Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ukłony


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

budo_y3ti
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków / Wawa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony
To wszystko jak juz mowilem kwestia kultury (nie osobistej, tylko hmm narodu?).
Identycznie moze wygladac sprawa z przywitaniem sie ze starsza kobieta (babcia kolegi np.). Mozemy powiedziec dziendobry, ale mozemy tez pocalowac w reke np.

Szacunek do trenera nie wyraza sie w uklonach i ceremoniach, ale w sposobie podejscia do niego oraz po prostu szanowania go.

Swoja dziewczyne/zone tez mozesz puszczac w drzwiach przodem, podawac plaszcz, podsuwac krzeslo a noca skakac w bok z inna ;)

Pierwsze to dobre wychowanie a drugie to szacunek, wiernosc, a raczej ich brak.
Pierwsze charakteryzuje sie tym ze jest wyuczone, to drugie jest naturalne, odzwierciedlajace nasze mysli i uczucia.
  • 0

budo_nagato
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony

Jak przed walkami (sparingami) uklonilem sie parnerowi to sie ze mnie smieli (dobra, daruj sobie ta japonszczyzne)...


Powinieneś w takim razie w ogóle zejść z maty, bo to całe to BJJ bez owej japońszczyzny by nie istniało. Ukłon nalezy się choćby przez szacunek dla takich ludzi jak twórca BJJ - Maeda, a rzekomo "luzackie" zwyczaje trącą tanią wiochą, bo odwracając pytanie co niby w ocenie tych śmiejących ma oznaczać brak ukłonu?
Fascynacja tzw. luzem treningowym (a konkretnie reżimem, czy raczej jego brakiem) u Renzo jaką umieścił w swojej książce Kid Peligro, to na szczęście coraz cześciej margines. Będąc we Włoszech w kilku sekcjach BJJ zawsze spotykałem się z ukłonami. R. Atalla kłania się aż miło. Braci Linke jak widać z postu powyżej też kłanianie nic nie kosztuje.
Co do porównań z aikido - zgadzam się, że chłopaki mocno przesadzają, ale na początku i na końcu treningu oraz przed i po walce, ukłon nie zajmuje dużo czasu a okazuje szacunek, pozwola na minimum koncentracji i rozgranicza wykonywane działania.

Pozdrawiam
  • 0

budo_shannar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 685 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P.I.Ł.A / Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony

Ukłon nalezy się choćby przez szacunek dla takich ludzi jak twórca BJJ - Maeda

Proponowalbym nie wypowiadac sie na temat rzeczy o ktorych nie masz pojecia :roll:

pozdro 8)
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony

Jak przed walkami (sparingami) uklonilem sie parnerowi to sie ze mnie smieli (dobra, daruj sobie ta japonszczyzne)...


Powinieneś w takim razie w ogóle zejść z maty, bo to całe to BJJ bez owej japońszczyzny by nie istniało. Ukłon nalezy się choćby przez szacunek dla takich ludzi jak twórca BJJ - Maeda, a rzekomo "luzackie" zwyczaje trącą tanią wiochą, bo odwracając pytanie co niby w ocenie tych śmiejących ma oznaczać brak ukłonu?
Fascynacja tzw. luzem treningowym (a konkretnie reżimem, czy raczej jego brakiem) u Renzo jaką umieścił w swojej książce Kid Peligro, to na szczęście coraz cześciej margines. Będąc we Włoszech w kilku sekcjach BJJ zawsze spotykałem się z ukłonami. R. Atalla kłania się aż miło. Braci Linke jak widać z postu powyżej też kłanianie nic nie kosztuje.
Co do porównań z aikido - zgadzam się, że chłopaki mocno przesadzają, ale na początku i na końcu treningu oraz przed i po walce, ukłon nie zajmuje dużo czasu a okazuje szacunek, pozwola na minimum koncentracji i rozgranicza wykonywane działania.

Pozdrawiam


Jestem w stanie okazać szacunek osobom, z którymi ćwiczę na wiele sposobów nie koniecznie kłaniając się. Jeśli jakiś instruktor wymaga kłaniania się na swoich zajęciach Ok mnie to nie przeszkadza, ale naprawdę nie uważam żeby w sekcjach, w których nie jest to wymagane panował brak szacunku do współćwiczących i instruktora.

