Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ogólnopolska Federacja Capoeira


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
nie odpowiedziales na moje pytanie. czy zalegalizowanie capoeiry w polsce (a przez to uproszczenie calej masy niepotrzebnych formalnosci/upierdliwosci) jest zle? jesli droga do legalizacji prowadzi przez stworzenie federacji, to jest to zle?
  • 0

budo_sucuri
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź/Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
niewiedzialem ze to pytanie skierowane jest do mnie - odpowiadam , tak uwazam ze stworzenie ciala majacego na celu okreslenie co jest capoeira a co nie , jest zle! jezeli chodzi o organ informacyjny to jest taki ktos jak Pan Almir Goncalves, ktory poza tym ze jest przemilym czlowiekiem, monitoruje postepy i rozwój capoeira w Polsce.
zeby sprecyzowac nie mam nikomu zazłełaczenie sie w jakiekolwiek federacje , fundacje , stowarzyszenia itd... jedyna rzecz ktora mnie boli to przyporzadkowanie capoeiry, ktorej defacto nie da sie podporzadkowac... Teraz w polsce istnieje jako folklor lub tez forma ruchowo rekreacyjna - z czym po niekad sie zgadzam, ale zrozumcie mnie capoeiry nie mozna przyporzadkowac, bo rekreacja to za malo powiedziane, a sport za duzo... to jest oczywiscie moja PRYWATNA opinia.

a wracajac do innej czesci Twojego pytania, - jak rozumiesz uproszczenie formalnosci, juz teraz wszystko jest jasne, ze aby prowadzic zajecia z capoeira, trzeba zarejestrowac dzialalnosc.. - bo urzad czowa i nie daruje :) , po drugie - zeby czegokolwiek nauczac, poza szachami chyba, trzeba miec merytoryczne podsatwy, trzeba przejsc odpowiedni kurs, i zostac instruktorem badz tez trenerem, w zaleznosci od ambicji:). trzeba lyknac po trochu wszystkiego, - nie bede cytowal ani ustaw ani tekstwo zrodlowych, do tego mozesz dotrzec sama, jezeli chcesz moge podac pare pozycji..
stworzenie fundacji niczego nie zmieni, bo capoeira na tym nie zyska , zyskaja tylko przedstawiciele grup zrzeszonych bo sztucznie stworza sobie renome , i nie jest to wtedy dzialalnosc dla dobra capoeiry, a dbanie o wlasny interes.
Dodam jeszcze ze poza wiedza i papierami trzeba byc jeszcze asertywnym i miec taki charakter ktory przyciagnie ludzi i rozpali w nich rzadze capoeiry, trzeba umiec zarazac ta poludniowo-amerykanska chorobą :) niestety te dwie ostatnie cechy to zadki dar ktorych wiele osob prowadzacych zajecia z capoeiry nie posiada, i to one najbardziej opozniaja rozój capoeiry w Polsce..
hm rozpisalem sie , moze wkoncu troszke forum odzyje :)
mozecie uznac ze zagalopowalem sie troszke, ale po to sa takie forum zeby wyrazac swoje opinie, co tez z mila checia robie

AXE - tej dobrej
  • 0

budo_gaspar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zza morza

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira

Dodam jeszcze ze poza wiedza i papierami trzeba byc jeszcze asertywnym i miec taki charakter ktory przyciagnie ludzi i rozpali w nich rzadze capoeiry, trzeba umiec zarazac ta poludniowo-amerykanska chorobą :) niestety te dwie ostatnie cechy to zadki dar ktorych wiele osob prowadzacych zajecia z capoeiry nie posiada, i to one najbardziej opozniaja rozój capoeiry w Polsce..


Hmm czy możesz powiedzieć któe osoby posiadają wymienione przez ciebie cechy skoro tak wiele osób prowadzących zajęcia jej nie posiada. Jak mniemam znasz te osoby.

Pozdrawiam
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
sucuri - z twojego posta wynika ze absolutnie nie ogarniasz z jakimi problemami prawnymi musza borykac sie ludzie uprawiajacy nieistniejacy w formie prawnej sport. jakie problemy wynikaja gdy cos sie stanie na treningu, ile zachodu jest ze sprowadzeniem i utrzymaniem na miejscu brazylijskiego instruktora, jak ciezko jest dzialac na zasadach fundacji, stowarzyszenia itp itd.

