Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_waldi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z leju po bombie.

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....

lepiej dać te kilka dych więcej i kupić dobrego DPMa.
mundur na całe lata. Wytrzymały, pojemny świetnie pomyślany krój, lekki, szybko schnie ip


Tak jak Kapral napisał, tylko i wyłącznie DPM - mam, używam, jestem zadowolony. A kupiłem używkę za grosze.
W polskim bym nie chciał chodzić.
  • 0

budo_archery
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP - Republiq of Paragwai

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
To tak jak myślałem, oceny raczej mocno negatywne, chociaż z wyjątkami :) hehe założyłem ten post żeby poznać wasze zdanie na temat tego bardzo popularnego ubioru, jednak ja teraz chodzę w innym ciuchu (bluza holenderska, ale nie kolor DPM tylko ten oliwkowy plus bojówki za 90 zł :wink: ) polski mundur częściej wisi teraz w szafie, w upały które ostatnio występowały nie da się wytrzymać 5 minut w tym ubraniu, kilka razy jak byłem np. na rybach złapał mnie deszcz, bluza zmokła i dokładnie się mi przykleiła do skóry ;/ pozatym już zaliczył kilka razy pranie, i nie jest plamiakiem tylko buro-zielonym borsukiem :D jednak k..a mać wszystko co polskie sprawdza się raczej miernie. Ogólnie pod dwóch latach użytkowania poznałem że to poprostu nie wypał, oki już nie chcę "pluć" po naszym mundurze tylko chciałem zadać pytanie, czy ktoś ma, posiada taki [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] jest to angielski mundur przeciw chemiczny, czaję się go kupić tylko nie wiem jak się sprawdza w praktyce ?? jak ktoś wie coś na temat tego właśnie munduru może skrobnąć parę słów.

Pozdro
  • 0

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....

... i nie jest plamiakiem tylko buro-zielonym borsukiem :D


8O eeech :roll: , co Ty wiesz o borsukach?



;-)
  • 0

budo_waldi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z leju po bombie.

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
Archery, mam taką bluzę i używam jej jako przeciwdeszczowej - 100% nieprzemakalna, ale troszkę za krótka (no ale ja mam 197 cm wzrostu i nie było takiego rozmiaru). Ogólnie rzecz biorąc w tej bluzie nie zmokniesz nawet w najgorszy deszcz, tylko trochę brudzi ten węgiel - no ale moja jest solidnie wychodzona i to może dlatego - ale i tak daje się to wyczyścić ręką. Pozdro.
  • 0

budo_archery
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP - Republiq of Paragwai

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
Dzięki waldi :D
Właśnie potrzebuje dobrej bluzy przeciwdeszczowej.
  • 0

budo_einstain
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pyrlandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
a jakiego wzoru munduru uzywa aktualnie nasze wojsko ??? z jakiego materialu ???


Pozdrawiam
  • 0

budo_archery
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP - Republiq of Paragwai

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
Obecnie w naszym woju można spotkać wiele rodzajów mundurów, zależnie od jednostki i wielkości zapasów w magazynie :wink: od "deszczyków" po mundury typu "Żaba", np. kolesie w zmechanizowanych używają najczęsciej czarnych drelichów przy pracy. Oczywiście już najczęsciej widzimy plamiaki wz. 93 albo nowsze modele z Ripstopu (tych drugich to jak na lekarstwo narazie) często widać obrazki gdzie np. w zimie żołnierze mają bechatki z futrzanym kołnierzem plus spodnie plamiaki (takie o których jest ten wątek) ale do tych wszystkich co wymieniłem można dodać zwykłe (teraz sprane do oporu) mundury jeszcze z lat 60-tych, po prostu są sraczkowo zielone. Wymieniłem wszystkie nie bezpodstawnie bo sporo teraz kumpli jest w woju, i co każdy przyjedzie to ma inny mundur :wink: ostatnio kolega był na przepustce, w mundurze w deszczyk, sporo teraz wychodzi i ma mundur typu "Żaba" (ciemno zielone plamki na jasnozielonym tle) sorki za mało fachowe nazwy ale każdy myśle załapie o co chodzi.
  • 0

