Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
62 odpowiedzi w tym temacie

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
Jeśli dwa akapity tej samej wypowiedzi sobie przeczą (a jeden z nich mówi o byciu 'zdeklarowanym przeciwnikiem' trenowania sw przez niepełnopsrawnych), to ja się z taką wypowiedzią jako całością bezkrytycznie nie zgadzam.
Najwyraźniej w przeciwieństwie do niektórych...

Trzeba czytać uważnie i odpowiadać za swoje wypowiedzi. Zwłaszcza na tak ważny temat. To wszysko.
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
o coś konkretnie Ci chodzi?
bo mam wrażenie, że sie zwyczajnie dopier@#@$.
to jest forum i moge się zgodzić albo nie.
Mam wrażenie ze kreujesz sie na miejscową "alfe i omege"
pzdr gnz
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
:nie:
  • 0

budo_spoon
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:london
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
po pierwsze - ostro z-off-owaliscie, po drugie - wrzućcie na luz 8)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
Kwestia jest prosta, dość ważna i związana z głównym wątkiem:

Czy jest się zwolennikiem, czy przeciwnikiem uprawiania sw przez niepełnosprawnych.

Ja jestem zwolennikiem.


Bycie 'przeciwnikiem' uważam za dyskryminację, czyli za coś wręcz społecznie szkodliwego.
(No a jak ktoś pisze w sumie raz tak, raz siak, to albo nie rozumie o co chodzi, albo jest zwykłym trolem...)
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
Sanjuro puszczają Ci nerwy...
Każdy ma prawo przedstawic swoje zdanie. w tym również na "nie". po to jest forum.
Twój tekst odnośnie dyskryminacji to moim zdaniem poważna nadinterpretacja, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu o Tobie.
wnioskując z tego co piszesz każdy kto zgadza sie z postem Mamehy (tak czy inaczej rozumianym) jest trolem?
pzdr gnz
  • 0

budo_spoon
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:london
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
wydaje mi się, że każdy powinnien cwiczyc jeżeli ma szanse. kwestia tego, czy dla niepełnosprawnego wchodzenie w jakąkolwiek walkę jest włąsciwe, to już inny temat. sam jestem sprawny, ale staram sie nie walczyc jeśli na serio nie muszę. szczerze mówiąc, osoba z np niesprawnymi nogami musiałaby być wg mnie na prawdę ekspertem żeby z walki z takim debilem wyjść zwycięsko. cwiczyc jednak powinna tak czy tak, dla podniesienia swojej sprawności i z oczywistych wzlgędów psychologicznych, nic gorszego niż zamknąć sie w 4 ścianach :/

a to ze sie przepychać panowie to juz inna bajka, i nie wiem czy tak związna z tematem :)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?

wydaje mi się, że każdy powinnien cwiczyc jeżeli ma szanse. kwestia tego, czy dla niepełnosprawnego wchodzenie w jakąkolwiek walkę jest włąsciwe, to już inny temat. sam jestem sprawny, ale staram sie nie walczyc jeśli na serio nie muszę. szczerze mówiąc, osoba z np niesprawnymi nogami musiałaby być wg mnie na prawdę ekspertem żeby z walki z takim debilem wyjść zwycięsko. cwiczyc jednak powinna tak czy tak, dla podniesienia swojej sprawności i z oczywistych wzlgędów psychologicznych, nic gorszego niż zamknąć sie w 4 ścianach :/

I właśnie o to dokładnie chodzi.

A wypowiedź w rodzaju np. 'niepełnosrawni nie powinni ćwiczyć sztuk walki' może spowodować, że jakiś niepełnosrawny z tego zrezygnuje, lub np. ojciec nie zapisze niepełnosprawnego dziecka do sekcji, zatem może być bardzo szkodliwa i dlatego niestety TRZEBA z nią polemizować.