twoja prywatna opinia w swietle istniejacych faktow jest bledna - capoiera jest sportem, czy ci sie to podoba czy nie. mozna dyskutowac na ile jest sportem walki, na ile sportowym tancem albo pedalskim kungfu, ale jest to sport i dlatego warto zeby ludzie ten sport trenujacy mieli takie same prawa/obowiazki jak inni sportowcy

szema gaspar - nie widzialem cie wieki :)
  • 0

budo_kauczuk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira

pedalskim kungfu


to mogles sobie darowac :roll:
zenada
nie slyszales o szanowaniu innych sztuk walki albo chociaz o kulturze wypowiedzi?
  • 0

budo_stigi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z ZIMY ! Białystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
Kauczuk czytanie ze zrozumieniem nie boli..........
przeczytaj jeszcze raz post Fominh-y i zrozum o co mu chodzilo.......
  • 0

budo_kauczuk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
zauwazylem slowo a nie chodzi mi o sens jego wypowiedzi ...
  • 0

budo_sucuri
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź/Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
gaspar nie bede sie wypowiadal kogo uwazam za dobrego instruktora a kogo nie , bo to by juz byla by przesada, a co do Fominhi to moze cie to zdziwic ale ogarniam.
CAPOEIRA NIE JEST SPORTEM, bo jako taka nie zostala do tego nigdy zakwalifikowana (no moze na wyjatkiem PROB w brazylii), i to dobrze poniewaz uprawianie, prowadzenie zajec sportowych oblozone jest gora przepisow - poraz kolejny odsylam Cie do przepisow prawnych, hm co do sprowadzania brazylijczykow, to sprawa jest tez prosta - jakie dokumenty by oni nie posiadali , jezeli sa z poza uni ich kwalifikacje sa NIEWAZNE. jest to smutne ale tak wlasnie jest. Brazylia lezy w innych czasach i przestrzeni i to jest problemem, to ze tam nie udalo sie okreslic czym tak naprawde jest capoeira, powiecie sportem narodowym, hm tak ale pokazcie mi to na papierze.. zyjemy w takich czasach ze wszystko mui byc na papierze. dodam jeszcze tylko ze jezeli ktos wpadl by na pomysl podciagniecie capoeiry pod sport, tak naprawde te osoby ktore mogly by prowadzic zajecia mozna by zliczyc na palcach reki.
wracajac jeszcze do brazylijczykow w polsce, ok niema problemu, moga oni prowadzic zajecia , tak jak kazdy inny pod warunkiem ze nad tym wszystkim fizycznie czowa instruktor ( prawanie powolany przez organy państwowe)
heh jak tak czytam swoje wypowiedzi to czyje sie jak pelnomocnik resortu :)
najlepiej to bedzie jeszcze jak capoeira zostanie sportem extremalny, ( bo tak naprawde to spelnia wszystkie wymagania :) wtedy jedyne co to zmieni to podwyzszenie skaldek za ubezpieczenie.. Fominha w razie kolejnych pytan jestem otwartyt, pod warunkiem ze zajzysz do przepisow prawnych

pozdrawiam Aluni G. Sucuri
  • 0

budo_gaspar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zza morza

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira

gaspar nie bede sie wypowiadal kogo uwazam za dobrego instruktora a kogo nie , bo to by juz byla by przesada


Skoro nie chcesz się wypowiadać kogo konkretnie uważasz za dobrego instruktora to robisz złą reklamę Capoeira w Polsce. W domyśle twojej wypowiedzie jest oczywiście założenie, że instruktorzy z twojej grupy sa tymi "dobrymi", bo bezsensem jest trenowanie pod okiem "złego" instruktora. btw co do oceny poziomu umiejętności reprezentowanego przez instruktora danej grupy to ocenia go jego mestre poprzez nadanie mu odpowiedzniej gradacji - znaczy się uważasz w tym momencie, że taki mestre nie miał racji nadając taki to a taki stopień danej osobie. Jak mniemam twoje własne mistrzostwo upoważnia cię do tego. Uff... Skończyłem, popraw mnie proszę jeżeli żle coś zrozumiałem. Nie żebym się czepiał słówek.

Hej Fominha :) Zajrzyj do Wrocka btw. fajną imprezkę szykujemy razem z grupą w której ćwiczyłeś.

