Skocz do zawartości


Zdjęcie

rzuty a walka real


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

budo_ac19
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

rzuty a walka real
czy rzuty np.przez biodro, bark sa skuteczne na ulicy, czy mozna je zastosować i czy się stosuje.
Oglądałem walki judoków w VT, Pride i tam prawie nikt rzutów nie stosuje(zwarcie i podciecie ewentualnie wejście w nogi i PARTER)
Co otym sądzicie
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real
Hejo!

Ostatnio z kumplem tak sobie sparowaliśmy na trawie. Takie naciąganie - kumpel chciał pokazać co mu pokazywali na kursie samoobrony i takie tam. Zrobiliśmy sobie zapasy - byliśmy w koszulkach - nie było mowy o chwytaniu za ubranie. Złapałem po porstu za rękę w nadgarstku rzuciłem go na O-GOSHI (rzut przez biodro) - zrobił takie hyk! - oczy mu się powiększyły. Nie mógł dalej walczyć przez jakieś 3 minuty. A rzuciłem lekko, powoli, z pełną asekuracją żeby mu nic nie zrobić. Na trawę.
A można było na beton, na łep albo tak jebnąć na plecy że płuca by mu wypadły.

To tylko taki jeden przypadek na razie. i to w przyjacieslkim starciu. Wcale nie potwierdza skuteczności tego na ulicy w realnej walce. Na turniejach w "klatkach" nie rzuca się bo nie ma ca co złapać a przeciwnicy są za dobrzy żeby ich chwycić nieubranych. Ale np w którejś tam walce Jurasa z Chmielem Juras pięknie parę razy poleciał wysoko.

W większości rzutów ich trening sprowadza się do tego aby po nie całkiem udanym rzucie złapać go natychmiast w parterze w jakieś trzymanie, duszenie czy dzwignię albo wypracować natychmiast taką sytuację. Zawsze można spróbować rzutów nie koniecznie przez biodro, np taki O-UCHI-GARI robimy i lecimy klientowi z kolanem w jaja. Nie dość że spadnie na plecy z dodatkowym ciężarem naszego ciała to jeszcze go miło połaskocze w klejnoty (:

Ale to oczywiście gdybania są takie.

Pozdrowionka
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real

podciecie

to też jest rzut

wejście w nogi

to również

w VT walczą jakieś golasy w obcisłych gatkach i nie powiem co o tym sądzę
  • 0

budo_rozco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real
Moim zdaniem na ulicy są bardzo skuteczne. Oczywiście nie w walce z mistrzem MMA, który doskonale wie jak się obronić. Ale na ulicznika czy nawet boksera są świetne. Podstawowa sprawa to fakt że zwykle przeciwnik się tego zupełnie nie spodziewa! Kilkakrotnie skutecznie stosowałem rzuty na ulicy; w parterze zanim klient zorientuje się co jest grane jest sporo czasu na założenie techniki kończącej.
  • 0

budo_tae tad
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real

podciecie

to też jest rzut

wejście w nogi

to również

w VT walczą jakieś golasy w obcisłych gatkach i nie powiem co o tym sądzę


no powiedz
  • 0

budo_morfiusz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real

czy rzuty np.przez biodro, bark sa skuteczne na ulicy, czy mozna je zastosować i czy się stosuje.
Oglądałem walki judoków w VT, Pride i tam prawie nikt rzutów nie stosuje(zwarcie i podciecie ewentualnie wejście w nogi i PARTER)
Co otym sądzicie

Pewnie ze sa skuteczne :) Parter na ulicy to samobójstwo (wiem bo raz to popełniłem :evil: ) Teraz jak juz to własnie jakiś rzut a potem nie czekając na przyjaciół "kolegi" który własnie leży na ziemi stosuję inną technikę zwaną "kędy-wiać" i jak najszybciej oddalam sie z miejsca zdażenia :)
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real

w VT walczą jakieś golasy w obcisłych gatkach i nie powiem co o tym sądzę

no powiedz

nie, nie powiem, że walka bez gi to oszukaństwo :)
albo ktoś jest lepszy i rozgniata cię na kluskę, albo ty rozgniatasz niego, bez bawienia się w "nie pójdę w gi, to nie będzie mnie mógł złapać". potem jest tak, że wygrywają zapasiory (szacun), a judocy dostają baty. bo inaczej być nie może
  • 0

