Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sztuli walki a astma (?).


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_frasee
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Sztuli walki a astma (?).
Witam. Ciekaw jestem jak wygląda sytuacja osób chorujących na astmę w stosunku do sztuk walki. Wiem, że sport potrzebny jest osobom z astmą, w celu zwiększania i utrzymywania wydolności oddechowej, ale jak ma się to do sztuk walki? Czy są jakieś ograniczenia, a jeśli tak to jakie? Czy np. osoba z astmą może mieć bardzo mocną, kondycyjną rozgrzewkę jak np. w Karate? Pozdrawiam.
  • 0

budo_kubutek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:że znowu?

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
Niech wypowiedzą się ci którzy astmę mają, ja od siebie napiszę że musisz to skonsultowac z DOBRYM lekarzem.
Przy dobrym leczeniu / rozpracowaniu treningów przez lekarzy, o ile sie nie umiera to można ćwiczyć SW.
Kumpel ( 24lata) już miał być skazany na lipe z powodu wykrycia choroby wieńcowej i trafił dobrego doktorka, teraz od 3 lat trenuje karate, miał z poczatku problemy ale lekarz mu pomógł- prowadził go w ćwiczeniach i teraz gość nie ustępuje innym ćwiczącym, zyje zdrowo, a kazali mu już zdychać.
Dusznica sie cofa gość zdrowieje pomału, wyniki fenomenalnie się poprawiły, czy zdrowiałby gdyby leżał te 3 lata na samych lekach?
Sport pod kontrolą lekarza jak najbardziej wskazany.
  • 0

budo_mumineq
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kunowice
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
ja ma astme od urodzenia, jakb yłem młody to tam brałem te leki sterydowe (gówno dały), teraz zacząłem brać znowu, żeby rodzice byli spokojniejsi bo lekarz im nawciskał że moge umrzec w czasie biegu czy cos :P a co do ostrego treningu, o mojej astmie wiedza tylko ci ktorym o niej powiem bo kondycja nie odstaje od innych a wielu przewyzszam wlasnie dlatego ze mam wieksza motywacje i wiecej trenuje. Astma w niczym nie przeszkadza a mi nawet pomaga zwiekszyc obroty i jezeli ktos powie ze to przeszkoda to znaczy ze poprostu jest miekki :twisted:
  • 0

budo_mistake
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
mój kumpel z klubu ma astme - znam go 3 lata a dowiedziałam sie o tym dopiero niedawno. Nie widać po nim wogóle, że ma jakieś problemy zdrowotne. Nie oszczędza się na treningach - nie odstaje od reszty, norma. Tylko raz miał napad i zaczął sie dusić, ale sensei wie o jego chrobie i sytuacja została opanowana :D
  • 0

budo_sakura
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
Ja także choruję na astmę. W zasadzie jedynym przeciwwskazaniem w mojej opinii jest ćwiczenie SW uprawianych na macie gdy astma ma podłoże alergiczne - konkretnie zaś chodzi o wrazliwość na roztocza kurzu domowego. Niemniej jednak sam się do niego nie stosuję. Obserwuję, iż moja wydolność szybko spada podczas wymuszonych absencji na treningach - lub tylko tak mi się wydaje - lecz przy sumiennej pracy i tak nie ma porównania między jej poziomem 'sprzed SW'. Rozsądnie jest także poinformować stosowne osoby (trener-sensei) aby nie sprawić im niemiłej niespodzianki. Reszta jak zawsze: papierosów nie palić, inhalator nosić, zeby myć...
Nie martw się astmą, pomyśl o zwichniętych stawach, obiciach, złamaniach - twych przyszłych wiernych towarzyszach na ścieżce SW, którzy co rano będą przypominac o swej obecności...
Pozdrawiam!
  • 0

budo_skorpiob
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 876 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:polska :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
Zalezt jaka jest to astma bo moj trener ma lekka a nie przeszkadzalo mu to by zostac zawodowcem :wink:
  • 0

budo_as
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
Ciekawy temat. Ja również mam lekką astmę, a jeśli to faktycznie nie przeszkadza, to
może coś jeszcze ze mnie będzie :-)
  • 0

budo_rozco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
Nie będę orginalny. Idź do lekarza.
Astma astmie nierówna. Wszystko zależy od nasilenia choroby i jej rodzaju, czynników prowokujących napady ( u niektórych osób jest to właśnie wysiłek fizyczny). Wszystko jest do przejścia, ale wymaga współpracy z lekarzem i czasem używania innych leków.
  • 0

budo_eaquer
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
Witam.

