Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_domr
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)
Witam,

Całkiem niedawno nabyłem drogą kupna ten mały nożyk. Podobał mi się od początku, kiedy przeglądałem katalog Spyderco - dotychczas mogłem przemóc uczucia fascynacji zmieszanej z obrzydzeniem, żeby kupić któregoś dziurkacza :) , za to ten model spodobał mi się od pierwszego wejrzenia. Co prawda miał być bowie, ale co tam - okazja czyni kupca, czy jakoś tak :wink:

Mały fixed przyjechał w zwykłym, tekturowym pudełku z "puszysytym" pajączkiem na froncie i takąże piankową wkładką wewnątrz - standard. I tu pierwsza niespodzianka. Niby ostrze 3 7/8 cala, czyli nic wielkiego, ale po wzięciu do ręki nóż sprawia całkiem solidne wrażenie, pewnie dzięki szerokiej acz krótkiej głowni. Gładkie wykończenie (czyszczenie nie będzie problemem, rysy, cóż....) i na szczęście gustowny "autograf" Billa sprawiają korzystne wrażenie. Rękojeść taka, jak się spodziewałem - dobrze wypełnia dłoń, a wkładki z kratonu skutecznie zapobiegają obracaniu się noża w dłoni czy wysuwaniu z ręki. Nie ma mowy o jakichś nieprzewidzianych zdarzeniach, nawet w mokrych warunkach (test wodno-ludwikowy zdany na 5 :) ) Co prawda rękojeść mogłaby być o cm czy półtora dłuższa, ale nie upieram się. W końcu nie mam łap jak bochny :)

Wcięcie pomiędzy rękojeścią a krawędzią tnącą pozwala też dobrze oprzeć palec wskazujący przy bardziej precyzyjnych pracach - jak np. rzeźbienie w klocku drewnianym :D Do pełni szczęścia przydałby się thumb ridge, jak np w TUKu. Właściwości tnące bardzo dobre, raz ze względu na wydatny "brzuszek", a dwa - 3 mm grubości, która wyklucza blokowanie się w materiale. Czubek zaskakująco mocny, zapewnia niezłą penetrację. Ogólnie biorąc - funkcjonalność i ergonomia na 5. Jeden minus, chociaż w przypadku małego utility/EDC raczej nieistotny - przy chwycie reversed spiczasta "dupka" noża wpija się w dłoń.... :) Tę niedogodność wynagradza z pewnością doskonałe wyważenie noża, tzw. sweet spot (waga rękojeści zbliżona do wagi głowni).

Moim zdaniem Spyderco BM (sic!) to naprawdę solidny, dobrze wykonany i wygodny w noszeniu mały przyjaciel. Kawałek przyzwoitej stali (japońska VG-10) wyposażony w pochwę multi-position carry, spasowaną prawie tak dobrze jak w sławnej Cudzie CQB1 - zero klekotania na wypadek, gdybyście chcieli niepostrzeżenie podkraść się do... ryby wyciągniętej na brzeg albo do groźnie wyglądającego patyka kiełbasianego. Nóż blokuje się pewnie, z przyjemnym, stłumionym kliknięciem. :D Do kompletu oczywiście (i tu kolejna niespodzianka) DUŻY teklok. Może czegoś nie doczytałem, a może zwiedziony rozmiarem noża, spodziewałem się małego.

Polecam Spyderco Moran wszystkim, którzy tęsknią za nowym, niewielkim nabytkiem do kolekcji. Ten nóż nie obciąży zanadto ani Waszej kieszeni ani pasa, a potrafi zaoferować naprawdę wiele.

pozdrawiam,
DomR
  • 0

budo_krętacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Myślenice

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)

Nóż blokuje się pewnie, z przyjemnym, stłumionym kliknięciem.


He he, w pierwszej chwili mnie trochę zatkało, zaraz ...o jakim to nożu mowa 8O ??
Po sekundzie zaskoczyłem o co chodzi :-) .
Pozdrawiam.
  • 0

budo_akme
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1650 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)
Swietna recka DomR... mozy by tak pare fotek i na magiastali.pl ? :)
  • 0

budo_domr
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)
Nie ma sprawy zmajstruję coś w weekend :D

pozdrawiam,
DomR
  • 0

budo_domr
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)
As promised:

http://www.forum-kul...ndpost&p=944567

Zapraszam do galerii :D


pzdr
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)
wygląda na fajny nożyk - ale chyba jeszcze fajniejsza była pierwsza wersja ze skórzaną pochwą, convexem (moran grind) i mirror finish...
  • 0

budo_martinator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)
A czy on sie nadaje do skorowania, patroszenia duzego zwierza (sarna, dzik)...szwagrowi -mysliwemu sie podubuje ten noz.. czy moze lepiej jakis inny? Jaki?
  • 0

budo_domr
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)
Wiesz, nie zajmuję się patroszeniem zwierzątek na codzień, ale z czysto teoretycznego punktu widzenia wersja bowie wydaje się lepiej spełniać to zadanie. Z reguły skinnery mają właśnie taki kształt ostrza.

Chociaż DP też pewnie byłby skuteczny...

pzdr
  • 0

budo_red dragon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)
Pochwa do tego noża mogłaby być skórzana taka jak w puukko, poza tym szkoda, że nie ma żadnego otworu w rękojeści przez ktory mozna przeciągnąc rzemień/ linkę. Zabawa z wierceniem dziurki w rekojesci na wlasna reke wydaje mi sie zbyt ryzykowna.....
  • 0

budo_domr
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)
Eee, Red Dragon, zerknij na datę pierwszego posta z tego wątku....
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)
wrrrrr.... :evil:

Ale nożyk zajebisty! :) Bardzo fajne niewielkie fixed EDC. Dla mnie ma jedną wadę: ze 2-3x zbyt cienką klingę ;)
  • 0

budo_red dragon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)
DomR: Nie bede zakładał osobnego nowego tematu o tym nozu zeby wyrazic swa opinie, ktorej nie moglem wyrazic wtedy kiedy ten temat powstal bo jeszcze mnie nie bylo na forum. Dziwna uwaga.
  • 0

budo_domr
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)
E tam, dziwna. Dziwna to jest czasem forumowa archeologia ;) EOT
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco Bill Moran DP (fotki w stadium planowania)
Red Dragon: to bardzo fajnie, że zadałeś sobie trud, żeby odkopać ten temat, zamiast zakładać nowy.
Natomiast zastanów się, czy to co napisałeś wnosi coś na tyle istotnego do dyskusji, że usprawiedliwia archeologię.
EOT
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024