Skocz do zawartości


Zdjęcie

tracheotomia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

budo_dvorkin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Otwock

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
A ja poproszę o przepis na wykonanie lobotomii transorbitalnej. Też może się przydać.
Tutaj najbardziej odpowiednim narzędziem będą chyba podostrzone druty do robienia swetrów ? prawda?
bo elekrowstrząsy w warunkach polowo-domowych to potrafię przeprowadzić. Podać przepis ?
  • 0

budo_math.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia

I co gorsza jak Ci nie pojdzie to mozesz isc siedziec.

Adam


A jak ine pomożesz to też paragraf :?
Nie żebym kogoś namawiał, ale to taki OT dotyczący naszego prawa.

Z ciekawością przeczytałem posty kolegów lekarzy, dzięki.
Wychodzę z założenia, ze zawsze lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć.
  • 0

budo_adamluczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poland

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
Nie do końca prawda.

Tracheotomia dalece wykracza poza pomoc przedlekarską.
Pierwszą pomoc masz obowiązek udzielić JAK UMIESZ.
A źle zrobiona tracheotomia może kogoś zabić.

Adam
  • 0

budo_psychiatrist
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
sie troche OT robi ale :
1) dzieki dla Piotra Żbikowskiego
2) zabiegi te (tracheotomie i konikotomie) robi sie najczesciej po aspiracji ciala obcego lub reaktywnego obrzeku sluzowki gardla/krtani.
3) jesli punkt 2 to sa to zabiegi ratujace zycie wiec nie ma co czekac na karetke jednak: wyprobujcie najpierw rekoczyny zwiekszajace cisnienie w klatce piersiowej (co pozwoli powietrzu, ktore znajduje sie w klatce piersiowej na wypchniecie ew. materialu)
OPIS: łapiecie poszkodowanego oburącz (rece zaplatacie tak aby wam sie nie puscily np. jedna reka za nadgarstek drugiej) od tyłu ponizej żeber i mocno sciskacie tak jakbyscie mu chcieli pluca przez nos wycisnac. od dolu ku gorze i oczywiscie z jednoczesnym uciskiem.
Dopiero po nieskutecznosci tej metody zabierajcie sie za nacinanie.
Dodam tylko, ze tkanki ludzkie sa sprezyste wiec aby otworek nam sie nie zapadl nalezy w tkanki sprezyste wlozyc cos, co nie pozwoli sie im zamknac i umozliwi swobodny przeplyw powietrza. np rurka od dlugopisu, obcieta strzykawka.
4) obok jest tarczyca-jeden z najlepiej ukrwionych narzadow - uwaga na zkrwawienie czlowieka.
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia

OPIS: łapiecie poszkodowanego oburącz (rece zaplatacie tak aby wam sie nie puscily np. jedna reka za nadgarstek drugiej) od tyłu ponizej żeber i mocno sciskacie tak jakbyscie mu chcieli pluca przez nos wycisnac. od dolu ku gorze i oczywiscie z jednoczesnym uciskiem.


Rękoczyn Heimlicha :)



ps. ale jestem zajebisty :P
  • 0

budo_dymoman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 398 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z kraju

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
I tu pojawiaja sie problemy
Konikotomie robi sie pomiedzy chrzastkami "jabka Adama" (tak w skrocie i zaokragleniu), tracheotomie wykonuje sie ponizej, tuz nad linia obojczykow (tez z grubsza). Zawsze bylem za leniwy, zeby sprawdzic, ktora metoda w terenie bedzie bezpieczniejsza anatomicznie, tj. gdzie nacinajac namecze sie mniej lub mniej wazniejszych organow uszkodze. Konikotomia do mnie nie przemawia, ze wzgledu na obecnosc dwoch chrzastek, z ktorych przynajmniej gorna u mnie samoistnie dosc czesto zachodzi na kosc gnykowa skutecznie uniemozliwiajac przelykanie (bol jest jak skurw.....n, nie przelkniesz, nie wyplujesz, a momentalnie zbieraja sie tony sliny). Dlatego cialbym jak do tracheotomii, ale dalej nie wiem, czy nie uszkodzilbym jakichs nerwow i naczyn. Moze kiedys sprawdze... A przy konikotomii balbym sie uszkodzic nerwy, naczynia i struny glosowe.
  • 0

budo_alien
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:outlander

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
warto wiedziec co i jak
mnie uczyli teoretycznie na szkoleniu nurkowym ......
choc jak bym mial robic komus ...niewiem
z drugiej strony to moze byc JEDYNE wyjscie czasami
bez zadnej alternatywy ...... albo umrze sam
albo mu poderzniesz gardlo niechcacy :twisted:
  • 0

budo_adamluczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poland

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
Zgadzam sie. Wiedziec warto.
Niekiedy może się zdażyć sytuacja gdy ktoś np. uczulony dostanie strzała od osy w gardło.
W góry karetka nie dojedzie...
Tylko pozostaje pytanie czy zależy nam na tej osobie na tyle że zaryzykujemy odsiadkę...

