Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czego te ludzie te kije tak lubią???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Czego te ludzie te kije tak lubią???
Ostatnio na treningach pojawiły się kije. Pod koniec zajęć wszyscy wyjmują te swoje drewniane kijki i machają.
Przedtem tego nie było i było fajnie a teraz ta strata czasu :cry:

Towarzystwo robi mądre miny i macha drewnem. Jest tylko jedna osoba która to robi tak że miło popatrzeć. Reszta jest tylko przekomiczna.

Proszę sobie wyobrazić Grupę ludzi w średnim wieku. Maszerującą wzdłóż sali cwicząc cięcia od dołu do góry.

Umarłem ze śmiechu - toż to wyglądało jak chłopstwo w lnianych (białych) koszulach podczas żniw. :)

Najgorsze to co dzieje się w głowach, delikwentów. Oni to traktują śmiertelnie poważnie :!:

Kłaniają sie tym swoim patykom itp.

A praktycznie rzecz biorąc przez 15 minut 3 x w tygodniu czas nauczenia się czegoś jest niemożliwe.

Przy maksymalnym czasie uczęszczania na aikido średnio 3 lata daje to naprawde niewiele.
Mistrzem miecza nikt nie zostanie. Obciachowcem w tej dziedzinie będzie i tak.
Po cholerę tracić czas :!:

Oczywiście jak wiadomo ludzie tego chcą - chcą kije dlatego są uczone. Tylko po cholerę :?:

Wynocha z aikido na iaido kendo. Tam też się nosi hakamy.
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???

...A praktycznie rzecz biorąc przez 15 minut 3 x w tygodniu czas nauczenia się czegoś jest niemożliwe...

Niemożliwe jest okopać się w wodzie, założyć hełm na lewą strone i trzasnąć obrotowymi drzwiami. To tak "bajdełej". :wink: :)

Co do reszty... Polecam staże z shihanami i innymi nauczycielami aikido, którzy są w "machaniu drewnem" znakomici. Oczywiście jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego to robią. Tak więc: jeśli nie widzisz w tym sensu, to nie ćwicz. Jesli chcesz ten sens pozanć to staże jak wyżej i... ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć...
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
jedyne co wynika z twojego postu to to że instruktor nic nie umie :-(
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???

jedyne co wynika z twojego postu to to że instruktor nic nie umie :-(


:?: Skąd ten wniosek.? Jest jedyną osobą, która na tym się zna. Po prostu jest zawodowcem.
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
A mnie się zdaje, że jak i w całym aikido tak i w tych kijach i ćwiczeniu wymachiwania nimi jest jakaś magia. Mnie wtedy Kurosawa staje przed oczami. ;-)


P.S.

Niemożliwe jest okopać się w wodzie, założyć hełm na lewą strone i trzasnąć obrotowymi drzwiami.

:rofl: :rofl: :rofl:
irimi, czy mogę cię cytować w razie potrzeby? :wink:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
[quote name="budo_AvBert"]Ostatnio na treningach pojawiły się kije. Pod koniec zajęć wszyscy wyjmują te swoje drewniane kijki i machają.
Przedtem tego nie było i było fajnie a teraz ta strata czasu :cry:
[/quote]

Jezeli wiesz lepiej niż twój nauczyciel, moze powinienes go poprosić zebys to ty prowadził treningi.

[quote]
Towarzystwo robi mądre miny i macha drewnem. Jest tylko jedna osoba która to robi tak że miło popatrzeć. Reszta jest tylko przekomiczna.
[/quote]

Cóż tak bywa na początku. Każdy z nas kiedyś zaczynał i robił chociażby przekomiczne ukemi. Za jakis czas pewnie oni bedą śmiać się z ciebie.

[quote]
Proszę sobie wyobrazić Grupę ludzi w średnim wieku. Maszerującą wzdłóż sali cwicząc cięcia od dołu do góry.
[/quote]

Skoro treningi są dla ciebie śmieszne może powinienes poszukać sobie innego zajęcia.

[quote]
Umarłem ze śmiechu - toż to wyglądało jak chłopstwo w lnianych (białych) koszulach podczas żniw. :)
[/quote]

j.w.

[quote]
Najgorsze to co dzieje się w głowach, delikwentów. Oni to traktują śmiertelnie poważnie :!:
[/quote]

Nie twoja sprawa

[quote]
Kłaniają sie tym swoim patykom itp.
[/quote]

Jak i obrazkom na scianie sobie nawzajem czy po wejsciu do sali, normalna sprawa.
Dla jednych to patyki a dla innych broń.

