Skocz do zawartości


Zdjęcie

I nadszedl ten dzien...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_yerz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

I nadszedl ten dzien...
Otoz tak, drodzy nozoholicy. Przyszla pora na pierwszy, powazny noz.
Nie wiem, czy cieszyc sie, czy plakac, bo wiem, ze bede chcial nastepne. To tylko kwestia czasu, jak mniemam... :-)

Ale do rzeczy.
Taki calkiem pierwszy noz to nie bedzie, chyba kazdy z nas przerabial Victorinoxa, no nie? Nie mowiac o mniej lub bardziej tajemniczego pochodzenia rambo-nozach, itp.
Koncepcje mojego nozowego wyposazenia mniej wiecej juz mam, ale na duzego fixeda przyjdzie jeszcze czas (i pieniadze), troche to potrwa. Teraz pora zaopatrzyc sie w edc foldera. Moj problem polega na tym, ze fundusz na niego mam dosc jednorazowo, i chce kupic mozliwie uniwersalny noz dobrej jakosci, bo niepredko bede mogl go zmienic. Moge przeznaczyc na ten cel okolo 400zl, ale jesli trzeba bedzie, poswiece jeszcze troche grosza. Chcialbym slusznie wydac te pieniadze i nie zalowac :-) .

A co rozumiem przez wspomniana uniwersalnosc? Ostatnio dojrzalem chyba troszke do Sebenzy, bo dostrzeglem wlasnie jej uniwersalnosc. Noz w teren i do miasta, noz na codzien i do garnituru (bo przeciez Sebenza to bardzo elegancki noz :) ), noz do kuchni, na ognisko, nad jezioro i w gory. Noz do wszystkiego. Niestety cena wyklucza ta zywa legende.
Podsumowujac, cechy, ktore wg mnie powinien miec szukany przeze mnie noz:
-ostrze raczej duze 3.5 - 4'
-prosta budowa i design
-wiadomo, za te pieniadze chcialbym dobre materialy
-niech nie bedzie to zbyt delikatne cudo, musi wytrzymac co nieco.
Wiecej konkretow nie przychodzi mi do glowy, tak to sie mniej wiecej rysuje.

A jak dotad zastanawialem sie nad tymi modelami:
-Benchmade 710
-Benchmade AFCK
-moze Emerson mini commander?
-moze Buck Strider 880? (z ta elegancja moze tu byc problem, za to moc... :wink: )

Macie jeszcze jakis propozycje, rady, pomysly? Bede wdzieczny za wszystko, bo sam sie w tym gubie, za duzo idei i nie wiem, co wybrac. Z gory dzieki!

Pozdrawiam,
Maciek
  • 0

budo_lepermessiah
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
Jesli chodzi o uniwersalnosc Bucka i Emersona to miałbym nieco watpliwosci. Pierwszy z nich nie jest mistrzem swiata w cieciu ze wzgledu na grubosc ostrza. Poza tym nie kazdemu lezy w reku ze wzgledu na ergonomie cegły :wink: Co do Commandera to wystarczy spojrzec na jego linie ostrza zeby zorientowac sie nie jest to noz ktorego domena bedzie kuchnia czy krojenie (nie mylic z cieciem). Ponadto nie wiem czy ten model nie ma czasem szlifu jednostronnego... Trzeba jednak przyznac ze jest to piekny noz.

Jesli chodzi o Benchmade i modele ktore wymieniłes to wg mnie beda rozsadniejszym wyborem. Tak naprawde 710 i AFCK sa do siebie dosyc podobne (klasowo i materiałowo) i wydaje mi sie ze powinny tu zadecydowac kwestie wizualne, czy tez wygoda i ergonomia chwytu. Osobisie brałbym AFCK bo lubie dziury :)

Natomiast jesli chodzi o propozucje to wg mnie bardzo uniwersalne sa noze Spyderco. Faktem jest ze trzeba do nich dorosnac bo wiekszosc poczatkujacych nozoholikow na ich widok reaguje mniej wiecej tak: :blus: . Wg mnie takie konstrukcje jak Manix czy Military to jedna z najlepszych prokektów na rynku. Military to jak na razie jedyny noz ktorego na 100% nie sprzedam (no chyba ze nie bede miał co jesc), a to juz o czyms swiadczy :)
  • 0

budo_lepermessiah
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
Fuck! Teraz dopiero zauwazyłem ze prog to 400zł... No to z wymienionymi nozami bedzie ciezko zmiescic sie w tej kwocie... Chyba ze z drugiej reki.

