Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zaginione Kumite?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Zaginione Kumite?
Mam pytanie , czy ktos sie orientuje, czy w ktorejs istniejacej w Polsce szkole karate, o rodowodzie wywodzacym sie z Shotokanu jest trenowana taka forma kumite podstawowego (szkolnego)?

Nihon kumite czyli sparring dwoch krokow. Roznica miedzy sambon i nihon kumite polega na tym ze jest ono nastawione na wykonanie dwoch rozniacych technik ataku w przejsciach do przodu, po czym natepuje kontratak broniacego sie.

Drugie pytanie
Czy istnieje taka wersja kumite szkolnego, w ktorym atakujacy po pierwszy ataku cofa sie, i nastepnie ponawia atawia atak, po drugim ataku nastepuje kontra. Moze ktos jej nazwe(kihon-okuri kumite?). Nie chodzi mi o okuri-ippon kumite.

Te dwie wersje kumite doskonale by posredniczyly w przejsciach do kaeshi-ippon kumite i okuri-ippon kumite.

Podobne do tego pierwszego widzialem na jakims materiale szkoleniowym dotyczacym Taekwondo,k a ze kumite podstawowe i Taekwondo wywodzi sie glownie ze szkoly Funakoshiego, to przypuszczam ze cos takiego moglo byc trenowane w dojo Shotokan.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?
To jakie formy kumite sa trenowane zalezy od instruktora i jego wiedzy.

My cwiczymy rozne przypadki. Takie jak opisales i jeszcze inne. Przeciez takie cwiczenia mozna samemu wymyslac. Robic rozne kombinacje i tak dalej...
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?

Mam pytanie , czy ktos sie orientuje, czy w ktorejs istniejacej w Polsce szkole karate, o rodowodzie wywodzacym sie z Shotokanu jest trenowana taka forma kumite podstawowego (szkolnego)?

Nihon kumite czyli sparring dwoch krokow. Roznica miedzy sambon i nihon kumite polega na tym ze jest ono nastawione na wykonanie dwoch rozniacych technik ataku w przejsciach do przodu, po czym natepuje kontratak broniacego sie.

ibo matsogi- wystepuje w taekwondo.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?
karate_koks
takiego instruktora mozna tylko pozazdroscic...
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?

karate_koks
takiego instruktora mozna tylko pozazdroscic...


Wiem :) :wink:

I nie ukrywam, ze jestem szczesliwy, bo jak sie slyszy co sie dzieje w innych sekcjach to krew czlowieka zalewa :?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?
A moim zdaniem skupianie się na takich ćwiczeniach wcale nie jest dobre. A to dlatego, że uczy jedynie poruszania się przód-tył, a taki styl walki niestety dominuje w Shotokan. Mało kto umie się dobrze poruszać na boki, schodzić z linii itd.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?

A moim zdaniem skupianie się na takich ćwiczeniach wcale nie jest dobre. A to dlatego, że uczy jedynie poruszania się przód-tył, a taki styl walki niestety dominuje w Shotokan. Mało kto umie się dobrze poruszać na boki, schodzić z linii itd.


A kto napisal, ze kots sie na tym skupia tylko???

W tych cwiczeniach mozna schodzic na boki, z lini ciosu, pod roznymi katami jak tylko duszua zapragnie :) :) :) Jak juz mowilem wszystko zalezy do instruktra, jego wiedzy, doswiadczenia oraz inwencji :wink:

A poza tymi formami cwiczy sie przeciez jeszcze inne formy na jyui-kumite skonczywszy. My mamy normalne kontaktowe sparingi :wink:
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?

W tych cwiczeniach mozna schodzic na boki, z lini ciosu, pod roznymi katami jak tylko duszua zapragnie :) :) :) Jak juz mowilem wszystko zalezy do instruktra, jego wiedzy, doswiadczenia oraz inwencji :wink:

Zejście z linii dla pojedynczego ataku to zwykle niewielki problem. Problem jest ze stosowaniem tego w normalnej walce i nie wmówisz mi, że Shotokan tego uczy. :-)
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?

Zejście z linii dla pojedynczego ataku to zwykle niewielki problem. Problem jest ze stosowaniem tego w normalnej walce i nie wmówisz mi, że Shotokan tego uczy. :-)


dlaczego mialby nie uczyc?
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?

....


W wiekszosci klubow w ktorych cwiczylem te elementy cwiczono, ale moze dlatego ze nad nimi (w trakcie ich powstawania) mial piecze jeden instruktor.
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?

...nie wmówisz mi, że Shotokan tego uczy. :-)


Od zawsze zwracano uwage - w klubach w ktorych trenowalem - na to by nie poruszac sie na zasadzie przod - tyl a po okregu.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?


