Skocz do zawartości


Zdjęcie

Standard: Jaki nóż? ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_/\/euro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Standard: Jaki nóż? ;)
Witam, po raz kolejny przejżałem strony internetowe sprzedające noże i po raz kolejny stanąłem w martwym punkcie. Po nie udanym zakupie Mini-Piki, mogę konkretniej określić moje kryteria. Otóż, mam do wydania około 200-250zł. Chcę aby był to już konkretniejszy nożyk o porządnych parametrach. Rękojeść powinna być wykonana z metalu a nie tandetnego plastiku, a sama długość ostrza powinna przekraczać 8cm. Nóż nie musi być nowy, jednak dobrze zadbany.
Jakie firmy brać pod uwagę? Czy noże Made in Taiwan różnią się znacznie od reszty? Jakie blokady są godne polecenia? I czy warto wydawać więcej pieniędzy na stal lepszą niż 440c lub AUS8?

Pozdrawiam i proszę o pomoc, aby nie popełnić kolejnego błędu. Pozdrawiam
  • 0

budo_smoke
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1960 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
a o crkt m21-04 myślałeś ? ;) standart pytanie - standart odpowiedź ;) ...
  • 0

budo_/\/euro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
Otóż myślałem, jednak cena sklepowa trochę mnie odstrasza ;) a czy wersja M16 nie jest troszkę mniejsza i tańsza zarazem? ;) Widziałem niektóre wersje z plastikową rękojeścią - to całkowicie odpada. :? Czy nóż rzeczywiście jest tak solidny na jaki wygląda? ;) Pozdrawiam
  • 0

budo_smoke
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1960 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
a nie myślałeś o sciąganiu noża ze stanów (mnie pomagał Blacha) ? mnie po starej cenie wyszło coś w okolicy 190zł :-) Emka jest naprawdę solidna, ale najlepiej sprawdzić samemu ;) Myślę, że jak Blacha wpadnie, to może napisać coś więcej, trochę ten nóż pomęczył i rozreklamował na budo :-) ...

sprawdź to - [click] :) ...
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
Miałem m-16, tyle, że tanto. Przypadkiem w to nie wdepnij.
Możesz sobie zakupić M-21/02, jest trochę mniejszy, lecz nie mniej solidny.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Tylko wcześniej zapoznaj się z opiniami o stormach.
A Monochrome już Ci nie pasuje?
M-21/04 też czasami idzie taniej dostać.
Poczekaj, poszukaj, nie napalaj się :wink:
  • 0

budo_drengir
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
Dlaczego uważasz Mini Pike za pomyłkę? Rękojesc Piki nie jest z tandetnego plastiku, jak piszesz. Nie jestem żadnym fanem Pik(wiekszych czy mniejszych), ale pytam z ciekawości. Może wtedy będzie łatwiej podsunąć ci coś sensownego. Mini Pika to po prostu mały, poręczny nożyk EDC- i tyle. Jak dla mnie ma zbyt szpiczasty czubek, średnio leżał mi w ręce, ale nie mogę powiedzieć że jest tandetny. Twoje pytanie jest za mało konkretne, to raz, a dwa- za 200złociszy to nie zaszalejesz- chyba że nóz z drugiej ręki.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
No właśnie też mnie to ciekawi.
W końcu przyjmując, że nóż służy głównie do cięcia raczej nima takiej możliwości by załatwić zytelową rękojeść w piczkach, endurach, czy delicach. W końcu tu chodzi o lekki nóż do codziennego noszenia, nie o pancernik potiomkin. Ja rozumiem, że komuś bardziej może odpowiadać metalowa rękojeść, w końcu jak wychodzę do pracy, to ręka czasem sama wędruje mi w stronę mki, jednak do noszenia na codzień bardziej praktyczne jest coś lżejszego i nie budzącego zgrozy.
  • 0

budo_/\/euro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
A więc po kolei ;)

@Smoke: Myślę, że pomysł ze sprowadzeniem jest bardzo dobry, jednak musiałbym znaleźć kogoś, kto by mi przy tym pomógł. Rodziny lub znajomych niestety nie mam w stanach. Biorę się właśnie do czytania tego obszernego tematu.

@Cassini: Miałeś M-16 w wersji tanto, ale czy tylko do tego konkretnego modelu masz zastrzeżenia czy ogólnie do całej serii? W czym tkwi problem? :)
Kershaw jest o tyle fajny, bo niektóre modele posiadają Speed Safe`a :) Jednak ten model go niestety nie posiada :? Papier ścierny całkowicie go dyskwalifikuje ;)
Monochrome nie odpadł, jednak biorąc pod uwagę jego parametry, sądzę, że potrzebuje coś większego (mam dosyć spore dłonie ;) ).

@drengir: Nie uważam Mini-piki za pomyłkę o jakiej Ty myślisz ;) Poprostu zalicytowałem ją bez wcześniejszego (i zarazem dokładniejszego) zgłębienia się w temat. Nie sądziłem, że wersja mini jest aż taka MINI ;) Rękojeść Mini-Piki nie jest z tandetnego plastiku, to trzeba przyznać, jednak nóż gubił mi się w dłoni. Gdy chcę ją złapać całą dłonią to niektóre palce po części lądują na ostrzu :wink: Po wstępnych obserwacjach doszedłem do wniosku, że potrzebuje większego noża, a stojąc jeszcze raz przed wyborem noża chciałbym żeby rękojeść była wykonana z metalu.
Jak już wspominałem, nóż może pochodzić z drugiej ręki jednak musi być bardzo dobrze zadbany ;)