[quote]
A praktycznie rzecz biorąc przez 15 minut 3 x w tygodniu czas nauczenia się czegoś jest niemożliwe.
[/quote]

No deko mało :D Ale lepszy rydz niż nic... :D

[quote]
Przy maksymalnym czasie uczęszczania na aikido średnio 3 lata daje to naprawde niewiele.
[/quote]

Od kiedy to aikido jest obliczone na efekt. A moze waćpan już wygrał jakies zawody, medale, dyplomy, puchary?

[quote]
Mistrzem miecza nikt nie zostanie.
[/quote]

No ja tez nie słyszałem zeby ktos został mistrzem aikido w trzy lata.
Podobno o wiele łatwiej w kick boxingu

[quote]
Obciachowcem w tej dziedzinie będzie i tak.
Po cholerę tracić czas :!:
[/quote]

Nie jest obciachem uczyc się, większym obciachem jest brak wiedzy.
Aikido i miecz są nierozłącznie związane. Większość szkół tłumaczy techniki w oparciu o miecz (fak te kazda inaczej :lol:

[quote]
Oczywiście jak wiadomo ludzie tego chcą - chcą kije dlatego są uczone.
[/quote]

Fajnie macie :)

[quote]
Tylko po cholerę :?:
[/quote]

Większość ludzi w takiej sytucji zaproponuje ci zmiane szkoły.
Ja tego nie robie - nie mój problem :P

[quote]
Wynocha z aikido na iaido kendo. Tam też się nosi hakamy.[/quote]
aiki-ken i wymienione przez ciebie style, to zupełnie inne bajki. Jakbym był złośliwy odesłałbym do archiwum.
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
Ligeia: nie ma sprawy ;-)

A żeby autor wątku był choć częściowo kontent i znalazł odpowiedź na pytanko "co widzimy", to treściwie odpowiem: bokken i jo ułatwiaja pracę, pomagają rozwijać dystans, timing, kontrolę i koordynację. Jeśli ktoś uważa, że nie są konieczne, to powinien wiedzieć, że z pewnością nie zaszkodzą. Zatem można trening z bronią traktować jako absolutnie nierozłączną ze "zwykłym" treningiem część aikido, jako dodatek, lub jako coś niepotrzebnego. Wybór należy do Ciebie...

PS. Na ostatnim stażu, na którym byłem w ten weekend padło ciekawe wyjaśnienie, dlaczego symbolicznie kłaniamy się do bokken i jo. W treninguz z bronią, szczególnie przy kata i suburi, jo i bokken zastepuja nam partnera. To tyle.
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
[quote name="budo_irimi"] Co do reszty... Polecam staże z shihanami i innymi nauczycielami aikido, którzy są w "machaniu drewnem" znakomici. [/quote]
Widziałem byłem pod wrażeniem. Mój post dotyczył poruszanego tu tematu mcdonaldyzacji zajęc.
Towarzystwo obejrzy shihana zapragnie stać się takim jak on :wink:
Weźmie boken w ręce i tu pytanie po co:
Żeby perfekcyjnie posługiwać się bokenem. 8O Po co?
Naprawdę wierze że kogoś to może cieszyć (laski na to lecą ? :roll: )

Tak, wiem że większość ruchu w aikido ma swoje źródła w mieczu.
W mieczu którego większość z nas nigdy nie będzie miała w ręku. Nawet solidnej wersji treningowej. Za to każdy ma dwie ręce i nogi w standardzie. (wersje niestandardowe ze wspólczuciem pomijam, być mozę jako skutek użycia prawdziwego miecza przez adepta bokenu).


Naprawdę nie dostrzegacie tego tragizmu 8) ?


Natomiast macham na zajęciach tym narzędziem bez złudzeń, że osiągne poziom mojego nauczyciela, który musi to umieć żeby mu ludzie chcieli płacić za tą wiedzę.





Oczywiście jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego to robią. Tak więc: jeśli nie widzisz w tym sensu, to nie ćwicz. Jesli chcesz ten sens pozanć to staże jak wyżej i... ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć[/quote]
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
Cóż moge powiedzieć wyrazy mojego współczycia :)
Ale jak macie tak mało miecza na treningu to ja sie nie dziwie ze takie przemyslenia :P
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???

