Skocz do zawartości


Zdjęcie

Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_greggor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe

Napisano Ponad rok temu

Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
Zakładam nowy temat mając na uwadze ewentualne korzyści (czytaj: oszczędności) dla mnie jak i innych zainteresowanych członków niniejszego forum.

A więc:

planuję zakup ostrzałki Spyderco Triangle, zanim jednak i o ile w ogóle to zrobię, pomyślałem, że można poszukać taniego substytutu tego systemu. Szukałem i znalazłem pewną stronę dystrybutora (producenta?) kamieni do ręcznego ostrzenia. Szukając owego substytutu wyszedłem z założenia, że o ile Spyderco Triangle to coś naprawdę, jak słyszałem, dobrego, to wcale nie oznacza to, że producent owego systemy odkrył coś, czego skuteczność może przypisać sobie (tu nasuwa mi się porównanie do stali D2, która "wypłynęła", że tak powiem, stosunkowo niedawno, a w rzeczywistosci jest znana i stosowana znacznie dłużej). Tak więc:

1. Materiał

Jedyne co wiem o Spyderco Triangle, to to, że są to pręty ceramiczne wykonane z aluminy. Nie wiem co to oznacza, mogę jedynie metodą przypuszczeń i skojarzeń dochodzić, że "alumina" ma coś wspólnego z aluminium, a więc glinem. Materiałem szeroko rozpowszechnionym w produkcji materiałów ściernych na bazie związków tego pierwiastka jest korund (materiał naturalny). Znacznie lepszym od korundu jest elektrokorund szlachetny - symbol 99A (to już materiał syntetyczny). Kwestię materiału mielibyśmy w ten sposób cokolwiek wyjaśnioną. Jedno nie podlega dyskusji - musi to być materiał ceramiczny oznaczony jako V a nie żywiczny oznaczony jako B. Jeżeli się mylę, podałem informacje nieścisłe - proszę o sprostowanie.

2. Twardość

Systemu ostrzącego będę używał do fabrycznie wyprodukowanego noża, stal N690. Zakładam, że wszystkie fabryczne noże są hartowane, tak więc stosując zasadę miękka stal - twardy material ścierny, twarda stal - miękki materiał ścierny, należałoby użyć pręta miękkiego czyli o oznaczeniu H,I, J lub K. Przy tej okazji przypominam skalę twardości wyrobów sciernych: bardzo miękkie: E,F,G, miękkie: H,I,J,K, średnio twarde: L,M,N,O, twarde: P,Q,R,S, bardzo twarde: T,U,W,Z. Zaznaczam przy tym, że twardość materiału ściernego należy rozumieć, nie jako twardość w sensie stosowanym do np. stali, ale jako opór, jaki stawia spoiwo przeciw wyrywaniu ziaren ściernych z powierzchni wyrobu ściernego.
W kwestii dobóru twardości materiału ściernego proszę o komentarze i rady.

3. Ziarnistość

To dla mnie największy problem i tu szczególnie apeluję o pomoc innych forumowiczów. Planuję zakup dwóch prętów - do ostrzenia wstępnego i wykańczającego (tak jak w Trianglu). Jakie dobrać wartości ziarnistości. Producent (dystrybutor) oferuje pręty o następującej ziarnistości:100 120 150 180 220 240 280 320 360 400 600 800 1000 1200. Zaznaczam, że nie wiem, czy te podane wartości to wiekości ziarna w mikrometrach czy też tak jak w papierach ściernych - im większa wartość, tym mniejsza ziarnistość.
Przy tej okazji należałoby sie równiez cofąć do kwestii dobóru materiału - czy na pręt do ostrzenia wstępnego nie lepiej użyć zamiast 99A materiału 99C (węglik krzemu zielony), który jest przewidziany w swoim zastosowaniu do stali utwardzanych i węglików? Taki materiał w moim mniemaniu szybciej będzie zbierał stal Producent (dystrybutor) oferuje taką opcję.

4. Kształt pręta

Najmniejszy problem. Producent (dystrybutor) oferuje pręty o przekroju poprzecznym kwadratowym, prostokątnym, trójkątnym, półokrągłym i okragłym. Nie kazda ziarnistość jest dostępna dla każdego przekroju. Wydaje mi się, zę każdy się nadaje, z wjątkiem okrągłych a optymalne będą trójkątne.


Powstaje pytanie: czy takie kombinowanie ma sens? Odpowiadam, że tak, pod warunkiem, że cena będzie przystępna, czyli znacznie mniejsza od ceny Triangla oraz pod warunkiek, że producent (dystrybutor) prowadzi sprzedaz detaliczną. To drugie to mniejszy problem, zawsze można skrzyknąć na forum większą grupę potencjalnych nabywców.

Zapraszam gorąco do dysusji, prosze o rady i sugestie.

Posiadaczy Triangla proszę o nie sabotowanie tematu :)
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
nie jestem posiadaczem triangla i uważam że prawdziwie profesjonalne jest ostrzenie z wolnej ręki - sprawdź ofertę firmy MARBAD - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
mają pręty ceramiczne o różnej ziarnistości, spoiwie, kształtach itp

można sobie triangla zrobić w domu (z wiertarką stołową jeszcze łatwiej)
  • 0

budo_greggor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
Ależ jestem roztargniony.