Pozdrowionka
  • 0

budo_marreco
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 214 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New York City

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira

co do oceny poziomu umiejętności reprezentowanego przez instruktora danej grupy to ocenia go jego mestre poprzez nadanie mu odpowiedzniej gradacji

Masz rację, ale mi się wydaje, że tutaj chodzi o coś innego. Można być dobrym technicznie, świetnie grać na instrumentach oraz śpiewać, ale należy też umieć swoją wiedzę przekazać, a tego niestety nie da się nauczyć. Trzeba mieć odpowiednie podejście do uczniów, umieć ich motywować do pracy, sprawiać, żeby chcieli się uczyć i żeby faktycznie robili postępy. O nauczycielu chyba najlepiej świadczy poziom jego uczniów. I chyba bardziej o to chodzi, gdy mówimy, że ktoś jest dobrym, a ktoś inny złym instruktorem. No i niestety tego Mestre nadający stopień nie jest w stanie sprawdzić, a przynajmniej nie w stopniu całkowicie obiektywnym.
  • 0

budo_gaspar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zza morza

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
Stopień instruktorski powinien właśnie świadczyć o wymienionych przez ciebie cechach. Poza tym wydaje mi się, że tak jak dobrej techniki można się nauczyć dobrego prowadzenia zajęć. Po cóż innego były by studia pedagogiczne i róznego rodzaju kursy instruktorszkie ?!? Zgadzam się, że o nauczycielu świadczy poziom jego uczniów, ale tylko do pewnego stopnia ( żeby tylko wymienićna ilu uczniów z dobrym poziomem przypada uczniów: zniechęconych, kontuzjowanych, takich którzy przestali ćwiczyć.. mozna by wymieniać w nieskończoność ). Wiele zależy od celu jaki sobie stawia prowadzący zajęcia.
I wreszcie na koniec właśnie od tego jest mestre aby sprawdzać jaki jest poziom wiedzy i umiejętności uczniów jego uczniów jeżeli chce dbać o dobry wizerunek swojej grupy.
Pozdrawiam
  • 0

budo_kauczuk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
moim zdaniem nie kazdy dobry capo moze stac sie dobrym instruktorem, zreszta sam nasz mestre [M Jorge] to mowil, sa do tego ludzie stworzeni i nie
studia ala pedagogika te klimaty daja ci raczej warsztat niz ucza checi i moim zdaniem jesli ktos niema do tego serca to sie poprostu tego nie nauczy
a samego instruktora to bym predzej ocenial po jego wlasnym kunszcie i przedewszystkim zapale ludzi z jego grupy, tego magicznego powera, checi a dopiero pozniej pod wzgledem wyszkolenia .. ale co ja tam wiem 8)
  • 0

budo_wagabund
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Camangula Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
pedagogika i kursy instruktorskie to lipa, do niczego sie nie przydaje to badziewie. sam mialem na studiach takie rzeczy to wiem. po prostu trza umiec cos ladnie wytlumaczyc, w prostych slowach. jak bylo powiedziane - jedni to potrafia, inni nie.
  • 0

budo_gaspar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zza morza

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
Panowie nie rozumiecie o co mi chodzi. Mówię o tym, że prowadzenia zajęć mozna się nauczyć, choćby od swojego mestre, natomiast charyzmy nie bardzo, bo chyba wam o to chodzi. Mestre nie powinien dawać stopnia instruktorskiego osobie która nie potrafi przekazać innym swojej wiedzy, ale to jak się to ma do rzeczywistosci to już inna sprawa. Wnerwia mnie jedynie rzucanie twierdzeń typu "Większość instruktorów Capoeira w Polsce nie wie co robi" No cóż znam całkiem sporo instruktorów (osób ze stopniami instruktorskimi) i wiem, że robią dobrą robotę, nie tylko zresztą w mojej opini ale w opinii większości Mestres z którymi miałem kontakt.
  • 0

budo_sucuri
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź/Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
cholera jasne tyle napisalem i mi sie komp wylaczyl, wiec postaram sie stresciec, wagabund nie zgadzam sie bo sa Kursy i kursiki, i jest jeszcze takie cos jak samodoskonalenie, chociaz prawda jest ze po samym 4 miesiecznym kursie nikt nie zostanie super instruktorem, co do Ciebiei gaspar to sie troche opanuje bo bo uzylem nazwy instruktor w sensie prowadzacy zajecia a nie "monitor" czy "graduado" to tak na poczatek, nie pomijajac osob bez zadnego przygotowania, tak merytorycznego jak i prawnego do prowadzenia zajec, bo o takie osoby wl glownej mierze mi chodzi,
boli Ci ezapewne to ze zbyt lekkomysnie uzylem slowa "wiekszosc" za co moge przeprosic, bo nie chodzilo mi o ponad 50 % polskich trenerow capoeiry, tylko o kilka osob.. eh.. wiec sie tak nie unos bo sie niestrawnosci nabawisz...
ciagnac temat nie uwazam zadnej grupy za lepsza czy tez gorsza, nie pomijajac Mojej ktora tak naprawde raczkuje. tam gdzie inne ucza sie chodzic, bo taka niestety jest prawda ze capoeira w polsce uczy sie chodzic, mamy tutaj taka sytuacje jak w portugalii na poczatku lat 90 siatych.
  • 0

