Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gdzie kupić heliograf.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie kupić heliograf.
Miałem kiedyś heliograf będacy standardowym wyposażeniem szalup ratunkowych. Co mogę o nim powiedzieć: 1. Nie da sie nim nadawać sygnałów alfabetem morse"a a jedynie nieregularne błyski którymi nie nadamy sensownej informacji a jedynie zwrócimy na siebie uwagę np. przelatujecego samolotu ratowniczego. 2 troszke był cieżki ten Heliograf kwadratowa płytka ze stali nierdzewnej o wymiarach ok. 10x10cm bez żadnych wklęśnięć i wypukłości itp. tylko wypolerowana na błysk, w środku płytki otworek o średnicy ok. 3 mm, w jednym rogu maleńki otworek przez który przewleczona była lineczka dł. ok. 15 cm na której drugim końcu przywiąany był metalowy " lizaczek" również z otworkiem w środkowej części. Użycie wyglądało następująco trzymając heliograf w ręku druga ręka trzymalo sie " lizaczek" tak by lineczka miedzy nimi była napięta, następnie należało zgrać otworek w płytce z otworkiem w Lizaczku tak by przez oba otworki było widać np. samolot któremu dajemy znaki, nastepnie tak manipulujemy płytką by na lizaczku zobaczyć odbicie słońca co oznacza że zajączek oświetlił wybrany przez nas punkt np. ten samolot.

Niestety masa tej zabawki oraz prawdopodobieństwo konieczności użucia tego przedmiotu skłoniła mnie do tego by podarować ją jednemu z moich harcerzy. :roll:

Jako ciekawostke dodam że taki sam efekt otrzymamy za pomocą blaszki z opakowania po czekoladzie ( najlepsze są te podklejone papierem) a przawaga jest taka że jest nieporównywalnie lżejsza, ma większą powierzchnie ( wiekszy zajączek ) a odpowiednio zabezpieczona jest równie trwała. Mam taka folię w swoim survival kit sprawdzam jej stan przed każdym wyjazdem w teren i od jakiś ośmiu lat jej stan jest "magazynowy" :D


Pozdr. Surval
  • 0

budo_math.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie kupić heliograf.

polecam odkopac ksiazke do fizyki z liceum :)


Że co, niby się na fizyce nie znam?! :evil:









:wink:


A wracając do tematu, to czemu właśnie heliograf do awaryjnej sygnalizacji?
Przecież czasem słońce zachodzi, deszcz pada (w naszych górach to się nawet często zdarza :wink: )
Może lepiej już zakupić pare flar/świec dymnych? Słońce do nich nie potrzebne 8)
  • 0

budo_okruch
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie kupić heliograf.
...bo w słoneczny dzień jednak warto oszczędzić flary i inne cuda techniki?
...żeby zaimponować kolegom?
...żeby koleżanki mogły poprawić fryzurę?
...żeby zwabić ciekawską srokę, a potem powiedzieć "smaczna była.."

...ale co ja tam wiem... :wink:
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie kupić heliograf.

Miałem kiedyś heliograf będacy standardowym wyposażeniem szalup ratunkowych. Co mogę o nim powiedzieć: 1. Nie da sie nim nadawać sygnałów alfabetem morse"a a jedynie nieregularne błyski którymi nie nadamy sensownej informacji a jedynie zwrócimy na siebie uwagę np. przelatujecego samolotu ratowniczego. 2 troszke był cieżki ten Heliograf kwadratowa płytka ze stali nierdzewnej o wymiarach ok. 10x10cm bez żadnych wklęśnięć i wypukłości itp. tylko wypolerowana na błysk, w środku płytki otworek o średnicy ok. 3 mm, w jednym rogu maleńki otworek przez który przewleczona była lineczka dł. ok. 15 cm na której drugim końcu przywiąany był metalowy " lizaczek" również z otworkiem w środkowej części. Użycie wyglądało następująco trzymając heliograf w ręku druga ręka trzymalo sie " lizaczek" tak by lineczka miedzy nimi była napięta, następnie należało zgrać otworek w płytce z otworkiem w Lizaczku tak by przez oba otworki było widać np. samolot któremu dajemy znaki, nastepnie tak manipulujemy płytką by na lizaczku zobaczyć odbicie słońca co oznacza że zajączek oświetlił wybrany przez nas punkt np. ten samolot.

Niestety masa tej zabawki oraz prawdopodobieństwo konieczności użucia tego przedmiotu skłoniła mnie do tego by podarować ją jednemu z moich harcerzy. :roll:

Jako ciekawostke dodam że taki sam efekt otrzymamy za pomocą blaszki z opakowania po czekoladzie ( najlepsze są te podklejone papierem) a przawaga jest taka że jest nieporównywalnie lżejsza, ma większą powierzchnie ( wiekszy zajączek ) a odpowiednio zabezpieczona jest równie trwała. Mam taka folię w swoim survival kit sprawdzam jej stan przed każdym wyjazdem w teren i od jakiś ośmiu lat jej stan jest "magazynowy" :D


Pozdr. Surval


Fajny opis dzięki za podpowiedź, ja zakładam głownie sygnalizację, no i może jeszcze jak się uda ich nauczyc to żeby potrafili "wybłyskać" SOS :)
  • 0

budo_xiosan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza pleców / Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie kupić heliograf.
Ludzie! Przyrząd meteorologiczny do pomiaru nasłoncznienia to heliograf, a kwadratowa blaszka z otworkiem w środku, to odbłyśnik. Odbłyśniki są na ogół z metalu i według mojej wiedzy, zawsze płaskie. Jeżeli komuś przeszkadza masa odbłyśnika, to radzę przejść się na szkolną stołówkę, zamówić jakieś gorące danie na wynos. Zdjąć pokrywkę zakrywającą aluminiowe pudełko, w którym jest żarcie i mamy błyszczącą płytkę 15x20cm. Nie chcę już mówić, ile osób koło mojej szkoły, zostało czymś takim oślepione, mimo że nasze "odbłyśniki", to tektura, z cienką warstwą aluminium i nie mają żadnych dziurek. :P
  • 0

budo_hakas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie kupić heliograf.
Witaj tu kupisz heliograf.Powołaj się na Hakasa [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024