Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co zmienić? Co poprawić?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Co zmienić? Co poprawić?
To ja może pokarze mój projekcik który będzie niedługo realizowany:

Stal. Planowana to: HS50(ale może zmienie jak coś leszego znajde)
długość całkowita to ok 23cm
długość ostrza to 12 cm
gróbość ok 5,5 mm
Nóz ma być bożem ogólnego zastosowania(wiem że niema noży uniwersalnych). Bedzie miał za zadanie bycie głównym nożem na jais wyprawach, wycieczkach i obozach. Bedzie cioł chrust i kopał dołki.

Czekam na cenne uwagi.(Wzór powstał na bazie kilku popularnych noży)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
osobiscie to przy tej grubosci dal bym pelny szlif (wogole jestem fanem pelnego plaskiego)
to wciecie pod kciuk na grzbiecie, widzialem juz, takie ktos robi w swoich nozach, ale mi ono nie lezy, albo zrob wieksze tak zeby sie swobodnie kciuk miescil, jak u psychiatrista, albo zrob kilka mniejszych naciec, takie karbowanie, no i rekojesc, projekty extremy nie sa dla mnie szczytem ergonomii...
wiesz, w sieci mozna znalezc projekt nozyka by Fred, ale nei moge go tu zalinkowac, idea podobna ale pozbawiony w/w mankamentow, jak dla mnie to poprostu ideal...
niestety nie moge go tutaj zalinkowac...

ogolnie design mily dla oka ale z uzytkowoscia moze byc gozej w wmienionych punktach, ale to tylko moje zdanie, wszystko kwestia gustu, noz ma sie Tobie podobac
  • 0

budo_tuco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
Projekt jest ciekawy, lubię proste kształty. Niewiem czy rękojeść nie będzie za gruba w tylniej części.
Pozdrawiam
Tuco
  • 0

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
chyba zrobie pełny szlif! Ale zastanawiam sie nad fałszywym ostrzu(takim jak w exstremie)
A krztałt klingi jest wzięty z projektu Kubka(tylko to był neck a ja necka nie chce)
A co do rekojeści to jeszcze dokładnie nie wiem z czego bedzie (jakis plastik planuje albo cos z żywica pokombinuje.
A co do stali to starczy?? Do rąbania bedzie dobra bo wmiare miekka ale bedzie sie szybko tepił?
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
- Przy tej grubosc stali to wez Full Flat Grind,
- Nie widze takze Thong Hole
- Zrób pare naciec pod kciuk ,albo wiekszy otwór jaki jest np w Busse NO

A projekt jest łądny
  • 0

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
Na linke jest ten najwiekszy otwór(dziura :) )
Szlif będzie pełny ba faktyczne gróbość 6mm prawie to na siekierkw się nadaje a nie na nozyk!
Jelec w planach był mniejszy ale bałem się za niestarczy i dlatego zarżnołem większy z extremy(ten otwór w jelcu się do czegos przdaje w extremie?)
Nacięcie pod kciuk zrobie jako jedno duże wgłębiene(jak juz wszystko się wytnie to zobacze jakie musi byc duże aby sie dobrze trzymało)

Oto juz poprawiona wersja obok wersji pierwotnej
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
Hehe.... spodobał się Trident.

Ja przynajmniej widzę tu wyraźną inspirację.
Niech rękojeść się lekko zwęża od mniej więcej 1/3 mierząc od końca.
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
Ja bym dał mniejszy jelec, choćby ten z wersji pierwotnej. Mniej będzie przeszkadzał w pracy, a chyba nie myślisz tym nożem walczyć.
  • 0

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
A więc już poprawiony
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Mysle że teraz jest wystarczająco wąski :) (niechce aby stracił swoj Tridentowski wygląd)
Jelec to zrobiłem taki długi bo nie chciałem aby się wcinało w palec jego jego ostre zakonczenie. Ale skoro starczy krótszy to wole trobic mniejszy bo bedzie mniej pracy przy wycinaniu.
Niestety nóż ten nie bedzie miał takiej pieknej rękojeści jak Trident(te wcięcia wyglądaja w nim chaotycznie ale napewno jest w tym jakas ergonomia) bo jak bym powicinał według swojego widzimisie to by uwierały w ręke. Więc wole zrobic z jakiegos plastiku lub gumy.

Coś jeszcze poprawić :) (wiem że nóż ma być taki jak mnie się podoba ale jak mi coś nie bedzie pasowało to nie będe zmieniał). Bo narazie wszyskie uwagi były słuszne a zmiany w projekcie bardzo mi sie podobają.
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
No, teraz wyglada juz bardzo uzytkowo i bardzo ladnie przy okazji. Zastanawia mnie tylko to zaglebienie pod kciuk-czy bedzie faktycznie wygodne. Ja bym zrobil zamiast tego zwykle naciecia.
  • 0

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
Sorki jeszcze jedna poprawka bo przecież ma być pełny szlif
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
:)
Wyciołem już wzór z kartonu i wygodnie się trzyma(co prawda nie ma jeszcze okładek w wersji fullcartoon) Ale mysle że bedzie dobrze.
Ale myśle że taka forma bedzie dobra nawet nie jest taki wielki jak by się to wydawało(ale troszke jechanki bedzie przy pełnym szlifie 8O )
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?

