No i jest: :D

http://www.forum-kul...showtopic=85095
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana

Sanyuro, miecz japonski takze ma przewezenie w czesci tnacej ale musi ono byc rozsadne nie moze byc zbyt hude a takie niestety jest w mieczach z chin i jest to celowym zabiegiem by lepiej one ciely maty.

Ja tego nie neguję. To w sumie dość logiczne, a Ty się na tym znasz lepiej.

Czemu tylko zakładasz, że miecz, który lepiej przetnie matę nie przetnie lepiej mięśni i ścięgien? :D I skąd założenie, że nigdy, niezależnie od epoki itp., nie ostrzono katan tak aby właśnie cięły lepiej? To nie jest dla mnie do końca jasne.

Skoro zresztą w broni europejskiej i bliskowschodniej funckjonowały z powodzeniem tak wycieniowane i mocno wyostrzone klingi, to czemu miałoby takie ostrzenie sprawiać, że najwytrzymalaszy miecz na świcie :D - hartowana selektywnie katana stanie się od tego zbyt kruchy by nim w ogóle walczyć??? :)

To tak jakby wyjac z auta wszystko, cala tapicerke, fotele zostawic gole blachy po to zeby bylo lzejsze i szybciej ruszalo z pod swiatel. Fakt cel osiagniesz ale nie tylko do tego auto sluzy.

No właśnie w tym to już moim zdaniem przesadzasz. Gdyby te katany były aż tak nadmiernie wychudzone, że aż bezużyteczne, to by ważyły znacznie mniej od nihonto, a tak nie jest. Waga jest porównywalna.

Poza tym jak już pisałem nie wszystkie miecze i szable miały być z założenia masywne i dopóki gdzieś w wairygodnym źródle nie przeczytam, że w katanach niezależnie od okresu dopuszczalne było jedynie wycieniowanie ostrza wynoszące tyle i tyle stopni, to chyba nie przekonają mnie raczej dywagcje, że wszyskie katany musiały mieć tak a nie inaczej i że jak jakaś była bardziej naostrzona to już ją uznawano za bezużyteczną - bo to nielogiczne - jak na razie uważam, że także tu istniały pewne rozbieżności uzależnione od różnych czynników (rodzaj miecza, epoka itp.). Choć oczywiście zawsze chętnie dowiem się czegoś nowego...
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana

Z katana moze i wiaza sie jakies paradoksy ale napewno ten, ktory przytoczyles do nich nie nalezy gdyz stosuje sie twarde bloki lub zaslony w szermierce japonskiej i miecze bardz czesto sie zderzaja

Ale już co do tego czy POWINNY się one zdarzać w ken jutsu istnieją zncaczne rozbieżności. Niektóre autorytety twierdzą że nie powinny. Być może jest to kwestia danego stylu?

Reszta czyli to iz ostrze bylo cenne i wytrzymale zgadza sie w zupelnosci

No niby taaak.
Ale np. czytałem, że: "Mushashi używał często bokkena ze względu na jego niełamliwość". :!:
Rany!!! :) Jakoś nigdy nie słyszałem, aby jakiś szermierz europejski lub rycerz wolał używać drewnianej pałky ze względu na jej niełamliwość, bo miecz lub szabla mogą mu się w walce połamać. :D

Zresztą wzmianek o łamiących się mieczach japońskich jakoś stale sporo napotykam. Zaś o mieczach europejskich, o szabli już nie wspominając, zdecydowanie rzadziej.


Ciekaw jestem jak to było istotnie z ową słynną wytrzmałością katan w porównaniu do broni europejskiej lub bliskowschodniej - choćby toledańskiej, damasceńskiej, lub w ogóle do jakiejkolwiek innej...
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana

Czemu tylko zakładasz, że miecz, który lepiej przetnie matę nie przetnie lepiej mięśni i ścięgien? Very Happy I skąd założenie, że nigdy, niezależnie od epoki itp., nie ostrzono katan tak aby właśnie cięły lepiej? To nie jest dla mnie do końca jasne.