Gonzo, sprawdź w jakimś podręczniku co to takiego jest 'dyskryminacja'. (A trolem jest nie 'każdy', a tylko Ty. :) )
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
ależ ja świetnie wiem co to jest dyskryminacja.
ciągle nie wiem o co walczysz...

czy ktoś napisał że powinno sie zabronić niepełnosprawnym trenowac samoobronę czy sw?
nie.
wydaje mi sie że chodziło o to żeby wygladała ona (samoobrona) inaczej niż dla pełnosprawnych. czyli powiedzmy 90% aspekt "psychologiczny" a 10% "fizyczny".
czyli taka "samoobrona dla niepełnosprawnych".
przynajmniej ja tak zrozumiałem.
oczywiście mogłem to błednie zinterpretować.
jestem tylko człowiekiem.
oczywiście kazdy niepełnosprawny może oprócz tego ćwiczyc co mu sie żewnie podoba ale raczej w aspekcie sportowo-rekreacyjnym.
tyle.
pzdr gnz
ps. wole byc trolem niż bucem jak Ty Sanjuro.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
:splat:
To za buca.
:D


A to cytat, z wypowiedzi, z którą się poprzednio w pełni zgodziłeś, pisząc 'nic dodać, nic ująć':

A jestem zdeklarowaną przeciwniczką uczenia osób niepełnosprawnych systemów samoobronnych, sztuk i sportów walki.

Masz może jakieś rozdwojenie jaźni, czy się po prostu zagalopowałeś, bo niedokładnie czytasz i teraz głupio Ci się do tego przyznać? 8)

Bo, jak rozumiem, wcale nie jesteś 'zdeklarowanym przeciwnikiem uczenia osób niepełnosprawnych systemów samoobronnych, sztuk i sportów walki'? Zatem jak mogłeś zgodzić się entuzjastycznie z taką wypowiedzią, albo nawet 'inaczej ją zrozumieć'? 8O



A co do tego, na czym mi zależy, to tylko na tym, żeby nikt nie zniechęcał niepełnosprawnych do uprawiania sztuk walki, na przykład takimi tekstami, jak wyżej zacytowany. To wszystko.
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
mam wrażenie, że już chwytasz sie brzytwy...
napisałem już jak odebrałem i zrozumiałem tamtego posta (dwa razy)
jesli uważasz że jedno zdanie uzytkownika (choćby to był moderator) sprawi ze ktos bez przemyślenia całej sprawy poprostu zrezygnuje z ćwiczenia czegokolwiek twoja sprawa.
nadal uważam że post Mamehy za wartościowy. powiedz, czemu nie zacytowałes całego akapitu tylko jedno zdanie, które wyrwane z kontekstu brzmi faktyczni conajmniej nieciekawie. podbudowałeś ego? ktos kto nie czyta od początku powie: ale miły ten Sanjuro broni kalek a wredny trol gonzo popiera zabranie im ostatniej radości życia...

i może odniósł byś sie jakoś do mojego poprzedniego posta zamiast rzucać pomidorami bo widziałes tylko "buca"... dotknąłem wrażliwego miejsca?
pzdr gnz
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
ja dzieci panowie, jak dzieci...
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
eee tam...
narazie dyskutujemy.
to nie prywatna wojna wiec nie podpadamy pod regulamin.
pzdr gnz
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
Zacytowałem tamto zdanie, bo było pierwsze, arbitralnie sformułowane, nawet zawierało boldowanie. Zatem nadawało pewien sens całej wypowiedzi. Sens, z którym się nie zgadzam.


Z łaski swojej nie pisz więcej "kaleki", dobrze. Inaczej od razu skończymy tę dyskusję. To określenie ma pejoratywny wydźwięk.


Tak: Arbitralna wypowiedź (szczególnie moderatora), zwłaszcza poparta przez grono 'pochlebców' może wpłynąć na czyjąś decyzję, czy zacząć uprawiać sztuki walki, lub czy zapisać na nie dziecko.
Dlatego pozwoliłem sobie na tak ostrą polemikę z tymi elementami tej wypowiedzi, które uważam za potencjalnie szkodliwe.


Odniosłem się do Twojego poprzedniego posta Gonzo - wyjaśniłem Ci (po raz kolejny) moje motywacje.
Chcesz to odniosę się obszerniej. Proszę:

czy ktoś napisał że powinno sie zabronić niepełnosprawnym trenowac samoobronę czy sw?nie.