budo_hmjf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real
Mi się przydała koshiguruma kiedyś, ogoshi, i w ogóle uranaga to jest spox też. Poza tym to sumigaeshi, osotogari, i podcięcia są niezłe. Kolesie z ulicy lataja na wszystko jak umiesz to zastosować. Przecie oni nic nie ćwiczą, tylko żerują na słabszych. A że czasem mogą trafić na kogoś z nas... (co nie zmienia faktu, że nie ma co przeciwnika lekceważyć i się można zawsze na lepszego nadziać)
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real
sysyphus - wejście w nogi to rzut? 8O Podcięcie to rzut? 8O

Jak po wejściu w nogi jest wyniesienie - to i owszem może być to rzut. Samo wejście w nogi - rzutem nie jest!

Imho podcięcie służy do np. obalenia lub wytrącenia z równowagi, a rzuty są bardziej złożone (wymagają większego przemieszczenia stóp, skrętu ciała etc.), a przeciwnik ma dłuższy lot i boleśniejsze lądowanie ;-) Trzeba rozróżniać - to w MT obalenia są dozwolone (np. chwyt za nogę, wycinka), rzuty i chwyty z zapasów / judo ZABRONIONE ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] )

Ja tam nie wiem, może ktoś zna inne klasyfikacje rzutów i obaleń.

w VT walczą jakieś golasy w obcisłych gatkach i nie powiem co o tym sądzę




Napisz :twisted:

A co do rzutów, a walka "real" - sporo razy byłem rzucany na treningach- na materace itp. Na ulicy oznaczałoby to dla mnie dłuższą przerwę lub koniec walki (zwłaszcza wysokie rzuty). Impet jest potężny. Nie zdziwiłbym się gdyby pacjent po wysokim rzucie zszedł z tego świata (walnie głową np.) Jak masz leszcza przeciwnika i nie zna on rzutów - to wykonasz je raczej bez trudu.

Kiedyś typa co pyskował wrzuciłem do wody, więcej nie stosowałem.
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real

Kiedyś typa co pyskował wrzuciłem do wody


chyba cytat tygodnia :)
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real

sysyphus - wejście w nogi to rzut? 8O Podcięcie to rzut? 8O

nic innego. facet stoi, facet upada, znaczy się był rzut. sprawa nazewnictwa. rozumiem że w MT jest podział, ale w judo wszystkie podcięcia, zagarnięcia, blokowania, cłapki, wyniesienia, rolowania, to jest ta sama parafia - rzuty (ręczne, biodrowe, nożne i poświęcenia)

o golasach z VT pisałem wcześniej - fight fairly, use gi! ;)

zdrowie!
  • 0

budo_flametong
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real
wejscie w nogi-morotegari poprawnie wykonane konczy walke (w judo) i jest jaknajbardziej rzutem-w judo
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real
Tak, widzę w klasyfikacji technik (judo to znam... ze słyszenia ;-) ) że nie ma rozróżnienia na obalenia i rzuty...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_danbog
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real
Klasyfikacje i rozróżnienia można twożyć w nieskończoność względem różnych kryteriów.
Jeśli chcemy dzielić na rzuty i obalenia to rzut definiuje się jako akcje w któtej przeciwnik przez moment leci nie mając kontaktu z podłożem. Jeśli go ma to jest obalenie ( którego szczególną formą jest podcięcie ).
Judo jest sportem zakładającym obecność mocnej Judogi. Jeśli jej niema to trzeba zmodyfikować technikę tak by była wykonalna bez Gi ( to zaś czyni ją zbliżoną do zapaśniczej ).
Judo jest sportem dbającym o bezpieczeństwo walczących. Jeżeli chce się wykonywać rzuty tak by były bardziej destrukcyjne dla upadającego to trzeba zmodyfikować technikę ich wykonania.
Rzut jest dość trudną techniką. Wymaga doskonałej koordynacji całego ciała i wyczucia przeciwnika. Ludzie walczący w klatkach nie poświęcają rzutom zbyt wiele uwagi , bo są prostrze sposoby sprowadzenia do parteru ( chociaż też się zdażają - rzuty). Generalnie panuje teraz tendęcja ( u walczących w klatkach ) do odchodzenia od praktykowania rzutów. Ale to czyni rzuty skuteczniejszymi.
Tak ze 20 lat temu opracowano zasady jakie powinien spełniać styl walki dla służb specjalnych. Jednym z postulatów była zasada nie schodzenia do parteru. Wszyscy zgodzili się że parter jest beeee i nie warto go ćwiczyć. I co ? Dzisiaj Brazylijczycy reklamują się jako najskuteczniejszy styl walki , bo mało kto potrafi się znaleźć w tyn repertuarze technicznym.
  • 0