Zapomniałem dodać najważniejszego - nazwy firmy, która oferuje owe pręty. Oczywiście, że chodziło MARBAT
  • 0

budo_kotwic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 285 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Giżycko

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
Pomysł ze zrobieniem we własnym zakresie ostrzałki jest dobry.
Sam zamierzam zrobić coś a'la Lansky System, bo używałem tej ostrzałki długo i uważam ja za bardzo dobry sprzęt. Trzeba tylko w nim poprawić kilka niedociągnięć konstrukcyjnych.
Triangle nie miałem i nie zależy mi na jego posiadaniu. :)
  • 0

budo_glus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
1. Pręty Triangla to nie jest żadna kosmiczna technologia. Tylko właśnie korund.

korund tlenek glinu, minerał najtwardszy po diamencie, mętny, szary (k. zwyczajny), przezroczysty, czerwony (rubin) a. niebieski (szafir).


2. Twardość triangla to ok. 800 i 1200 (dlatego potrzebne są jeszcze diamenty). Na pręt do obróbki zgrubnej szukałbym czegoś poniżej 400

3. To czego nie zapewnią Ci pręty z tej firmy to rowek do ostrzenia szpicy. No i zobacz sobię instrukcję do Triangla jak można używać tych kamieni.

4. Też mi się wydaje, że ceramiczne, zielone powinny być ale nie wiem na pewno.

5. System profesjonalny to by było coś jak ProEdge z tymi kamieniami z Marbad (w oryginale używane są kamienie które muszą być moczone w wodzie).

6. Czy te pręty muszą być stosowane z olejem albo wodą ?

Interesujące produkty, też chyba kupię u nich coś po wyjaśnieniu pkt. 6.

A może poprosić jakiegoś kolegę z forum o wykonanie czegoś na podobieństwo ProEdge dostosowanego do różnych kamieni z Marbad ?
Ja byłbym zainteresowany.

PS
Jestem posiadaczem Triangla ;)
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży

sprawdź ofertę firmy MARBAD - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
mają pręty ceramiczne o różnej ziarnistości, spoiwie, kształtach itp

można sobie triangla zrobić w domu (z wiertarką stołową jeszcze łatwiej)

Właśnie szukałem kogoś, kto produkuje u nas takie rzeczy.
Wielkie dzięki za tą informację.
  • 0

budo_yacca
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
No i robią równiez pręty trójkątne w przekroju, wiec na pseudo-diamenty byłyby jak znalazł do triangla.

Najlepiej byłoby gdyby robili NA WYMIAR, kopiując rozmaiary "trianglowe" . Wtedy wsadza się w dziury TRI-ANGLE i po zawodach :)
  • 0

budo_greggor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
Glus:

cyt.: korund tlenek glinu, minerał najtwardszy po diamencie, mętny, szary (k. zwyczajny), przezroczysty, czerwony (rubin) a. niebieski (szafir).

Z tego co wiem, korund to rlenek glinu Al2O3

cyt.: Twardość triangla to ok. 800 i 1200 (dlatego potrzebne są jeszcze diamenty). Na pręt do obróbki zgrubnej szukałbym czegoś poniżej 400

Te oznaczenia to nie twrdość a ziarnistość - im większa wrtość tej licvzby, tym mniejsze ziarno


cyt.: . Czy te pręty muszą być stosowane z olejem albo wodą ?

Z olejem lub wodą ostrzymy na kamieniach naturalnych, typu Arkanzas lub belgijski. Na ceramice ostrzymy na sucho
  • 0

budo_greggor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
Według mnie optymalna ziarnistość do ostrzenia będzie następująca:

1. ostrzenie zgrubne: 120 (do bardzo stępionych noży lub profilowania ostrza)
2. ostrzenie właściwe: 280
3. ostrzenie wykańczające do nadania ostrzu ostrości porównywalnej z ostrością
brzytwy: 600

Twardość kamieni J lub K lub L lub M
Materiał: elektrokorund szlachetny 99A (chyba o barwie białej)
Pręty ceramiczne oznaczone jako V (nie B)

Niestety Marbad nie ma w ofercie prętów wykonanych z elektrokorundu szlachetnego w całym zakresie ziarnistości i w każdym kształcie. Obecnie z tego materiału ma pręty o ziarnistości 800 i twardości F1, a konkretnie:

Kwadrat 6x150 99A 800F- 24,13zl netto
Prostokat 3x6x150 99A 800F - 22,28zl netto
Prostokat 6x13x150 99A 800F-- 26,56zl netto


W standardzie mają pręty wykonane z węglika krzemu oznaczone jako 99C., a konkretnie:

standard to prostokat 99C 400-1200 twardosc K
ceny 17-30zl


I jest problem z zakupem - nie sprzedają detalicznie, mogą co prawda zrobić wyątek i wysłąć kurierem, ale należy mieć firmę lub powołać się na frmę zaprzyjaźnioną
  • 0

budo_marcin_s
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 461 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży

