Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stal


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Stal
Witam i mam do Was pytanie.

Noszę się z zamiarem zorganizowania małej sprzedaży stali dla nożo- i mieczorobów, ogólnie wszelkiej maści broniorobów :) Jestem na etapie robienia ogólnego wywiadu co do tego jak to zorganizować i już wiem co nie co.

Pytanie tylko moje czy będzie jakieś zainteresowanie z Waszej strony? Będę dysponował najprawdopodobniej stalami jako pręty płaskie (i ew. okrągłe - dla kowali) w formie walcowanej. Jeśli chodzi o płaskowniki to raczej nie cieńsze jak 10 mm. Wszelkie stale posiadają z tego co mi wiadomo certyfikat jakości ISO klasy 3.1.b

Gatunki które bym najprawdopodobniej miał w ofercie to: NC6 (stal na pilniki), NC10, NC11LV (D2), NZ3, 50HF, 45, 40H, być może szybkotnąca SW7M...

Pytam czy będą chętni na coś takiego. Minimalna ilość to będzie pewnie ze 2 kg, ale im więcej tym taniej, gdyż tanieje transport/kg i takie tam.

Więcej informacji podam jeśli znajdzie się wystarczająca ilość chętnych.
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Stal
płaskowniki nie cieńsze niż 10mm...? bez szlifierek, obrabiarek ?...w domach...?
ups.. "nożoroby" się zamęczą zejściem z 10mm... :(
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Stal
Nie wspominajac o tym, ze tej grubosci to by na dwa ostrza starczylo.
Z drugiej strony kiedys byl juz taki problem i ktos oglaszal sie, ze tnie takie rzeczy.
Trzeba pogrzebac w archiwach.....
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Stal

1. (...) Wszelkie stale posiadają z tego co mi wiadomo certyfikat jakości ISO klasy 3.1.b
2.Gatunki które bym najprawdopodobniej miał w ofercie to: NC6 (stal na pilniki), NC10, NC11LV (D2), NZ3, 50HF, 45, 40H, być może szybkotnąca SW7M...
3.Pytam czy będą chętni na coś takiego. Minimalna ilość to będzie pewnie ze 2 kg, ale im więcej tym taniej, gdyż tanieje transport/kg i takie tam.


1. ta norma sie zmieniła, nie ma punktu 3.1b :)
2,3. próbuj, te grubości i 2kg?? to po 10 cm chyba wychodzi (nie znam szerokości)
wykończy cie logistyka, chyba że masz pod reką
gdzieś się tam placze na aukcjach moj topic, bedę się jeszcze z nia kustykał 100 lat, a zainteresowanie żadne
puki ludzie nie zaczną liczyc - bo wg mnie nozoroby nie potrafią - bedą kupować złom, pilniki, włozą setki roboczogodzin, a później się zdziwią, ze noze pekaja, paczą się, źle zachartowane itd
a niech oszczędzają na stali, niech płacą za okładziny, za flaszkę hartowanie
bez wstepnej odróbki cieplnej nawet z kupwanej stali w sklepie dziadostwo wychodzi - patrz master of steel - TLIM :) on juz to wie

pozdro
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Stal
Wiem że płaskowniki są grube ale niestety nie da się nic na to poradzić :( Mogę powiedzieć tylko że najcieńsze co mam to stal C45 wymiar 30x6, ale to dla Was raczej zbyt atrakcyjna stal nie jest :(

Cóż, spróbujcie sobie załatwić w jakiś sposób cięcie tego albo coś... Mam już cennik i jeszcze będę kombinował z logistyką (może Poczta Polska?), stale te wychodzą na prawdę cholernie tanio jak na moje oko więc może i warto abyście się trochę pomęczyli ;)

Cóż, czekam na propozycje. Jak ktoś ma już coś konkretnego upatrzonego, niech do mnie pisze.

Mam takie rzeczy:
pr.płaski walc. 40x10 W.1.2379 (NC11LV)
pr.płaski walc. 60x10 W. 1.2379 (NC11LV)
pr.płaski walc. 30x10 gat.NC10
pr.płaski walc. 30x10 gat.NC6
pr.płaski walc. 40x16 gat.NZ3
pr.płaski walc. 60x10 gat.NZ3
pr.okrągły walc.20 gat.N9E
pr.okrągły walc.25 gat.N8E
pr.płaski walc.30x10 gat.40H,stan sur
pr.okrągły walc.20 gat.50HS, surowy
pr. płaski, walc. 30 x 6 C45, surowy

Te ostatnie kilka jest w stanie surowym. Nie wiem co to dokładnie znaczy - melon pisał kiedyś ale już nie pamiętam. Wiem tylko tyle że raczej zbyt dobra stal to nie jest do zastosowania do szlifowania :D

Liczę tutaj głównie na kowali i nożorobów którzy mają dostęp żeby coś takiego pociąć. Może cięcie laserowe?
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: Stal
a właśnie, melonu, ten płaskownik z NC6 co mam od ciebie (nwet kurnia nie drasnąłem go jeszcze brzeszczotem), to jest jakoś wstępnie cieplnie obrobiony? Bo jak z Tlimem zacząłem rozmawiać o hartowaniu moich "resoraków" to mi włosy dęba stanęły, kiedy zacząl mówić co się może stać z nienormalizowanym ostrzem...

No i nadal nie wiem, jak go "spłaszczyć", bo jest nieźle zwichrowany... Tak klepaniem na zimno?
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Stal

1.a właśnie, melonu, ten płaskownik z NC6 co mam od ciebie (nwet kurnia nie drasnąłem go jeszcze brzeszczotem), to jest jakoś wstępnie cieplnie obrobiony? (...)
2.No i nadal nie wiem, jak go "spłaszczyć", bo jest nieźle zwichrowany... Tak klepaniem na zimno?

1.stale od mnie są w stanie zmiekczonym, czyli odpowiednim do obróbki wiórowej, natomiast powinny byc odprężone przed obróbką cieplną (kole 600st. C 1 godz. wystarczy) coby naprężenia po obróbce wiórowej skasować (ale bez tego mozna żyć)
2.coż tu się zaczynam tłumaczyć
wichrowanie powstało właśnie podczas ciecia laserem blachy, tak wieć dobrze jest zrobic próby przed cieciem laserem czy nie wygnie :)
co do tego jak wyprostować
na zimno też sie da :) ino nie klepać za bardzo, można imadłoi odkręcić deko
dostęp do pieca, 600 st. C 1 godzina bedzie oki (mozna spox do 680 podjechać), przycisnąć, lub powiesić zaleznie od mozliwości
a. piec komorowy położyć na cegle i przykryć cegłą
b. chałupniczo ognisko 2 cegły nagrzać, położyć na nie byle jaki kawał stali, jak się nagrzeje do odpowiedniej temp. (po kolorkach mozna uwidieć) przygasić ogień, miedzy cegły płaskownik niech ostygnie samo (cegły muszą się nieźle nagrzać)
c. palnik acetylen tlen nagrzać do podobnej temp, NIE MA PRAWA BYĆ CZERWONY płaskownik
d. domowo - na dno piekarnika na płaskim połozyć, przycisnać czymś co żonie nie bedzie wadziło, kilka ciast, kurczaków, powinno sie wyprostować
e. obciąć na odpowiednią długość, niestety resztę wyrówać pilnikiem (cóż wichrowanie nie jest zbyt duże smiem twierdzić)

pozdro
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: Stal
dobra, wytnę sobie odcinki max 45 cm i wpakuję do kominka między cegły. po miesiącu jak nie będzie wyprostowane, jadę do Cz-wy i spuszczam wpierdol :) .
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024