Pozdrawiam
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony
sam sie kłaniam, ale jak ktoś się nie kłania nie mam nic przeciwko.
Przybijamy tak samo piątke i jest ok.
mnie kłanianie nie przeszkadza bo przychodze na treningi Judo a tam to robia wszycy.
nie dorabiam do tego ideologii. kłaniam sie bo chce, ktos nie chce spoko.
pzdr gnz
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony

Powinieneś w takim razie w ogóle zejść z maty, bo to całe to BJJ bez owej japońszczyzny by nie istniało. Ukłon nalezy się choćby przez szacunek dla takich ludzi jak twórca BJJ - Maeda, a rzekomo "luzackie" zwyczaje trącą tanią wiochą, bo odwracając pytanie co niby w ocenie tych śmiejących ma oznaczać brak ukłonu?


To, ze w naszej kulturze nie zwyklo sie klaniac w ten sposob dla okazania szacunku i jesli juz cos jest smieszne, to nasladowanie zwyczajow japonskich bez podstawowej wiedzy o tej kulturze i mentalnosci.

Na BJJ panuje luzniejsza atmosfera, taka specyfika i nie ma czego tu krytykowac.
  • 0

budo_koshirae
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Centralna Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony
Generalnie sie zgadzam. Tylko ze Wam chyba uklony zle sie kojarza 8O . Nie ma w tym nic zdroznego zadnego sluzalstwa ani zadnej czci jak w innych sztukach walki. Dla mnie najwazniejsze jest, zeby na poczatku i na koncu zajec bylo tak jak pisali u Linkego. Wszyscy zbiorka w szeregu i przywitanie a na koncu pozegnanie.
Uwazam ze poczatkujacym nalezy zawsze wpajac zasady szacunku do trenera i innych cwiczacych i to bez wzgledu na SW jaka sie cwiczy. Jesli nie zrobi sie tego od pierwszego dnia zajecia sie rozluzniaja i wiem co mowie bo cwicze bjj i widze jak to czasem beznadziejnie wyglada.
Nie pisze o poddanstwie i przenoszeniu japonskich zwyczajow na Polskę. W końcu nie starajmy się być bardziej japońscy niz japończycy :) ale naprawde poza skuteczności bjj warto myśleć też o tym jak wychowyać ćwiczących i jak przekazywać im pozytywne wartości.

Howgh
  • 0

budo_nagato
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony

Ukłon nalezy się choćby przez szacunek dla takich ludzi jak twórca BJJ - Maeda

Proponowalbym nie wypowiadac sie na temat rzeczy o ktorych nie masz pojecia :roll:


Proponowałbym pogłębić swoją wiedzę zanim zaczniesz wypisywać bzdury. Dowiedz się czegoś więcej o Maedzie (może przeczytasz jakąś biografię - to nie boli), dowiedz się co Count Koma studiował i czego nauczał, dowiedz się czy Carlos Gracie był jego jedynym uczniem, a jeśli nie to kogo Maeda nauczał w Brazylii oprócz niego, dowiedz się dlaczego GJJ mimo pozorów nie jest tym samym co BJJ i dlaczego napisałem, że Maeda jest twórcą tego ostatniego.
A jak już się dowiesz, wróć to porozmawiamy.
  • 0

budo_popo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1035 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony

Ukłon nalezy się choćby przez szacunek dla takich ludzi jak twórca BJJ - Maeda


dowiedz się dlaczego GJJ mimo pozorów nie jest tym samym co BJJ


Nie kumam twojego toku mysloweg i wytlumacz mi dlaczego Maeda jest tworca BJJ ?


P.S. Fajne palki, pewnie z Japoni.
  • 0

budo_malkavian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Cracoviae

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony
Szczerze mówiąc to nienawidze się kłaniać. Dla mnie wystarcza zwykłe podanie reki bo mam stycznosc ze zwyklymi ludzmi , w zwyklym miejscu o zwyklym czasie i nie obowiązuje mnei zadne lezenie prawie plackiem przed trenerami by zwiekszyc im poczucie wlasnego ego. Trener tez czlowiek i wystarczy "męskie" podanie ręki
  • 0

budo_saku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5219 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony


Klaniac sie lubie, przed walka, przed wejsciem/wyjsciem z maty. Jednak denerwowalo mnie
troche jak kolega z Aikido klanial mi sie za kazdym razem jak robil technike. Swoja droga wiecej czasu na uklony poswiecal niz na cwiczenia :roll: - ale takie maja zwyczaje i trzeba to akceptowac.


