Skocz do zawartości


Zdjęcie

Reka na biodrze


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Reka na biodrze
Witam,

Czy moglby ktos obeznany mnie, biednemu zuczkowi, wyjasnic fenomen trzymania reki na biodrze (zacisnieta piesc, palcami w gore - czasem jest to blizej zeber niz biodra) w niektorych technikach i formach Kung Fu (a przynajmniej wiekszosci(?) styli), jak tez Ju-Jutsu, Karate, Tae-Kwondo (chyba), itd., chyba nawet w jakiejs ksiazce o kickboxingu widzialem kiedys demonstracje typowego cwiczenia - horse stance i zamiennie ciosy piescia, podczas gdy przeciwna cofa sie do biodra.

Czy ktos moglby z laski swojej wytlumaczyc mi po ludzku co to ma na celu? Kiedy u mnie na treningach uczymy sie podstawowych ciosow piescia druga reka zawsze oslania np. glowe, garda tez nie zaklada masowania bioder... i nie jest to jakas tez specyfika mojego durnego stylu - to dosc powszechne z tego co wiem.

Slyszalem juz kilka roznych (niezbyt przekonujacych) wyjasnien, np. ze rece przy biodrze maja symbolizowac sytuacje, w ktorej nie spodziewamy sie calkowicie ataku i bronimy sie z naturalnej pozycji (nie w gardzie, na np. prostych nogac) - owszem ma to jakis tam sens przy cwiczeniach z partnerem typu atak partnera, moja obrona i kontratak, koniec, ale co jesli ta reka wedruje do tego biodra w srodku formy zupelnie bez sensu (przynajmniej bedzie to dla mnie bez sensu, az ktos mi tego nie wyjasni ;) ) ? Jesli walkujemy ta forme wielokrotnie, to w koncu stanie sie to naturalnym odruchem - a przy sparringach jak ktos ja cofa to ponoc grzech (tak prawia po internetach).

Wiem, ze prawdopodobnie jest to glupie pytanie poczatkujacego, a odpowiedz oczywista, ale lepiej spytac i byc glupcem przez chwile, niz...

Pozdrawiam,

Ryszard Bigalowski
  • 0

budo_pioetrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Reka na biodrze
Tutaj już poruszono ten temat (post MariuszaK) więc może coś Cię zainspiruje:

http://budo.net.pl/v...er=asc&start=30

I raz jeszcze zapodam gif pokazujący jak to niejaki Herring wyprowadza uderzenie z biodra w kierunku Minotauro. A skoro się takich technik używają mma-fighterzy no to coś w nich chyba jednak jest...

Dołączona grafika

Pozdrawiam

Piotrek
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Reka na biodrze
Dzieki za link - moj czas na necie jest scisle ograniczony, wiec przepraszam, jezeli powielam tematy.
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Reka na biodrze
Khunag, a tak przy okazji, Ty cwiczysz Laugar u Jeremy Yau? Jesli tak, to napisz w paru slowach jak cwiczycie. Kiedys widzialem jakis dokumentalny filmik, gdzie on wystepowal.
Lau garow jest kilka i juz mi sie placze, wiec jakby Ci sie chcialo.. ;)
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Reka na biodrze

Czy ktos moglby z laski swojej wytlumaczyc mi po ludzku co to ma na celu? Kiedy u mnie na treningach uczymy sie podstawowych ciosow piescia druga reka zawsze oslania np. glowe, garda tez nie zaklada masowania bioder... i nie jest to jakas tez specyfika mojego durnego stylu - to dosc powszechne z tego co wiem.


Znaczy sie nigdy nie macie reki na biodrze? Jesli piszac "moj styl" masz na mysli Laugar, a nie jest to jakis inny Laugar, to masz tu przyklad, ze jednak zdarza sie ;)

Dołączona grafika
  • 0

budo_menthol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Reka na biodrze

I raz jeszcze zapodam gif pokazujący jak to niejaki Herring wyprowadza uderzenie z biodra w kierunku Minotauro. A skoro się takich technik używają mma-fighterzy no to coś w nich chyba jednak jest...

Nadinterpretujesz. Ta technika po prostu nie byla "czysta" - ot, tzw. weselniak. Bo jesli nie to dlaczego Minotauro ma rece przy glowie a Herring wali z półprzysiadu (to tez jest poprawna technika?) ? Uderzenie z biodra to relikt przeszłości i zapewniam cie ze w boksie a juz tym bardziej w mma takich ćwiczen nie uświadczysz..
  • 0

budo_-dmr-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 293 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Brooklyn, NY

Napisano Ponad rok temu

Re: Reka na biodrze
....ale za to w kungfu ten ruch popelniany jest nagminnie :D

BTW: to sekretna technika stylu zlamanego motyla i nie kazdy wie jakie jest jej prawdziwe znaczenie :lol:
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Reka na biodrze

....ale za to w kungfu ten ruch popelniany jest nagminnie :D

BTW: to sekretna technika stylu zlamanego motyla i nie kazdy wie jakie jest jej prawdziwe znaczenie :lol:



Ale pier....cie głupoty
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024