budo_vercengetoryx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa\Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
Tak się składa, że wystarczy mieć "kolegę na jednostce" i polski mundur kosztuje 20zł albo flaszkę :wink: Przynajmniej mój kiedyś tyle kosztował :) A kupi ktoś DPMa za 20zł? :twisted:
  • 0

budo_einstain
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pyrlandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
Vercengetoryx dokładnie :) wujek ma znajomego pułkownika (albo porucznika - zabijcie mnie ale nie pamietam dokladnie) i nowy mundur (wydaje mi sie ze mowil ze jest z rip-stopu wlasnie ale pewien nie jestem) bedzie mnie kosztowal 50 zeta (bluza + spodnie + t-shirt) :) a jesli dorzuce kolejne 50 zeta, to bede mial do tego buty (desanty - ale nie biore ich, bo kupuje albo magnumy classic albo grom-y).


a szczerze watpie zeby moznabylo gdzies dostac kompletnego DPM-a za 50 zeta :wink:
  • 0

budo_muerte
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubliniec

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
Ja używam tego "wstretnego" munduru i jestem zadowolony. Komplet mozna mieć na pewnym systemie aukcyjnym za około 80-130 zł, nówka. Jak masz znajomego w jednostce, to za flaszkę dostaniesz niekiedy ze skoczkami w komplecie (nówki). To ja się pytam, gdzie w tej cenie dostanę te zagrameniczne cuda, też nóweczki?
Kolorki się szybko spierają, zwykle po 4-6 razach już są wyblakłe. Kieszeń na nóż świetnie się sprawdza pod M-kę, pasuje idealnie.
Ekonomicznie wygrywa ten własnie mundur. W cenie jednych spodni M65, czy DPM (kontrakt) to ja mam w najgorszym razie 2 komplety, (czyli 2xspodnie i 2xkurtka, niekiedy razem z butami). Poza tym, jak rozwalisz takie spodnie, to straciłeś 10-50 zł, a nie 250-300.
Więc ja, inaczej niż wszyscy w klasie ekonomicznej bardzo polecam.
  • 0

budo_archery
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP - Republiq of Paragwai

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
Z tym praniem to jest róznie, jak wrzucasz do automatu i jeszcze źle temperature dobierzesz to wiadome że sie po paru razach zrobią z tego blade szmaty, jednak ja swój mundur mam już dwa lata, piore co 2-3 tygodnie ( nie chce sie mi częsciej :wink: ), ale... ręcznie. Troche szorowania nad miednica w rękach, ale dzięki temu po dwóch latach mam kolory naprawde bardzo żywe.
  • 0

budo_piotr rulinski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
Używałem dwóch wzorów polówek 6color desert z potnikiem latem nieoceniony wynalazek ale szybko się zużywa, dokładniej przeciera oraz polówki wz. 93 sentymentalnie i praktycznie. sentymentalnie bo jest to moja przydziałowa SPRu, praktycznie tylko 9 kieszeni w bluzie pochować można w zasadzie wszystko bez większego ekwipunku (kamzielka SADF pat.83 M1), portki z troczkami, na obecne czasy może i obciach ale lepsze od BDU. W WP sołdat dostaje jeden mundur na 10 mcy, GI musi ich mieć conajmniej trzy no je ma jakośćią wcale nie przewyższające te polskie. Praktyczność bez względu na zastosowane materiały w zależności od potrzeby wz93 był kiedyś tzw USem stosowanym tylko pzrz kilka rodzajów Wojsk Lądowych, reszta miała inny wzór polówek i to chyba jest jasne. WZ górą, DPM zresztą ma terz ponad 30 lat jak nie wiecie wprowadzony został w 1972.
  • 0

budo_scar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:pijarów

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
lubiłem ten mundur, a OT- wyjściowo bardzo dobrze czułem w sweterku i "szu-szu".
Sentymencik :cry:
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....