He he. W aikido niestety czesto sie zdarza przerost fomry nad trescią...ale to oddzielna historia. Niestety uwazam, ze w bjj brakuje oklonow. I to nie podczas cwiczenia (tu powinna byc piatka i jest okej) ale wlasnie na poczatku i na koncu. Trener to trener i zawsze nalezy mu sie szacunek. Bjj jest i tak luzne pod tym wzgledem wiec uklon i podziekowanie na poczatku i na koncu pozwoliloby ludziom nabrac troche oglady.
Wg mnie brak szacunku do trenera to podstawa do fermentu w sekcji....A ferment jak wiadomo nikomu nie sluzy :twisted:


To że ktoś nie kłania się trenerowi nie oznacza że go nie szanuje.

Wyobraź sobie ze jesteś trenerem, ktoś przychodzi Ci pierwszy raz na trening i zgina się w pół przed Tobą. Myślisz że on Cie szanuje? On Cie nawet nie zna.

Trenera szanuje się za jego podejście do sprawy, za to jakim jest człowiekiem. Co da jakiś pusty ukłon człowiekowi którego nie znamy? Bo fajnie to wygląda? Bo tak trzeba? Wogóle strasznie nie szczere te ukłony(mówie o stylach tradycyjnych). Połowa wykonujących pewnie ma je w nosie. Kiedyś przyszedł do mnie na trening człowiek z tradycyjnego jj. Kłaniał mi sie co 5 min. Powiedziałem mu żeby wyluzował a on dalej swoje ;-)

U nas jest podanie ręki / przybicie piątki
  • 0

budo_thiankian
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony
W Moim klubie BT jest podobnie jak w LGT , dopiero zaczynam więc nie chcę się tu specjalnie wypowiadac , ale jest wiele rzeczy które składają się na to czy ćwiczacy tworzą druzyne czy jest to po prostu ćwiczenie na sali ,a jesli o moje zdanie chodzi to mi sie to podoba
  • 0

budo_olafthenaturat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 346 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony
u nas przed każda walką jak i po niej przybijamy sobie pątke, ukłon jest tylko na koniec, ustawiamy sie przed trenerem, on się kłania, a wtedy my jemu, no a potem brawa i wszyscy kolejna przybijaja piatke.
  • 0

budo_friday
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony

u nas przed każda walką jak i po niej przybijamy sobie pątke, ukłon jest tylko na koniec, ustawiamy sie przed trenerem, on się kłania, a wtedy my jemu, no a potem brawa i wszyscy kolejna przybijaja piatke.


A te brawa to poco tak zapytam dyskretnie??


pzdr
  • 0

budo_y3ti
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków / Wawa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony
W Copacabanie podobnie. Na koniec trenigu robimy uklon, krotkie brawo i robimy takie kolo, ze kazdy kazdemu podaje reke.

Po co brawa? Jak trening dobry to sie bije brawo ;)

Ale wrocmy do uklonow. Jak juz kiedys pisalem zalezy w JAKIEJ kulturze jestesmy. W Japonii uklon wyraza szacunek. U nas w Polsce mozna sie smiac... jak kto woli.

W pewnych krajach po obiedzie jak glosno bekniesz to jest to oznaka, ze Ci smakowalo i sie najadles. Tym samym chwalisz kucharke, ze dobrze gotuje.

Idzcie do swojej dziewczyny na obiad i beknijcie glosno po obiedzie...
  • 0

budo_olafthenaturat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 346 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony
brawa do taki rodzaj podziękowania sobie za dobry trening i dziwię się, że pytasz, bo akurat ten element spotykałem w wielu sekcjach wielu sportów(nie tylko SW)
  • 0

budo_emkade
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony
u mnie w sekcji jest na poczatku i koncu uklon i uscisniecie reki kazdemu

a tak poza tym-witam wszystkich, moj pierwszy post tutaj :)
  • 0

budo_3czwarte
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Ukłony
U nas (Bastion BJJ -- Tychy) się nie kłaniają, tylko jest indywidualne przywitanie ze wszystkimi (czyli luźno przed treningiem), a na zakończenie treningu stajemy w szeregu i podajemy sobie wszyscy ręce. Sparring zaczyna się i kończy "piąteczką".
Wcześniej chodziłem na KF, Judo, Dju-Su i wszędzie było kłanianie. Byłem zaskoczony, że na BJJ tego nie ma... ale nie robi mi to większej różnicy -- ważne jest, żeby mieć szacunek dla trenera i kolegów z klubu.

Pozdrawiam.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024