Skocz do zawartości


Zdjęcie

Styl,szkoła czy nauczyciel


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_baxii
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:PROSZOWICE

Napisano Ponad rok temu

Styl,szkoła czy nauczyciel
Mam pytanie do Was co uważacie za wżniejsze Styl Karate czy nauczyciel jestem od niedawna na forum czytałam o kłótniach między stylami że kyokushin jest lepsze od oyamy czy ashihary. A co myślicie o nauczycielach,instruktorach czy w Polsce są jeszcze nauczyciele sztuk walki uczący karate jako karate skuteczny system walki. Bez dyskusji o tym czy pan zza miedzy jest lepszy czy gorszy.
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Wszedzie sa dobrzy i beznadziejni instruktorzy. Dlatego zawsze trzeba pochodzic i poszukac najlepszego dla siebie.U mnie pierwsze co sensei mowi to idz i zobacz u innych.pozdrawiam i witam na forum
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Powiem ci że to bardzo dobre pytanie, tylko znać odpowiedź na nie.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Prosta sprawa - nauczyciel walki cepem może przekazywać świetną wiedzę swoim adeptom tylko co z tego jak adepci kiepskiego nauczylia strzelania taktycznego i tak mają większe możliwości w walce.
Szkoda czasu na dywagacje - fakt jest taki, że nie tyko ważne jest kto uczy ale i czego uczy.
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Moim zdaniem najpierw należy przemyśleć cele, tzn. czego od Karate Ty oczekujesz, czy bardziej jesteś nastawiony na walkę sportową, zawody itp, czy na bardziej tradycyjne podejście z nastawieniem na kata, niższe postawy itp., czy tylko "walka wręcz", czy również z bronią (nunchaku, tonfa itp). Wtedy można dobrać styl zbliżony do swoich oczekiwań.
Potem dopiero zaczynają się schody - szukanie nauczyciela. Uważam (to moje subiektywne zdanie), że na początku warto szukać większych klubów, zrzeszonych w znanych federacjach polskich i międzynarodowych, mających sukcesy, i tam zaczynać - jest większe prawdopodobieństwo, że oni mają właściwe podejście do metodologii treningu i dobrych instruktorów. Z czasem, będąc w "światku Karate", stykając się z wieloma doświadczonymi ćwiczączymi i nauczycielami, masz coraz większe rozeznanie. Warto też odwiedzać Dojo innych stylów, ich seminaria i zawody, obejrzeć ich treningi, bez uprzedzeń. Nieraz dopiero po latach przekonujesz się do danego stylu. A Sensei... musi Tobie pasować. Kiedyś miałem Sensei, uznanego za dobrego, bardzo miłego i sympatycznego, dobrego technika, atmosfera na treningach była dość luźna... Aktualny Sensei jest szorstki, wymagający, atmosfera na treningach jest surowa, musisz bardzo "uważać". Aktualny mnie bardziej odpowiada.
Ale recepty gotowej na "najlepszy styl" i "najlepszego Sensei" po prostu nie ma. Tak uważam, gdyż każdy z nas ma swoje oczekiwania i preferencje, a w każdym stylu można znaleźć nauczycieli i dobrych, i złych.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_marx07
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 62 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Witam
Może powiem tak:
jeśli instruktor jakiegokolwiek stylu mówi, że jego styl jest najlepszy to znaczy, że trzeba od takiego INSTRUKTORA trzymać się z daleka.
POZDR
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Jarek - swiete slowa.
K_P
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Styl to tylko nazwa i naszywka na kimonie.
Wiadomo że karate każdego z nas jest inne, nei jesteśmy swoimi klonami tylko odrębnymi ludźmi. To że ktos prowadzi zajęcia dajmy na to z kiokushin czy shotokanu to nie znaczy że będzie robił to samo co inni. Moim zdaniem najważniejszy jest trener właśnie, chodzi o to żeby on uczył czego ty oczekujesz. Bo jeśli ty chcesz walczyć a na treningach będziesz przez 90% czasy robił kichon i kata to się rozminiecie i tyle. Jeśli będziesz szukał samoobrony a całe treningi będa poświęcane na knockdown to też nici z tego
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
A jednak ludzie np. z kyokushin, niezaleznie od trenera - cwicza jednak kyokushin.
K_P
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Faktycznie ktoś kto chce rozpocząć trening karate musi zrobić rozpoznanie jakie karate wybrać a potem zdecydować u którego instruktora ćwiczyć. Decydujacy jest pierwszy kontakt. Obserwując trening można łatwo poznać czy ten prowadzący i to co widzę mnie wciąga czy nie. Co do roli trenera to żeczywiście On jest najważniejszy gdyż przy nim stawiamy pierwsze kroki i On nas uczy podstaw. Natomiast nie bez znaczenia jest wspomniana wcześniej geneza Stylu, struktura organizacji i jej maraka na rynku. Przepraszam z to określenie ale tak teraz jest - mamy doczynienia z rynkiem sztuk walki, które stały się towarem handlowym.
Nie mniej jednak może być tak, że trafimy do dojo słabego stylu w którym zajęcia prowadzi dobry instruktor i tam nauczymy się solidnych podstaw karate.

