Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kwang-gae - pierwszy ruch


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Kwang-gae - pierwszy ruch
Witam,

czy ktoś z Was zna znaczenie pierwszego ruchu w tym układzie?
Chodzi mi o to, co generał miał na mysli tworząc "rozerwanie" Narani So Hanulson?
W Encyklopedii nic nie znalazłem na temat tego ruchu.
Mnie się to jakoś tak z karate kyokushin kojarzy. ;)
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kwang-gae - pierwszy ruch
mi to trener tlumaczyl, ze oznacza to przejscie od obserwacji (narani so hanulson) do dzialania (moa junbi sogi B)
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kwang-gae - pierwszy ruch

mi to trener tlumaczyl, ze oznacza to przejscie od obserwacji (narani so hanulson) do dzialania (moa junbi sogi B)


tylko dlaczego rozerwanie?
jesli to mialoby byc tylko przejście czy przygotowanie to chyba powinien być normalny ruch albo spowolniony. A rozerwanie kojarzy mi się z no, rozrywaniem czy zrywaniem więzów ;) .

Chyba, że generał tak sobie wymyślił bez nadawania temu znaczenia, co nie jest wykluczone.
  • 0

budo_tsunami
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 264 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Kwang-gae - pierwszy ruch
nie jestem pewien ale kiedys wpominano mi ze ten ruch oznacza wschodzace slonce wylaniajace sie znad horyzontu .General wprowadzil to do ukladu po tym jak sam stal na wzgorzu i widzial wschodzacego slonce .Rozerwanie moze dlatego ze najpierw wschodzace wystrzeliwuje promienie (poczatkowa faza ruchu) a potem spokojnie sie ewylania.Powtarzam ze nie jestem pewien co do tej teorii mysle ze powinnismy spytac you kogos bardziej adekawtnego..gizmo are you there???:)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kwang-gae - pierwszy ruch
Jestem, jestem. Ale nie pytajcie mnie o takie rzeczy, bo układy ITF znam raczej od strony "użytkownika", nie wszystkie i to dość pobieżnie, a na dodatek z dużą rezerwą podchodzę do interpretacji, że pionowe machnięcie prawą ręką w układzie X oznacza wzlot żurawia znad jesiennego stawu symbolizujący dążenie do odrodzenia zjednoczonej Korei. Dla mnie co dziwniejsze ruchy w układach to po prostu chwilka na koncentrację albo ozdobnik, co kto woli. Może to prymitywne podejście, ale taki już jestem...

Gizmo
  • 0

budo_swider
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kwang-gae - pierwszy ruch
Ja slyszalem kiedys, na jakims seminarium ktos to tłumaczyl w nasepujacy sposób: pozycja wyjsciowa- symbolizuje generala ktory obserwuje pole przed bitwą oslaniajac twarz od słonca, a rozerwanie to sygnal do ataku dla jego wojsk :?
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kwang-gae - pierwszy ruch

Ja slyszalem kiedys, na jakims seminarium ktos to tłumaczyl w nasepujacy sposób: pozycja wyjsciowa- symbolizuje generala ktory obserwuje pole przed bitwą oslaniajac twarz od słonca, a rozerwanie to sygnal do ataku dla jego wojsk :?


moje poszukiwania doprowadziły mnie do...
Okinawa karate (albo shotokan - nie jestem specem od karate)

a konkretnie do kata kanku-kai (pierwszy ruch), dla zainteresowanych [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] . Co prawda ze wstawkami pt. "Jaki jestem fajny", ale co ma być widać to widać.

Są też inne ciekawostki.
Osobiście interesowało mnie po co w Yul-gok jest atak łokciem po Yopcha Jirugi. Toż to jest nie do wykonania (a na pewno niepraktyczne na maksa). No i okazuje się, że w tym w/w kata też jest cos podobnego.
Zda mi się, że to pozostałości po Funakoshim nam się przewijają :)
  • 0

budo_picachu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 660 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk megalopolis

Napisano Ponad rok temu

Re: Kwang-gae - pierwszy ruch

Zda mi się, że to pozostałości po Funakoshim nam się przewijają Smile



... i to nie po raz 1-szy zreszta :wink:
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kwang-gae - pierwszy ruch

a konkretnie do kata kanku-kai (pierwszy ruch), dla zainteresowanych [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] . Co prawda ze wstawkami pt. "Jaki jestem fajny", ale co ma być widać to widać.


Co do kanku-dai z różnych stylów karate, a nie kanku-kai, to pierwszy ruch służy według najstarszych przekazów uregulowaniu oddechu.
Co do interpretacji z filmiku... cóż troche naciagnane ale jako wariacja na temat ciekawa...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024