Adam
  • 0

budo_piotr żbikowski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
Raczej nie próbuj robić tracheotomii w terenie :) Ta operacja sprawia czasem problemy doświadczonemu chirurgowi czy laryngologowi. Za dużo można uszkodzić, szczególnie jak klient ma grubą, krótką szyję. Przy konikotomii przecinasz tylko skórę i więzadła, miejsce jest łatwe do znalezienia :)
  • 0

budo_adamluczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poland

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
no o to o to mi chodzilo. tylko ta malutka dziurka na wklesnieciu w chrzastce.

Adam
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia

Niekiedy może się zdażyć sytuacja gdy ktoś np. uczulony dostanie strzała od osy w gardło.


Ale może najpierw dać mu lód do ssania, zanim się będzie go ciąć bez znieczulenia.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia

Raczej nie próbuj robić tracheotomii w terenie :) Ta operacja sprawia czasem problemy doświadczonemu chirurgowi czy laryngologowi.


U Ambrose'a "Obywatele w mundurach" jest spory rozdział o amerykańskich służbach medycznych podczas II W.Ś. Zdarzały się przypadki, że robiona w polu, przez sanitariusza, tracheotomia się udawała, a w szpitalu polowym chirurgowi się nie powiodło. Ale były to na tyle rzadkie przypadki (te co się powiodły), że trafiły do historii medycyny polowej.
  • 0

budo_glus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
Rozmawiałem, kiedyś o tym z lekarką - powiedziała, że najpraktyczniejsza to byłaby do tego zabiegu IGŁA ze strzykwaki w jakimś dużym rozmiarze (sprawdzałem, że w aptece takich nie mają, prędzej w szpitalu).

Druga rozmowa, z młodą matką mieszkającą w USA - ma zawsze przy sobie (również mąż i jeszcze jakiś zapas w domu) adrenalinę domięśniową (dawka w strzykawce jednorazowej)- na wypadek wstrząsu anafilaktycznego.
  • 0

budo_dymoman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 398 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z kraju

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia

Druga rozmowa, z młodą matką mieszkającą w USA - ma zawsze przy sobie (również mąż i jeszcze jakiś zapas w domu) adrenalinę domięśniową (dawka w strzykawce jednorazowej)- na wypadek wstrząsu anafilaktycznego.


sprobuj to kupic w Polsce :) i nosic ze soba, a zobaczysz jak cie beda traktowac :)

Nie wiem jak w USA i w Polsce, ale w Reichu kosztuje to sporo (jesli nie jest na ryczalt, jako lek ratujacy zycie), ma wyglad ciut grubszego i dluzszego pena insulinowego (dl jakies 20cm). Niedlugi okres waznosci skutecznie zniecheci do kupowania tego "na wszelki wypadek", no chyba ze masz znajomego lekarza, to moze...
podobno jest jeszcze wersja w aerozolu, do wziewow, ale nie widzialem u nikogo :evil:
  • 0

budo_waldi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z leju po bombie.

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
A tak z ciekawości - gdyby w wypadku użadlenia pszczoły/ wstrząsy podać petentowi jakiś środek farmakologiczny powodujący wyrzut adrenaliny, dopaminy i innych takich? Pomogłoby mu to? Albo chociaż opóżniło zgon?
  • 0

budo_piotr żbikowski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
To już chyba lepiej spora dawkę szybko działającego sterydu
  • 0

budo_waldi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z leju po bombie.

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
A jakiego? Jakiś kortykosteryd?
I nikt raczej nie nosi ze sobą hormonów, a alkoaloidy o takim działaniu jak opisałem zdarza się niektórym. Znajomy mojego znajomego pomógł tak jednej babce - najadła się barbituranów czy innego syfu działającego depresyjnie na OUN, a on miał przy sobie stymulant, zapodał jej i podobno tym jej pomógł. Nie wiem na ile to prawda.
  • 0

budo_waldi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z leju po bombie.

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
Tfu, brak edycji. Encorton byłby dobry?
  • 0

budo_piotr żbikowski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
Encorton jest w tabletkach i zadziałałby zbyt późno. Musiałoby być coś pozajelitowego, np hydrocortyzon, fenicort, dexaven, solu-medrol :)
:) Ale mamy temat jak na Magię Stali :)
  • 0

budo_waldi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z leju po bombie.

Napisano Ponad rok temu

Re: tracheotomia
No tak. Chybażeby go rozpuścić i doodbytniczo zaaplikować:) Ale co z tą amfetaminą 0- ma szansę zatrzymać/opóźnić wstrząs czy nie za bardzo?
PS. Najwyzej modzi usuną temat.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024