Pozdro

  • 0

budo_marek_max
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Ja takie dyskusje zawsze porównuję do tego:
Przygotowujesz się do matury:
-wolisz znać materiał szkoły podst z genialnym nauczycielem
czy
- wolisz poznać materiał studiów wyższych ale u bardzo słabego wykładowcy

W obu przypadkach oblejesz egzamin

Zatem najpierw wybieramy styl, musi nam odpowiadać do tego co oczekujemy (np. nie wybierzemy shotokanu jak chcemy później się bawić również w box) a nastepnie znajdujemy dobrego trenera.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel

(np. nie wybierzemy shotokanu jak chcemy później się bawić również w box)


A to niby dlaczego? wyluzuj :wink:
  • 0

budo_ewka16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Walia(Cardiff)

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel

Witam
Może powiem tak:
jeśli instruktor jakiegokolwiek stylu mówi, że jego styl jest najlepszy to znaczy, że trzeba od takiego INSTRUKTORA trzymać się z daleka.
POZDR

DOKŁADNIE!!!!U mnie na treningach to jest tak,że nie jest ciągle o KK wkółko to samo to samo i to samo ,tylko Sensei porównuje od czasu do czasu,jak to jest tu i tam i w innych stylach tak ogólnie.To chyba i wyłącznie zależy od trenera/Senseia jakie on ma podejscie do "sztuki" i co chce przekazać.Temat jest do dyskujsji,bo każdy ma inny pogląd oraz innego nauczyciela. :wink:
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Wszystko jest fajnie, tylko mozna kiepsko wyladowac biorac takie porownania za norme, gdy trafi sie na nauczyciela ktory porownuje ten styl to a my to , tamten styl styl to a my tamto... tylko ze nigdy w zyciu nie byl na treningu innego stylu niz wlasny.
Wedlug mnie to cos trzeba czus i tyle. Nauczyciela jest latwo zmienic. Zle nawyki nie.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Sorry mialo byc "czuc" a nie "czus".
Mae culpa.
  • 0

budo_april
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Wiesz co Baxii moim zdaniem wybierz sobie styl który Ci najbardziej odpowiada. Możesz się sugerować zdaniami na temat danego stylu - szkoły karate ale wybór stylu należy do Ciebie. :D
  • 0

budo_baxii
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:PROSZOWICE

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Osu!!!
Dzięki Wszystkim za zdanie myślę że dobrze wybrałam pozdrawiam !!!!
Baxii
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
Baxii
Czas pokaze... :)
  • 0

budo_penktynk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
To jest chyba tak ze kotos pokocha jakis styl i bedzie go trenowal bez wzgledu na wszystko i bez wzgledu na trenera - ludzi pociaga na poczatku chyba tzw. otoczka i oczywiscie opinia o stylu. Tak jest przynajmniej na poczatku. Z czasem czlowiek zaczyna szukac i lub bo czlowiek otwiera oczy i okazuje sie ze tan nasz trener to nie taki wielki mistrz i troche zciemnia albo ze ten styl nie jest jedyny i najlepszy i zasob technik z tego stylu nie zaspokaja naszych oczekiwan. Okazuje sie tez ze w innych stylach tez sa "perelki" - problem zeby na nia trafic:). Najlepiej szukac od poczatku i probowac wszystkiego i sie nie ograniczac - tak ja probowalem robic, zawsze zdawalem sobie sprawe ze KK to dla mnie za malo - ograniczajac do jednego stylu (mojego ukochanego zreszta) trudno powiedziec ze sie praktykuje sztuke walki jako taka - to tylko maly fragment. Nie spotkalem jeszcze w zyciu trenera KK, ktory bylby dobry i bylby sklonny do prowadzenia zajec z elementami judo, walki z bronia itp. - sorry byl jeden ale to bylo jakies 18 lat temu:).
Dlatego moi panowie nie ograniczac sie do jednego stylu - to podstawa!
Ostatnio mialem ciekawy przypadek - gosc (przedstawil sie wszystkim jako fighter z doswiadczeniem) w czasie zajec z samoobrony nie potrafil zrobic podstawowego padu czy dzwigni - troche smieszne.
Panowie jeszcze raz nie ogranicas sie bo nie ma najlepszego jedynego stylu czy trenera.
  • 0

budo_penktynk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl,szkoła czy nauczyciel
dodam jeszcze ze "najsmieszniejsze" jest to z czym sie spotykalem wiele razy - ze trenerzy z jednego stylu zabraniaja uczeszczac trenujacym na zajecia z innych styli. Ciekawe z czego to wynika - boja sie konkurencji, ze gosc odejdzie do lepszego :) ? A moze nie chce zebyu zdradzac "wielkich tajnikow ciosu wibrujacej korby od stara"?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024