Skocz do zawartości


Zdjęcie

Boken czy Iaito


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_krysek
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Boken czy Iaito
Witam.
Mam pytanie do ludzi uczących sie sztuki walki mieczem japońskim.
Od czego warto zacząć naukę,od bokena czy iaito i na czym polega róznica miedzy kenjutsu a katori shinto ryu.
Z góry dzieki
  • 0

budo_ronin_warszawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito
W każdej szkole zaczyna się od bokkenu/shinaiu, gdyż jest on potrzebny do kumitachi. Co nie zmienia faktu, że w wielu szkołach można od początku ćwiczyć iaito.
  • 0

budo_issoria
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito
Ronin, wyglądasz na zorientowanego. Może dasz jakieś przykłady w których zaczyna się od bokkena a w których od razu iaito?
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito
hmmm...

Czyli to jest tak:

Jeżeli ćwiczyć chcesz kenjutsu to ciężko to robić z pustymi rękoma (choć nie mówię że się nie da)
Dlatego w każdej sekcji kenjutsu ćwiczyć będziesz najczęściej na początku bokkenem. Nie trzeba od razu kupować tego kawałka drewna bo bardzo często sensei może dysponować kilkoma wolnymi egzemplarzami.
Iaito jest bronią treningową używaną najczęściej do treningu iaido. Jest to związane z tym że iaido ma dość indywidualny charakter treningu i raczej nie ma tam walki kontaktowej (w parach)
Shinken to jest miecz ostry (i nie wiem komu by przysżło do głowy dawać coś takiego osobie początkującej ronin) i ćwiczy się nim najczęście z powodów bezpieczeństwa tylko indywidualnie (no chyba że jest się mistrzem no to wtedy indywidualnie sobie własne zasady ustalasz). I najczęściej shinken wykorzystywany jest do tameshigiri. Ale nie ma sensu robić tego od razu bo lepiej na początku technikę opanować a potem się skupiać na cięciach.
Raczej też nie powinieneś się spotkać z ćwiczeniem za pomocą iaito w parach, wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa (nawet samurajowie używali bokkenów w dojo).

Co do kwestii Katori Shinto Ryu... to Twoje pytanie jest dość niewinne. Otóż nic nie różni KSR od kenjutsu ponieważ jest to właśnie jeden ze styli "sztuki (jutsu) miecza (ken)". W dodatku jest to najstarszy styl oficjalnie uznany jako skarb narodowy japonii (dokładniej Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu).
Powiedz w jakiej sekcji (u kogo) zamierzasz ćwiczyć. Jeśli jest to sensei Paweł Kliglich (Wawa, Kraków, Tarnów) to na początku wystarczy Ci bokken bo będziesz opanowywał techniki kenjutsu. Dopiero później zaczyna się nauke iaijutsu (szybkiego dobywania miecza) i do tych technik (indywidualnych) można zacząć używać iaito, ale jak narazie raczej się o to bać nie musisz.
  • 0

budo_ronin_warszawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito

(i nie wiem komu by przysżło do głowy dawać coś takiego osobie początkującej ronin)


Nie pisałem o shinkenie a o mozoto/iaito.

Cóż w mojej "sekcji" battodo można niby od samego początku ćwiczyć z iaito, ale chyba taki przypadek się nie wydarzył póki co.

Poza iaito,shinkenem i bokkenem stosuje się nie w części sekcji kendo shinai (jakieś listwy z bambusa, nie używałem, to nie znam się na budowie). Rzadko stosuje się suponjito, miękie gąbkowe miecze do walki sportowej i tym podobnych rzeczy.
  • 0

budo_issoria
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito
Dzięki chłopaki za odpowiedź. Właściwie pytałam bardziej o iaido, bo krew na kenjutsu to i przy zwykłym bokkenie bywała (nie moja, na szczęście, ani z mojej winy :wink: ).
A czym właściwie jest battodo?
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito
:oops: wybacz ronin, faktycznie niedokładnie przeczytałem.

Jeśli chodzi o shinai to faktycznie jest on zbudowany z kawałków bambusa (dla lepszej sprężystości i amortyzacji). Shinai jest prosty i dłuższy od zwykłego bokkena.

Poza tym istnieją różne wersje bokkenów ale na samym początku nie ma co sobie tym głowy zaprzątać.

