Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kukri - Practical Guide


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

budo_kraverbj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Kukri - Practical Guide
Witam,
czy jest ktos zorientowany, gdzie moge znalezc ksiazke/DVD itp. na temat technik walki nozem Kukri ?
(sorki ... jezeli ten temat juz byl na forum;-D )

Pozdrawiam
Kraverbj
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
z tego co wiem to Khukri sie nie walczy w klasycznym tego slowa znaczeniu

czemu?
- Khukri jest ciezkie i uderza sie nim jak siekiera co ogranicza zasob technik
- pchniecia w Khukri sa bardzo ograniczone (ze wzgledu na ksztalt, wage i srodek ciezkosci nie jest to bron predystynowana do pchniec - ale do rabania)
- nie ma gardy ani zadnej oslony na palce, a samo Khukri jest raczej za krotkie zeby nim efektywnie blokowac uderzenia (jak np. szabla)
- po pierwszym uderzeniu konczy sie walka bo tutaj ciecie jest tak de facto rabaniem

natomiast z tego co wiem wojsko Nepalskie mialo jakis tam system walki tym zelastwem - ale zupelnie inna bajka to to czy bylo to tylko na pokaz czy rzeczywiscie ktos z tego kiedykolwiek skorzystal.. :wink:
Khukri to w koncu przede wszystkim narzedzie - i to bardzo dobre.. a od zabijania to byla hiszpanska navaja :twisted:
  • 0

budo_kraverbj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
Witam,
dziekuje za odpowiedz DZEY.

Wlasnie o ten system walki Gurkow z Nepalu mi chodzi. Z tego co wiem, jest to calkiem zlozony sytem ... jest tam cos w rodzaju no powiedzmy "kata" z Kukri ;-) ... jest walka podczas "biegu" (prawdopodobnie np. w dzungli , w lesie itp.) parowanie ciosow, zbicia, oczywiscie "rabanie" ;-) itd. itp.
Wiidzialem tez wspolczesne zdjecia z treningu The Brigade of Gurkhas ... wygladalo to dosc przekonujaco ;-P ...


Jezeli jest ktos zainteresowany Kukri ... oto kilka linkow:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

P.S.
Jest kilkanascie rodzajow Kukri i faktycznie sa modele, ktore tylko nadaja sie do rabania drewna (duze, solidne itd.) ... ale sa tez inne, ktore ... no coz we wprawnych rekach ... to hohooooo ;-D


Pozdrawiam i nadal licze na pomoc "Forumowiczow" w znalezieniu jakichs filmow szkoleniowy/ ksiazek na temat Kukri !

Kraverbj
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
to sie wszystko zgadza - ale jak sam napisales natknales sie na kata i inne bardziej ceremonialne niz uzytkowe techniki machania zelastwem
te linki odnosza sie tez do tradycji - a nie do aktualnego szkolenia Gurkow..
w koncu - po co w czasach karabinow automatycznych uczyc kogos walki pol metrowa nozo-siekiera..

natomiast informacje o walce Khukri, a wlasciwie jej braku, mam od osoby zwiazanej od lat z walka nozem i pokrewnymi dziedzinami - ktora spedzila troche czasu w Nepalu i tez szukala informacji o tej sztuce..
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
tu masz jeszcze ciekawy artykul - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
niestety po czesku :(
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
MOge sie mylic ale czy techniki walki Kukri moga byc podobne do ciezkiej szabli badz palasza ? .



POzdrawiam
  • 0

budo_kraverbj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
Witam,
dziekuje za wszystkie informacje.

Pozdrawiam serdecznie
Kraverbj
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide

moga byc podobne do ciezkiej szabli badz palasza ?


odp:

- nie ma gardy ani zadnej oslony na palce, a samo Khukri jest raczej za krotkie zeby nim efektywnie blokowac uderzenia (jak np. szabla)


:wink:
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
;)


Dołączona grafika

Dołączona grafika



A kto mowi o sztuce blokowania ? ja myslalem o adaptacji lini atakow i pozycji :P

W niektrych rodzajach szabli srodek ciezkosci byl przesuniety npodobnie jak w Kukri ;) dlatego pisalem o mozliwych podobienstwach ;)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
GLUPI Ci rzymianie :) gladius od 55 cm - 75 centymetrow - pewnie jak ktos rozbijal ich zolwia to rzucali miecze i poddawali sie bo taka bronia nie da sie blokowac :)

Kukhrii robione dzisiaj maja 20 - 50 centymetrow :) ja tam nie wiem ale palka 50 - 60 cm juz da sie fechtowac :) ale jak juz mowilem o adaptacji a nie o odwzorowaniu ;)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
Dołączona grafika
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
Dołączona grafika


