Skocz do zawartości


Zdjęcie

Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
Lekka przesada. Część szabel, a więc broni niewątpliwie posiadającej krzywiznę, również była częściowo ostrzona po przeciwnej stronie głowni. Można z tego skorzystać. Pozdrawiam
Gwyn
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D

Bo jest obusieczna. Z tego co pamiętam, to chyba w Japonii nawet kolo 900 roku, kiedy to miecze byly imitacja chinskich o prostej glowni, byly i tak jednosieczne.


No ale czemu to źle, że jest obusieczna?

Katana przez swoj ksztalt, czyli zaokraglenie glowni, wymusza jednosieczność.

Jak widać nie wymusza.

Zaostrzenie strony wewnetrznej elipsy jest calkowicie pozbawione sensu.

Ale dlaczego?

Powstaje z tego swego rodzaju kosa, a ta jak wiemy z historii buntow chlopskich, jest dosc mizerna bronia :wink:

Zabijać można nią całkiem skutecznie.
I, jak napisał Gwyn, fałszywe ostrze nie jest jakimś ewenementem w broni o takim profilu. Nie na całej długości, oczywiście, ale... :roll:
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
To ja coś powiem od siebie.
Krzywizna faktycznie z założenia wyklucza obusieczność. Fakt zaostrzenia mune oczywiście jest możliwy ale w praktyce rzadko wykorzystywany.

Po pierwsze broń która ma krzywizne słyży do cięcia stroną zaostrzoną słusznie Don Zen zauważył że przy takiej broni cięcie drugiej strony wyglądałoby jak cięcie kosą a to jest mniej efektywne.

Po drugie istenieją techniki bloków wykorzystujących podtrzymanie tej części miecza, w przypadku zaostrzonej obusiecznie broni takie techniki stają się bezużyteczne.

Po trzecie nie neguje efektywności w pojedynku takiego rozwiązania (przykład szabli choć mimo tego że walczyłem szablą to się z czymś takim nie spotkałem ale domyślam się jak to wykorzystać) jednak zdaje mi się że to może osłabić sam sztych. Dlatego powstały głownie typu shinogi zukuri... a taka głownia jak na mnie taką budowę neguje.

Po czwarte, katana noszona była ostrzem ku górze więc jak nosić taką "obusieczną" katanę ?

Po piąte zwykła budowa musiała wykazać się swoją skutecznością dlatego nie było potrzeby na zabawe takimi wynalazkami.

Po szóste w czasie chowania katany do saya.... przesuwa się wierzchem (mune) po saya i częściowo po ręce no i ciekaw jestem jak to byście zrobili tym wynalazkiem :)

Pozdrawiam
  • 0

budo_kano1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
To napewno duza frajda chowac te katane do saya w Katori Shinto Ryu :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
Bronie sie rozwijaly i na pewno pare osob postanowilo zrobic katane obusieczne... jak widac jednak nie przezyly na tyle dlugo, by przekazac innym swoje idee :wink:
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
dzięki za odpowiedzi :-)
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
Krótki ale treściwy artykuł opisujący zmiany kształtu mieczy Nihon-To na przestrzeni wieków, z ilustracjami, znajduje się tu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Tych, którzy znają języki obce, ale nie chce im się ich używać, uprzejmie informuję, że zakrzywione miecze o podwójnym ostrzu, gdzie ostrze górne sięgało od 1/3 do nawet 1/2 długości mune, czyli krawędzi górnej właśnie, były wytwarzane około 700-800 roku.
Nie można tu jednak mówić o mieczu katana, który pojawił się znacznie później, ale o mieczu tachi, co zauważył jeden z przedmówców.
Pozdrawiam :-)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
Genaralnie chodzi o to ze taki typ glowni wystepowal lecz bardzo zadko i glownie w tanto.
Zaostrzenie katany z drugiej strony po prostu ja oslabia na tyle ze przestaje spelniac swoje zadanie. Chowanie to zaden argument, gdyby taka bron byla skuteczna to wymyslono by inne chowanie i wyiaganie oraz noszenie. Takze zastosowanie warstwowej budowy jak w przypadku normalnego miecza jest tu niemozliwe, zatem do tego typu broni trzeba by uzywac zupelnie innych metod laminacji bardziej zblizonych do tych uzywanych w Yari ale tez z uwzglednieniem innych proporcji.
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
Hmmm chowanie miecza to tylko tak podałem ;) dla tych którzy chcieliby się zaopatrzyć w taką broń na trening.... żeby się przypadkiem nie zdziwili ;) a co do budowy to podobnie mi się zdaje choć posiadam jedynie wiedzę teoretyczną w temacie kowalstwa...
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
A z tego co przeczytałem tutaj, czytając o strukturach, to nie żaden wymysł, chyba że po prostu źle cos zrozumiałem.
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
A z tego co przeczytałem tutaj: http://www.forum-kul...howtopic=70730, to nie jest żaden wymysł. Chyba że coś źle zrozumiałem. To mnie O'Mod poprawi.
  • 0