Tak, wiem że większość ruchu w aikido ma swoje źródła w mieczu.
W mieczu którego większość z nas nigdy nie będzie miała w ręku. Nawet solidnej wersji treningowej. Za to każdy ma dwie ręce i nogi w standardzie. (wersje niestandardowe ze wspólczuciem pomijam, być mozę jako skutek użycia prawdziwego miecza przez adepta bokenu).

Cwiczenia z bokkenem znakomicie poprawiaja prace nadgarstkow...
I to nie mial byc zart... :)
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
jesli chodzi o kije to wole golfa. jesli nie graliscie, radze sprobowac. fantastyczna sprawa.

kije w aikido to w wiekszosci wypadkow mizeria i zenada okropna. przynajmniej w polskiej unii aikido. widzialem paru mistrzow z wysokimi stopniami w iaido czy kendo i oni potrafia pokazac pewne analogie, bo sa po prostu kompetentni. wiekszosc miszczow aikido malpuje shihanow, samemu nie internalizujac tego, czym jest miecz w budo.

wychodzi z tego nudne machanie z kijami, co wyglada jak mlocenie zboza na podkarpaciu w XIXw.
  • 0

budo_bular
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Dortmundu

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
AvBert z twojego tematu wynika to ze jestes poczatkujacym adeptem aikido :) i jestes zielony jeszcze w wielu sprawach :wink:
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
jesli instruktor to zawodowiec a uczniowie nic nie umieją to co to za zawodowiec....
jesli jako uczen nie wiesz jaki jest zwiazek broni i aikido to bida
W naszej szkole jo i bokken i iaido jest ze soba scisle powiązane - ilosc pracy bez i z bronia jest porownalna a formy bez broni maja bezposredni zwiazek z formami z bronią.
gdyby kolega spedził 20 % czasu przeznaczonego na pisanie postow na forum na shomen nie było by tego topiku.
oczywiscie nikt nie bedzie korzystal z miecza na ulicy tak jak nikt cwiczacy kraw mage nie bedzie potem gryzł niczyjej szyi na ulicy, karateka nie bedzie łamał nikomu kręgów szyjnych a mistrzyni w strzelectwie nie bedzie lutowac z dachu pałacu kultury...
masz pan pecha - radze dojo zmienic i spróbowac machania choćby metalowym iaito - zmienia podejscie...
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???

Cóż moge powiedzieć wyrazy mojego współczycia :)
Ale jak macie tak mało miecza na treningu to ja sie nie dziwie ze takie przemyslenia :P


Do niedawna nie było wcale "miecza" i byłem zadowolony :)
Co nie oznacza ze nie moglbym pojechac kilka kilosów dalej by w ramach sekcji "miecz" cwiczyc. Mam taką mozliwosc. Ale nie chce i nie mam czasu żeby bawic sie w samuraja :wink:

jesli instruktor to zawodowiec a uczniowie nic nie umieją to co to za zawodowiec....
jesli jako uczen nie wiesz jaki jest zwiazek broni i aikido to bida

Uczniowie /w znacznej większości/ zaczeli cwiczyc kijami około miesiąca temu - nie oczekiwałbym cudów. Nie chciałbym tu pisać o moim nauczycielu. Dziękuje również za sugestie zmiany miejsca treningu. Prosze to mi zostawić.
Proponowany topik dotyczy zasadności ćwiczenia miecza dla ludzi co mają pracę dom dzieci i max. 6h tygodniowo wolnego na rozwój aikido.
I którzy moim zdaniem ciągnięci dziwnymi wizjami i wyobrażeniami skracają sobie ten czas na doskonalenie czegoś co wymaga większego poświęcenia.


gdyby kolega spedził 20 % czasu przeznaczonego na pisanie postow na forum na shomen nie było by tego topiku.

:D
No jasne, zaraz wyciągne mopa i nastukam mojego szefa :) Przyjemne i praktyczne. :)

masz pan pecha - radze dojo zmienic i spróbowac machania choćby metalowym iaito - zmienia podejscie...


:?: Tego nie rozumiem w czym biegłość w machaniu co cięższym przyżądem ma podnieść mój poziom i jakość wykonywania wyrafinowanych technik.
Być może jest to kolejna tajemnicza i nieodgadniona sfera aikido. Niektórzy twierdzą że bez cwiczenie KI nie ma Aikido.