W Katori Shinto Ryu używa się również Fukuro shinai. Są to specjalnie owinięte w skóre kawałki bambusa (coś na wzór zwykłego kendockiego shinaiu) dzięki czemu jest mniej bolesne (zaznaczam że tylko "mniej" a nie wcale) i pozwala na mocniejszy kontakt

Issoria jeśli chodzi o iaido to nie sądzę żeby ktoś na samym początku wymagał iaito. Można spokojnie ćwiczyć bokkenem a później jeśli się już postanowi dłużej trenować i sensei pozwoli można pomyśleć o kupnie iaito.
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito

A czym właściwie jest battodo?


battodo to inna nazwa iaido

pozdrówka
LM
  • 0

budo_ronin_warszawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito
G prawda, Battodo to inny styl, poza orężem nie ma z iaido zbyt wiele wspólnego -_-



Jeżeli idzie o bokkeny to są jeszcze suburito czy też suburi- cięższe i wyważone (podobno) i tanrebo - superciężkie bokkeny.
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito
Tyle że suburi raczej się nie ćwiczy kata... tylko robi się specjalnie ćwiczenia wzmacniające nadgarstki przy cięciach.

Co do Battodo to nie chce tutaj wyręczać ronina i rozwijać...

ale... batto jutsu to prawie to same co iaijutsu.... więc teoretycznie nazwa battodo daje nam analogie do iaido.

Tak powinno być, jednak battodo zostało przypisane pojęcie ze szkoły Toyama Ryu (gendai budo) przy którym jako battodo uważa się szybkie wyciągnięcie miecza... i zadanie ciosu. A coraz częściej słysze że battodo to po prostu sztuka cięcia mat czyli zajmuje się tameshigiri

ale według mnie to jest mocne nieporozumienie.

Jeśli się pomyliłem to przepraszam i proszę o poprawienie w końcu to nie ja to ćwicze

Pozdrawiam
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito

G prawda, Battodo to inny styl, poza orężem nie ma z iaido zbyt wiele wspólnego


yhhh, to co ćwiczycie to jest Toyama Ryu tak jak ci napisał Yagyu, wierz lub nie ale w ogólności battodo i iaido to są synonimy, to, że z reguły battodo odnosi się do TR to jest inna sprawa...

najlepiej spytaj swojego nauczyciela, przynajmniej on powinien być tego świadomy...

no a jeszcze - napisz mi czym tak bardzo różni się battodo od iaido?

LM
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito
Jak był program w "Kawie czy Herbacie" to sam sensei Piotrkowicz tłumaczył że battodo, to sztuka szybkiego wyciągnięcia miecza i zadania ciosu. Czyli jak nic synonim iaido. A to że techniki są inne, to już inna sprawa ;)

Zresztą ja jestem uprzedzony do battodo ;)
  • 0

budo_krysek
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito
dzieki za wyczerpującą odpowiedź Yagyu.
Moje pytanie moze i było naiwne ,ale podobnie jak różne są opinie na temat batado i iaido ,czy to to samo czy nie,a słyszałem wiele opinii ,wolałem spytac kogoś kto ma z tym naprawdę kontakt i teraz jestem bogatszy o wiedzę.
Jaka jest szansa uczyć się sztuki miecza .a raczej jej podstaw w moim przypadku,powiedzmy prywatnie,samemu nie uczęszczając na regularne zajęcia?
A jeśli to nie ma sensu to gdzie na terenie wa-wy lub okolic jest szkoła oferujaca taką wiedzę(Iaido lub Kenjutsu)

Pozdrawiam
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito
Battodo ma sporo wspulnego z iaido, ale zalezy z jakim stylem. Battodo to styl wymyslony na potrzeby szkolenia armii podczas II wojny swiatowej. Instruktorami w armii zostawali wybitni experci w dziedzinie szermierki. Jesli by przesledzic nazwiska okazalo by sie iz mozna znalesc wsrod nich kwiat owczesnego swiata miecza.
Ale byli to rozni nauczycele a i program szkoleniowy nie byl do konca usystematyzowany stad roznice w nauczaniu i silne wplywy roznych szkol w zaleznosci jaki nauczyciel gdzie szkolil.

