Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pierwsza pomoc


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

budo_hex
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc
Kacperr zgadza się, standardy się zmieniły a strona nie, ale jest na niej wiele informacji i lepiej zapoznać się z nimi niż ze sposobami "domowymi" lub z lekcji PO.
  • 0

budo_wiedźminka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc
Ciekawy temat :D
Ja od paru lat należę do harcerstwa (przydatna organizacja), gdzie uczą nas udzielania pierwszej pomocy tzw. "samarytanka".
Tak więc umiem:
-sprawsdzić puls, określić stan poszkodowanego
-prowizorycznie opatrzyć: złamania, zkręcenia, zwichnięcia, rany,
-postępować w wypadku: udaru słonecznego, krwotoku z nosa, oparzeń, omdleń itp.
-zastosować podstawowe leki i inne przydatne rzeczy (chusta trójkątna itd)
-opatrzyć wszelkie zadrapania, skaleczenia, zapruszenia oka i inne drobnostki
Nie umiem wykonać masażu sreca, czy jak to się tam nazywa. (to znaczy: umiem powiedzieć jak się wykonuje, ale sama nie zrobie).

Ogólnie można powiedzeć, że umiałabym opatrzyć najpowszechniejsze uszkodzenia po zwykłej ulicznej bójce. :)
  • 0

budo_stando
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Warszawy
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc
[quote name="Wiedźminka"]Ciekawy temat :D
Ja od paru lat należę do harcerstwa (przydatna organizacja), gdzie uczą nas udzielania pierwszej pomocy tzw. "samarytanka".

-zastosować podstawowe leki i inne przydatne rzeczy (chusta trójkątna itd)

-opatrzyć wszelkie zadrapania, skaleczenia, zapruszenia oka i inne drobnostki
Nie umiem wykonać masażu sreca, czy jak to się tam nazywa. (to znaczy: umiem powiedzieć jak się wykonuje, ale sama nie zrobie).
[quote]

ja się może nie znam ale te podstawowe leki to co? recepta od Goździkowej?
no niby jak przytomny i mówi że ma validol czy nitro w kieszeni to można pomóc podać, ale innych bym nie ryzykowała
  • 0

budo_wiedźminka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc
Nie o to mi chodziło. Po prostu wiem jakie leki podać np. jak boli głowa czy coś, na przeziębienie czy na inne pospolite dolegliwości.
Ja wiem, że to brzmi śmiesznie, żeby to wiedzieć nie trzeba się specjalnie uczyć, wystarczy reklam posłuchać. Ale naprawdę znam osoby, co nie wiedzą co wziąć jak je głowa boli.
Nie zalicza się to do pierwszej pomocy, ale się przydaje.

Czyli recepta od Goździkowej.
  • 0

budo_guliwer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc
tak? Z reklam to sie duzo nie nauczysz bo glownie sie reklamuje cos co slabo sie sprzedaje albo Ci co maja na to kase. Z ciekaowsci Wam powiem ze aspiryna jest bardzo niezdrowa (chodzi o bariere sluzowa zoladka) jednak jest bardzo wazna jesli chodzi o rozrzedzanie krwi. Tak wiec czasami mozna komus nawet reklamowanymi lekami zrobic krzywde.
  • 0

budo_jabłon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc
skończyłem, studia na wydziale ratownictwa wiec w wiekszosci przypaków prostych urazów da rade pomóc pokonanemu ale w brutalnych walkach czesto zdarzają sie urazy nurologiczne np:pękniecie podstawy czaszki a wtedy bez pomocy lekarza i specjalistycznego sprzetu nie da rady. A co do nauki ratownictwa na PO w liceum to mnie uczyli wysikać hiv'a z palca po zakłuciu :) :) 8O 8O .
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc

Nie o to mi chodziło. Po prostu wiem jakie leki podać np. jak boli głowa czy coś, na przeziębienie czy na inne pospolite dolegliwości.
Ja wiem, że to brzmi śmiesznie, żeby to wiedzieć nie trzeba się specjalnie uczyć, wystarczy reklam posłuchać.


Reklamy to g..., jako Ojciec dwójki dzieci mam stokrotnie lepsze przeszkolenie medyczne i rozeznanie w lekach. Np. dawanie paracetamolu przy bardzo wysokiej gorączce może skończyć się drgawkami, jeśli wcześniej nie obniżysz temp. ciała okładami lub kąpielą - ale tego w reklamie nie powiedzą. A dawanie aspiryny dzieciakom może skończyć się zespołem Reya (chyba tak się to pisze)
  • 0

budo_wiedźminka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc
No dobra, dobra...
Dzięki za uświadomienie na temat reklam :) Co prawda to o reklamach napisałam tylko tak przykładowo, że większość osób wie, do czego się stosuje powiedzmy Ibuprom czy Polopiryne.
Jak się będę chciała dowiedzieć czegoś na temat leków to się zapoznam z ulotką dołączoną do opakowania bądź skonsultuje się z lekarzem farmaceutą. :wink:
  • 0