Poza tym pomyslałem tez ze jesli ma to byc pierwszy powazny noz to moze nie warto inwestowac w cos drogiego tylko zaczac np od takiej Piki? To dobry noz a po kilku miesiacach uzytkowania bedziesz juz wiedział czego tak naprawde oczekujesz od noza i łatwiej bedzie Ci podjac pozniejsze decyzje.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
Kup sobie CRKT M21-04 a dopiero potem zastanawiaj sie co i jak.
  • 0

budo_yerz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
Widzicie, rzecz w tym, ze jesli kupie nawet pike czy m21, to mozliwosc kupna noza docelowego mocno przesunie sie w czasie z powodow finansowych. Dlatego chce jak najpowazniej podejsc do wyboru noza teraz, i moc od razu cieszyc sie tym, czego nie bede mial w planach zmieniac.
Przez te pieniadze nie moge sobie za bardzo pozwolic na takie testowanie..
Cholera, a szkoda :D

W kazdym razie m21 tez bede mial na uwadze.
Chociaz benchmade ma cos w sobie, po prostu piekne sa te noze, a jesli dzialaja tak, jak wygladaja... :-)
I jeszcze pytanie odnosnie axis locka, jak sie spisuje ta blokada, czy to udane rozwiazanie?

Pozdrawiam,
Maciek
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...

Kup sobie CRKT M21-04 a dopiero potem zastanawiaj sie co i jak.

Ja bardzo lubię ten nóż, ale w tym wypadku raczej polecilbym Gripa z kołkiem (jak ma być na każdą okazję, to m 21 odpada, przynajminiej jak dla mnie).
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
albo gripa z dziurą :wink:
do 400 zł to albo nowe CRKT albo coś z Bazaru
tutaj znajdziesz i BM i rózne pająki.
ja jako pierwszy dobry miałem EZ-out a póżniej Endurę
i spokojnie polecałbym albo właśnie endurę albo Nativa jeśli chodzi o nowe :wink:

masz jescze Bucka 889 nowość (ale coś nie bardzo ciekawy)
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
Gerber Freeman Folder - łatwo się ostrzy, śliczny ,poprawny politycznie, tani , solidny i w pełni użytkowy . Gustowne etui mocowane w pionie lub poziomie .
  • 0

budo_qlfi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 560 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
Panowie, panowie, panowie! czego tak szastacie pieniędzmi. Może po prostu odesłać chłopaka do Kupowanie za Granicą a on już tam się dowie jak kupować żeby kupić za tyle samo więcej :wink:

a jak się dowie to może się okazać żę jego lista się znacznie poszerzy
  • 0

budo_yahoo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
Spokojnie mogę ci polecić 710, zresztą ja mam ją niedawno , ale możesz spytac Culkwensa on więcej ci powie na ten temat - "trochę" jej poużywał.... :twisted:
  • 0

budo_yerz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
Po wszystkich radach tutaj i na gg, chyba w koncu zdecyduje sie na m21, zaoszczedze troche grosza, a skoro tyle o nim piesni glosicie, to cos w tym musi byc.. :-)
Chyba, ze ktos jeszcze zechce odwiezc mnie od tego pomyslu?
Jak narazie wygrywa jednak m21 - ot tak, na dobry poczatek.

Dzieki za oddzew i pomoc!

Pozdrawiam,
Maciekk
  • 0

budo_bigbang
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
Bierz Griptiliana - bardzo fajny i wszechstronny nożyk. Koniecznie z dziurką i sheepfoot.

Może być docelowy przez jakieś 2-3 lata. Potem dojrzejesz i wymienisza na coś lepszego.
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
ja już dojrzałem...i nie sprzedam Gripa.....dokupię cos innego na inne okazje..

potwierdzam słowa Bagneta ..bierz Gripa :)
  • 0

budo_yerz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
No to mi znowu namieszaliscie panowie :wink:

Tym garniturerem sie tak nie przejmujcie, bo tak tylko o tym napomknalem, ale to nie priorytet.
Przede wszystkim noz edc i w teren ma byc, a z tego co sie zorientowalem, to m21 wlasnie tam sprawdzi sie dobrze. Tak jest, czy zle to widze?

Poza tym emka jest na wyciagniecie reki, na gripa trzeba by czekac duzo dluzej...