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



To na tyle nie chce mi sie szukac dalej ;)
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
dobra dobra - przyznaj sie Warhead ze nudzi ci sie w pracy to szukasz na mnie haka, a wlasciwie Khukri :wink:

co do tego wielkiego Khukri - to byly rytualne, dwureczne Khukri sluzace do tego zeby odrabac w ceremoniale glowe jakiemus zwierzakowi (krowie or smth)..

co do dlugosci - jak sam pisales, normalnie uzytkowe Khukri mialy jakies 30-40cm - i takim czyms jest ciezko zablokowac uderzenie jesli ciezar jest przesuniety bardzoo mocno do przodu i uderzenie jest tak silne ze rabie jak siekiera a nie tnie.. nie zablokujesz takiego uderzenia bo ci wylamie nadgarstek - ale zgadzam sie ze linie ataku pewnie sa podobne (nie wiem - nie znam sie - zarobiony jestem..) i jakies tam elementy walki szabla sa zbiezne.. ale tym ani kloc, ani blokowac nie bedziesz - wiec moim zdaniem porownanie idzie za daleko

poza tym wracajac na sam poczatek dyskusji - Khukri bylo i jest nadal NARZEDZIEM wiesniakow, tak samo jak u nas siekiera.. oczywiscie mozna tym walczyc - tak jak zaostrzonym olowkiem czy kilofem - ale to sluzylo glownie do rabania drzew, a nie ludzi wiec nie demonizujmy tego pieknego kawalka zelastwa :)

przy okazji - mialem okazje rabac drzewo takim sprzetem.. super wrazenia - moim zdaniem duzo lepsze od siekiery - a potem idealne do korowania i bardziej precyzyjnych prac.. jedynie nie da sie tym rzucac :(
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
W wiekszosci na necie pisalo "zwykle" do 40 cm ale zdazaly sie i wieksze nie bylo okreslonej wielkosci. Fakt to bylo takie EDC. Zdjecie wyzej przedstawia Kukri jednoreczne ;) druga lapa sie nie zmiesci ;) . A z tego co przeczytalem techniki walki podobne byly do technik walki maczeta wiec szabla chyba odpada ;) Chociarz mozna pewne rzeczy zaadoptowac ;) . Wiec pytanie warto by zadac przedstawicielom Filipinskich MA ktorzy to okladaja sie "maczetami" na treningach :) ;)


PS - Ty pierwszy zaczoles :P ;)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
jak by ktoś coś wiedział o walce takim device to ja tez chętnie bym się zapoznał/nauczył :D

chociaż opracowanie prostego konceptu, nie powinno być trudne w kilka osób... :)
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide

jak by ktoś coś wiedział o walce takim device to ja tez chętnie bym się zapoznał/nauczył :D


znam kogos kto wie :)
ale bede go widzial dopiero w maju..

chociaż opracowanie prostego konceptu, nie powinno być trudne w kilka osób... :)


pala go i przez leb :twisted:
  • 0

budo_gaweł ii
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
Witam!
Też jestem zainteresowany sposobem walki kukri.
Kukri w dalszym ciągu jest na stanie uzbrojenia w W. Brytanii i jest używane w boju. Najbardziej znanym przykładem użycia kukri miał miejsce w czasie ataku Ghurków na Port Stanley 12 i 13 czerwca 1982 r. Ghurkowie atakowali trzymając automatyczne karabiny FN FAL w lewej ręce i kukri w prawej, co dobitnie świadczy o tym, którą broń traktowali jako główną. Ten atak dosłownie sparaliżował Argentyńczyków i doprowadził do kapitulacji. Dla przypomnienia Brytyjczycy rozpoczęli działania od ataku atomowego okrętu podwodnego. Później były Harriey. Ostatecznie wujnę rozstrzygnięto przy użyciu noży. Czy obecnie istnieje jakakolwiek inna broń biała, która ma takie znaczenie we współczesnej wojnie?
Gaweł II
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
Gawel bron biala nie ma znaczenia juz w prowadzeniu dzialan wojennych na duza skale od czasu kiedy jednym guzikiem mozna niszczyc cale miasta.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide

Ten atak dosłownie sparaliżował Argentyńczyków i doprowadził do kapitulacji


nie sadze zeby na wojnie atak pojedynczego oddzialu z nozami na przeciwnika z karabinami maszynowymi byl rzeczywiscie taki przerazajacy.. :wink:
  • 0

budo_kraverbj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri - Practical Guide
Witam,
znalazlem jeszcze cos takiego ...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jak widac w armii (brytyjska Brygada Gurkhow) dalej tego nauczaja ..... jak na razie nie znalazlem "Kukri dla poczatkujacych" ;-) ... ale nadal szukam jakiejs broszurki/ksiazki/DVD itp. na temat poslugiwania sie tym "zelastwem" ... ale hmmm ... albo nie ma tego zbyt duzo ... albo jest dobrze ukryte w sieci ;-P

Pozdrawiam
Kraverbj
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024