Niestety nóż ten nie bedzie miał takiej pieknej rękojeści jak Trident(te wcięcia wyglądaja w nim chaotycznie ale napewno jest w tym jakas ergonomia) bo jak bym powicinał według swojego widzimisie to by uwierały w ręke.


Słusznie się domyślasz, te "chaotyczne" wcięcia sa tam gdzie trzeba. U mnie w ręce leży dobrze, ale ja mam krótkie palce i taka smukła rękojeść mi pasuje.

Zastanawia mnie tylko to zaglebienie pod kciuk-czy bedzie faktycznie wygodne.


Jest bardzo wygodne, śmiało można o tym rozwiązaniu napisać, że jest genialne w swojej prostocie i skuteczności.

No i obiecuję na przyszły tydzień reckę, bo rękę już podleczyłem, wiec w weekend testy, a w tygodniu artykulik.
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
Mnie sie nóż tego projectu nie podoba , niemam uzasadnienia jakiegos technicznego.
Choc moge sie czepic Stali oznaczenie HS50 nic mi nie mówi ... no jak masz wykresy CTPc i inne dla tej stali to ja Zahartujesz..no pewnie ci wici czy to bedzie bajmit , maternzyt czy inne CH^%# .. ale to chyba tez sie liczy. .. bo wplywa to na użytecznosc noża...nie ?

Bedzie cioł chrust i kopał dołki.

Chrust sie zbiera a dołki to raczej sobie łopate weź :)

Mnie sie wygląd nie podoba :)

Powodzenia
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
jedna skromna uwaga - jeżeli to Twój pierwszy nóż, to zanim "rzucisz się" na PEŁNY SZLIF.. proponuje coś łatwiejszego na początek... z całym szacunkiem, ale pełny szlif jest naprawde trudny do wykonania ręcznie oczywiście - bez użycia odpowiednich maszyn...

ale to Twój wybór.

weź po uwagę oprócz wyglądu i użyteczności także pracochłonność wykonania, dostęp do narzędzi itd.. a wyjdzie Ci jakie najlepiej zastosować rozwiązania
  • 0

budo_atomowy2
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stargard Szczeciński

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
a jakimi maszynami mozna łatwo wykonac pelyn szlif? ze sie tak wtrącę
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?

Wyciołem już wzór z kartonu i wygodnie się trzyma(co prawda nie ma jeszcze okładek w wersji fullcartoon) Ale mysle że bedzie dobrze.


Rekojesc dorob w modelu z plastelinu po prostu, mozesz ja dowolnie i latwo ksztaltowac a boczny profil rekojesco tez ma znaczenie.
Na oko prosty i fajny projekt, bez zbednych bajerow. Zamiast wglebienia pod kciuk dalbym naciecia, mniej roboty, efekt podobny.
  • 0

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
Dlaczego nie pełny szlif? Wiem że to mój pierwszy nóz! Ale mam obycie z różnego rodzaju materiałami, obróbka matalu itp.
Tedsudo! Stal ta jest stala spręzynową i została pozyskana z resora piórowego!
hartowana bedzie tak samo jak się ja hartuje na potrzeby pióra resorowego ale odpuszczona bedzie tylko do 200'C(normalnie to odpuszcza się do ok450'C)
Wszystkie dane dotyczące tej stali pozyskałem z książki Poradnik mechanika(a dokłanie z działu ulepszanie i obróbka cieplana)
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
nie wiem chlopaki jak wy robicie noze...bo ich za wiele nie widzialem...
ale jak dla mnie to plaski pelny szlif jest jednym z latwiejszych
Tetsudo, CTP okresla krytyczna predkosc chlodzenia, jak przekladasz to na praktyke, podziwiam Twoje termodynamiczne umiejetnosci, porosze uchyl rabka tajemnicy
  • 0

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Re: Co zmienić? Co poprawić?
A może by tak pochylic troszke klinge względem rękojeści? Tak jak w Rat TAK. Takie kilka stopni poprawi troszke skuteczność cięcia przy troszke cięższej robocie(nie pisze że rąbanie bo mi znowu powiedzą że do rąbania to siekierka albo toporek jest) Czytałem recenzje Rat Tak i bardzo mnie zaciekawił. Ale poczekam jeszcze na recenzje Tridenta bo bardzo mnie on interesuje.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024