Skocz do zawartości


Zdjęcie

ACU - nowy mundur USArmy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

ACU - nowy mundur USArmy
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Widzieliście już? Moim zdaniem jest zajebisty, ale trudno powiedziec coś więcej o ergonomii bez macania.
Na pierwszy rzut oka wiele patentów "ściągnięto z munduru ABDU.
Przenieśli dolne kieszenie bluzy na rękawy. Z tego co wiem, wielu żołnierzy robiło tak w "starych" BDU.
Rękawy zapinane na velcro, zamiast na guziki.
Wysoki kołnierz (można go postawić).
Wnęki na łokciach i kolanach dla wkładek amortyzujących - zamykane na velcro.
IR-aktywne identyfikatory na rękawach.
Skośne kieszenie piersiowe.
Zamiast guzików- główny suwak i velcro.
Kieszeń na długopisy na przedramieniu.
Kieszenie udowe (tzw. cargo) umieszczone pod skosem.

I last, but not least- wzór kamuflażu b. podobny do MARPAT, ale znacznie jaśnieszy. IMHO Idealny na tereny miejskie i górskie, może też pustynne.
Dodatkowe kieszenie na piszczelach.
  • 0

budo_zniwiarz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:slupsk AdG

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
zajebiste, szkoda ze w polsce nie zmienia u nas troszke :)
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] są fotki painjtballowców w tych mundurach w terenie typu tundra. IMO świetne camo na taki teren.
  • 0

budo_mateuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Nocnego Patrolu

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
Biorąc pod uwagę dosyć skrajne opinie wyrażane na temat ACU przez jego armijnych użytkowników można powiedzieć że nikt nie wie kto podjął taką decyzję, po co ją podjął i kto za to zapłacił.

Kontrowersje wokół kamuflażu uniwersalnego trwają - ACUpat niezle kamufluje w warunkach takiej bezlistnej krzaczastej tundry, swietnie na betonie i generalnie w "urban environment", średnio na pustyni, fatalnie w lesie (choć zmoczony nieco lepiej). Użytkownicy podkreślali że mundur jest wygodny, że materiał jest cienki i łatwo się drze, że ma idiotyczny kołnierz, że rzepy ich irytują, a 1001 żartów ze stopniami i oznaczeniami na velcro już trwa w najlepsze. Zbyt dużo mało użytecznych gadzetów (kieszonki, rzepy), słaba wytrzymałość - to najczęstsze uwagi krytyczne.

Jako kamuflaż nie ma zgodności co do tego czy ACU jest cokolwiek warte - oddziały specjalne wypowiadają się krytycznie. Wzór o ironio lepiej może służyć identyfikacji "swój-obcy" na polu walki niż właściwemu kamuflażowi.

Armia już wprawiła logistyczną machinę w ruch i ACU pojawia się od pewnego czasu w jednostkach liniowych w Iraku, wraz z nowym oporządzeniem w ten wzór (pokrowce na hełmy, nowe pokrowce na kamizelki IBA>LDV, ładownice, plecaki i cała reszta). Oczywiście prywatni dostawcy nie pozostają w tyle i ich oferta w ACU rośnie - od Camelbaków po wszelkie oporządzenie.

Prywatnie jestem krytycznie nastawiony do ACU - zarówno formy jak i kamuflażu (piszę to jako jakiś tam publicysta w prasie tematycznej) ale cytując Mleczkę: "Z lodowcem nie wygrasz" - US Army prędzej zdechnie niż przyzna się do błędu, teraz kiedy bal się już zaczął. Niestety koncepcja kamuflażu uniwersalnego wydaje mi się z wielu względów chybiona - choć nie można wykluczać iż transformacja pola walki może sprawić że konwencjonalny, wyspecjalizowany, dobrany do terenu operacji kamuflaż będzie istotny wyłącznie dla jednostek specjalnych itp. Spośród użytkowników kamuflaży "cyfrowych" Kanadyjczycy, Finowie czy USMC wybrali rozsądniej, stawiając na "dualizm" pustynno-leśny - Armia też mogła zwłaszcza że miała możliwość (Jungle Stalker).

