Skocz do zawartości


Zdjęcie

tracheotomia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia

Encorton jest w tabletkach i zadziałałby zbyt późno. Musiałoby być coś pozajelitowego, np hydrocortyzon, fenicort, dexaven, solu-medrol :)
:) Ale mamy temat jak na Magię Stali :)


Ani w nim magii, ani stali, ale ciekawe....śledzę od początku.
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
Jesl zrobisz komus krzywde probujac niesc pomoc (np polamiesz zebra czy mostek przy masazu posrednim serca), to "pokrzywdzony ratowany" nie ma jak cie pozwac - takie prawo (o szczegoly nie pytajcie, bo nie znam). Nie wiem tylko, jak to jest w przypadku tak "inwazyjnego" dzialania jak ciecie tchawicy bez praktyki...
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia

I co gorsza jak Ci nie pojdzie to mozesz isc siedziec.

Adam

Moja powyzsza genialna uwaga odnosi sie do tego tekstu.
  • 0

budo_adamluczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poland

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia

Jesl zrobisz komus krzywde probujac niesc pomoc (np polamiesz zebra czy mostek przy masazu posrednim serca), to "pokrzywdzony ratowany" nie ma jak cie pozwac - takie prawo (o szczegoly nie pytajcie, bo nie znam). Nie wiem tylko, jak to jest w przypadku tak "inwazyjnego" dzialania jak ciecie tchawicy bez praktyki...


Masaż serca mieści się w pierwszej pomocy (uczą tego chociażby na PO), a połamanie żeber nie jest śmiertelne.
Cięcie szyi przez takich świrów jak my ;) może nie zostać dobrze odebrane.

Adam
  • 0

budo_adamluczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poland

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia

Ale może najpierw dać mu lód do ssania, zanim się będzie go ciąć bez znieczulenia.


W górach ???

Adam
  • 0

budo_glus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
Może temat jako ogólny przenieść do Knajpy ? Albo Walka nożem (bo o podrzynaniu gardła ;) )

Co do adrenaliny - w Izraelu w czasie wojny ludzie nosili ze sobą (ma pomagać przy ataku chemicznym) i nawet wbijali przy okazji alarmów.
  • 0

budo_flybig69
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 325 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-wy

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
Może założyć nowy dział "udzielanie pierwszej pomocy" lub coś podobnego pewnie by się przydało troszkę wiecej wiadomości !!!
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia

Może założyć nowy dział "udzielanie pierwszej pomocy" lub coś podobnego pewnie by się przydało troszkę wiecej wiadomości !!!

moze nowy dział to nie, ale jakiś przylejony temat z podstawami pierwszej pomocy by się przydał...

ja jestem twardy i jedyne leki jakich uzywam, to plasterki New Graham i to tylko po to, żeby nie kapało na dywan :) Zresztą jak bede miał nieco więcej czasu (matury) - zapodam reckę CS Spike, to zobaczycie o czym mowa :wink:


PZDR,
Smoku
  • 0

budo_flybig69
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 325 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-wy

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
to moze jakaś ankieta czy potrzebny czy nie ...
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
hmmm ciekawy temat, moze go rozszerzyć? a co to jest dekapitacja? też podchodzi pod medycyne? :)
  • 0

budo_piotr żbikowski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
dekapitacja? Pozbawienie głowy :)
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
nie odpowiedziales na drugie pytanie... :)
  • 0

budo_piotr żbikowski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
To nazwa raczej nie z łaciny medycznej :) Ten zabieg, chociaż dość skuteczny w zwalczaniu wszelkich dolegliwości jest obarczony dość dużym odsetkiem powikłań :)
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia



Ale może najpierw dać mu lód do ssania, zanim się będzie go ciąć bez znieczulenia.


W górach ???


W "prawdziwych " górach to nawet latem jakiś lodowiec znajdziesz 8)
  • 0

budo_waldi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z leju po bombie.

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
A co do tych ataków chemicznych to czyba skuteczniejsza jest atropina, przynajmniej przy środkach fosforo-organicznych.
  • 0

budo_diabelek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
faktycznie pomysl podpiecie tematu bylby bardzo dobry :)
ja mianowicie chcialbym sie dowiedziec co musialbym zrobic po ukaszeniu jakiegos dziadostwa typu zmija ? pytanie mi sie nasunelo bo ostatnio prawie jedna zdeptalem na drodze ( zafascynowanie terenem i pod nogi to juz patrzec nie ma czasu :wink: )
stawialbym na klasyczne wyssanie jadu, ale nie wszedzie sie ustami dostane :wink: wiec co ? naciecie rany i opaska uciskowa powyzej ( noga, reka ), ale juz np brzuch to bladego pojecia nie mam, zakladamy ze jestem sam
  • 0

budo_waldi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z leju po bombie.

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
Z tego co wiem to ukąszenie żmiji w miejsce nienewralgiczne (tzn. nie w tętnicę, szyje głowę, serce itp) nie jest w stanie zabić zdrowego faceta o prawidłowej wadze ciała. Ale nie wiem, na ile to jest pewne.
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia

ja mianowicie chcialbym sie dowiedziec co musialbym zrobic po ukaszeniu jakiegos dziadostwa typu zmija ? pytanie mi sie nasunelo bo ostatnio prawie jedna zdeptalem na drodze ( zafascynowanie terenem i pod nogi to juz patrzec nie ma czasu :wink: )
stawialbym na klasyczne wyssanie jadu, ale nie wszedzie sie ustami dostane :wink: wiec co ? naciecie rany i opaska uciskowa powyzej ( noga, reka ), ale juz np brzuch to bladego pojecia nie mam, zakladamy ze jestem sam


wysysanie jadu to bzdura, mit... Rozciecie rany spowoduje usuniecie jedynie niewielkiej ilosci jadu, który w wiekszości dostanie się już do krwioobiegu...

To co proponujesz poza tym, jest juz lepszym pomysłem - opaska uciskowa.

I jak najszybciej do szpitala po surowicę czy jak to się nazywa.


PZDR,
Smoku
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
aha, opaska nie na dłużej niż 20 minut bodajże, bo martwicy tkanek dostaniesz (chyba tak się to nazywa, nie? )... #Właściwie lepszy będzie OPATRUNEK uciskowy ( jak normalny opatrunek, ale używamy bandaża elastycznego). Opaska uciskowa tylko w wypadkach naprawdę hard-core, np. ucięcie/amputacja nogi itd. :wink:
  • 0

budo_piotr żbikowski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
To co piszesz to prawda przy krwawieniach tętniczych, w przypadku ukąszenia jad rozprzestrzenia się drogą żylną (na początku) dlatego opaska uciskowa - powyżej ukąszenia - taka jak przy pobieraniu krwi, która zatrzyma przepływ krwi żylnej i zahamuje rozprzestrzenianie się toksyn a nie wpłynie znacząco na napływ.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024