Skocz do zawartości


Zdjęcie

Oprawa do wakizashi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Oprawa do wakizashi
Właściwie nie wiedziałem gdzie umieścić ten post, mam na myśli czy w galerii broni czy tu. I wybrałem "tu" ponieważ de facto nie jest to broń 8)
Stałem się bardzo szczęśliwym posiadaczem tej oprawy do wakizashi. Jest piękna, a zrobione zdjęcia wogóle nie oddają jej urody. Nie mniej chciałbym Wam ją pokazać, tak byście mogli zobaczyć jak jest śliczna.

Tsuba, fuchi są wykonane z żelaza ze złoceniami ze złota, seppa są z mosiądzu, menuki są wykonane prawdopodobnie z brązu złoconego złotem. Kashira i kojiri oraz oczko na saego są wykonane z rogu. Tsuka, saya oraz mekugi są z drewna (wygląda na bardzo twarde).
Oto zdjęcia...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

I za chwilkę jeszcze kilka ujęć :oops:
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Oto one...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

I co? Podoba Wam się? :roll: 8) :)
Jeśli mode uzna, że ten post jednak nie na tym forum powinien się znaleźć to proszę o przerzucenie go do forum właściwego.
PZDR Jacek
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Wygląda na stare i zaniedbane troszku :) Bardoz ładne. Ile taka przyjemnosc ?
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Według wszelkich znaków na niebie i ziemi oprawa pochodzi z połowy XIX wieku. A ile? Za dużo, stanowczo za dużo...choć nie żałuję ani złotówki. Dałem tyle ile za nowego shrapnela, z ogonkiem 8)
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Ty ostatnio kupiłes tego duzo...chandlujesz cyz na sciane ..a moze do treningu :) :D
Chcialme keidys isc na Katori :)
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Nie handluję, czasami coś sprzedam by kupić coś nowego. W nożach jestem zakochany od dawna, a w militariach japońskich od jeszcze dawniej. Większość tego co mam jest "na ścianie". Ostatnio mi odwaliło i zrobiłem u ramiarza ramy wyłożone pluszem w kolorze intensywnej zieleni butelkowej, a wśrodku są moje noże...każdy w osobnej ramce. Wygląda to jak obraz, który ma głębokość. Efekt zajebisty. A co do Katori...ech, polecam zdecydowanie. Choć muszę przyznać, że ostatnio oczarowało mnie Ju Jiutsu Hakoryu (kosztem mojego modern).
PZDR Jacek
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Co to za wakizashi co wisi na scianie... e :) podrabiany z ciebie fajter :P

Super Mieczyki :) Pozdrawiam.
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Fiuu Fiuu, naprawd ładna oprawa. Oczywiście nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że jest oryginalna. Szkoda, że brakuje do kompletu z fuchi - kashiry. Gdybyś zrobił troszkę bardziej ostre zdjęcia to by było super. No tak, można Ci pozazdrościć, w tym przypadku to nie ma znaczenia czy XIX wieczne czy XVI wieczne - ważne że prawdziwe japońskie i naprawdę ładne.

Ale oczywiście bez uwag się nie obejdzie :) jeśli coś jest złocone to zawsze prawdziwym złotem inaczej by się nie nazywało - złocone :lol:
to tyle jeśli chodzi o uwagi.

Mam nadzieję, że Graf się wypowie na ten temat - zna się na oprawach moze nam coś jeszcze przybliży - jaka szkoła itp.

Pozdrawiam

ps jeśli mod miałby to gdzieś przeniesć to chyba do działu "Miecz i ..."
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Pisząc, że złocenia wykonane są ze złota miałem na myśli, że nie są wykonane techniką np. przecierania mosiądzu. Oczywiście wyszło z tego to co wyszło :oops:
Shirotatsu, dzięki za opinię. Przyznam, że też czekam co Graf na to 8)
PZDR Jacek
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Troche glupia sytuacja bo nie za wiele moge powiedziec, net mi sie zepsul i widze tylko framety zdjec. Pod koniec tygodnia maja mi naprawic.

O a jednak sie otworzyly.

Jedyne co widze to tsube w stylu Namban, napewno 19w gdyz ta szkola byla inspirowana europejska stylistyka na broni bialej a jak wiadomo stycznosc japoni z europa byla na wieksza skale w 19w. Ladny Naban, ja nie lubie tej szkoly ale ta tsubka jest ladna na prawde, nie jakas spektakularna ale bardzo dobrze zakomponowana.

Menuki bardzo dobre, naprawde wysoka klasa.
Fuchi, rewelacja, szkola Goto 19w.

Saya troche zaniedbana, mozna bylo by dodac to kurikaty aldne shitodome ale bron boze nie odlewy.

Tsuka dziwna nie spodkalem sie nigdy z taka choc widzialem podobne. Ale przy tekiej konwencji oprawy bez oplotu i same kashira nie jest wymagana.

Jest to skladak bo kazdy element jest z innego kapletu ale dosc ladny.
Zeby nadac pelna wartosc polecal bym dokupic jakas kozuke i naprawic elementy typu kurikata, wtedy nawet nie potrzeba ostrza, i prezentowac jako ladna oprawe.
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Dziekuję Grafie za dobre słowo :D Na razie jestem wydojony z kasy więc oprawa zostanie w stanie jak na zdjęciach. Ile razy ją biorę do łap (a robię to często) nie mogę wyjść z podziwu nad kunsztem wykonania jej poszczególnych elementów. Największe wrażenie robi na mnie fuchi, jest po prostu cudny.
I powiem Wam, że to dziwne uczucie trzymać coś, co kiedyś było noszone w celu ewentualnego używania w celach wiadomych.
To bardzo niezwykłe, że samurajowie tak pięknie kazali ozdabiać przedmioty służące im do zabijania. To jest totalnie przeciwstawne sobie...
PZDR Jacek
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Fuchi jest rzeczywiscie najleprze, Gdyby bylo leprze zdjecie mozna by sie pokusic o rozszyfrowanie histroyjki na nim ukazanej.