Ech, skomplikowane to wszystko :-)

Pozdrawiam,
Maciekk
  • 0

budo_cougar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TRÓJMIASTO

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
buck strider tez jest na wyciągnięcie reki i to za kwote ok 450 zł bo używany nieco..nóz faktycznie na 20 lat ostrego uzytkowania ;) nie wiem co mogłoby go zniszczyć ;) ...a ja juz mam stridera wiec ten jest mi zbędny...aczkolwiek żal mi go (poczeka jako prezent dla chrzesniaka)..;)..jesli nikt go nie wezmie to specjalnie o to nie zabiegam..
  • 0

budo_bigbang
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
Po pierwsze nie popełniaj błędu.

To będzie Twój pierwszy i jedyny nóż, będziesz go nosił codziennie.

W takiej sytuacji nie musi to być supertacticalcegłówkałomdowyważaniaokienlodołamacz tylko coś o wystarczającym ostrzu (ok 3,5"), wystarczającej mocy (axis), dobrej ergonomii (grip) i w miarę lekki.
M21 i Buck lekkie nie są. Są również dość duże. Będzie Ci to przeszkadzało na codzień.

Ja już od dłuższego czasu na codzień noszę 3" ostrze i choć mam większe, to są niezbyt wygodne. Do jensów mam ostrze 3,6" co uważam jest świat i ludzie na folder.
  • 0

budo_drengir
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
Yerz
Powtórzę tylko co inni napisali wcześniej: jeżeli to ma być EDC który będzie z tobą w zasadzie Zawsze i Wszędzie to BM Griptilian jest świetny. I to koniecznie wersja z dziurką. Ma sensowne wymiary i wagę. O M21 już nie można tego powiedzieć jako o nożu EDC- jest zwyczajnie za duży. Gripi dobrze siedzi w kieszeni, jest lekki, łatwo go wyjąć, otoczenia nie przerazi...Do dłoni się wręcz przykleja, stal ostrza lepsza niż w M21 i dobrze obrobiona termicznie, blokada- moim zdaniem bardzo dobra bo po prostu pewna, całkowicie oburęczny, wykonany precyzyjnie z dobrej jakości materiałów...Czegóż chcieć więcej?
  • 0

budo_noid23
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:starogard gdanski

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
ja rowniez odradzam m21 jako edc, sam na upartego chcialem go tak uzywac
ale niestety nie dalo rady.
jest po prostu za duzy, a na dodatek klips jest na tyle chujowo umiejscowiony
ze za duzo noza wystaje z kieszeni.
moim zdaniem pika bylaby dobrym wyborem, chociaz jak chciales cos do lasu to chyba nie bardzo... kup pike i neckera, w twoch granicach finansowych powinno sie zmiescic. :)
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...

ja rowniez odradzam m21 jako edc, sam na upartego chcialem go tak uzywac
ale niestety nie dalo rady.


Ale jest wersja mniejsza! Oraz M 16. Wersja w zytelu bardzo tania i fajna. Otwiera sie jak automat.
  • 0

budo_yerz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: I nadszedl ten dzien...
Po kilku pierwszych postach i paru zdaniach na priw (dosc mocno przekonywujacych) bylem zdecydowany na emke. Efekt? Jutro, gora pojutrze do mnie wyjedzie.
Czy za bardzo sie pospieszylem? Byc moze, ale jest i druga strona. Noz nie najdrozszy, wiec sporo mi w portfelu zostalo. W dalszym ciagu wiele zrodel podaje, ze na poczatek to trafny wybor. Mysle, ze pomoze okreslic mi dokladnie moje wymagania dot. noza na codzien oraz noza w teren. Okaze sie w ogole, do czego tak naprawde noz bedzie mi potrzebny, i na ile pokryje sie to z zadaniami, ktore w teorii na niego czekaly. Czy bedzie za duzy? Jak wszystko, tak i to wyjdzie po jakims czasie uzywania. Mysle, ze nie, ale to sie okaze.
A i brat tez szykuje sie na jakis nozyk. Jak kupimy jeszcze gripa, to jakos sie nimi podzielimy i bedzie dobrze :-)

W kazdym razie opisze wrazenia po dluzszym uzyciu, moze wlasnie to jest to, czego szukam i okaze sie, ze troche mocy i wielkosc beda jak najbardziej mile widziane..?

Pozdrawiam,
Maciekk
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024