Czyli szanowni współformumowicze twierdzą że:
aikido+kije = AIKIDO?
czyli ze bez broni nie ma aikido? I nie można doskonalić sie w tej sztuce oszczędzając sobie zajmowania się tym co wydaje się być bonusem dla zainteresowanych

AvBert z twojego tematu wynika to ze jestes poczatkujacym adeptem aikido i jestes zielony jeszcze w wielu sprawach


Jak na to wpadłeś? przedlaty byłem początkujący jestem początkujący i planuje do 40 roku życia być początkującym, a potem się zobaczy. A kolega widzę posiada jakąś specjalną tajemną wiedze zaawansowanego? Wiem wiem muszę ćwiczyć żeby itd...

Cwiczenia z bokkenem znakomicie poprawiaja prace nadgarstkow...
I to nie mial byc zart...

Być może i zapewne wiele innych rzeczy ale czy to kluczowe i nie do osiągnięcia w inny praktyczniejszy sposób. :roll:
A do pracy nadgarstków polecam szablę polską - najdoskonalszą broń białą na świecie :)
Jest to broń nadgarstkowa co jak sama nazwa wskazuje jest kluczowe dla nadgarstków.
  • 0

budo_athropina
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
Aikido-"Kije"=Pomyłka
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
Uwazam ze faktycznie, aikido bez broni jest czyms wykoslawionym. Bron rozwija przerozne cechy, niemozliwe do rozwiniecia innym sposobem. Jedna z tych cech moze byc wyczuwanie i praca w roznym dystansie -- pracujac bez broni caly czas cwcizysz ten sam dystans. Jest to zasadnicza sprawa, bez tego nie ma mowy o wyrafinowanym cwiczeniu.

Takich przykladow sa setki tysiecy.

S.Takeda zanim zaczal rozwijac Daito ryu, byl uznanym mistrzem miecza, mial dyplomy z kilku Koryu. Podobnie Dziadek, mimo braku formalnych dyplomow, doskonale radzil sobie z utytulowanymimistrzami miecza czy kendo ktorzy przychodzili do jego dojo. Tutaj wlasnie historyczna wiedza na temat rozwoju aikido jest niezbedna do zrozumienia sposobu jego cwiczenia obecnie....
  • 0

budo_bular
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Dortmundu

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???

Jak na to wpadłeś? przedlaty byłem początkujący jestem początkujący i planuje do 40 roku życia być początkującym, a potem się zobaczy. A kolega widzę posiada jakąś specjalną tajemną wiedze zaawansowanego? Wiem wiem muszę ćwiczyć żeby itd...


nie wiem na jakim poziomie jestes kyu, "dan" :) :) :) po "tylu latach" twojej pracy na macie :D jak nawet nie wiesz po co trenuje sie Bokkenem czy Jo :wink: Nie dziw sie potem ze tak to oceniam :) Tajemnej wiedzy nie posiadam bo po tylu latach spedzonych na macie i litrow wylanego potu posiadam tylko stopien ............ :) :) :)
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
troche sie zastanawialem czy jest sens w ogole odpowiadac..ale nie wytrzymalem..
zgadzam sie w duzej czesci z pierwsza wypowiedzia Garry'ego..

[quote name="budo_AvBert"] Ale nie chce i nie mam czasu żeby bawic sie w samuraja :wink: [/quote]
to mow od razu ze Ci sie nie chce.....a nie zamylasz...

[quote name="budo_AvBert"]Uczniowie /w znacznej większości/ zaczeli cwiczyc kijami około miesiąca temu - nie oczekiwałbym cudów. [/quote]
tak napisal Garry "lepiej pozno niz wcale"...
i dodatkowo:
Aikido to treningi a nie cuda.. spokojnie..z biegiem czasu bedzie lepiej wychodzilo... nie od razu Rzym zbudowano...


[quote name="budo_AvBert"] Nie chciałbym tu pisać o moim nauczycielu. Dziękuje również za sugestie zmiany miejsca treningu. Prosze to mi zostawić. [/quote]
wiec masz dwie opcje..albo sie dostosowac albo faktycznie zmienic sekcje...

[quote name="budo_AvBert"]
Proponowany topik dotyczy zasadności ćwiczenia miecza dla ludzi co mają pracę dom dzieci i max. 6h tygodniowo wolnego na rozwój aikido. [/quote]

a co ma jedno z drugim wspolnego??