Ale ktoś napisał, że jest 'zdeklarowanym przeciwnikiem uczenia niepełnosprawnych samoobrony i sztuk walki'.
A Ty Gonzo się z tym entuzjastycznie zgodziłeś.
Może nie?

wydaje mi sie że chodziło o to żeby wygladała ona (samoobrona) inaczej niż dla pełnosprawnych. czyli powiedzmy 90% aspekt "psychologiczny" a 10% "fizyczny".
czyli taka "samoobrona dla niepełnosprawnych".

Aspekt psychologiczny powinien być poruszany na kursie samoobrony niezależnie, czy dotyczy on pełnosprawnych, kobiet, czy niepełnosprawnych.
Sprawność nie ma tu nic do rzeczy, poza tym, że ów aspekt powinien być dopasowany do sepcyfiki danej grupy.

Poza tym zaproponowane proporcje treningu są głupie:
Powiedzmy, że jeden trening, na który rodzice z trudem dowożą niepełnosprawnego syna trwa 100 minut.
A Ty proponujesz, żeby przez 90 minut (twoje 90%) ktoś opwiadał trenującym o psychologii zagrożeń, względnie ćwiczył z nimi negocjacje i wzywanie pomocy, a tylko 10 minut poświęcał na trening wzmacniający ciało, poprawiający koordynację oraz na przećwiczenie technik.
To byłby naprawdę niezły trening sztuki walki, czy też kurs samoobrony. Nie ma co...
Zastanów się.

Taki kurs powinien zawierać obie składowe w odpowiednio zrównoważonych i uzupełniających się proporcjach.
Ale, jak już pisałem, nie dotyczy to tylko niepełnosprawnych, ale każdej grupy trenującej samoobronę.



Trenowanie sztuk walki lub samoobrony to może być dla niepełnosprawnych wspaniała rzecz, ale na pewno nie na kursie, gdzie 90% zajmuje aspekt psychologiczny. Bo taki trening to właśnie byłaby fikcja. (W dodatku np. dla dzici byłby on zapewne zbyt nudny.)
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
to ja tylko powiem ze pod wszystkim co Sanjuro napisal, moge sie podpisac z czystym sumieniem.
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
juz dwa razy pisałem jak zrozumiałem ten post i co w nim uważam za wartościowe.

co do tego kursu samoobrony oczywiście, że sie zastanowiłem ale proporcje zawsze można zmienic chodziło mi raczej o przykład (chociaz z tego co widze wszystko nie po twojej myśli jest głupie):
1.mówimy tu o realnej samoobronie a nie o zajęciash sportowo-rekreacyjnych
2.to osoba niepełnosprawna i co jej każesz robić ? pompki? jest, przykładowo, na wózku więc nie bedzie biegac itd.
pomyśl spokojnie: realna samoobrona dla niepełnosprawnych, nie zajęcia sportowe, czy rekreacyjne tylko zajęcia przygotowane z myślą o tej konketnej grupie, majace poprawic jej bezpieczeństwo.
i to nie jest dyskryminacja, tylko specjalistyczny trening. skoro niepełnosprawni maja podjazdy dla wózków czy odpowiednio zaadaptowane toalety to czemu nie samoobrone?
chyba że każesz im wchodzic na schody i jakoś radzic sobie w toalecie.
teraz rozumiesz? a jeśli taka osoba będzie chciała cwiczyc coś innego jestem jak najbardziej za. (też widziałem tego gośćia od submission bez nóg)

teraz inna sprawa ale uważam zwiazana sciśle z tematem:
1.spotkałem w klubie w którym ćwicze chłopaka po trepanacji czaszki.
spytał co trenuje i czy mógłby chodzic na treningi i ćwiczyc z nami. mówie, że spoko tylko co na to jego lekarz bo trener napewno bedzie wymagał zgody. gość mówi ze moze być problem bo ma w głowie "dren"(chyba tak to sie nazywa) który odprowadza mu płyn z czaszki gdzies tam... itd. wiesz trochę sie przeraziłem. pytam co go skłoniło do trenowania?
on na to ze napadło go trzech gości zabrali mu portwel dali pare razy po twarzy i poszli spokojnie dalej... jak mam wytłumaczyc przybitemu chłopakowi w wieku licealnym ze odmówi mu 90% trenerów w mieście bo każdy się będzie bał że cos mu sie stanie właśnie na jego treningu? i to nie aspekt fizyczny ma tutaj znaczenie jesli chce byc bezpieczny?

