Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fallkniven S1, a SRK


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_gazda
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Fallkniven S1, a SRK
Ktoś na budo aukcjach zaoferowal w zamian za S1 SRK. Noszę się z zamiarem kupna noża tej wielkości i m.in. oba te modele biorę pod uwagę.

Który z nich byście polecili i dlaczego?
  • 0

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Fallkniven S1, a SRK
Z czystym sumieniem moge polecić SRK, ale S1 nie używałem.
Ogólnie:
SRK a S1 - podobny kształt ostrza i rękojeści, dłuższe ostrze, niższa cena, łatwiejszy do ostrzenia, dobrze trzyma ostrość, funkcjonalny, wytrzymały.
S1 a SRK - podobny kształt ostrza i rękojeści, krótsze ostrze, wyższa cena, podobno trudniejszy do naostrzenia z uwagi na szlif ostrza (Conwex), nie wiem jak trzyma ostrze, ale pewnie jest funkcjonalny i wytrzymały.


Pozdr. Surval
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Fallkniven S1, a SRK
SRK został wysłany do A-stanu z chłopakami z USA :) ( mam fotki Seal'ów z tym modelem podczas szkolenia wstępnego -czyli dostawali z przydziału)
a S1 jest na wyposażeniu USMC :)
  • 0

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Fallkniven S1, a SRK
USMC czy US AIR FORCE - znaczy się pilotów :) ???
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Fallkniven S1, a SRK
na wyposażenie USAF wszedł F1 a S1 na USMC :wink: zresztą F1 też jest wykorzystywany przez pilotów USMC w zestawie ratowniczym ale czy jest przepisowy ???
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Fallkniven S1, a SRK

Ktoś na budo aukcjach zaoferowal w zamian za S1 SRK. Noszę się z zamiarem kupna noża tej wielkości i m.in. oba te modele biorę pod uwagę.

Który z nich byście polecili i dlaczego?


Do tego co powiedzieli przedmówcy dorzuciłbym:

SRK lepiej rąbie, to znacznie masywniejszy nóż choć tylko 2.5cm różnicy. Ale już krawędź tnaca niemal taka sama w obu (SRK ma większe ricasso) no i S1 lepiej tnie mimo tej samej grubości i wysokości szlifu (dzięki convexowi i przy braku szorstkiego pokrycia)

Poza tym S1 jest nierdzewny.
A! SRK ma w komplecie zytelo-podobną (nie kydeksową!) pochwę, która choć bardzo fajnie zaprojektowana ma jeden istotny feler: tworzywo to zawiera włókno szklane, które skutecznie tępi krawędź tnącą podczas wkładania/wyjmowania noża. A ponieważ bardzo lubię swojego SRK postanowiłem dorobić mu pochwę kydex u PiteraM 8) .

BTW - miałem i używałem swego czasu oba i wg. mnie to nie są porównywalne noże. Fall.S1 to w miarę kompaktowy fixed EDC na dłuższe wyprawy w towarzystwie siekierki - a do tego wystarczająco "taktyczny" aby znaleźć się u pasa żołnierza (taki mocniejszy BM Nimravus czy nieprodukowany już Gerber Yari).
Natomiast SRK to nóż bardziej uniwersalny, choć rdzewność nieco ogranicza jego walory na dłuższych wypadach..Jego funkcjonalnym odpowiednikiem z Fallknivena jest raczej Fall. A1 - mam, używam...taki nierdzewny, nieco masywniejszy SRK, a VG10 niemal w niczym nie ustępuje CarbonV. Niestety jest niemal 2x droższy od SRK.

Pozdrawiam
Heimdall
  • 0

budo_jawor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 946 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza winkla

Napisano Ponad rok temu

Re: Fallkniven S1, a SRK
Mam oba, ale cięzko mi doradzić.
Powiem tak, aby nie powielać przedmówców S1 jest lżejszy, niemniej jednak sam miałbym problem z wyborem. Dlatego mam oba. :)
Jeden drugiemu zdaje mi się nie ustępuje w robocie, ale SRK sprawia wrarzenie( tylko wrarzenie) bardziej przydatnego przy rąbaniu- mocniejszego. Z moich testów wynika, że oba są podobne w uzytkowaniu. No i może to ważne, ale S1 łatwiej robi się lekkie prace, np obieranie ziemniaków nawet przez kobitę. SRK za ciężki ciut do tego. Czy to go jednak dyskryminuje? Nie wiem?
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Fallkniven S1, a SRK
SRK rabać się da ...sprawdzone :wink:
S1 nie rąbałem
  • 0

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Fallkniven S1, a SRK
Jasne że się SRK da rabać - sprawdziłem w plaktyce - w prawdzie nie jest to siekiera ale tylko z pomocą SRK szałas tego lata siostrzenicy postawiłem :)
Co do rdzewności SRK to nieprzesadzajmy w trakcie urlopu byłem na spływie kajakowym gdzie równo przez siedem dni lało jak z cebra do tego należy dodać ciągłą wilgoć na polach namiotowych, i przy przenoskach kajaków ( czasem trzeba było do pasa wejść do wody) nóż nieraz był mokry przez kilka godzin dziennie ale jedyne co zaobserwowałem to pociemnienie ostrza w części pozbawionej powłoki ochronnej żadnej pomarańczowej rdzy czy niedaj boże wżerów. Wieczorkiem przecierałem ostrze do sucha i przesmarowywałem smalczykiem z turystycznej robiac kanapki i nic mu nie jest.

Pozdr. Surval
  • 0

budo_jawor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 946 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza winkla

Napisano Ponad rok temu

Re: Fallkniven S1, a SRK
Tylko tak dodam, co by była jasność. Twierdzę i sprawdziłem, że S1 też da sie skutecznie rąbać.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024