... WZ górą, DPM zresztą ma terz ponad 30 lat jak nie wiecie wprowadzony został w 1972.


ale tutaj się mylisz :wink: od czasu powstania wzoru DPM (jeśli mówimy o kamuflażu bo to chyba masz na myśli) dużo się zmienił i w kolorystyce i we wzorze...a sam DPM zastosowano poraz pierwszy na kurtkach dla SAS w 1969 roku :!:

inna sprawa że mieszasz troszke tematykę...piszesz o rozwiązaniu kroju w US i mówisz że DPM też ma już 30 lat..to też nie prawda...krój a kamuflaż to dwie różne rzeczy...model kurtki 95 nie powiesz chyba ża ma 30 lat??

i nie warto tutaj porównywać BDU z US bo ten drugi przegrywa tutaj w ..wygodzie użytkowania...

aha i te 9 kieszenie to może i pomieści ..ale napewno nie sprzęt bojowy ....bo do tego jest przeznaczony ten mundur :wink:

Nie gniewaj się Piotrze ..ale jak już odkopujesz taki stary temat to daj coś fajnego....
  • 0

budo_piotr rulinski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....

... WZ górą, DPM zresztą ma terz ponad 30 lat jak nie wiecie wprowadzony został w 1972.


ale tutaj się mylisz :wink: od czasu powstania wzoru DPM (jeśli mówimy o kamuflażu bo to chyba masz na myśli) dużo się zmienił i w kolorystyce i we wzorze...a sam DPM zastosowano poraz pierwszy na kurtkach dla SAS w 1969 roku :!:

Nie gniewaj się Piotrze ..ale jak już odkopujesz taki stary temat to daj coś fajnego....

Witam
co do DPM tak głeboko nie wnikałem bo zbieram informacje nt polskiego munduru wojskowego, ale jeśli tak jest jak piszesz SAS, oznacza to żs każdy porządny mundur polowy ma swą genezę w Oddziałach Specjalnych co zatym idzie oni wiedzą co im jest barzdziej portrzebne - jest chyba wątek o ACU czy coś takiego, wprowadzonym przez panów w krawatach- Ubiur Specjalny/Spadochronowy pojawił się także pod koniec lat 60 w 6PDPD i w 1batSpecjalnym, jeszcze w kamuflażu dzeszczykowym-prawie niedostępne na rynku kolekcjonerskim. Wp nie posiadało wtedy porządnego ekwipunku szturmowego-czy ma go teraz?-wymyślono ersatz US dobry na owe czasy napewno, teraz pewno też zdecydowanie inny materiał trochę inny krój.(w Bydgoszczy krążyły pustynnikaki pielęgniarek z kieszeniami na rzepy) i napewno spełni swoje zadanie jeszcze kilka latek. Tomki swoje DPM też tylko kosmetycznie zmienili od czasów konfliktu falklandzkiego nie ma w tym mundurze większych zmian.
  • 0

budo_piotr rulinski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
Niestety dysponuję tylko materiałem foto, nierzuciłem się jeszcze na DPM, ale z jego analizy wynika, że zmiany są powierzchowne i wynikają z potrzeb" Współczesnego Pola Walki" Wzór plam tak zgadza się pojawił się w SAS w Iralandii w 1969 to wiem. Ja piszę i myślę o kroju polówki. To niestety ma takie samo znaczenie jak kamo.
Może założymy wątek o wyższośi kauflażu nad praktycznością munduru:)))
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
To że każdy mundur najpierw jest testowany przez SF to chyba normalne…wszak oni robią najwięcej roboty w całej armii niezależnie jakiego państwa….są dwie drogi:

-albo SF potrzebują czegoś nowego i jest to robione dla nich a później wprowadzone do reszty sił

-albo MOD (MON) wprowadza nową część sprzętu i daje ją do testowania w SF

Tu się zgadzam

Reszty Twojego postu o polskim mundurze nie rozumiem…
Nie wiem czy Ty w końcu bronisz tego munduru czy co???

Są już nowe modele (i nie są to mundury dla służby medycznej )zostały wprowadzone jeszcze podczas trwania II zmiany w Iraku (choć oczywiście nie wszyscy je dostają )

Jeśli natomiast piszesz że DPM od 30 lat zmienił się nieznacznie….”bo wynikał z potrzeb współczesnego pola walki” to tu się Tobie dziwie???
A z jakich innych potrzeb miał się zmienić?? Nie wspominając o różnicach wzoru 1969 i 1963 od 1995….to że mają cztery kieszenie chyba Cię nie zwiodło?
Bo to że Golf Mk I jest wizualnie podobny do MKII też nie oznacza że to te same samochody…choć rosnący ruch motoryzacji wymógł te zmiany..

