Skocz do zawartości


Zdjęcie

PRZEPRASZAM, ALE SKASOWAŁEM NIECHCĄCY TEMAT CO TO JEST COMBA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

PRZEPRASZAM, ALE SKASOWAŁEM NIECHCĄCY TEMAT CO TO JEST COMBA
POMROCZNOŚCI JASNA - CHCIAŁEM DOBRZE A WYSZŁO DO ...

POPROSZĘ FIODORA MOŻE ON COŚ ZDZIAŁA ABY ODZYSKAĆ PLIKI, SORRY

poniżej zamieszczam odopiedz na post Wosia od. combat, który niestety dwa razy zmiescilem i chciałem jeden plik skasować a tu ...

Wiele spostrzeżeń szanownych dyskutantów jest całkiem trafnych, ale odpowiada raczej na pytanie czym powinien być tzw. "combat', a nie czym jest na rynku.


Zgadzam się !!!!!!!!!

.. A na rynku, nie tylko polskim, sprowadza się to do: superskutecznego, zabójczego, wymagającego minimum wysiłku, tajnego, militarnego, itp.itd. stylu walki opracowanego przez "polskich, izraelskich, rosyjskich itp.itd ekspertów" który "sprawdził się" tu albo tam, gdzieś na pierwszej linii walki i wara dopytywać się o szczegóły... Zazwyczaj jest to jakiś wykombinowany styl bazujący na skomplikowanych technikach, w teorii bardzo brutalnych (czasami rzeczywiście bardzo brutalnych gdy jeden lub drugi mistrzu combatu demonstruje swoje techniki na uczniach, pozorantach itp. vide znane historie o BAS3 itp)...


MOIM zdaniem – i tu też się zgadzam system combat nie ma być brutalny ale skuteczny. On ma przygotować funkcjonariusza czy wojaka do walki wręcz. I wcale nie jest powiedziane, że musza być oni ekspertami w tej dyscyplinie. Musimy pamiętać, że każda służba mundurowa ma swoja specyfikę i walka wręcz to tylko wycinek ich wyszkolenia. Jeżeli instruktor, trener prowadzi trening w ten sposób, że połowa stanu osobowego na zajęciach po treningu nadaje się do hospitalizacji wtedy takiego szkoleniowca powinni oddać do psychologa – i znaleźć źródło jego sadystycznych skłonności.

Prosta prawda jest taka:
- nie można skutecznie wyćwiczyć "śmiertelnych" technik nie trenując ich na full,
-w wojsku walka wręcz ma rację bytu jedynie jako dyscyplina dodatkowa, raczej wyrabiająca ogólną sprawność, pewność siebie itp. niż rzeczywiste umiejętności walki, na wojnie strzela się do przeciwników a nie uskutecznia jakieś tam combaty...


Przyznaje 200 % racji

-

dla takich celów lepiej nadaje się nauka podstaw boksu, zapasów czy judo (plus ewentualnie podstawy walki bagnetem czy nożem),


ale strategia walki wręcz jest już inna niż tego wymagają normy Judo, Boksu itd.

-

większość tzw. combatów bazuje na zasadzie "dana technika na daną technikę" albo "dana reakcja na daną akcję", ćwiczy się mniej lub bardziej formalne techniki lub reakcje bez głębszej podbudowy wydolności i mechaniki organizmu, tej prostej rzeczy która jest bazą dla sportowego boksu, zapasów, judo, jujitsu itp... Żeby coś wykonać, trzeba nieraz mieć budowaną przez lata siłę sprawność czy strukturę ciała...


-tu kłania się metodyka treningu – jeżeli szkoleniowiec nie ma o tym pojęcia to cały trening combat nawet najlepiej opracowany jest do d...

- prawie każdy z "uznanych ekspertów" combatu mógłby zebrać wpierdol od młodocianego ale trochę otrzaskanego zawodnika boksu czy zapasów albo "obitego" ulicznika...
I tyle...



uch, trudno mi się zgodzić, bo kogo uważasz za eksperta – czy szkoleniowca – czasami dziadka takiego jak ja czy młodego adepta. Tu musimy niestety rozgraniczyć dwie rzeczy przygotowanie stricte sportowe ( na bazie zdolności motorycznych ) gdzie przygotowuje się organizm sportowca do ekstremalnych wysiłków szczególnie w okresie startowym a człowieka, który nie zawsze może ćwiczyć regularnie jak ma to miejsce wielu służbach mundurowych. Poza tym nawet w turniejach bez reguł sa jakieś przepisy. Combat w wojsku np. przygotowuje do zdjęcia wartownika – co wiąże się z atakiem tzw. partyzanta. Policjanci najczęściej działają w grupie a więc kajdankowanie , eskortowanie czy zdejmowanie bańdziorka odbywa się z pewna taktyką – krótko i na temat.

