Skocz do zawartości


Zdjęcie

Balacha...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Balacha...
Nie wiem czy kiedys byl juz poruszany ten temat. Jesli byl to poprosze o link. Jesli nie to niniejszym zapytuje: skad sie wziela ta nazwa? Z tego co wiem jest uzywana tylko w Polsce. Kto tak pierwszy raz nazwal dzwignie na lokiec?? Wiadomo??
  • 0

budo_popo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1035 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...
To chyba pytanie do judokow.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...
A dlaczego do judokow?
  • 0

budo_sa7o
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...
na innym forum dosc burzliwa dyskusja byla skad ta balacha
  • 0

budo_sa7o
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...

Tego słowa uzywa sie nie tylko w Strefie Walki ale w kazdym klubie BJJ w Polsce ,prawdopodobnie dlatego ze jako pierwsi zaczelismy jej uzywac.
Słowo to jednak pochodzi od zawodnikow instruktorow judo, ci z ktorymi trenowalem judo wlasnie takiej nazwy uzywali do dzwigni na lokiec, naturalnie wiec i my tak nazwalismy ta dzwgnie a co za tym idzie podobna w mechanice dzwignie na kolano. Skad wywodzi sie natomiast slowo balacha nie wiem, podejrzewam ze wielu judokow takze nie wie moze trzeba byloby zapytac sie starych trenerow judo P. Zieniewy i Zajkowskiego.
Japonczycy maja swoje nazwy pochodzace z judo, dosc precyzyjnie oddajace jak wyglada technika, dla nieznajacych jezyka japonskiego jednak trudne.
Anglo-jezyczne wyrazenia tez nie zawsze da sie sensownie przetlumaczyc
np Pillow Arm Lock, Chicken Wing Arm Lock ,Telephone Arm Lock,hammmer lock ,arm bar,figure four itd itd. Są to nazwy własne dla nas często dziwnie brzmiące.
Portugalskie nazwy także z naszego punktu widzenia sa czesto smieszne np Mata Leo czy noiva de copacabanha ,czy baiano.


  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...
Czyli dyskusja nie wyjasnila jaka jest geneza tego slowa a tylko wyjasnia ze Karol Matuszczak powtorzyl za judokami. Czyli tak jak bylo wyzej trza zapytac judokow...:)
  • 0

budo_wiraha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...
ogladalem kiedys instruktazowke Sambo - Taktarova - i on, zakladajac gosciowi tzw dzwignie lokciowa powiedzial - balacha. Wiec wyglada, ze to rusycyzm

pozd
WiRAHA
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...
jak balache nazywa sie po japońsku?
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...
Po Japonsku balacha to Juji Gatame
  • 0

budo_dymitr
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...

Po Japonsku balacha to Juji Gatame

Ude Hishigi Juji Gatame
pzdr Dima
  • 0

budo_kpr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:sz-n

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...


Tego słowa uzywa sie nie tylko w Strefie Walki ale w kazdym klubie BJJ w Polsce ,prawdopodobnie dlatego ze jako pierwsi zaczelismy jej uzywac.
Słowo to jednak pochodzi od zawodnikow instruktorow judo, ci z ktorymi trenowalem judo wlasnie takiej nazwy uzywali do dzwigni na lokiec, naturalnie wiec i my tak nazwalismy ta dzwgnie a co za tym idzie podobna w mechanice dzwignie na kolano. Skad wywodzi sie natomiast slowo balacha nie wiem, podejrzewam ze wielu judokow takze nie wie moze trzeba byloby zapytac sie starych trenerow judo P. Zieniewy i Zajkowskiego.
Japonczycy maja swoje nazwy pochodzace z judo, dosc precyzyjnie oddajace jak wyglada technika, dla nieznajacych jezyka japonskiego jednak trudne.
Anglo-jezyczne wyrazenia tez nie zawsze da sie sensownie przetlumaczyc
np Pillow Arm Lock, Chicken Wing Arm Lock ,Telephone Arm Lock,hammmer lock ,arm bar,figure four itd itd. Są to nazwy własne dla nas często dziwnie brzmiące.
Portugalskie nazwy także z naszego punktu widzenia sa czesto smieszne np Mata Leo czy noiva de copacabanha ,czy baiano.


jak dla mnie mata leo nie brzmi smiesznie ;)
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...
heh, czyli nikt ze wszystkich uzytkownikow forum, ani z BJJ ani z judo nie wiem jaka geneza slowa balacha...
No to trzeba zapuscic wici u najstarszych w Polsce judokow, wedle rady...
  • 0

budo_wiraha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...

heh, czyli nikt ze wszystkich uzytkownikow forum, ani z BJJ ani z judo nie wiem jaka geneza slowa balacha...
No to trzeba zapuscic wici u najstarszych w Polsce judokow, wedle rady...


przeciez napisalem ze slowo "balacha" to rusycyzm - oni wymawiaja to oczywiscie bardziej miekko - baljacha - co nie zmienia faktu ze u rosyjskich sambistow i judokow nalezy szukac genezy

pozd
WiRAHA
  • 0

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...
Chcesz kenjiro, to ja Ci stworzę całkiem niezłą teorię powstania nazwy "balacha". Nie umiem jej co prawda udowodnić, więc proszę o potraktowanie jej z dużym przymrużeniem oka:

Balacha to oczywiście potoczne określenie dźwigni ude hishigi juji gatame. Japońska nomenklatura źle się dawała tym, co to większą uwagę przywiązywali do rezultatu, a mniejszą do procesu (mówiąc eufemistycznie). Trzeba więc było wymyślić jakiś mało skomplikowany erzac.

Na podobnej zasadzie dzieci, które dopiero uczą się mówić, nazywają np. "defekowanie" (trudne słowo) łatwobrzmiącym "kaka". Rodzice to bardzo szybko podchwytują i w ten sposób powstaje specyficzny kod komunikacyjny dostępny tylko zainteresowanym.

Sama nazwa "balacha" pewnie przywędrowała do języka polskiego poprzez jakiś inny język o rodowodzie łacińskim (bo dlaczego nie?). Może z fancuskiego? Może z niemieckiego? Może komuś się skojarzyła ta technika z balansem, czyli przechylaniem się ? A słowo balans, jak podaje słownik PWN, wywodzi się z łacińskiego określenia wagi o dwóch szalach. Stąd mamy zarówno balans jak i bilans.

To tylko moje zdanie. Otwartam na inne opinie językoznawcze :)
  • 0

budo_tengu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 605 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...

Szanowni Vortalowicze jako dziadek dołożę parę słów :)
Określenie Balaha skąd pochodzi nie wiem, ale było używane już na początku lat 70", przez Judoków - sam słyszałem :D od tamtego czasu termin ten jest przejmowany przez wiele systemów w Polsce, też tak mówię. Podobnie jest np. z Krakowiaczkiem itp...
Pozdrawiam Dima

http://www.forum-kul...showtopic=79884

poprosilem Dymitra o pomoc i byl tak uprzejmy i obiecal sie spytac swoich znajomych zza Buga o zrudlosow balachy

pozdrawiam MH
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Balacha...
Dymitr, niekoniecznie ude-hishigi-juji-gatame (bodajże: trzymanie krzyżowe dźwignią przeprostową), bo równie dobrze balachą mozna nazwać kuzure-ude-hishigi-jiji-gatame, równie popularne i skuteczne.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024