Mam astmę od trzeciego roku życia (we wrześniu stuknie mi 21 lat :-)). W podstawówce nie chodziłem na WF, fizycznie byłem słaby, miałem nadwagę. Leki biorę cały czas. Oprócz astmy mam jeszcze alergię. Trzy razy lądowałem w szpitalu na co najmniej tydzień z powodu ataków duszności.

W liceum zacząłem chodzić na WF. Uważałem na siebie, ale mój stan zdrowia stopniowo się poprawiał. Dorównywałem rówieśnikom. W czwartej klasie L.O. zacząłem ćwiczyć Jiu Jitsu. Oczywiście na początku moja kondycja była słaba, ale obecnie (ćwiczę już ponad dwa lata) moja kondycja i wydolność jest bardzo dobra. Z przyjemnością biegam i męczę się. Ataków nie mam już od nie wiem kiedy :-D. Ogólnie wszystko na plus.

Leki biorę nadal. Na wiosnę i lato muszę jeszcze do tego dołożyć leki na alergię :-/. Lekarza widuję rzadko.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_mesjasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1074 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:Ninjitsu

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
lekarz...w takich kwestiach nie ma sie co radzic na forum internetowym
ja atakow nie miewam od 7 roku zycia...co prawda na spirometri wychodzi mi 60%,ale pare latek temu dosatelm 'serevent dysk' i po nim mam wyniki kolo 110% :) .Mimo to na rozgrzewkach bywalo ciezko,ale to raczej moja wrodzona niechec do aerobów(a raczej skutki tej niecheci) niz bezposredni wplyw astmy...
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
Pewnie najlepiej trafić lekarza który będzie chcia pomóc nieco mniej konwencjonalnie, choćby poprzez treningi sztuk walki. Ja w swoim Klubie mam dzieci, które są astmatykami i wiecie co, rodzice przyprowadzaja te dzieciaki wierząc, że da im to coś pozytywnego. A same dzieciaki? Ćwiczą i wcale nie widać różnicy pomiedzy nimi, a tymi zdrowymi.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
Panowie, od groma wyczynowców to astmatycy. Część to pewnie lipna (mając astmę można brać niektóre specyfiki, zakazane w sporcie). Sporo pływaków ma atmę (lekarze uważają, że oddychanie tuż na powierzchnią chlorowanej/ozonowanej wody może mieć w tym udział)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
Jeden z moich zawodników, aktualny mistrz Polski kadetów w taekwondo i kick-boxingu jest astmatykiem. Ćwiczy pod kontrolą lekarską, ma odpowiedni wpis w książeczce zdrowia, treningowo nie odstaje od reszty, a nawet ją przewyższa ;)

Gizmo
  • 0

budo_rozco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
Jeżeli chodzi o astmatyków wyczynowców to jest to oczywiście ściema!
Tak jak napisał RobertP, to tylko pretekst do łagodniejszego traktowania przez komisje antydopingowe. Tak więc na takie statystyki bym się nie patrzył.
  • 0

budo_el sanchez
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:NowySącz

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
Witam! ;]
Jestem new userem :) blablabla, tez mam astme... i czesto bardzo szybko sie męcze naprawde dużo wcześniej od reszty :| I właśnie dręczy mnie czy to niewina bardzo marnej kondycji czy astmy. No a ogólnie do tego, że sie męcze to oddechu nieraz niemoge złapać :) Ataków niemam bo sumiennie biore leki przed treningiem :)
Aha i lamerskie pytanko: co oznacza skrót SW ? Sporty Walki... bo rozszyfrować niemoge :P :P
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).
ja mam astme, studiuje na AWFiS, trenuje taekwondo... da rade :wink:
  • 0

budo_mesjasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1074 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:Ninjitsu

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuli walki a astma (?).

Witam! ;]
Jestem new userem :) blablabla, tez mam astme... i czesto bardzo szybko sie męcze naprawde dużo wcześniej od reszty :| I właśnie dręczy mnie czy to niewina bardzo marnej kondycji czy astmy. No a ogólnie do tego, że sie męcze to oddechu nieraz niemoge złapać :) Ataków niemam bo sumiennie biore leki przed treningiem :)

mozesz tak jak ja miec astme wysilkowa,odpowiednie leki wziewne pomogą...musisz pogadac z lekarzem

Aha i lamerskie pytanko: co oznacza skrót SW ? Sporty Walki... bo rozszyfrować niemoge :P :P

czytaj forum
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024