Skocz do zawartości


Zdjęcie

Timberline Vallotton Liner Lock warto?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_lightrain
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 358 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Timberline Vallotton Liner Lock warto?
Witam,

mam pytanie: szukam noża niedrogiego do 300 PLN, koniecznie foldera do użytku codziennego i czasami do wypadów pod namiot, na ryby (a więc przygotowywanie jedzenia: patroszenie ryb, otwieranie puszek, ciecie drobnych gałęzi - również prace bardziej precyzyjne: rozcięcie węzła z żyłki na haczyku itp. myslalem o Timberline Vallotton Liner Lock. Czy wg Was nadaje się do opisanych przeze mnie zadań?

Pozdrawiam
  • 0

budo_lepermessiah
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
Pewnie sie nadaje... Polecam recenzje tego nozyka

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jesli o mnie chodzi to brałbym Benchmade. Najlepiej Monochrome (na military 240zł ale na bazarze BUDO dostaniesz nowke za 200 http://www.fabrykasi...c.php?t=38023). To na prawde swietny noz za niewielkie pieniadze.
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
za 300 PLN mozna kupic o wiele ciekawsze koziki
  • 0

budo_peterskin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 820 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z pier......j

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
Święta prawda Kamil :)

Cokolwiek byś nie kupił nie otwieraj tym "Konserwy turystycznej" a jak już to potrzebujesz solidnie grubego ostrza - wielu ci to powie M21
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
Mam ten nożyk i uważam, że do wymienionych przez ciebie zadań nadaje się raczej średnio. Jest to doskonały nóż EDC do lekkich "miejskich" zadań. Poczytaj tutaj: http://budo.net.pl/v...ghlight=#495922
  • 0

budo_lightrain
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 358 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
no ok,,, noz mi sie podoba, ale na samym poczatku sprawił na mnie wrazenie delikatnego - stąd moje pytanie. Zależy mi żeby miał w miarę mocne ostrze - jednak chciałbym czasem otworzyć konserwę, coś podważyć, obciąć kilka gałęzi na ognisko, wypatroszyć większą rybę (czyt. uciąć jej szybko głowę, aby się nie męczyła - ostatnio patroszyłem tępym kuchenniakiem sporego węgorza - myślałem, że zawału dostanę ;) ) bez obawy, że ostrze się wyszczerbi ale chciałbym jednoczesnie, aby to był folder - no chyba, że do lekkiego cięcia kupię mini pikę, a na wypady jakiegoś fixeda... co polecicie? Pytam zarówno o mocne foldery, jak i fixedy...

No i cenę, którą jestem gotowy wyłożyć (po obliczeniach ;) można trochę podnieść. Powiedzmy do 400 PLN albo naprawdę niewiele więcej.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
  • 0

budo_lightrain
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 358 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
dodam jeszcze, że CRKT średnio mi się podobają, ale jeżeli nie będzie innego wyjścia... na pierwszym miejscu jest u mnie funkcjonalność
  • 0

budo_werdandi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?

otwieranie puszek


Do otwierania puszek nie polecam zadnego foldera, noza w ogole, no chyba ze cos hiper-taktikal-kosmos jak Busse itp :wink: , ale i tak lepiej to zrobi otwieracz do puszek dołączony w zestawie narzedzi kazdego scyzoryka np. Victorinox.
Po prostu po takim jednym otwarciu puszki,które ci zajmie 5 sekund bedziesz potem przez 15 minut doprowadzal noz na oselce do ostrosci wyjsciowej. Rzecz w tym, ze tniesz po okregu i obciazasz bocznie sama krawedz tnaca, ktora sie w ten sposob zagnie lub wykruszy...oczywiscie im lepsza stal tym w mniejszym stopniu, ale i s30V nie trudno w ten sposob stepic. Tylko po co jak wymyslono cos tak genialnego jak otwieracz w scyzoryku?:wink:

A co do wyboru foldera do 300 stow, to tak jak radzili BM Monochrome lub nawet cos lepszego tyle ze uzywane, chocby z budo-bazaru.
  • 0

budo_lightrain
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 358 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
ok ok - te puszki to raczej przenosnia tak, aby uzmysłowić Wam, że nie szukam noża, którego ostrze wbite w gruby karton po obciążeniu na bok zegnie się, złamie albo złapie luzy. Rozumiem, że do 400 (+/- 50) PLN nie ma żadnych konkretnych modeli wyróżniających się jakością i mam brać coś kierując się tylko własnym widzimisię?