budo_persiwal
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
Witam to mój pierwszy post. Chciał bym się wypowiedzieć na temat obuciecznej Katany :D .

Ogólnie jest bez sensu choć to rozwiązanie w szblach się sprawdziło: pomagało wyciągnąć sztych z ciała ofiary ciosu.
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
Obawiam się, że przeostrzone pióro szabli ma więcej zastosowań, znacznie praktyczniejszych. Pozdrawiam
Gwyn
  • 0

budo_gegan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
Kontynuacja tego postu. Poprostu nie chciałem robić nowego tematu o tej samej nazwie. Nie będę komentował, poprostu patrzcie na to:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

:lol: :) :lol: :) :lol: :) :lol: :) :lol: :) :lol: :) :lol: :) :lol: :) hahahahahahahaha

Koleś chyba na prawdę nie wie co to jest miecz. Do tego nazywa to oryginalna repliką miecza ninja. Ale niektórzy ludzie są dziwni.
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
To już jest na prawdę śmieszne.
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
miecz skierowany ostzrem w gore z rapciami :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
Szczerze powiedziawszy to już nie jest śmieszne tylko tragiczne z racji ceny jaką ten Pan zaoferował (zadatek i sprowadzenie z Japonii) Ten koleś to jawny oszust i pytanie do diaska dlaczego nikt z tym nic nie zrobi, bo to jest wykorzystywanie ludzi :/ a ja nie lubię takich rzeczy. Można mówić że to już sprawa kupującego czy jest naiwny czy nie ... ale nie lubię czegoś takiego jak sprzedawca jawnie oszukuje...

A co do głowni na rapciach to właśnie ostrzem do dołu się taki miecz nosiło. Co do pozycji na stojaku to też nie jest wielce niepoprawna.
  • 0

budo_gegan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
Powołajmy komisję Budo i walczmy z oszustwem na allegro. Nasza działalność będzie polegała na zgłaszaniu niezgodności w aukcjach z artykułami do sztuk walki. Pozostaje nam tylko się jakoś nazwać i wnieść propozycje ministrowi bezpieczeństwa o dotacje z rządowych pieniędzy, lub potrącenie z podatku, za ratowanie ludzi przed oszustwem. :)
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D
hehe... wybacz na większy komentarz mnie nie stać ;)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Właśnie popłakałem się ze śmiechu.... :D

Kontynuacja tego postu. Poprostu nie chciałem robić nowego tematu o tej samej nazwie. Nie będę komentował, poprostu patrzcie na to:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

:lol: :) :lol: :) :lol: :) :lol: :) :lol: :) :lol: :) :lol: :) :lol: :) hahahahahahahaha

Koleś chyba na prawdę nie wie co to jest miecz. Do tego nazywa to oryginalna repliką miecza ninja. Ale niektórzy ludzie są dziwni.


oszustr i tyle, ale zawsze można mu wpisac omentarze że to jest bajka i tyle, iż taki miecz to jest warty 129 zł polskich a z Japonią nie ma nic wspólnego, wystarczy...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024