Tak więc reasumując inny jest cel szkolenia sportowca i on w swojej dyscyplinie zawsze będzie górą, inny cel ma szkolenie walki wręcz ( combatu dla służb mundurowych ).
Jeżeli ktoś naucza – MOIM ZDANIEM – combatu dla służ mundurowych ( a więc m.in. posługiwania się tonfą, kajdankowania, wspołdziałania z partnerem ), cywili to jest to jakieś nieporozumienie. Owszem można nauczać wersji okrojonej przeznaczonej li tylko dla cywili – jak to czyni KM ale przedtem należy nauczać podstaw na bazie których budować można strategię walki wręcz dla danego kierunku.

  • 0

budo_dymitr
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: PRZEPRASZAM, ALE SKASOWAŁEM NIECHCĄCY TEMAT CO TO JEST COMBA

POMROCZNOŚCI JASNA - CHCIAŁEM DOBRZE A WYSZŁO DO ...
POPROSZĘ FIODORA MOŻE ON COŚ ZDZIAŁA ABY ODZYSKAĆ PLIKI, SORRY

Rozumiem przynudzaliśmy trochę za bardzo :D :D :D :D :D :D

Tak więc reasumując inny jest cel szkolenia sportowca i on w swojej dyscyplinie zawsze będzie górą, inny cel ma szkolenie walki wręcz ( combatu dla służb mundurowych ).
Jeżeli ktoś naucza – MOIM ZDANIEM – combatu dla służ mundurowych ( a więc m.in. posługiwania się tonfą, kajdankowania, wspołdziałania z partnerem ), cywili to jest to jakieś nieporozumienie. Owszem można nauczać wersji okrojonej przeznaczonej li tylko dla cywili – jak to czyni KM ale przedtem należy nauczać podstaw na bazie których budować można strategię walki wręcz dla danego kierunku.

Tak jak zgadzam się generalnie z postem szanownego Moderatora, to do tej niebieskiej cześci mam pewne ale..
Otórz nie mogę zgodzic się li tylko z "organizacyjnym" podejściem do Combatu (może stad ten kolorek :D ), które czasem przewija się w tle wypowiedzi.

Mam wrażenie że większośc moich szanownych kolegów z wortalu traktuje combat li tylko jako zbiór technik,
dla mnie to wiedza gdzie spr. techniczne łaczą się ze znajomością choćby podstaw przetrwania, w miescie, przeżycia ataku terrorystycznego i udzielenia pomocy innym, przebywania i przetrwania w strefie wojny etc....
Owszem metodyka nauczania i technika będą inne w zal. od celu i odbiorcy, ( i kajdankowanie młodziezy potrzebne jest jak kotu piżama), ale jedna sprawa pozostaje niezmienna - przetrwanie.

Mam nadzieję że da się odzyskac nasze posty bo coś zaczęło się rodzić, w bólach ale jednak.
Serdeczne pozdrowienia Dima
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: PRZEPRASZAM, ALE SKASOWAŁEM NIECHCĄCY TEMAT CO TO JEST COMBA
nasza koncepcja kombatu przedstawiona jest na mojej stronie - niedługo dołączymy ramowyprogram,
pozdrawiam
  • 0

budo_dymitr
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: PRZEPRASZAM, ALE SKASOWAŁEM NIECHCĄCY TEMAT CO TO JEST COMBA
Tak wiem, czytałem. Mam nadzieję, że uwagą dot. niebieskiego koloru nie obraziłem, jeśli tak to bardzo, bardzo przepraszam ( po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że mogło to być niestosowne).
Pozdrawiam Dymitr
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: PRZEPRASZAM, ALE SKASOWAŁEM NIECHCĄCY TEMAT CO TO JEST COMBA
jak najbardziej NIE.
jestem zawsze za dyskusją, człowiek uczy sie całe życie i z przyjemnością ( trocę to jak sado - macho ) przyjmuję konstruktywną krytykę.
Poprzez lata praktyki kilka razy zmieniałem metodyke treningu, wyszło mi to na dobre bo mogłem stopniowo wyłączać te elementy, ktore były niepotrzebne w szkoleniu danych służb.
Poza tym na rynku jest coraz wiecej "konkurencji " - od nich tez mozna się czegoś nauczyć
:) :)
  • 0

budo_dymitr
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: PRZEPRASZAM, ALE SKASOWAŁEM NIECHCĄCY TEMAT CO TO JEST COMBA

