Skocz do zawartości


Zdjęcie

Selektywne rozhartowywanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Selektywne rozhartowywanie
Próbowałem wyszukiwarką, ale nic na ten temat nie znalazłem... Jeśli coś jest, to nie bijcie, tylko podeślijcie linka ;)

Jeden z moich znajomych wyrabia noże, maczety i temuż podobne w sposób dość dziwny (wg mnie), acz skuteczny (wg znanych mi użytkowników jego wyrobów). Mianowicie kupuje zahartowany płaskownik o wymiarach możliwie zbliżonych do oczekiwanego produktu, a następnie wycina z niego kształt, chłodząc miejsce cięcia sprężonym dwótlenkiem węgla. Pozostałe procesy również na zimno, z chłodzeniem - by uniknąć rozhartowania. Nie wiem skąd ma dostęp do takiego sprzętu - grunt że ma ;)

Moje pytanie jest tu następujące - czy dałoby się rozchartować (lub choć odpuścić) tylec i trzpień klingi, by były w miarę elastyczne, jednocześnie zachowując nienaruszony hart krawędzi tnącej?
Mile widziane byłyby opisy jak uskutecznić to przy użyciu minimalistycznych technik - wiadomo, że dla jednej klingi (jeśli ją u niego zamówię) warsztatu budował nie będę... Na obróbce stali uczciwie mówiąc znam się kiepsko - niby teorię jakąś znam, ale z praktyką nijak... więc upraszam o opisy w miarę przystępne ("narzędzie to co wiecie" na mnie nie podziała ;) )

Jedyny mój pomysł to zanurzenie krawędzi tnącej w chłodziwie i punktowe / powierzchniowe rozgrzewanie tylca. Tyle że stal jest niezłym termoprzewodnikiem - więc rozgrzanie tylca do odpowiedniej temperatury mogłoby być trudne lub wręcz niemożliwe...
  • 0

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Selektywne rozhartowywanie
O rany, pupa ze mnie - blad ort w tytule... jeśli mod moglby to poprawić bylbym zobowiazany... I mala nauczka dla mnie: piles - nie pisz.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Selektywne rozhartowywanie
Do masters of steel to pytanie raczej a nie na magie stali...
  • 0

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Selektywne rozhartowywanie
Mea maxima culpa
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Selektywne rozhartowywanie
*zmienil nazwe tematu*

*przeniosl do MoS*
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Selektywne rozhartowywanie
Szczerze mówiąc to bardzo trudno by było coś takiego zrobić. Zależy też jaka to stal, bo niektóre się odpuszcza w temp. niecałych 300 stopni, a niektóre powyżej 500. W drugim wypadku nie wiem czy w ogóle możliwe jest rozgrzanie tylko tylca. No i za bardzo tego nie odpuścisz, bo raczej 1,5h w ten sposób nie pociągniesz ;) Ale chociaż kilka minut da jakiś tam spadek o kilka HRC.
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Selektywne rozhartowywanie
zeby uzyskac spadek twardosci wcale nei trzeba grzac przez 1,5h tylko wystarczy przekroczyc odpowiednia temp (aczkolwiek moze to oznaczac utrate udarnosci rowniez)
i tak dla prostych stali wyrazny spadek twardosci moze sie zaznaczac juz powyzej 200 stC
tak wiec wystarczyc moze palnik i wanienka z woda jak masz jakas nieskaplikowana weglowke lub 440ke to jest prosta sprawa
powiedz co za stal to ma byc i po co chcesz zmiekczyc trzpien??
czy li tylko dla latwiejszego wiercenia otworkow czy moze chcesz uzyskac super performance blade?? he?
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Selektywne rozhartowywanie
W sumie racja, powinno to dać spadek twardości. Ale udarności? Chyba raczej wzrost jeśli już w ogóle.

Potrzebna będzie duża wanna z wodą, znacznie większa od ostrza, żeby się szybko nie nagrzało. Ale jak już wszyscy wspomnieli, przewodnictwo cieplne stali może w ogóle uniemożliwić ogrzanie do jakiejś wysokiej temperatury... Możnaby jeszcze spróbować w oleju - wtedy większe szanse.
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Selektywne rozhartowywanie
Porobią się naprężenia wewnętrzne i klinga może strzelić przy udarze.
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Selektywne rozhartowywanie
Aaaaaa. Faktycznie! W ogóle nie wziąłem tego pod uwagę ;) Fakt...
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Selektywne rozhartowywanie
spadek twardosci nie awsze wiaze sie ze wzrostem udarnosci, poogladaj se wykresiki w ksiazkach, one NIE sa monotoniczne...
co do oleju to nie rozumie, olej gorzej odbiera cieplo od stali wiec wieksze ryzyko rozhartowania, przeciez caly myk polega na tym zeby miec duza roznice temperatur no nie?
peknie nie peknie, pewnie ze moze peknac jak w kazdym przypadku obrobki cieplnej, :)
obczaj se na stronce mad doga na przyklad, on tam ma zwykla brytfanke z woda
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Selektywne rozhartowywanie
zasada
najprostsze
klinga jednostronna - se mozna uciąć ciulika tylko jedną stroną
podejrzewam że kcemy odpuścić tą stronę bezpieczną dla ciulika
mamy 2 przypadki
1. stal konstrukcyjna
myslę se że odpuszczacie w masie do max 350 st. C (bez konkretów bo takie było pytanie)
zagrzać palnikczkiem (najlepszy acetylen-tlen z płomieniem obojetnym lub lekko nawęglającym - końcówka do spawania) temp. ma nie przekroczyć 650 st. C (wg wykresu odpusczania se macie określić żądaną wartość re, rm, z, a u) po zagrzaniu chłodzić w oleju lub wodzie
2. stal narzędziowa - jak wyżej ale jeśli temp. odpuszczania ponad 400 st. C to można chłodzić w powietrzu

pozdro

edyta

wg wykresików (jak mamy) wybieramy se temparature odpuszczania, podnosimy o jakie 30-50st. C i grzejemy tak ze 30-60s powinno wystarczyć (proponowane są kolory nalotowe na stali - proszę se znaleść tego samego autora topic "(...) są tacy co kują miecze")
w razie potrzeby raczej warto zagrzać raz jeszcze niż grzać dłuzej
pomysł z zanurzeniem w cieczy jest dobry (olej odpada, woda powinna byc oki mały dodatek -szczypta- soli kuchennej lub lepiej jakiejś zasady -tyż szczypta- uwaga na rozpryski - żrące na gorąco- okulary, zel unimilu na ręce, no w ostateczności avonu jakiś ochronny)

jak ktoś posiada to bierzemy wykres odpuszczania do udarności/przewężenia/wydłużenia danej stali i sprawdzamy czy nie ma jakichś minimów (oznaczających kruchość w danej tem) i jeśli wystepuje w przypadku 1 KONIECZNIE CHŁODZIĆ SZYBKO

pozdro

edyta 2

trochu niewyraźnie napisałem
klinga w trakcie grzania zanurzona do połowy w wodzie (część niebezpieczna dla ciulika w dół) i grzejem palnikiem

pozdro
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024