Zagajnik powiedz bo mam taka prywatna teorie, ktora mowi ze jesli ktos choc raz bedzie mial stycznosc z dobrym japonskim oryginalem potem odrazu bedzie umial rozpoznac podrubki, sprawdza sie ona w twoim przypadku?
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
zagajnik ja gdybym coś takiego miał to nie tylko często bym brał ale też bym z tym spał :wink:

Wydaje mi sie że to jakaś scenka z teatru, bo postaci maja jakby maski sznurkami przewiązane do głowy. Co ty na to Graf?

Tak, z tego kompletu to fuchi jest najpiekniejsze, no i szkoła Goto!

Dla porównania inne fuchi
Dołączona grafika

ale to w ogóle nie ma sensu porównania :oops:
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Grafie...muszę przyznać obiektywnie, że w największej mierze dzięki Tobie zaczynam się trochę orientować co oryginał, a co nie. I co najważniejsze mam wielką ochotę zgłębić dalej temat. Może masz trochę racji z twoją teorią, choć sama zależność nie jest aż tak prosta. Do posiadania oryginału trzeba dorosnąć i na pewno trzeba zapłacić "frycowe" kupując jakąś podróbkę (pamiętasz Grafie?:))
Postaram się dać niedługo zdjęcia nowej oprawy do głowni wakizashi, którą Wam niedawno prezentowałem. Tsubę, kashirę, fuchi, menuki (wszystkie tematycznie ze sobą powiązane i w stylu jednej szkoły), seppy zamówiłem u Pana M.P. z Poznania. Tsuka będzie drewniana, bez oplotu i ją wykonam sam z drewna bukowego (nie wiem tylko jak ją zabarwić). Jak to wszystko złożę to oczywiście zaprezentuję.
Shirotatsu, na mojej poduszce już nie ma miejsca, tam już śpią moje noże :wink:
PZDR Jacek
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Bardziej mi to wyglada na jakies swieto badz dworska ceremonie, to nie sa maski a takie smiesznie przywiazane czapeczki, mam zdjecie fuchi z identycznym czlowieczkiem, tamten z koleji sypie prazonym grochem i jest na kashira a na fuchi pokazany jest maly oni (demonek), ktory poniewaz nie lubi prazonego grochu ucieka. Jest to japonski zwyczaj majacy na celu wypedzanie zlych duchow. Dlatego wnosze ze i na tym fuchi jest ukazana raczej jakac ceremonia.

Nie rob tsuki z buku, nie ma to sensu twarde drewno szczypie sie, nie ma potrzeby lepiej zrobic to z czegos miekkiego, lipa, badz magnolia po prostu japonska, nie jest to jakis straszny koszt, widzialem jeszcze kiedys machoniowa tsuke ale byla dosc bogato rzezbiona.
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Spróbuje dzisiaj jeszcze dać lepsze zdjęcia fuchi oraz zdjęcie drugiej strony tsuby.
Co do tsuki z buku...ja lubię "bawić się" w drewnie i nie wytrzymam by wiadomych elementów, które mam dzisiaj dostać, nie osadzić.
Spróbuję dostać gdzieś gatunki drewna jakie zasugerowałeś i wtedy zrobię tsukę jeszcze raz :)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Niewiem jakie masz podejscie, ja po prostu uwazam ze skoro kiedys tak robiono nie ma co tam kombinowac i jesli miekkie drewno bylo ok to trzeba uzywac miekkiego.
Wydaje mi sie choc pewnosci nie mam ze nawet miekkie jest bardziej wskazane, fakt szybciej sie wyrobi jesli zastosujemy w mieczu uzytkowym alelepiej rezonuje i amortyzuje drgania przechodzace z klingi.
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Miekkie sie lepiej i ładniej obrabia. Taka Lipa np. bardzo fajna.
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
Obiecane, dokładniejsze zdjęcie fuchi. Teraz zapewne rozszyfrujecie co przedstawia scenka z dwoma postaciami...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Myślę, że rację może mieć Shirotatsu...
PZDR Jacek

P.S. Jako lampy oświetlającej fuchi użyłem mojej diodowej INOVY :)
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Oprawa do wakizashi
heh jednak chyba nie mam racji :oops: , na tamtym zdjeciu twarze były nieco jakby zniekształcone i uznałem je za maski.
Natomiast przy tym zdjęciu okazuje się że są to zwykłe dworskie nakrycia głowy przywiązywane sznurkami - bodajże z okresu Hejan ale nie mam pewności.
Rozmowa dworzan taki tytuł bym dał scence - byc moze są to jakieś konkretne postaci.

Co do drewna ja po swoich doswiadczeniach z dębem, bukiem zastosowałbym lipę jeśli nie ma magnolii.

Pozdrawiam

Edit: co za pomyłka :oops: takie czapeczki to mieli dworzanie w okresie EDO w Hejanie były zawinięte do przodu a tu na fuchi są ustawione do tyłu, a na dworze i tak mieli przydługie rękawy prawie nie zależnie od epoki :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024