budo_gaspar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zza morza

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
Niestrawności już dawno dostałem :) Oczywiście zdarzają się sytuacje kiedy pan X z miasta Y postanawia ni z tego ni z owego prowadzić zajęcia cpoeira nie mając o tym zielonego pojęcia. Na całe szczęscie staje się to coraz mniej widoczne, i jeśli było to dopuszczalne pod koniec lat 90 bo zwyczajnie nie było w Polsce ludzi od których można się było czegoś nauczyć, to teraz sytuacja sie nieco zmieniła. Cóż... Większość i instruktor, no w sumie o te słowa mi chodziło. Pisz zatem nieco zrozumialej ;)
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
no dobra ale czy ktos wie jakie konsekwencje pociagnie za soba oficjalne zarejestrowanie capoeiry jako sportu?? cos mi się wydaje że beda potrzebne oficjalne instruktorskie papiery do prowdzenia treningów a watpie zeby wiekszosc instruktorów (prowadzących zajęcia mam na mysli) je miała. a umówmy się że jakiekolwiek swistki nadane przez Brazylijczyków w Polsce nie mają żadnego znaczenia
  • 0

budo_sucuri
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź/Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
Sawosz i w tym jest sedno sprawy jezeli zakwalifikuje sie capoeire jako sport, aby prowadzic zajecia bedzie trzeba ukonczyc przynajmniej studia licencjacke w wychowania fizycznego lub tez pokrewnej specializacji na pedagogice, ja bym chetnie rozpoczal studia na wychowaniu fizycznym, ale ani niemam na to czasu, ani tez w Łodzi daleko jest do takich uczelni, bo uczeszczanie na prywatna uczelnie, bulenie kupy kasy za cos co tak naprawde nie jest wychowaniem fizycznym jest bez sensu.
tak wiec tworzenie zwiazkow i organizacji , zrzeszanie sie - OK , ingeriwanie w status capoeiry - ZDECYDOWANIE NIE!

pozdrawiam
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
hmmm... liczyłem na odpowiedz kogis zaznajomionego z federacją czy przeprowadzili jakies ekspertyzy prawne jak to bedzie ....
  • 0

budo_grilo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legnica
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Ogólnopolska Federacja Capoeira
3 strony dyskusji i jak dotąd nikt rzeczowo nie odpowiedział na pytania postawione przez Rasputina.

Chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o federacji, więc zaczęłam szukać w Google. I oprócz relacji ze Spodka i strony, na którtej widnieją jedynie podziękowania - nic konkretnego nie ma. Jakie zdania ma federacja, jaki jest jej STATUT i dlaczego nie można go nigdzie przeczytać?

I jeszcze jedno: w Polsce jest bodajże 14 grup capoeira, a do Federacji jak dotąd przystąpiły DWIE (poprawcie mnie, jeśli się mylę). Czy to jest reprezentatywna dla polskiej capoeiry organizacja? Dwie grupy spośród czternastu? Moim zdaniem nie, a odnoszę wrażenie, że federacja "przywłaszczyła" sobie prawo do "ogólnej reprezentacji" polskiego capo.

Wiem też, że członkowie władz Federacji już teraz próbują lekko naciskać na inne grupy tekstami: "Bedziesz musiał to... Będziesz musiał tamto..." Jak na razie nikt nic nie musi i próby takiej presji uważam za lekko nieuzasadnione (delikatnie mówiąc), głównie ze względu na robienie tajemnicy ze statutu federacji i tego, o co w niej naprawdę chodzi (oprócz haseł, jak to bedzie cudownie i pięknie). Statut miał być na stronie, ale jakoś do tej pory go tam nie ma.

Moje wątpliwości opisałam jako ja, Sylwia Bracisiewicz ćwicząca capoeirę, żeby nikt nie myslał, że wypowiadam się w imieniu mojej grupy - Axé Capoeira. Mówię i pytam w imieniu WŁASNYM - może ktoś zechciałby mi w końcu naświetlić strukturę i zadania federacji? Najbardziej pożądanym przeze mnie dokumentem byłby statut tej organizacji - jestem zainteresowana idęą federacji, ale nie będę ufać jej założeniom na ślepo, bez przeczytania jej "konstytucji".

Jeśli ktoś byłby na tyle miły i podzielił się treścią statutu, to byłabym wdzięczna za mejla: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Muito axe,
Sylwia Bracisiewicz
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024