Skocz do zawartości


Zdjęcie

rzut nożycowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_hmjf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: rzut nożycowy
Parę razy przez przypadek albo tak żeby sobie zobaczyć "jak to to działa" :) kiedyś na treningach porobiłem kraba. Ale jak dla mnie to naprawdę nie ma sensu tego ćwiczyć na randori, a tym bardziej na zawodach. Po prostu nie opłaca się zdrowia narażać. Choć to osobista kwestia i jeszcze parę lat temu też żałowałem, że ten rzut wycofany jest. Ba, że niby jakąs kontuzję można załapać? Przecież ja nietykalny :) Życie zweryfikowało mój pogląd nieco, co nie zmienia faktu że warto znać.

ZANSHIN:


W końcu w 99% sekcji judo traktuje się wyłącznie od strony sportowej, więc jak na zawodach wycofuje się daną technikę to tak, jakby przestała ona istnieć w judo...


Wszystko w naszych rękach. Wielu z nas może zostać trenerami sekcji judo pod kątem rekreacyjnym i w ogóle bawić się w różne modyfikacje.


ZANSHIN:


Szkoda, jednak za czasów Kodokanu judo było bardziej urozmaicone



Ja tam na obecne judo nie narzekam. A poza tym skąd wiesz, ZANSHIN, że gdybyś żył za czasów Kodokanu to ówczesne judo by Ci się bardziej podobało? Może wtedy byłbyś jednym z tych, którzy narzekali, że kończy się era japońskiego jiu-jitsu - przodka judo(które było bardziej urozmaiocone)? :wink:
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: rzut nożycowy
Pewnie przychodziłbym do Kodokanu, aby udowodnić, jakie to nowoczesne badziewie jest nieskuteczne... :) :wink:

Tak swoją drogą to ja tam lubię każde jujutsu i trochę mi żal fajnych technik, których potem się nie naucza... :wink:
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: rzut nożycowy
czasem nie przesadzacie? że rzucać przez dźwignię nie wolno, że dwa rzuty zabronione, że kultura ma być i to z grubsza tyle ograniczeń. zostaje 67 oficjalnych rzutów, ich warianty, techniki zapaśnicze (rosjanie), czy co tam kto sobie wykombinuje (byle rzucał na plecy). możliwości są duże, a mimo to żadko się widuje coś spoza standardu, więc chyba został on dobrany nienajgorzej.

pozdrawiam
  • 0

budo_artur15
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kąta

Napisano Ponad rok temu

Re: rzut nożycowy
Już z góry sory, że odkopuje temat =] :)

Według mnie ( do sprawdzenia w PZJudo i EUJ ) technika ta zostala wycofana w skutek stosowania jej przez mojego ojca Ryszarda Pujszo. I nie umiejętności obrony przez wielu przeciwników, co powodowało liczne kontuzje. Ostatnia ze znanych kontuzji miała miejsce podczas Akademickich Mistrzostw Świata we Wrocławiu w 1980 r. w meczu Polska vs Japonia ( 1:3 ).
Yamasumo Yamashita znany był głównie z lewej Uchi Maty. ( we wrocławiu nie występował ). Ojciec widział wiele jego walk, w tym z Wojtkiem Reszko i Novikowem
( Rus ) i nie pamięta ani razu techniki Kani Basami. Czasami robił to J.L.Ruge - np. w walce z mistrzem Europy z Rosjaninem Kazaczenkovem. ( obyło się bez kontuzji )
Ode mnie to tyle historii ;)
serdecznie pozdrawiam ;)
Artur
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: rzut nożycowy
odkopałeś, a ja odkurzę 8)

a jak brzmi japońska nazwa tej balaszki w powietrzu?


tobi-ude-hishigi-juji-gatame

nożyce fajna sprawa, a wykonane na dolną część tułowia są zupełnie bezpieczne, jako pisał ŚP Szlachcic
inna sprawa, że trochu ciężko byłoby do trzymania z nich przejść :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: rzut nożycowy

staw łokciowy oraz łokciowo-barkowy)

:wink:
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rzut nożycowy

...co powodowało liczne kontuzje.


Zgadza się ! Właśnie dla tego ten rzut został w Judo zabroniony bo co niektórzy wchodzili tak mocno, że oponentom łamały się nogi w kolanach... zrywały się wiązada..itp
A w ogóle jak już ktoś dobrze wejdzie to ciężko jest ustać a próby kończą się często kontuzjami j/w.