Parę zdjęć komentarza:

mokry ACU
Dołączona grafika

ACU w Iraku
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Później poszukam bezposrednich zdjęć porównawczych MCCU i ACU.
  • 0

budo_muerte
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubliniec

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
Cześć,
Amerykanie mówią na ten mundur digital camo. Od jakiegoś czasu mają to już w bazach wojskowych w Niemczech (tam je widziałem).
Co do opinii to są mieszane. Mnie osobiście się nie podoba.
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
od 6 czerwca zakontraktowane i wydawane.
cóż, bede miał niedługo to sie wypowiem.
nie chce mi sie już na kolejnym forum pisać elaboratów, ale jak dla mnie są si
  • 0

budo_mateuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Nocnego Patrolu

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
To że amerykanie mówią na nie "digitals" to rzecz znana już od tych paru lat kiedy pierwsze Marpaty pojawiły się w USMC. Co do lokalnych testów tego munduru to widziałem wiosną kolegów w Tru-Specowych kopiach tego kamuflażu (czyli inny krój, ten sam nadruk) i w okolicznych lasach prezentowali się komicznie. :-) Natomiast jak gefrajter pozyska już tę piżamę to i tak zrobi sobie zaraz 2000+ zdjęć którymi nas tu uraczy, więc każdy będzie miał możliwość oceny na miejscu i porównania z Marpatami już przezeń posiadanymi. :wink:
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
Hmm.. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź MateuszK. :-)

Wzór, z tego co czytałem, doczekał się już trzech (sic!) wariacji kolorystycznych - US Army, kombinuje, jak poprawić ten, faktycznie niezbyt udany (opinia, po obejrzeniu zdjęć w necie) kamuflaż.
Interesuje mnie jeszcze jedna rzecz: wspomniałeś, że w fińskim wojsku stosuje się kamuflarze "cyfrowe". Dzisiaj oglądałem zdjęcia mojego kuzyna, który własnie skończył służbe w jednostkach RDF fińskiej armii.. Mieli specyficzne "plamiaki", ale "cyfrowy" kamuflaż, to to nie był... :roll:
Masz może jakieś zdjęcia?
Co do ergonomii kroju munduru, to również ciężko mi się wypowiadać, jako że "na żywo" żadnego nie widziałem, ale zmiany wydają się być logiczne i pochodzą głównie z "raid jacket's", oraz munduru załóg latających - ABDU, którego jestem od kilku miesięcy szczęśliwym (nawet bardzo) posiadaczem. :D
  • 0

budo_mateuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Nocnego Patrolu

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
Myślę że Twój kuzyn jeszcze poczeka zanim dostanie nowy mundur wzoru 05 :wink: on dopiero jest wprowadzany - w linii ma być chyba około 2007 roku wraz z nowym oporządzeniem itp.

Dołączona grafika

Wersja pustynna > finowie biorą czynny udział w operacjach ONZ stąd im potrzebny stosowny mundur (Hellepuku 2004)

Dołączona grafika

No cóż RAID jacket oferowany na rynku "branżowym" jako pewna określona modyfikacja tez ma parę rzeczy które mogłyby być nieco lepiej rozwiązane. Ale kto w tym siedzi i sam dłubie to zdanie własne już pewnie zdążył sobie wyrobić i tak. Zresztą w gruncie rzeczy mundur to tylko jeden z elementów - ostateczny wynik użyteczności na polu walki zależał będzie od dobrego oporządzenia, plecaków, butów etc. Mnie ACU jak pisałem nie przekonuje jako kamuflaż, jako rozwiązanie techniczne ma kilka detali które sam stosowałem we własnych rzeczach i uznałem za zbędne po pewnym czasie.
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
Darkness, ACU nie ma żadnych rodzajów kolorystycznych, to jeden i ten sam mundur.
wiecej se poczytasz o nim na militaryphotos
  • 0

budo_mateuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Nocnego Patrolu

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
Gefrajter prawdę mówi - jest tylko jeden odcień właściwy ACU.
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
Hmm... to własnie na militaryphotos sie o 3 wersjach dowiedziałem... :roll:
Mundurki mieli chyba takie, jak ten zieluny na focie. Napewno kolorki się zgadzają, nie wiem, czy wzór plam, bo ekranik był maluski. :)
Bardzo fajne plamiaki, przez to rude pewnie się fajnie w tajdze komponują.