2. widziałem zajecia z samoobronygdzie trener długi czas zachwalał swój system mówił o jego przekrojowości (udeżenia, dźwignie, walka w parterze), technikach zabójczych dla napastnika itp. trenowali walke w tłumie i ciemnościach itd.
natomiast nigdy na zadnym treningu nie został poruszony aspekt psychologiczny.
i co? dac ludziom fałszywe złoto w postaci myślenia "załatwie każdegobo ćwicze zabójcze techniki", wogule nie mysląc o konsekwencjach takiego postepowania.
i pomyśl ze ktos nakładzie takich głupot do głowy niepełnosprawnego.
pzdr gnz
ps. 1.nie jestem niczyim pochlebcą zwłaszcza Mamechy ale potrafie sie zgodzic z kimś kto wg mnie ma racje nawet jeśli za ta osoba nie przepadam.
2. przestań grac wielkiego obrońce uciśnionych, bo nie ma tu zadnych "uciskaczy"
3. terminu"kaleka" uzyłem w przykładowym zwrocire i potraktój to jako jezyk literacki
(nie po to żeby kogoś obrazić)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
Rozumiem, że omawiany temat możemy już, na razie, z czystym sumieniem zakończyć. Np. takim podsumowaniem:

Dobrze 'prowadzone' sztuki i sporty walki oraz systemy samoobrony są wskazane dla każdego - także dla osób niepełnosprawnych.

Po prostu trzeba dobrać odpowiedni trening, dostosowany do rodzaju i stopnia niepełnosprawności danej osoby/grupy.

I o to od początku chodziło.
Zatem - EOT.
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
rąsia.
o to chodzi.
eot.
pzdr gnz
  • 0

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
Chcę powiedzieć, że w WSDP jest miejsce dla wszyskich kobiet, w tym niepełnosprawnych.

W naszych szkoleniach uczestniczyły do tej pory:

- kobieta, którą spokojnie można nazwać otyłą
- emerytka świeżo po operacji na woreczek żółciowy
- ciężarna (mówiła wszyskim, że jest w siódmym miesiącu, faktycznie była w dziewiątym! :D )
- niepełnosprawna w stopniu znacznym, z objawami uszkodzenia przewodzenia włókien nerwowych w kończynach górnych i dolnych.

Jestem naprawdę dumna z nich wszystkich, że pomimo ograniczeń są w stanie wykrzesać z siebie tyle energii, żeby odstraszyć agresora. Duże brawa dla tych kobiet!
  • 0

budo_tedo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 988 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki system samoobrony dla osoby na wózku?
Witam wszystkich, jeżeli ktoś uważa że niepełnosprawni nie powinni ćwiczyć MA to polecam wycieczkę do Seido Dojo Kaicho T. Nakamury, sprawdzcie kogo i jak trenuje Kaicho. Naprawde warto!!! Można wiele sie nauczyć. (osobiście nie byłem, ale mam nadzieję że kiedyś....) Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale Kaicho uważa że karate jest dla każdego( nie tylko uważa ale z powodzeniem to realizuje). Widziałem zajęcia osób niewidomych, nawet nie wiecie ile radości im to daje. Potrafili wykonać test Tameshiwari, wykonywali Kichon parami. Byłem także na zawodach Zen Bu Kan Kempo Karate w Budapeszcie i wiecie co!? Widziałem zawody osób niepełnosprawnych-Kata. Co w tym ciekawego, a mianowicie to że osoby te mialy ograniczenia ruchowe spowodowane przykurczem mięśni, niektórzy posiadali krutsze kończyny górne i dolne. Było także wiele osób z porażeniem mózgowym, które posiadały w/w ułomności. Wiecie co było najwspanialsze!? Doping publiczności(niesamowity) i euforia tych osób po zakończeniu wykonywania Kata. Mogę się tylko domyślać co daje im trening MA, ale jestem pewny jednego, ich psychika jest teraz mocniejsza-wzbogacona. Pozdrawiam!!!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024