Pozdrawiam Maciej
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
Zastrzeżenia tyczą właśnie wersji tanto. To nie jest najlepszy pomysł na EDC. Nóż ma dobrze ciąć, a tanto to raczej dłutko jest.
Jak jednak chcesz coś od CRKT, to stanowczo radzę jakąś wersję M-21. One mają bardziej utylitarne ostrza od M-16. Pewnie jak wpadnie Blacha, to dokładnie wyjaśni Ci o co chodzi. Poszukaj na forum co on ze swoim M-21 wyczyniał, to będziesz wiedział dlaczego. Sam mogę powiedzieć, że jestem ze swojej mki bardzo zadowolony, choć do pracy jej nie noszę, by nie wywoływać u ludzi szoku.
  • 0

budo_/\/euro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
Ostrze tanto całkowicie odpada :) Tak patrzę na ofertę CRKT i się zastanawiam czy M21-04 nie jest aby za duży? ;) ale z drugiej strony czym się on różni od M16?

Jedno co wiem to to, że z oferty CRKT odpadają noże z ostrzem combo i tanto, oraz z zytelową rękojeścią ;)
  • 0

budo_smoke
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1960 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)

Myślę, że pomysł ze sprowadzeniem jest bardzo dobry, jednak musiałbym znaleźć kogoś, kto by mi przy tym pomógł. Rodziny lub znajomych niestety nie mam w stanach.


sprawdź skrzynkę ;) ...
  • 0

budo_/\/euro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)

Myślę, że pomysł ze sprowadzeniem jest bardzo dobry, jednak musiałbym znaleźć kogoś, kto by mi przy tym pomógł. Rodziny lub znajomych niestety nie mam w stanach.


sprawdź skrzynkę ;) ...


Dzięki, dam znać ;)

Powracając do oferty CRKT:
Znalazłem tylko ten model M16, który spełniałby moje kryteria - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. Jednak chyba jest to kolejny mały nóż, nie wiele różniący się gabarytowo od Mini-Piki.
Z tego co widze to pozostałe noże z serii M16 albo mają ostrze combo, albo tanto, albo rękojeść z Zytelu, więc M16 raczej odpada. ;)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - znowu maleństwo jak Mini-Pika.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - ten powinien być w sam raz ;)

Jednak nie napalajmy się tylko na CRKT, są może inne noże godne polecenia? :)

Pozdrawiam
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
Z metalową rękojeścią, to moim zdaniem nie znajdziesz w tym przedziale cenowym niczego lepszego od M-21. Nie bez przyczyny nóż ten jest choćby i na Budo niezwykle popularny. Byłby zresztą wiele droższy, gdyby nie to, że CRKT robi go na Tajwanie.
  • 0

budo_/\/euro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
Właśnie też powoli dochodzę do takiego wniosku, że nic solidniejszego nie znajdę, jednak zastanawia mnie jeszcze rozmiar tego noża... Ale chyba nie jest aż taki ogromny jak się wydaje?

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
To jest ogromny, lecz bardzo fajny skurwysyn.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Choć są większe foledery do niego :wink:
  • 0

budo_/\/euro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
Ale właśnie przez to, że jest duży, można sądzić że jest solidny :) Jednak na EDC to się gorzej nadaje :P A jakbyś mógł go porównać gabarytowo do M16 to jak wypada? :)

Pozdrawiam
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
To jest solidny nóż i u mnie robi jako swoisty panzer EDC.
Jeśli chodzi o wielkość M-21 w powównaniu z mini piczką i M-16-03, to masz je tutaj:
Mini Pika Ostrze: 7,37 cm (2.9") długość całkowita: 17,65 cm (6.95")
M-21/04 Ostrze: 3.94" (10.0 cm) rękojeść: 5.31" (13.5 cm)
M-21/02 długość ostrza: 7.92 cm (jak widać dłuższy jest od mini piczki)
M-16/03 długość ostrza 9 cm
Co do M-16 [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Tu masz [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Opisy tych noży to np. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] za pomocą którego możesz sobie przeliczyć cale na centymetry.
Niestety nie mogę strzelić porównawczych fot z M-16, bo go nie mam obecnie. Pozostaje wziąść linijkę i przenieść wymiary na papier. Można też wyciąć ksztalt noża z tektury, by uniknąć błędu przy zakupie. To nie jest wcale żart. Byli ludzie, którzy przed zakupem stosowali tą metodę. Oczywiście idealnie by było przed zakupem wziąść oryginał w łapę.
  • 0

budo_/\/euro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
(właśnie pisałem posta ;) )
Powracając do wielkości noży:

Model: ... M21-04 - M21-02
Ostrze: ... 9,8cm.. - 7,6cm
Rękojeść: 13,7cm - 10,8cm
Całość: .. 23,5cm..- 18,4cm
Waga: .....156g ...- 91g

M21-02
Dołączona grafika

M21-04
Dołączona grafika
Dołączona grafika
[Zdjęcia są własnością M_A_C`a i adiblue]

Teraz już kompletnie nie wiem ktory wybrac. Głowa mnie boli od tych noży, doradzcie coś ;)

PS: M16 zdecydowanie odpada, w grę wchodzą tylk ote dwa w/w modele ;)
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
Jeśli tak, to jeszcze raz powtarzam. Wytnij sobie modele tych noży z kartonu, powinno zadziałać.
Jeden z kolegów w ten sposób przymierzal się do Gripa i pomogło w ostatecznej decyzji.
Ja bym wolał M-21/04, ale to już zależy od Ciebie. Tu raczej już trudno jest coś doradzić.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Standard: Jaki nóż? ;)
Sorry dubel.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024