[quote name="budo_AvBert"]
I którzy moim zdaniem ciągnięci dziwnymi wizjami i wyobrażeniami skracają sobie ten czas na doskonalenie czegoś co wymaga większego poświęcenia.[/quote]

a skad wiesz o "dziwnych wizjach i wyobrazeniach"?? i skad w ogole taki tekst?? jakie "wieksze poswiecenie"???

[quote name="budo_AvBert"] [quote]masz pan pecha - radze dojo zmienic i spróbowac machania choćby metalowym iaito - zmienia podejscie...[/quote]

:?: Tego nie rozumiem w czym biegłość w machaniu co cięższym przyżądem ma podnieść mój poziom i jakość wykonywania wyrafinowanych technik. [/quote]

sprobuj a zobaczysz...

[quote name="budo_AvBert"]Być może jest to kolejna tajemnicza i nieodgadniona sfera aikido.
[/quote]
to jest podstawa - nie ma w tym nic tajemniczego...

[quote name="budo_AvBert"]
Czyli szanowni współformumowicze twierdzą że:
aikido+kije = AIKIDO?[/quote]

tak

[quote name="budo_AvBert"]
czyli ze bez broni nie ma aikido? [/quote]
nie-to przeciez czesc aikido wymagana chyba na 5 kyu....

[quote name="budo_AvBert"]
I nie można doskonalić sie w tej sztuce oszczędzając sobie zajmowania się tym co wydaje się być bonusem dla zainteresowanych[/quote]
nie... to podstawa a nie "bonus"...


[quote name="budo_AvBert"]
[quote name="budo_voivod"] Cwiczenia z bokkenem znakomicie poprawiaja prace nadgarstkow...
I to nie mial byc zart... [/quote]
Być może i zapewne wiele innych rzeczy ale czy to kluczowe i nie do osiągnięcia w inny praktyczniejszy sposób. :roll:
A do pracy nadgarstków polecam szablę polską - najdoskonalszą broń białą na świecie :)
Jest to broń nadgarstkowa co jak sama nazwa wskazuje jest kluczowe dla nadgarstków.[/quote]
jesli wie widzisz roznicy w pracy nadgarstkow przy pracy z szabla polska a pracy mieczem japonskim... to zapytaj instruktora...

a tak w ogole to sie zastanawiam czy powodem pytan o zasadnosc cwiczenia zarowno z jo, bokken, tanto czy tez wczesniej suwari waza nie jest po prostu najzwyklejsze lenistwo...
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
W grę nie wchodzi lenistwo, ale ograniczone zasoby. Chciałbym skoncentrować się na tym co wydaje mi się najbardziej rozwijające i satysfakcjnujące.
Doskonalenie technik aikido i technik miecza wydaje mi się zadaniem trudnym przy najmniej do czasu aż wygram w lotto lub oddam dzieci do kampusu przy jakimś collegu. Na co się na razie nie zanosi.

Chodzi o priorytetyzacje.

Generalnie techniki bokenem i jo nie są mi obce. W zamierzchłych czasach jaką piękny i młody mogłem sobie machać kijami i mieć z tego frajdę.
Wiem jaka jest różnica między mieczem półtoraręcznym dwuręcznym szpadą rapierem szablą i pałaszem.

Nie będe też przeciwstawiał się woli większości współćwiczących ani dokonywał demonstracji.

Mam pewne wądpliwości czy do rozwoju mojego aikido jest mi potrzebny boken i jo. Jakoś nikt nie napisał że można się bez tego obyć :? . To albo większość ma racię. Albo to ugruntowany przesąd. Zobaczymy
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czego te ludzie te kije tak lubią???
skoro piszesz ze kiedys juz miales doczynienia z bokken..to powinno byc Ci juz znacznie latwiej.. dla Ciebie powinno byc to przypomnienie tego co bylo dawniej...
dobre chociaz tyle co cwiczycie jak wczesniej napisalem..jest to tylko lizniecie, powachanie cwiczen ze sprzetem... ale dobre i to...
moim zdaniem cwiczenia te sa czascia Aikido i niezbedne do prawidlowego cwiczenia i zrozumienia Aikido... bardzo czesto sa analogie do wielu elementow w cwiczeniach Aikido do cwiczen z bokken, jo i tanto...
a nie jest to "rozproszenie uwagi"... tylko czesc treningu... :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024