Do tej pory używałem finek i innych wynalazków, ale w końcu poczułem potrzebę posiadania czegoś lepszego. Poszperam, poczytam, coś znajdę a Wy pomożecie mi wybrać - mam nadzieję ;) .

Pozdrawiam
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
Becker Necker!! i BM monochrome. dwa za 300 zeta powinno dać radę.
Monochromik nie jest nożem do ciężkiej roboty, natomiast Necker może nie jest arcydziełem kosmicznej technologii, ale za to jest pancer niezły.
Dobrze się uzupełniają.
  • 0

budo_tow.molibden
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:PRL

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
bm ambush no i niesmiertelny m21
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
bierz M21, chyba że będzie za duży do noszenia na co dzień. myślę że otworzysz nim niejedną puszkę bez problemu. Za te pieniądze trudno o mocniejszy nóż. A jeśli budżet się ciutkę powiększył, to, powtórzę to po raz tysięczny :) BIERZ GRIPA - Griptilian nie jest pancerny ale wygodniejszy do noszenia i używania.

Rozumiem, że do 400 (+/- 50) PLN nie ma żadnych konkretnych modeli wyróżniających się jakością i mam brać coś kierując się tylko własnym widzimisię?


te dwa noże się właśnietym wyróżniają, szczególnie Grip
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
nie tak dawno(bo jakies pol roku temu)stalem przed podobnym problemem.Teraz operuje w nieco wyzszym przedziale cenowym,ale jakby nie mozliwosci finansowe kupilbym cos z tego zestawu:
fixed:
-BM gamer(plaski i wygodny w codziennym noszeniu choc taka plaska rekojesc nie kazdemu pasuje)
-becker necker(rekojesc moze wymagac oplotu-zalezy od reki,ale to pancerne bydle i ma dobra pochwe-niedawno na bazarze byl do kupienia customizowany z rekojescia z kydexu-robota PiteraM-napisz do niego moze zrobi taki tez dla ciebie :) )
-BM Rant DP-tu juz masz pelna rekojesc i mocne ostrze moze nawet wiecej wytrzyma niz necker-mniej krucha stal no i jest nierdzewny-tyle ze czesciej ostrzyc trzeba niz weglowke z neckera
-spyderco bill moran DP tutaj juz nieco slabsze ostrze,ale za to tnie rewelacyjnie i do tego ma swietna rekojesc,porzadny kydex i teklok
-spyderco temperance-uroda to rzecz gustu - mi sie podoba :wink: mocniejsze ostrze ale wciaz nie jest to to co w neckerze,ale nadal tnie rewelacyjnie i rekojesc nie do pobicia,teklok i kydex
-BM nimravus-swietny i mocny noz,za 400 kupisz juz w dobrym stanie z drugiej reki,kydex,rekojesc z G10,wkurzac moze latwo schodzaca powloka.
i wiele innych marek ktorych ja nie znam blizej z uzytkowania ale ktore pewnie przytocza inni(Martini,Buck,Helle,Eka...)
foldery:
-BM Pika-mialem i polecam goraco-nozyk 100% obureczny
-mini pika
-spyderco dragonfly-rewelacja-malenstwo8cm z ostrzem 5cm ktore swietnie sie trzyma cala dlonia i ktorym mozna naprawde duzo zdzialac-oczywiscie nie mam na mysli krojenia bulek czy chleba :wink:
-victorinox-moze to jest wyjscie jako dodatek do fixed-a
-wenger-jak wyzej-tylko spiesz sie bo nie wiadomo jak dlugo jeszcze beda te scyzoryki robione w obecnej formie-bo firme przejal vicek :wink:
-BM monochrome-ale jak jestes mankutem(jak ja)to sobie odpusc ten noz
-bm griptilian -pelna oburecznosc,super wygodna rekojesc,mocne ostrze jak na 3mm grubosci - do lekkiej roboty rewelacja-z drugiej reki kupisz za okolo 250PLN
-duzy wybor buck-np sirus-koszt okolo300PLN-stal ATS 34 hartowana przez Boss-a-otwieranie ze wspomaganiem
-spyderco delica-pierwsze wrazenie-tandeta-ale jak nim porobisz przekonasz sie iole jest warta,dobra stal i wygodna rekojesc,choc ustepuje IMHO griptilianowi
-spyderco endura-jak wyzej
To sa moje typy,dlonie mam raczej srednie i powiem ze mimo iz nosze ze soba salisha i amphibiana,a to juz zupelnie inna polka to kilka nozy z tej listy powyzej predzej czy pozniej sobie zapodam,bo sa swietne :)
  • 0