budo_czewu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real
Ja poki co nie uzylem rzutow do walki na ulicy, jakos zawsze mi nie byly potzrebne, ale nie twierdze ze sa nieuzyteczne, wrecz przeciwnie :) rzutami mozna ciezko okaleczyc typka jesli nie jest nam przyjazny :D
  • 0

budo_chillboy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real
rzut wykonany na przecietnym kolesiu zulicy ktory naewt nieumie upadac+twarde podloze = ciezkie obrazenia ciała :twisted: :twisted: :twisted:
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real

Tak ze 20 lat temu opracowano zasady jakie powinien spełniać styl walki dla służb specjalnych. Jednym z postulatów była zasada nie schodzenia do parteru


?

Rozwiń temat.

1. Systemów bez liku.
2. Zasad bez liku.
3. "Nie schodzenie do parteru" występuje już w materiałach z 1930-1945 np. u Fairbairn'a w "Get tough"

NO. 24 - THE ART OF GETTING
You will have noted that no holds
locks on the ground are
demonstrated. The reason for this:

(a) THIS IS WAR: your object
to kill or dispose of your
opponent as quickly as possible
and go to the assistance of your
comrades.
(B) Once on the ground, you
more vulnerable to attack. (See
No. 3B, Bronco Kick.)
© It takes months of constant
daily practice to master the an
of falling, and personal
instruction from a qualified
instructor is essential.
(d) There is a vast difference
between falling on mats in a
gymnasium and falling on a
road or rocky ground.


  • 0

budo_flametong
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real
Wiadomo podczas walki na ulicy zejscie do parteru to jak samobojstwo. Jezeli mamy pewnosc ze gosc jest sam i ze jego kolesie po zejsciu do parteru nie zafunduja nam buta w twarz (a takiej pewnosci raczej miec nie mozna) to moze to byc bardziej uzasadnione, bo jezli przecietny czlowiek, ktory nic nie trenuje bedzie chcial walczyc w parterze z kims z judo, bjj itd... no to sorry ale raczej szybko by sie to skonczylo, ale mimo wszystko lepiej zostac na nogach, takie jest mooje zdanie.
  • 0

budo_tengu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 605 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real
Coz, mojego skromnego doswiadczenia wynika, ze jak koles ladnie poleci, to raczej trudno mu wstac. Osobiscie na ulicy nie robilbym wjazdu na nogi, ale to moje skrzywienie. Nie staralalbym sie tez isc za rzutem (ladowac na kolesiu), chociaz dobrze umiejscowiony lokietek+masa ciala (lub kolanko przy ouchi- czy kouchi gari=jajecznica) moga oponentowi zrobic mocne kuku.

W naszym klimacie 8) uzaleznienie sie od szmaty moze byc przydatne, zawsze jest za co chwycic. Judo daje tez sporo mozliwosci obalen w klinczu.

Tam gdzie ja trenowalem rozroznialo sie zawsze rzuty od pociec. Podciecia sa techniki nozne stosowane przy wytraceniu przeciwnika z rownowagi, a przy rzucie "naciagsz" mase ciala przeciwnika na "siebie". MOze te definicje nie sa do konca klarowne ale mam nadzieje ze zrozumiale. Dzisiaj rozroznia sie jeszcze wejscie na nogi i "clapki" (eee,np. clapiesz przeciwnika reka za nogawke spodni :) ).

Milo ze wrociles Combat.

POzdrawiam MH!
  • 0

budo_mystic
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 939 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: rzuty a walka real
Rzuty - tak , ale zejscia do parteru nigdy w zyciu. Po rzucie najskuteczniej jest po prostu zbutowac oponenta i tak zakonczyc jego meczarnie...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024