Pomeczę go o fotki, zanim wyjedzie i wkleję. Strasznie mi się to camo podoba, chyba go omęcze, coby mi taki mundur kupił...
  • 0

budo_zgrywus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:nie dotyczy

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
Rozpinanie Velcro slychac na kilometr... morale im spadnie jak sie nawet odlac nie beda mogli :wink:
  • 0

budo_cahir
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
Jest taka anegdota o powstaniu ACU:
W osrodku badawczym trwaja prace na nowym kamo dla US Army. Testowane sa rozne rozwiazania, glownie rozne odmiany tiger-stripes (moge podrzuci link do sprawozdania z tych badan), pewnego dnia przychodni do tego osrodka jakis general i pyta czy maja jakis wzor pixelowy odparli, ze maja i pokazali mu wlasnie ACU na co on rzekl, ze ladne i zeby to przygotowac do wdrozenia.
Tyle anegdoty ale sa pewne fakty swiadczace o tym, ze ACU (ktory poprawie nazywa sie UCP - Universal Camouflage Pattern) zostal wprowadzony do armi wlasciwie przypadkowo. We wspomnianym wyzej sprawozdaniu z badan prezentowano wiele roznych rozwiazan powstalych na roznych etapach testow i zaden z nich nie przypomina wlasciwie UCP :) . Zobaczymy co z tego wyjdzie, jezeli US Army zamierza teraz walczyc tylko w miastach a miedzy miastami poruszac sie w Strykerach to moze nie bedzie na niego narzekan, ale podejrzewam, ze przy pierwszych wiekszych manewrach lesnych zaczna sie narzekania na brak wlasciwosci "stealth" tego munduru.

Pozdrawiam
  • 0

budo_xiosan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza pleców / Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy

(moge podrzuci link do sprawozdania z tych badan)


Na co czekasz?? Wrzuć, grzecznie prosimy :-)
  • 0

budo_mateuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Nocnego Patrolu

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
Mundur to ACU (Uniform), wzór nadruku to UCP (Pattern) capisci? :-)
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] są fotki painjtballowców w tych mundurach w terenie typu tundra. IMO świetne camo na taki teren.


zajebiste te nakladki na Tippmanna, co go upodabniaja do czegos prawdziwego... sigh...
  • 0

budo_einstain
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pyrlandia

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
z jednej strony ACU wygląda fajnie i mi sie nawet podoba, ale z drugiej strony te skosne kieszenie, i te naszywki na rzepy (zwlaszcza ta ze stopniem na klatce) to klapa :? jak dorwe gdzies takiego w kroju BDU ale w camo ACU to sie nad kupnem zastanowie :twisted:


p.s jak sie nazywa mundur np. w kruju BDU ale kamo MARPAT itd. ???


pozdrawiam
  • 0

budo_mateuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Nocnego Patrolu

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
Mundur w kroju BDU z nadrukiem kamuflażu MARPAT nazywa się podróba. :wink:

Mundury Uncle Sam's Misguided Children mają inny krój od armijnego BDU i nazywają się formalnie MCCU (w odmianach T {Temperate} i D {desert}). Większośc użytkowników mówi o nich zresztą "digitals", od wzoru kamuflażu.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: ACU - nowy mundur USArmy
No dobra, a ma ktoś wiedzę temat LW15.499 "The Mini .50" rifle ?
Niby trochę OT. ale występuje na fotce w drugim linku.
Widzi mi się, że jest to fajna zabawka. Chyba ciekawsza niż sam mundur. :twisted:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024