budo_lightrain
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 358 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
a więc tak:

decyduję się na kupno dwóch noży - fixed i folder. Noże z drugiej ręki odpadają - z zasady nie kupuję rzeczy używanych.

fixedy, które wpadły mi w oko:
Cold Steel SRK
Ontario Randall RAT-TAK
Fallkniven F1
Fallkniven S1
Benchmade RANT DPT

foldery:
BM pika lub mini
BM Monochrome
Camillus CUDA E.D.C.

Co Wy na to? Które z tych noży możecie polecić? Pamiętając o przeznaczeniu:
fixed - cięcię gałęzi na ogniska, krojenie mięsa na grilla, patroszenie dużych ryb - generalnie na wypady do lasu, nad jezioro itp.
folder - precyzyjne prace - wydaje mi się, że pomiędzy wybranymi przeze mnie modelami nie ma dużej różnicy - mylę się?

a tak nawiasem spodobało mi się coś takiego (tylko na zasadzie ciekawostki), ale wydaje mi się, że byłby to przydatny "drobiazg":
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?

Noże z drugiej ręki odpadają - z zasady nie kupuję rzeczy używanych.


Może warto byłoby przemyśleć sprawę :-) Spora część noży "z drugiej ręki" idących na BudoBazarze będzie w kondycji LEPSZEJ niż po wyjęciu z pudełka.

BM pika
[...]
Camillus CUDA E.D.C.
[...]
folder - precyzyjne prace - wydaje mi się, że pomiędzy wybranymi przeze mnie modelami nie ma dużej różnicy - mylę się?


Masz absolutną rację. Mylisz się :)

Porównywanie dużej Piki i Cudy EDC to pomyłka - całkowicie różne noże, które łączy tylko to że się składają :wink:

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
tylko,ze te noze sa bardzo zroznicowane-szlif plaski taka bedzie sie inaczej zachowywal przy pracy niz wklesly Ranta i jeszcze inaczej niz convex z F1.Generalnie jak chcesz noz jak najbardziej uniwersalny to IMHO wez taka.Bedzie mialo najlepszy kompromis parametrow takich jak latwosc ciecia /krojenia,wydajnosc rabania i wytrzymalosc klingi z nich wszystkich w relacji do ceny.No chyba,ze stac cie na S1...Ale za cene Taka nie znajdziesz chyba nic bardziej pancernego co jednoczesnie z powodzeniem nada sie w kuchni polowej.Jedynie wada moze byc jego duza waga.Ale przy rabaniu ta wada to zaleta :wink: ale na miasto jako edc bym go nie polecal
Tylko koniecznie kup model z nowa pochwa-od Spec Ops-bo stara jest do d...zła jest poprostu

tu mozesz sobie o nim poczytac

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

pozdrawiam

adiblue
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
Tak jak adiblue jestem leworęczny, ale nie sprawia mi żadnego problemu zamykanie Monochrome'a lewą ręką. Ja w ogóle jestem mało "mańkutowaty" jak na mańkuta.
Tylko pisać prawą nie potrafię.