budo_morya
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc
zgodnie z prawem w trakcie udzielania pierwszej pomocy NIE WOLNO nam podac obcej osobie lekarstw. ZADNYCH. niestety nie wiem gdzie tak jest napisane, ale ostatnio bylam na kursie wych. kolonijnego ;] i tam taka pani ratownik nam przez pol godziny tlumaczyla, ze nie wolno. jedyna opcja to jak np staruszka musi wziac lek na serce czy cos to wyjmujemy jej z kieszeni opakowanie, a ona sama musi wyjac tabletke i polknac.
  • 0

budo_emkade
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc
Morya to prawda, dlatego u mnie w szkole pigula (pielegniarka) jedyne co podaje to amol-tu ma bardziej zadzialac efekt placebo, bo przy podaniu lekarstwa po ktorym nastapila by jakas niespodziewana, zla dla organizmu reakcja poszlaby siedziec. no chyba ze ktos ma swoje lekarstwo przy sobie, jak w tym przykladzie z staruszka
  • 0

budo_morya
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc
nie no, [ielegniarka moze podac lekarstwo, ale tylko takie bez recepty. i np na kolonii wychowawca tez nie moze nic podac wychowankowi, tylko ewentualnie wyslac delikwenta do pielegniarki. zastanawiam sie tylko, po jaka cholere takie przepisy? w pojedynczych przypadkach faktycznie mozna zrobic wieksza krzywde dziecku podajac "zwykly" lek, ale czesciej dziecko naprawde boli glowa od tak (cisnienie ;> ) i apap by wystarczyl :/
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc

ale czesciej dziecko naprawde boli glowa od tak (cisnienie ;> ) i apap by wystarczyl :/


A od kiedy to zdrowy człowiek potrzebuje pigułek na ból głowy?
  • 0

budo_morya
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc

ale czesciej dziecko naprawde boli glowa od tak (cisnienie ;> ) i apap by wystarczyl :/


A od kiedy to zdrowy człowiek potrzebuje pigułek na ból głowy?



tzn ze [wg ciebie] jak boli glowa i (wg nas) jestesmy zdrowi, to nie wolno brac nic przeciwbolowego? nie bardzo rozumiem :?
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc
im mniej lekarstw tym lepiej - nie faszerować się bez potrzeby
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc

tzn ze [wg ciebie] jak boli glowa i (wg nas) jestesmy zdrowi, to nie wolno brac nic przeciwbolowego? nie bardzo rozumiem :?


Dobrze rozumiesz. Ludzkośc się faszeruje lekarstwami bez potrzeby. Brać to możesz, ale faszerować dzieciaka? W dodatku cudzego :!: Zrób mu zimny komprs na kark, połóż w ciszy itd.
  • 0

budo_angelus88
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Combat

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc

Za nieudzielenie pomocy to chyba nawet siedzieć można isć.

ale jeśli się potrafi ją udzielać, poza tym nikt nie może od nas wymagać żebyśmy tamowali krwotok nieznajomej nieprzytomnej osobie bez rękawiczek, a chyba nikt nie nosi takich przy sobie, zawsze kiedy zagrożone jest nasze życie nie ma takiego obowiązku, przecież koleś może mieć Aids.
Ja ostatnio miałem wykład o pierwszej pomocy na kursie na prawko, na PO już wcześniej i na treningu był poruszany ten temat , resuscytacja, pozycja bezpieczna i ogólne zasady postępowania przy krwotokach i złamaniach. Oby się to nigdy nie przydało, ale warto znać podstawy.
  • 0

budo_morya
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc

Za nieudzielenie pomocy to chyba nawet siedzieć można isć.

ale jeśli się potrafi ją udzielać, poza tym nikt nie może od nas wymagać żebyśmy tamowali krwotok nieznajomej nieprzytomnej osobie bez rękawiczek, a chyba nikt nie nosi takich przy sobie, zawsze kiedy zagrożone jest nasze życie nie ma takiego obowiązku, przecież koleś może mieć Aids.


a wlasnie okazuje sie, ze sporo osob nosi przy sobie nawet cale apteczki.
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc

Za nieudzielenie pomocy to chyba nawet siedzieć można isć.

ale jeśli się potrafi ją udzielać, poza tym nikt nie może od nas wymagać żebyśmy tamowali krwotok nieznajomej nieprzytomnej osobie bez rękawiczek, a chyba nikt nie nosi takich przy sobie, zawsze kiedy zagrożone jest nasze życie nie ma takiego obowiązku, przecież koleś może mieć Aids.


a wlasnie okazuje sie, ze sporo osob nosi przy sobie nawet cale apteczki.

ostatnio czytałem sobie na pogotowiu, że 80% kontaktu "powierzchownego" nie pamiętam już fachowej nazwy, z HIV, można zdezynfekować itp.

Ja nosze przy sobie apteczke, gdziekolwiek na dłużej jadę. Tak, to tylko w orbie mam plastry i aspiryne.

Wracając do sedna tematu, tak umiem udzielić pierwszej pomocy, ale atakującemu jej nie udziele. Tam samo jak nie udziele jej leżącemu na ulicy narkomanowi czy innemu gnojkowi.
  • 0

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc
ja też noszę



np. to :


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_diriz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwsza pomoc

ja też noszę
np. to


fajny patent, inne ogumienie tez powinno wejsc do srodka (tez moze uratowac komus zycie...) 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024