2. Twardość triangla to ok. 800 i 1200


to chyba nie twardość , a ziarnistość
zdrówka
marcins
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży

I jest problem z zakupem - nie sprzedają detalicznie, mogą co prawda zrobić wyątek i wysłąć kurierem, ale należy mieć firmę lub powołać się na frmę zaprzyjaźnioną

To akurat problem chyba nie jest :wink:
  • 0

budo_glus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
Jasne że to nie twardość, przejęzyczyłem się.
Korund to jest tlenek glinu ale są różne odmiany. Również naturalnie występuje w przyrodzie jako kamienie szlachetne.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
są pewne wskazówki co do różnych materiałów i spoiw używanych do ściernic. Wygląda na to, że do ostrzenia ręcznego to nie ma znaczenia czy to żywica czy ceramika.
  • 0

budo_glus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
A [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] sklep gdzie mozna kupić bez problemu osełki naturalne i syntetyczne do ostrzenia.
  • 0

budo_greggor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
Ceny w sklepie, którego namiar podał Glus nie są dla mnie zachęcające. Poza tym nie podano ziarnistości ani rodzaju materiału, z jakiego wykonane są oferowane przez nich kamienie sztuczne.
  • 0

budo_greggor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
Witam ponownie

Po ponad dwóch miesiącach temat wraca, co jest spowodowane moją upartością w dążeniu do celu, którym jest wykonanie taniej ostrzałki.

Otóż na dniach będę w posiadaniu elektrokorundu szlachetnego w proszku. Będą to ziarnistości 320, 600 oraz 800. Z każdego po 1kg. Moje pytanie jest następujące - jakiego spoiwa użyć do odlania z tego kamieni ostrzących? Na spoiwa ceramiczne raczej nie ma sznas, bo nie mam gdzie tego wypalić, ale mogą być żywiczne badź mineralne. Co będzie najlepsze? Myślałem o cemencie, cemencie ze szkłem wodnym lub żywicy epoksydowej. Wydaje mi się, że najlepsza będzie żywica epoksydowa, nie wiem tylko gdzie ją nabyć. Oczywiście można kupić na przykład kilka lub kilkanascie opakowań kleju Distal, ale ze względów ekonomicznych raczej mija sie to z celem. Czy zatem ktoś z forumowiczów wie, jaką żywicę nabyć do interesujących mnie celów? I gdzie nabyć? Najlepszy byłby to typ zywicy o stosunkowo małej lepkości, tak aby mozna było w łatwy sposób uzyskać jednorodną masę mieszając elektrokorund z żywicą - wiadomo, im mniejsza lepkość, tym łatwiej wymieszać. Musiałby być to też materiał o stosunkowo małym skurczu podczas wiązania, tak aby uzyskać kształt odlewu zgodny z zamierzonym. Planuję odlać pręty o przekroju trójkąta równobocznego o boku 5cm i długości 20cm.

A może da się wykorzystac do tego celu inne materiały stosunkowo tanie w porównaniu do zakupionej objetości - kleje do glazury, posadzki samopoziomujące, itp.


Proszę forumowiczów posiadających odpowiednią wiedzę i/lub doświadczenie w tej materii o informacje.

Jako dodakową informację mogę podac, że do oryginalnych ściernic żywicznych wykorzystywana jet żywica fenolowo-formaldehydowa. ktoś to sprzedaje detalicznie?

Pozdrawiam
  • 0

budo_maslak666
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
Na pewno szukasz tego - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] 8) . Tu jest żywica epoksydowa w cenie 20zł/kg + utw i to jest chyba najlepsze rozwiązanie problemu lepiszcza. O ile pamiętam, żywica epoksydowa wcale się nie kurczy podczas wiązania.

Koniecznie pisz o postępach, bo sam chciałbym sobie zrobić takie cudeńka.

Pozdrawiam
  • 0

budo_karol r
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
zgadzam się z przedmówcą.

Jezeli wyszłoby z tego coś porządnego możnaby zroić poradnik na miarę tego z "masters of steel" nt. robienia ostrzy chałupniczymi metodami.

BTW> czmu tak bardzo zależy Ci na trojkątnym przekroju ?
  • 0

budo_karol r
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
zgadzam się z przedmówcą.

Jezeli wyszłoby z tego coś porządnego możnaby zroić poradnik na miarę tego z "masters of steel" nt. robienia ostrzy chałupniczymi metodami.

BTW> czmu tak bardzo zależy Ci na trojkątnym przekroju ?
  • 0

budo_greggor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
Trójkątny kształt z dwóch powodów:

1. Można ostrzyć na krawedziach i na płaszczyznach (tak jak w trianglu, w tej właśnie
kolejności)
2. Łatwo odlać ten kształt wykorzystując kątownik stalowy, np. 50x50mm jako formę

O postępach na pewno napiszę
  • 0

budo_greggor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe

Napisano Ponad rok temu

Re: Profesjonalny i tani (?) system ostrzenia noży
maślak666:

Która według Ciebie zywica z oferty na stronie, którą podałeś bedzie najodpowiedniejsza?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024