Nie zakladam tego wrecz odwrotnie zgadzam sie w 100% iz miecz, ktory lepiej tnie mate lepiej przetnie cialo to pewne w 100% Ale mieczem nie tylko sie tnie ale i uderza w drugi miecz zbroje itp a to powoduje iz zbyt chuda klinga jest mniej preferowana.
Lecz tu właśnie pojawia się cały fenomen jakosci i kunsztu kowala. Lepsi kowale potrafili tak ostrze odkuc iz pomimo ze bylo chudsze (czyli dawalo sie lepiej naostrzyc) pozostawalo nadal tak samo lub bardziej wytrzymale, lzejsze, lepiej wywazone, ostrzejsze, niz inne.

Chinskie katany nie sa lzejsze bo maja zachwiane proporcje, zazwyczaj za dlugie nakago i inne proporcje zle co powoduje iz waza tyle samo a sa mniej wytrzymale. (co bylo sprawdzone empirycznie)

Ale już co do tego czy POWINNY się one zdarzać w ken jutsu istnieją zncaczne rozbieżności. Niektóre autorytety twierdzą że nie powinny. Być może jest to kwestia danego stylu?


Raczej jest to kwestia niewiedzy.
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana

Cytat:
Ale już co do tego czy POWINNY się one zdarzać w ken jutsu istnieją zncaczne rozbieżności. Niektóre autorytety twierdzą że nie powinny. Być może jest to kwestia danego stylu?


Raczej jest to kwestia niewiedzy.


Z całym szacunkiem ale muszę się nie zgodzić. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Ciebie Graf'ie, jeśli nie to proszę o poprawienie mnie.

W Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu, nie stosuje się praktycznie żadnych zasłon albo twardych bloków. Mówimy o założeniu wykorzystania techniki a nie o sytuacji kiedy ktoś miałby się "za wszelką cenę" ratować.

Żadna technika jaką znam i jaką widziałem (a widziałem na oczy kata mistrzowskie (gogyo)też co nieco o nich wiem) nie jest blokiem ani zasłoną. Jest kilka technik które zakładają zbicie miecza, ale to też jest wątpliwie stosowane tylko w momencie zwiększenie dystansuw nieprzewidzianym momencie.

Oczywiście jeśli przeciwnik zmieniłby dystans to mogłoby dojść do jakiegoś zderzenia mieczy, ale w ogólnym założeniu celem każdej techniki jest ciało a nie miecz... nawet ciężko u nas mówić o jakichś zasłonach dynamicznych mających za zadanie wyłapać uderzenie przeciwnika i napędzenie własnego kontrataku.

Oczywiście od razu wyjaśnie że to co się widzi u nas na treningach albo w kata to jest działanie wielokrotnymi technikami na zwiększonym dystansie, natomiast w walce dystans jest o wiele głębszy i praktycznie wszystkie techniki wchodzą na ciało. Wszystkie bloki bądź zasłony tak naprawdę są cięciami w ręce bądź inne części ciała.

Jeśli gdzieś kogoś źle zrozumiałem to przepraszam.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana
Ja z kolei znam techniki konkrenie nastawione na zderzenie miecza z mieczem i celem ich jest drugi miecz. Maja one miejsce w dystansie kiedy trafienie przeciwnika nie jest jeszcze mozliwe, za to mamy przed soba jego miecz i chcemy mu go wytracic, zlamac, uszkodzic.

Oczywiscie pomiedzy stylami te techniko moga sie rozni badz poprostu nie wystepowac to zrozumiale w koncu style nie sa dentycne i jeden styl zawszestaral sie czyms asozyc drugi.

Ponadto do zderzenia meczy dochodzi zawsze przy tsubazeri a te formy w roznej formie lecz raczej wystepuja we wszystkich sylach.
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana
Są u nas techniki stosowane w kontakcie, takie jak tsubazeri, ale ja to raczej wrzucam terminologicznie pod akcje z zakresu związania...

Jeśli chodzi o taki kontakt miecza z mieczem to oczywiście muszę się zgodzić że wiele technik zaczyna się od kontaktu mieczy i ewentualnego zbicia ostrza.