Natomiast w Ju jitsu jest jednak ta technika cały czas dozwolona [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (0,50sek) nawet w Semi Kontakcie. 8)
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: rzut nożycowy
kilka dni temu przyczaiłem się na to na treningu bjj i całkiem ładnie mi nożyce wychodziły jako kontra podczas obrony otwartą gardą przed przeciwnikiem atakującym ze stójki.
jedna noga pod kolano (z tyłu), druga na wysokość pasa z przodu i wio 8)
zupełnie bezpiecznie, bo tylna noga wysoko nad kolanami
czyli tak, jak zrobił jujutsuka na klipie powyżej. i to jest prawidłowe, bezpieczne wykonanie nożyc na strefę niską.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rzut nożycowy

....jedna noga pod kolano (z tyłu), druga na wysokość pasa z przodu i wio 8)
zupełnie bezpiecznie, bo tylna noga wysoko nad kolanami
czyli tak, jak zrobił jujutsuka na klipie powyżej. i to jest prawidłowe, bezpieczne wykonanie nożyc na strefę niską.


Zgadza sie...... tyle, że w Ju jitsu w semi kontakcie jeżeli zrobisz w "niewłaściwy"(czyt.destrukcyjny) sposób i oponentowi zrobisz kontuzje to jesteś karany lub dyskwalifikowany za zastosowanie niebezpiecznej techniki.

Doprecyzuje: Np Jak rzucisz Tomoe Nage i przeciwnik ratując się źle upadnie i złamie obojczyk to jego problem,
jak kopniesz mawaha i przeciwnik padnie i już do siebie nie dojdzie to też jego problem (o ile padnie i nie wstanie po technicznym kopniciu lub uderzeniu a nie w wyniku np serii cepów padających na oślep nie wiadomo skąd),

Ale ...jak np rzucisz jakiś rzut na dźwigni np takie ippon seoinage na prostej ręce i złamiesz przeciwnikowi łape to może to być potraktowane jako użycie zabronionych technik niezbezpiecznych i dupa z medalu.
Wszytkie w/w czynnki wymuszaja na wykonywujących w Ju jitsu odpowiednie nieszkodliwe wykonanie.

Natomiast w Judo jak sam wiesz mało kto na zawodach się przejmuje czy przy rzucie przeciwnika przetrąci czy nie o ile jest to rzut dozwolony czy technika dozwolona.
Bo to nie ma wiekszego znaczenia.

Stąd też jeśli Kani Basami było by w Judo dozwolone, każdy stosował by je w sposób taki by wygrać nie bacząc na potencjalne kontuzje oponentów. Którzy potem lądowali by na rocznej przymusowej rekonwalescencji a co po niektórzy w ogóle by byli wykluczni na amen.
Ciężko :lol: by było trenerom wyegzekwować robienie techniki w delikatny czysty sposób Bo po co ?
Znam takich co uczą jak faulując kontuzjować żeby sędzia nie zuważył :?

Zresztą o czym ja teoretyzuje :-) Było Kani Basami w Judo dozwolone... i co się działo ?
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: rzut nożycowy
i w capoeira tez jest
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: rzut nożycowy
widzę tu pewną... sprzeczność? nie wiem, jak to nazwać.

Doprecyzuje: Np Jak rzucisz Tomoe Nage i przeciwnik ratując się źle upadnie i złamie obojczyk to jego problem,
(..)
Ale ...jak np rzucisz jakiś rzut na dźwigni np takie ippon seoinage na prostej ręce i złamiesz przeciwnikowi łape to może to być potraktowane jako użycie zabronionych technik niezbezpiecznych i dupa z medalu.

ależ tak właśnie jest w judo, tylko że nie "może zostać potraktowane" tylko będzie na 100% i z miejsca hansoku-make poleci.

napisałeś tak w odniesieniu do jujitsu, natomiast

Natomiast w Judo jak sam wiesz mało kto na zawodach się przejmuje czy przy rzucie przeciwnika przetrąci czy nie o ile jest to rzut dozwolony czy technika dozwolona.
Bo to nie ma wiekszego znaczenia.

to według mnie jest to samo co

Np Jak rzucisz Tomoe Nage i przeciwnik ratując się źle upadnie i złamie obojczyk to jego problem

wyjaśnij mi to jakoś łopatologicznie
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024