Skocz do zawartości


Zdjęcie

Balistyka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_sammar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Balistyka
Witam serdecznie!
Zwracam sie z prosba o pomoc w poszukiwaniach materialow do pracy doktorskiej. Z tego co zdazylem sie zorientowac to kilku z forumowiczow calkiem dobrze jest osadzonych w temacie. Temat pracy to ogolnie rzecz biorac: "rany postrzalowe glowy i szyi". Bede ogromnie wdzieczny za kazdy material zwiazany z interakcja pocisku z tkankami ludzkimi lub zwierzecymi. Wzamian sluze moimi dotychczas zgromadzonymi materialami (Zaklad Medycyny Sadowej, Chirurgia Szzcekowo-Twarzowa, Pogotowie Ratunkowe, Oddzial Medycyny Ratunkowej) jednak nie wszystkimi, bo o niektorych ciagle jeszcze mowia gazety i mam zabronione ich wykorzystywanie nawet na konferencjach naukowych.

Widze jednak jeden maly brak na forum, a mianowicie pierwsza pomoc przy ranach zadanych przez przedmioty, o ktorych tak wiele wiecie. Moja wiedza jest wiedza klinicysty oraz ratownika z pogotowia ratunkowego, czym z checia sie podziele z Wami. Prosze o pomoc i sluze pomoca. A tak na koniec tych oficjalnych wywodow, to nie jestem taki stary, wiec wole przejsc na luzny jezyk. moze ujawnilbym sie szerszemu gronu, al enie wiem jak zmienic Avatar z tego na inny... pozdrawiam. ufff...
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Balistyka

al enie wiem jak zmienic Avatar z tego na inny... pozdrawiam. ufff...


W profilu (prawy, górny róg) wywalasz stary i... dajesz nowy (oczywiście zachowując podane rozmiary obrazka) :wink:
Raczej skupiamy się tu na walce (i konsekwencjami tego) bronią "nie-palną", ale czasem pojawiają się wątki dotyczące broni palnej. Tak więc twoja wiedza może wielu zainteresować.
Co się zać tyczy pierwszej pomocy po obrażeniach zadanych ostrymi przedmiotami, to rzeczywiście przydałoby się coś takiego... Może jakiś podwieszony temat (no, nie od razu, ale jak się wątek rozwinie...) :-) Pozdro. Lothian.
  • 0

budo_mr_twinkle
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 655 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Balistyka
Poza podręcznikami medycyny sądowej (tych chyba nie muszę Ci polecać :wink: )
i kryminalistytki (choć tu mniej, było co nieco w podręczniku Mariusza Kulickiego - sędziego specjalizującego się w tematyce broni palnej) to trochę - i to zdecydowanie na poziomie pasjonata broni, nie medycyny - jest np. w książce Kochańskiego "Brygady antyterrorystyczne" - m.in. o badaniach dra Facklera i różnych rodzajach pocisków (FMJ, z wgłębieniem wierchołkowym, core-shot etc.). No i stara polska szkoła - Manczarski... Ale to jest ogólnie o ranach postrzałowych, nie dotyczy tylko głowy i szyi. Może coś jednak będzie przydatne...[/i]
  • 0

budo_sammar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Balistyka
Dzieki ogromne! Faktycznie wiekszosc znam. zależy mi na filmach dokumentalnych z postrzalow i/lub z doswiadczalnych strzelan, animacje, ryciny, etc. Bylbym ogromnie wdzieczny za takowe. Sluze wymiana :)

Dołączona grafika

a tak wracajac do nozy, to wyobrazcie sobie, ze ten czlowiek przezyl! Warto wiedziec, co i jak robic, by podniesc szanse na przezycie przed przybyciem pogotowia. Przy uszkodzeniu duzych naczyn tetniczych pogotowie nie zawsze dojezdza na czas, a opatrunek uciskowy (opaska, etc...) nie zawsze daje rade w zatamowaniu krwawienia, szczegolnie w zakresie szyi... jesli bedzie potrzeba to sie rozpisze wiecej... :) pozdrawiam! jeszcze raz prosze ogromnie o w/w materialy jesli to mozliwe. Dzieki!
  • 0

budo_jast
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Balistyka
Medykiem nie jestem, ale mam armijny podrecznik pierwszej pomocy. Jesli moze byc to pisz na priva.
  • 0

budo_jast
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Balistyka
Ok, jest jeszcze ksiazka o ranach postrzalowych i kolejny podrecznik dla sanitariuszy.
  • 0

budo_sammar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Balistyka
Dzieki za odezwe. Juz sie kontaktuje. btw: ten ost jest moj 10, wiec zaczynam miec dopiero dostep do in box'a :) pozdro!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024