Jednak jako takich zasłon nie ma i w zasadzie wszelkie techniki jako swój cel mają przeciwnika. Takie związanie miecza służy otwarciu jego pozycji ale raczej blok jako taki u nas nie istnieje.. no oprócz może jednego przypadku... ale to jest bardziej kontrola pchnięcia po mieczu...

Głównie w zwarciu najważniejsze jest nebari, wyczucie ruchów miecza po stronie przeciwnej i reakcja... takie działania w zwarciu się zdarzają.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana
Oczywiscie iz celem jest przeciwnik ale rozmawialismy o kontakcie ostrza z ostrzem i o ewentualnych jego uszkodzeniach. A przy tsubazeri czesto kontakt bywa bardzo mocny.

A pozatym tak jak mowilem istnieja techniki nastawione konkretnie na zniszecznie miecza przeciwnika.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Practical plus katana

Czemu tylko zakładasz, że miecz, który lepiej przetnie matę nie przetnie lepiej mięśni i ścięgien? Very Happy I skąd założenie, że nigdy, niezależnie od epoki itp., nie ostrzono katan tak aby właśnie cięły lepiej? To nie jest dla mnie do końca jasne.


Nie zakladam tego wrecz odwrotnie zgadzam sie w 100% iz miecz, ktory lepiej tnie mate lepiej przetnie cialo to pewne w 100% Ale mieczem nie tylko sie tnie ale i uderza w drugi miecz zbroje itp a to powoduje iz zbyt chuda klinga jest mniej preferowana.
Lecz tu właśnie pojawia się cały fenomen jakosci i kunsztu kowala. Lepsi kowale potrafili tak ostrze odkuc iz pomimo ze bylo chudsze (czyli dawalo sie lepiej naostrzyc) pozostawalo nadal tak samo lub bardziej wytrzymale, lzejsze, lepiej wywazone, ostrzejsze, niz inne.

Z tym ostatnim zastrzeżeniem, które tu zrobiłeś, cały wywód odnośnie ostrzenia katan jest już dla mnie zrozumiały, logiczny i do przyjęcia. :D Tego mi w nim właśnie brakowało.

Chinskie katany nie sa lzejsze bo maja zachwiane proporcje, zazwyczaj za dlugie nakago i inne proporcje zle co powoduje iz waza tyle samo a sa mniej wytrzymale. (co bylo sprawdzone empirycznie)

Wierzę naturalnie, że od Polskich (a już zwłaszcza japońskich!) katan, Hanweiowskie mogą być mniej wytrzymałe. Ale pamiętajmy, że są one także TAŃSZE:) - chyba najtańsze w swojej klasie, a pewien poziom mimo wszystko zachowują (kucie ręczne, selektywne hartowanie itp.).

Nie mogę jednak przejść do porządku nad jedną rzeczą:
Zarzucasz practicalom złe wyważenie. ---> Mają one bardziej wycieniowane ostrze - zgoda.
Maja także dłuższe nakago (i między innymi przez to wg Ciebie nie ważą mniej od nihonto) - zgoda.
Ale w takim przypadku środek ciężkości musi się przesunąć w kierunku tsuby, (prawa fizyki są bezlitosne) co warunkuje raczej lepsze wyważenie i lepszą manewrowalność miecza.
Czemu zatem zarzucasz im złe wyważenie? Z czego to wg. Ciebie wynika(?) i na czym polega(???), skoro ostrze mają one lżejsze, zaś nakago cięższe i powinny mieć w związku z tym nie najgorsze wyważenie?????????


Ale już co do tego czy POWINNY się one zdarzać w ken jutsu istnieją zncaczne rozbieżności. Niektóre autorytety twierdzą że nie powinny. Być może jest to kwestia danego stylu?


Raczej jest to kwestia niewiedzy.

No ja osobiście uważam, że każdy rodzaj załony może i powinien spełniać swoją specyficzną rolę. :D
A powyższe twierdzenie zaczerpnąłem ponownie od Fumona Tanaki.
Chyba raczej nie można mu zarzucić niewiedzy? :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024 : 2025