Na terenie warszawy istnieja nastepujace szkoły:

WARSZAWA

Budojo

Bekasów 6
tel 0502611388
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Iaido, Kenjutsu, Aikido, Koryu


Szkoła Samurajów

ul. Inspektowa 1 (róg Sikorskiego i Sobieskiego na Stegnach)
6725561
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Battodo kenjutsu,


Warszawa

Warszawskie Stowarzyszenie Iaido i Jodo Tenshinkan

Szkoła Podstawowa nr 63
im. Zawiszy Czarnego
ul. Płocka 30 (róg ul. Górczewskiej)


IAIDO- Seitei Iai
- Muso Shinden Ryu
- Hoki Ryu
JODO

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Warszawa:
Meian
502 377 031
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
aikido(pon-piatek 19-21.30), kenjutsu(pon 20.15-21.30)


WARSZAWA

Klub Aikido - Andrzej Bazylko
XIV Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica
(sala gimnastyczna)
ul. Filtrowa , róg Referendarskiej
e-mail: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
telefon: 0 601 335 139
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Klub Aikido - SOTO
XVIII L.O. im. J. Zamoyskiego w Warszawie
ul. Smolna 30,
00-375 Warszawa (II pietro, sala gimnastyczna)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

W obu klubach:
Kenjutsu wg szkoly Kashima Shin Ryu
Aikido wg szkoly Christiana Tissier
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito
Warszawska sekcja Katori Shinto Ryu

Zespół Szkół im. Batalionu "Zośka" ul. Sołtyka 8/10

środa - godz. 18.00 do 20.00

dojazd tramwajem 1,12,13,20,23,24; przystanek "Młynów"

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito

Jaka jest szansa uczyć się sztuki miecza .a raczej jej podstaw w moim przypadku,powiedzmy prywatnie,samemu nie uczęszczając na regularne zajęcia?


To nie jest niemożliwe..... ale jednak proponuje Ci pomyśleć o jakiejś sekcji.

Indywidualna nauka jest trudna i narażona na spaczenie. To co się widzi na filmach/zdjęciach albo co się przeczyta w książkach to naprawdę nic pewnego.

Takie środki instruktażowe można wykorzystywać raczej do utrwalenia zdobytej już wiedzy i umiejętności... ale do nauki tego nie polecam.

Pozdrawiam i nie ma sprawy :]
  • 0

budo_ronin_warszawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito

Zresztą ja jestem uprzedzony do battodo


Domyślam się, że jesteś szczeg. uprzedzony do polskich Mistrzów?
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito

Domyślam się, że jesteś szczeg. uprzedzony do polskich Mistrzów?


Bynajmniej, zresztą zawsze staram się aby moje uprzedzenia nie przesłaniały mi racjonalnego i obiektywnego obrazu jakiejkolwiek sprawy.

Każdego mistrza szanuje bez względu na narodowość. No chyba że (a tak czasem bywa) dostaje tytuł nie za umiejętności tylko za znajomość z innym mistrzem, ale to są marginalne przypadki. W każdym razie sam się uczę u polskiego senseia.

Co do Battodo to sprawa jest dosyć złożona. Nie chce kwestionować umiejętności sensei Piotrkowicza gdyż "nie mnie je oceniać". Daleki też jestem od tego aby starać się powtarzać to co od kogoś mogłem usłyszeć. Poza tym nie ćwiczyłem u senseia Piotrkowicza ani minuty, więc jasne jest że nie powinienem się wypowiadać na ten temat.

W zasadzie to ciężko mi przytoczyć jakiś konkret na wyjaśnienie swojego uprzedzenia. Ale może to naturalne że odczuwam awersje do czegoś odmiennego i nowego. Chyba w sprawie chodzi o to, że nie przypadła mi do gustu kampania reklamowa "Szkoły samurajów". Nie chce jednak przytaczać konkretnych przykładów gdyż to i tak nic nie zmieni.

W każdym razie w swoich wypowiedziach na dane tematy staram się przedstawiać obiektywną wiedzę (no chyba że temat z góry jest nieobiektywny). No i nie staram się prowadzić pomówień i tym podobnych zagrywek.

Dlatego pozdrawiam, no i życzę miłego tameshigiri ;)
  • 0

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito
No i tym samym zaczynamy kolejna batalie dotyczaca pana P. :)
  • 0

budo_ronin_warszawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Boken czy Iaito
E tam lepiej ją odrazu skończyć ;)

gustu kampania reklamowa "Szkoły samurajów"


Mnie też nie przypadła ;) Mnie sporo rzeczy jeżeli idzie o organizacje może nie podobać, ale podoba mi się sam styl więc... ćwicze Battodo. A to co się dzieje na górze to już nie moja sprawa.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024