Skocz do zawartości


Zdjęcie

Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo
W jakich stylach trenuje się układy z bronią? Szczególnie interesują mnie te, które wymieniłem w temacie? Użyłem nazw japońskich, bo są najbardziej popularne, ale proszę podawaćwać w innych językach, np. w koreańskim sai to jang tan do, tonfa - cha ru, kama - nat, nunchaku - e chul bong, bo-bong.

P.S. Z własnego doświadcznia wiem, że są układy z bronia są w tang soo do :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo
mysle ze panowie od viet vo dao moga ci pomoc w tej materii
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo

W jakich stylach trenuje się układy z bronią? Szczególnie interesują mnie te, które wymieniłem w temacie? Użyłem nazw japońskich, bo są najbardziej popularne, ale proszę podawaćwać w innych językach, np. w koreańskim sai to jang tan do, tonfa - cha ru, kama - nat, nunchaku - e chul bong, bo-bong.

P.S. Z własnego doświadcznia wiem, że są układy z bronia są w tang soo do :)


Poza kama i nunczaku, to pozostale masz tez w chinskich stylach kung-fu. Kij ('gun', albo 'bang') jest dosc powszechny. Sai ('bijiacha', czasem 'tiechi') i tonfa ('guai', 'guaizi') mniej. Sai w zasadzie raczej tylko w poludniowych.
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo
A tu jeszcze filmik z mnostwem broni stylu Wuzu quan (Ngo cho kun).
Mniej wiecej na 3:30 jest tonfa i zaraz po tym sai. Na 7:15 jest kij kontra sai. Fajne rzeczy.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo
Dzięki bardzo fajne, lubie te formy z KF, bo są ciekawe i miło się na nie patrzy (choc ja sam, trenuje raczej "twarde"). Jakie sa kata z broniąi w jakich szkołach Karate?
  • 0

budo_atoml1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo
Witam
W Ryu-te ćwiczy się kata z Sai, Bo, Eku, chizi kun bo, tonfa, tanbo, nunchaku, manji sai itp.
Najpierw poznaje się obowiązkowo Sai i Bo, potem można sobie wybrać jedną do dwóch broni. Nie więcej ponieważ materiał jest zbyt obszerny.
Sam trenuję z Bo i Sai i wrażenie jest nieziemskie.
Z każdego kata w Ryu-te wyciąga się bunkaje i stosuje w technikach. Nie ma zbędnych ruchów. to samo tyczy się broni, nie chodzi tu o kata artystyczne ale bojowe.
A że przy tym fajnie wygląda to inna sprawa :)
pozdro
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo
kata bojowe ? a czym sie to rozni ? jak w kata nauczyc sie timingu i dystansu potrzebnego do walki bronia ? Kata to kata - chodzby najbardziej bojowe bedzie nawet nie na 5 miejscu potrzebnym do nauki walki bronia.



Pozdrawiam
  • 0

budo_atoml1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo
W kata artystycznych przede wszystkim stawia się na piękno i widowiskowość.
Wiele elementów jak kręcenie kijem młynków jest bezużyteczne w walce. Tak samo jak trzymanie kika jedną ręką.
Miałem okazję zobaczyć i poczuć jak skuteczne są techniki bezpośrednio z kata.
Życzę i Tobie spróbowania prawdziwego kobudo, a szybko dojdziesz do wniosku, że kija nie używa się jak w "Robin Hoodzie" :)


Każda technika w kata zaczyna się od zmiany pozycji, kąta i bloku (tym się trzyma dystans)
następnie zakłada się kijem dźwignie i wyrywa broń. Dopiero kiedy przeciwnik nie ma broni atakuje się jego .

P.S. i chodźbyś 50 lat ćwiczył dystans i timing to nie nauczyś się walczyć kijem.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo

P.S. i chodźbyś 50 lat ćwiczył dystans i timing to nie nauczyś się walczyć kijem.


jesli nie bedziesz uczyl sie timingu/dystansu to chocbys uczyl sie 50 lat kija opierajac sie tylko na kata to duzo nim nie zrobisz.. chyba ze na pokazach :lol:
ale nie o tym dyskusja wiec sorry za offtopa.. po prostu moim zdaniem za bardzo ufasz kata pseudo-bojowemu..
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo
Atoml1 rozumiem o co Ci chodzi - wydaje mi się, że chcesz powiedzieć, że "wyjmując" techniki z kata można jes zastosować w walce? Czy tak?

Ale jest druga strona medalu - nie ma czaegoś takiego jak bojowe kata!! Kata to to tylko forma treningu - tak jak w boksie walka z cieniem, żaden bokser nie nauczy się walczyć, jeśli będzie machał przed lustrem koniczynami, tak i my nie nauczymy się walczyć mieczem, sai czy innym machając w powietrze. No i jeszcze jedna sprawa - ja mimo, że mam kama, sai, miecz to nie często noszę to ze sobą, np. na wypadek by się tym bronić.... i nie sądzę by ktoś z Was to nosił. A jeśli nosi, to proszę uważać, bo ciężko jest, np wstawić nowe oko.
  • 0

budo_atoml1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo

Atoml1 rozumiem o co Ci chodzi - wydaje mi się, że chcesz powiedzieć, że "wyjmując" techniki z kata można jes zastosować w walce? Czy tak?

Ale jest druga strona medalu - nie ma czaegoś takiego jak bojowe kata!! Kata to to tylko forma treningu - tak jak w boksie walka z cieniem, żaden bokser nie nauczy się walczyć, jeśli będzie machał przed lustrem koniczynami, tak i my nie nauczymy się walczyć mieczem, sai czy innym machając w powietrze. No i jeszcze jedna sprawa - ja mimo, że mam kama, sai, miecz to nie często noszę to ze sobą, np. na wypadek by się tym bronić.... i nie sądzę by ktoś z Was to nosił. A jeśli nosi, to proszę uważać, bo ciężko jest, np wstawić nowe oko.


Tak, to jest to co chciałem przekazać. :)
  • 0

budo_dagger
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Combat

Napisano Ponad rok temu

Re: Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo
Podzielam zdanie kolegów. Kata to tylko ćwiczenie techniki (albo pokazuwa).

Bez ćwiczenia walki nie nauczysz się walki.
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Układy z bornią - sai, tonfa, kama, nunchaku, bo
Oyama Karate zawiera w swoim repertuarze treningi z tonfa,bo,sai.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024