Poza tym na rynku jest coraz wiecej "konkurencji " - od nich tez mozna się czegoś nauczyć :) :)

Konkurencji, he he he masz na rynku najlepszą opinię i słusznie.
Po raz pierwszy po latach zobaczyłem cię na seminarium - u ciebie - prowadziłeś przez chwile zajęcia z Yawary, co było jedynym ciekawym [ no może tez zajecia dla dzieci były b ciekawe, nieznam gościa V Dan Ju Jitsu - rewelacyjne podejście do maluchów ] elementem tego stażu ( nie jest to tylko moja opinia, rozmowy w kuluarach to niezwykle ciekawa sprawa, aż szkoda że masterowie nie rozmawiają z maluczkimi :cry: ).
Serdecznie pozdrawiam poklon
Dima
ps. sorki że nie na temat
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: PRZEPRASZAM, ALE SKASOWAŁEM NIECHCĄCY TEMAT CO TO JEST COMBA
czy będziesz na stażu 19. ?
  • 0

budo_dymitr
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: PRZEPRASZAM, ALE SKASOWAŁEM NIECHCĄCY TEMAT CO TO JEST COMBA
Nie jezdem mundurowy...
Jeśli już gadamy na forum jak na Privie, dostałeś emila którego wysyłałem, jeśli tak to co sądzisz o książeczce która przesłałem?
pzdr Dima
ps. wykasuj to potem bo robimy b...ałagan na forum :D
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: PRZEPRASZAM, ALE SKASOWAŁEM NIECHCĄCY TEMAT CO TO JEST COMBA
Ryszard, no to Ty się zgadzasz ze mną a ja z Tobą... :) A co do tego fragmentu z którym się nie zgadzasz, to ja akurat nie miałem Ciebie na myśli więc niech będzie zgoda...
Z takim jednym tylko zastrzeżeniem co do meritum, że ten combat cały jest dalej niezdefiniowany... ;)

Wosiu
  • 0

budo_lewro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: PRZEPRASZAM, ALE SKASOWAŁEM NIECHCĄCY TEMAT CO TO JEST COMBA
no to może ktos w paru punktach podsumuje to co zostało juz powiedziane , bedzie jakas baza do dalszej dyskusji bo widac tu ludzi znajacych temat wiec miło sie gawedzi :D . Osobiście juz zgubiłem wątek :?
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: PRZEPRASZAM, ALE SKASOWAŁEM NIECHCĄCY TEMAT CO TO JEST COMBA
Tak gwoli przypomnienia :

Co to jest combat, co to jest sztuka walki, sport itd. Ująłem w artykule z 2003 w MMS Komandos, ( ew. patrz strona - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ).
Nie upieram się, ze jest to idealna definicja ale moim zdaniem w jakiś sposób określa róźne dyscypliny.
W szczególności podkreślam, że combat dla mnie ( MOIM ZDANIEM ) jest kompleksowym systemem szkolenia co dałem wyraz ( jako porównanie z samoobroną, ale nie Andriu L. -J ) w tabeli jak również w artykule pt. Kem Vo Combat – gdzie jest rozpiska dot. schematu naszego systemu.

Pozdrawiam RJ
  • 0

budo_lewro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: PRZEPRASZAM, ALE SKASOWAŁEM NIECHCĄCY TEMAT CO TO JEST COMBA
co do mojego działania w systemacj typu Combat pracuje nad tym aby nie było w tym za duzo technik / samych w sobie / tylko koncepcja odpierania ataków czy to wrecz czy to za pomoca broni / jakiej kolwie / - na to mi zwrócił uwage jeden z moich instruktorów Sławek Goździk w ESDS , dążyc do prostych metod rozwiazywania konfliktu. Tak sobie to wyobrazam trzeba uczyc bardzo prostych i nie skomlikowanych obron dwa może trzy ruchy.Ciekawym rozwiazaniem jest stwarzanie i odgrywanie scenek sytuacyjnych które póxniej omawiane daja leprzy efekt niż długo trwałe treningi mięsniowo- nawykowe.
he ale se napisałem , to taki mój wkład w rozmowę
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024