Co do wybranych przez noży:
SRK- jest ok, ale ja bym go nie kupił. nie podoba mi się.
RAT-TAK- Jak dla mnie za ciężki jak na nóż tej wielkości. kiepsko (jak wszystkie rat'y) leży mi w łapie.
Fallkiven'y F1 i S1 super noże, ale tylko, jak bardzo dobrze ostrzysz z ręki. Jak dla mnie convex jest nie do przejścia. A szkoda.
Benchmade RANT DPT- podoba mi się, fajnie leży w łapie. Zdecydowanie nasłabsza stal ze wszsytkich wymienionych.

Ze swojego punktu siedzenia, znalazł bym kogoś w pobliżu, kto by mnie dobrze nauczył convex ostrzyć i zainwestował w F1.
Jeśli chodzi o wiekszy i nie za drogi nóż, to Choruję na BK7 od dłuższego czasu, ostatnio miałem go w łapie i to jest to!!

Foldery:
Z tych trzech- monochrome. Pancerniejszy niż pika, łatwiej się ostrzy niz CUDA EDC.
Jeden ma minus- jest to nóż zdecydowanie do cięcia, w ostatecznosci lekkiego podważania.
Jest wysoko hartowany. w ogóle to bardzo przyjemny nożyk, świetnie w łapie leży, otwiera się jak automat. Polecam!
  • 0

budo_lightrain
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 358 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
na początku mała uwaga: jestem laikiem w sprawie porządnych noży - zacząłem czytać coś wczoraj i to cała moja wiedza - jak napisałem, noży używam bardzo często, ale dotychczas były to wynalazki za kilkadziesiąt złotych głównie finki. Doszedłem do wniosku, że warto wyposażyć się w coś lepszego - po co utrudniać sobie życie? Nie kupię noża za 1000 PLN, bo nie jestem maniakiem (z całym szacunkiem do maniaków - też mam pozytywne odchyły np. MTB czy wędkarstwo), a noże potrzebuję do "pracy" - nie wyobrażam sobie bez nich jakiegokolwiek wyjazdu - chcę kupić porządne ostrze, które starczy mi na kilka lat.

no ok,,, monochrome zbiera pozytywne recenzje więc folder już wybrany - zaraz zamówię, co do fixeda to... nie wiem:
TAK kusi mnie możliwościami, ale jego waga odstrasza
podobają mi się Fallkniveny, ale... o co chodzi z tym ostrzeniem? jest aż tak źle? Wydaje mi się, że jeżeli ktoś potrafi to ja też mogę się tego nauczyć - a może znowu się mylę?
SRK - przeczytałem masę recenzji i wszystkie były pozytywne - dziwię się, że nikt mi go nie poleca

Hmm no i mam dylemat.
  • 0

budo_lightrain
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 358 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?
koniec zabawy,,, bezapelacyjnie biorę F1 - raz, że to dobry nóz - tak wynika z recenzji, dwa - nie jest duży (dla mnie to zaleta), trzy - po prostu mi się podoba, cztery - cena: biorę wersję z ostrzem niczym nie pokrytym ze skórzaną pochwą: 334 zł.

a folder już zamówiony BM Monochrome.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Teraz inna prośba: czym i jak ostrzyć F1? Gdzie znajdę info na ten temat?
  • 0

budo_lepermessiah
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Timberline Vallotton Liner Lock warto?

no ok,,, monochrome zbiera pozytywne recenzje więc folder już wybrany - zaraz zamówię


IMHO dobry wybor 8)

podobają mi się Fallkniveny, ale... o co chodzi z tym ostrzeniem? jest aż tak źle?


Co prawda nie mam Fallknivena ale mysle ze to tylko kwestia wprawy (no i dobrego kamienia)

Tutaj o F1 wypowiedział nasz forumowy kolega Wojtas

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


PS. Dzieki za przypomnienie mi o Scalpelu TOPS-a. Jezu jaki on zajebisty :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024