Jak już porównujemy angoli do naszych to zauważ żę ich DPM jest ciągle unowocześniany (zresztą jak np. gardzone tutaj ACU które jest rozwojem MCCUU)
I to przez cały czas nieustannie….a u nas? Gdyby nie Irak …..

I jeśli nadal chcesz porównywać funkcjonalność kroju DPM95 i ACU do innych modeli to sugeruję posiłkować się czymś więcej niż tylko zdjęciami….
  • 0

budo_piotr rulinski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
Cześć
Może teraz z innej beczki. Faktycznie jestem z tych niewielu co będą bronić funkcjonalności polskiej polówki. Jest w miarę praktyczna, ma kilka felerów - kieczenie na rękawach uniemożliwiające ich podwinięcie w garnizonie, materiał - bawełna jest ku.....ciężka zawłaszcza mokra(niekoniecznie od wody). Od czasu wyjazdu WP do Afganistanu poszło na lepsze materiał, krój itp..W Bydgoszczy personel X Szpitala Wojskowego, i tylko on, otrzymał sorty z kieszeniami na rzepy(tylko IIzmiana).Pozatym był on małych rozmiarów do 175 cm wzrostu.Pojawił się Ripstop jeszcze go nie mam ale to kwesia czasu. faktem też jest, że nasza dyskusja w zasadze toczy się nietyle wokół kroju czy też kamo, ale wokół wielkiej obecne Bawełny-czięzke, bierze wilgoć skąd popadnie i w tym tkwi szczegół tej dyskusji. I to jest to co Ciebie skłoniło do wyboru DPMa
Sam używam USa od conajmniej 10 lat, gry terenowe wojsko itd. Służy mi doskonale + kamizelka SADF M83 v1. Przymierzam się do EPHODA.

Po naszej wspólnej polemice i obejrzeniiu Twego dzieła - Kutracza M95 DPM. Poszukałem troche w necie i: 1) Znalazłem ksieganie Ospreya z oopisami umnundurowania seria Men-at-Arms" 20 funciaczy stuka 2)sklep netowy tylko ze sprzetem Armii Jej Królewskiej Mości nazwa myląca [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - ceny jak na ojca i żywiciela przyzwoite.

Ostatnia sprawa-jak można w necie oprzeć dyskusje o bufet. Nasza dyskusja wymaga nie tylko tekstu ale pewnych innych rekwizytów w tym polówek.
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
jesli chodzi Ci o porównanie tych mundurów to odczułem je dośc intensywnie....pisaleś że w Monie chodziłeś..ale z tego co doczytałem to byl to SPR..nie obraź sie ale ja je przetestowałem w zetce w kurwewsko zimną zime :wink:
co do nowych wzorów to nie tylko grupa z bydgoszczy je miała..może tylko tam widzialeś...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

reasumując nasza dyskusja prowadzi w las.... musisz pochodzić w DPM i innych kompletach aby móc sobie porownać...

za starym US bawełnianym w starym kroju jestem duzo na nie..ale nowsze produkcje sa niczego sobie ..nie wspominam tu o kamuflażu bo ten akurat dobrze sobie radzi w naszym terenie
  • 0

budo_piotr rulinski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Polski mundur polowy...sprawa banalna..ale....
[quote name="Super"]jesli chodzi Ci o porównanie tych mundurów to odczułem je dośc intensywnie....pisaleś że w Monie chodziłeś..ale z tego co doczytałem to byl to SPR..nie obraź sie ale ja je przetestowałem w zetce w kurwewsko zimną zime :wink:
co do nowych wzorów to nie tylko grupa z bydgoszczy je miała..może tylko tam widzialeś...

Kończyłem szkolenie w Pile gdzie jak miówili wszyscy psycha kłekała, moja polówka smierdziała na kilometr pod wiatr. Ponieważ, zgodnie z teorią szefa kompanii - o płowę krócej to znaczy, dwa razy szybciej. Doskonale rozumiem żołnierzy służby zasadniczej mówiących o problemach w woju. Zima 2000/2001 też nie była zbyt ciepła, a wsortach dostałem bechatkę typu Puma- kto to wymyślił?

Co do chodzenia w DPM zamierzam w najbliższym czasie przetestować Winproofera M95.(85 funciaczków). Na dniach zamierzam go sobie zamówić i przetestować w tym sezonie grzewczym.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024