W tych cwiczeniach mozna schodzic na boki, z lini ciosu, pod roznymi katami jak tylko duszua zapragnie :) :) :) Jak juz mowilem wszystko zalezy do instruktra, jego wiedzy, doswiadczenia oraz inwencji :wink:

Zejście z linii dla pojedynczego ataku to zwykle niewielki problem. Problem jest ze stosowaniem tego w normalnej walce i nie wmówisz mi, że Shotokan tego uczy. :-)


W sumie to uczą tylko niektórzy trenerzy, a u mnie w klubie każdy uczy się na własną rękę (a w sumie to ja, niektórzy nawet mi zwracają na to uwagę żebym tak nie robił :wink: bynajmiej nie sensej i wyższe stopnie, no i w zwykłym kumite na jeden krok z tego co mówił jeden gościu z czarnym pasem nie powinno się schodzić na boki, tak czy inaczej zejścia pomimo jeszcze małego stażu wydają się mi podstawą w walce).
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?
Witam,

WNUK, zgadzam się, że zejscia są ważne w walce. A jeśli ktoś Ci doradza byś chodził przód-tył - nie tylko w Kihon-ippon-kumite ale nawet w innych formach - to mówi to ze względów metodycznych. Jak napisałeś masz jeszcze mały staż i warto dużo pracować nad odejściem i dojściem. Zejścia przychodzą same :wink:
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?
Tak prawde powiedziawszy to gdy trenowalem Karate Tradycyjne instruktor bazowal jedynie na wymaganiach egzaminacyjnych, zero wlasnej inwencji jesli chodzi o kihon-kumite, dopiero gdyb zaczalem trenowac Shorin-ryu, bardzo wazne staly sie zejscia z linii ataku i kontry z ukosa...
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?

Witam,

WNUK, zgadzam się, że zejscia są ważne w walce. A jeśli ktoś Ci doradza byś chodził przód-tył - nie tylko w Kihon-ippon-kumite ale nawet w innych formach - to mówi to ze względów metodycznych. Jak napisałeś masz jeszcze mały staż i warto dużo pracować nad odejściem i dojściem. Zejścia przychodzą same :wink:


Zgadzam się, ale taka metodyka to jak wmawianie że 2+2=5, pozatem im dłuzej coś ćwiczymy tym lepiej to umiemy wiec po co to odkładać?
  • 0

budo_vop23
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 613 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?

Witam,

WNUK, zgadzam się, że zejscia są ważne w walce. A jeśli ktoś Ci doradza byś chodził przód-tył - nie tylko w Kihon-ippon-kumite ale nawet w innych formach - to mówi to ze względów metodycznych. Jak napisałeś masz jeszcze mały staż i warto dużo pracować nad odejściem i dojściem. Zejścia przychodzą same :wink:


No jak bedziesz cwiczyl tylko przod i tyl to zejscia przyjda same - smiertelne :)
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?

Zgadzam się, ale taka metodyka to jak wmawianie że 2+2=5, pozatem im dłuzej coś ćwiczymy tym lepiej to umiemy wiec po co to odkładać?


Fakt, nie warto odkładać w nieskończoność tych zejść na bok/skos. Tyle tylko, że - być może błędnie - wywnioskowałem, że "przerzuciłeś" się tylko na zejścia z linii. Sorki i pozdrawiam.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?

Zejście z linii dla pojedynczego ataku to zwykle niewielki problem. Problem jest ze stosowaniem tego w normalnej walce i nie wmówisz mi, że Shotokan tego uczy. :-)

A niby dlaczego nie uczy??

U mnie uczy, nie wiem czy shotokan, ale moj sensei na pewno.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?
Narazie to ja staram się robić tak żeby nie oberwać, a w sumie walka opierająca się głównie na zejściach wydaje mi siebardzo dobrym pomysłem ale nie tak prostym do zrealizowania.

(sabakai - u mnie to bynajmiej w teori ma być sabaki bo nikt mi nie powie czy robię to dobrze, przekonać mogę sietylko po przez testowanie i ew. obrywanie).
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zaginione Kumite?

A niby dlaczego nie uczy??

U mnie uczy, nie wiem czy shotokan, ale moj sensei na pewno.

Bo taka jest jego charakterystyka - poruszanie się po liniach prostych jest jedną z jego głównych cech. A zejścia jeśli są - to tak naprawdę nauczane są podstawowe formy typu odejście w skos do tyłu. A przecież to zaledwie wycinek tego, co można nauczyć. No, ale skoro w kata i kihon poruszanie się po liniach prostych to 90% technik, no to reszta będzie wyglądać podobnie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024